Wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego – darmowy wzór

wniosek do komornika

Zablokowane przez komornika konto bankowe może być dla dłużnika sporym utrapieniem. Część kwot, które wpływają na konto dłużnika zostają zajęte, co może doprowadzić nawet do sytuacji, gdzie osoba zadłużona pozbawiona jest środków na życie na dotychczasowym poziomie. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie wysłanie wniosku o odblokowanie konta bankowego, bądź zaciągnięcie pożyczki z komornikiem dla zadłużonych.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kwestiom związanym z postępowaniem komorniczym, omówimy sposoby na odblokowanie konta bankowego, oraz zasugerujemy ciekawą alternatywę. Dla wygody naszych czytelników w dalszej części tekstu załączamy także gotowy wzór wniosku o odblokowanie konta.

Kiedy następuje egzekucja długu, i co komornik może zająć?

Jeżeli windykacja zadłużenia jest bezowocna, tj. dłużnik nie ma możliwości lub unika spłacania swoich zobowiązań, może dojść do postępowania sądowego. Wówczas komornik, działający w imieniu wierzyciela może rozpocząć egzekucję długu.

Komornik może zająć takie środki jak:

  • wynagrodzenie za pracę
  • oszczędności dłużnika
  • przedmioty materialne, papiery wartościowe i nieruchomości
  • renty, emerytury i pieniądze z innych świadczeń

Oczywiście, dłużnik nie może pozostać bez środków do życia, więc zajęciu podlega jedynie część wypłaty, ustanowiona przez prawo. Inaczej jest w przypadku, gdy wypłata osoby zadłużonej nie przekracza minimalnej krajowej. Dlatego też częstym procederem w walce z komornikiem jest kontakt z pracodawcą, i ustalenie niższego wynagrodzenia, które uniknie zajęcia przez komornika.

Zabezpieczone przed egzekucją komorniczą są także:

  • ubrania niezbędne do wykonywania zawodu
  • przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej
  • materiały niezbędne do nauki
  • wyroby medyczne i lekarstwa (przez okres trzech miesięcy)
  • zapasy żywności i opału (przez okres miesiąca)

Sprawdź nasz wpis jak uchronić się przed egzekucją komorniczą i dowiedz się jak zabezpieczyć swój majątek przed komornikiem.

Czym jest blokada konta bankowego?

Blokada konta bankowego nie oznacza, że dłużnik nie może z niego korzystać. Za pojęciem zablokowania konta przez komornika rozumie się sytuację, w której do dyspozycji osoby zadłużonej są jedynie środki, które nie przewyższają kwoty wolnej od zajęcia. Dla wielu osób jest to bardzo uciążliwe, ponieważ daje to do dyspozycji stosunkowo małą sumę pieniędzy miesięcznie, i często wymaga obniżenia poziomu życia.

Skąd komornik wie o koncie dłużnika?

Decyzja komornika o zablokowaniu konta bankowego zawsze poparta jest tytułem wykonawczym. Może to być wyrok sądu bądź nakaz zapłaty, którym wierzyciel dysponuje. Aby środki mogły być zajęte, trzeba ustalić, które konto należy do dłużnika. Nie jest to problemem, ponieważ komornik posiada wiedzę na temat konta bankowego dłużnika z wielu źródeł. Mogą być to:

  • informacje, które przekazał mu wierzyciel (jeśli nimi dysponuje)
  • dane z systemu OGNIVO
  • zapytania do banków, baz dłużników oraz organów takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa.
  • zapytania do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zajęte konto – czy da się je odblokować?

Mimo, iż blokada konta przez komornika nie jest całkowita, to nadal może być uciążliwa dla wielu osób w ciężkiej sytuacji. Polskie prawo jasno mówi, że dłużnikowi muszą być pozostawione środki niezbędne do utrzymania, które jednak dla wielu nie są wystarczające do życia na oczekiwanym poziomie. Dobrą wiadomością dla osób z blokadą konta będzie fakt, iż istnieje kilka rozwiązań, które pomogą wyjść z ciężkiej sytuacji.

Jak odblokować konto zajęte przez komornika? Oto kilka sposobów:

Wniosek o odblokowanie konta – wysłany do wierzyciela dokument o zaprzestanie prowadzenia egzekucji z konta bankowego dłużnika. Jeżeli zostanie przedstawione rozsądne uzasadnienie takiej prośby, oraz będzie wyrażona chęć współpracy, istnieje duża szansa na to, że wierzyciel przystanie na tą propozycję.

