Lokata mobilna – co to jest?

Lokata mobilna - co to jest?

Oszczędzanie to bardzo dobry nawyk. Możemy dzięki temu świadomie zarządzać swoimi finansami i gromadzić coraz więcej pieniędzy. Mamy wiele możliwości oszczędzania i inwestowania środków. Niektóre