Spłata długu – jeżeli całość zadłużenia zostanie uregulowana, to postępowanie egzekucyjne zakończy się. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ sytuacja finansowa osób zadłużonych bywa naprawdę ciężka.

Samodzielna decyzja wierzyciela – jeżeli wierzyciel sam zdecyduje o zakończeniu postępowania egzekucyjnego,  nasze konto zostanie odblokowane. Zazwyczaj jednak tak się nie dzieje, i jedynie po wysłaniu wniosku sytuacja może ulec zmianie. 

Jak więc widać, kluczową rolę w odblokowaniu konta bankowego ma decyzja wierzyciela, niezależnie od tego czy została podjęta samodzielnie czy też poparta wnioskiem dłużnika. Wtedy komornik może zlecić elektroniczne odblokowanie konta.

Wniosek do komornika o odblokowanie konta – darmowy wzór

Wniosek do komornika o odblokowanie konta jest tak naprawdę wnioskiem do wierzyciela, ponieważ komornik działa w jego imieniu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy wzór wniosku, który pomoże wam w rozwiązaniu problemu. Obawy o to, że wniosek jest źle napisany i zostanie odrzucony są bezpodstawne, jeżeli używa się dobrego szablonu. Jedyne, co musicie zrobić to wypełnić odpowiednie pola dokumentu, i wysłać go do wierzyciela lub komornika. Najlepiej jest mieć kilka kopii dokumentu, aby uniknąć nieporozumień. Warto również sprawdzić wzór wniosku pisma do komornika z którego dowiesz się jak napisać prawidłowo pismo do komornika w sprawie długu.

Alternatywne metody odblokowanie konta bankowego

Dłużnicy, których wniosek został odrzucony mogą spróbować innych metod na zażegnanie problemów finansowych spowodowanych egzekucją komorniczą. Dobrym rozwiązaniem są pożyczki dla zadłużonych, w przypadku których zdolność kredytowa klienta nie odgrywa kluczowej roli. Dzięki takiemu wsparciu dłużnik może pozwolić sobie na godny poziom życia podczas trwania postępowania egzekucyjnego. Pożyczka lub chwilówka online pozwoli nawet na zażegnanie długu całkowicie, jeżeli kwota jaką jesteśmy winni wierzycielowi nie jest zbyt duża.

W celu znalezienia dobrej i zaufanej pożyczki, która pomoże zażegnać problemy z komornikiem, polecamy ranking pożyczek online. Oferta takiego wsparcia finansowego jest naprawdę szeroka, ponieważ udzielane są nie tylko przez uprawnione instytucje, lecz także firmy i osoby prywatne. Klient może znaleźć pożyczkę dostosowaną do swoich potrzeb, a przy tym sprawdzoną i bezpieczną.

Pożyczki prywatne są rozwiązaniem w pełni legalnym, któremu zaufały już rzesze klientów. Nie polecamy natomiast sięgania po nielegalne metody na przechytrzenie komornika, takie jak:

  • praca “na czarno”, czyli praca bez umowy
  • nadużywanie możliwości składania skarg na działania komornika
  • Upłynnianie swojego majątku bez wiedzy komornika

Metody, jakie stosowane są przez Polaków opisaliśmy w naszym artykule o tym, jak przechytrzyć komornika. Nie polecamy takich metod, a wszelkie informacje w nim zawarte mają charakter czysto informacyjny.

Zalecamy także zachowanie rozsądku w przypadku pożyczek – nie chcemy by nasi czytelnicy wpadli w spiralę zadłużeń, dlatego zachęcamy do kilkukrotnego przemyślenia swojej decyzji. Jeżeli istnieje ryzyko, że pożyczka online będzie sporym obciążeniem finansowym, lepiej rozważyć wniosek o odblokowanie konta bankowego.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

5 komentarzy

Emilia

Komornik zablokował mi konto na które wpłynęły mi pieniądze na dodatek węgliwy z mops

Odpowiedz
Anita

Witam czy komornik może zejść z konta na jeden dzień żeby wypłacić pieniądze i jemu zapłacić

Odpowiedz
    Pati

    Witam. Wpłynęły mi pieniądze za dodatek węglowy. Jednak mam na koncie zajęcie komornicze. I na koncie została mi tylko kwota wolna od zajęcia. Kiedy ma konto zostanie zwrócona reszta środków ?

    Odpowiedz
Aleksandra

Mam dług spadkowy po ojcu czy może komornik zająć pensję mojego męża?

Odpowiedz
Ewelina

Witam. Jeśli mam na jednym koncie wynagrodzenie umowa o pracę i emeryturę czy komornik może zając całą emeryturę a umowę o pracę zostawić lub na odwrót ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły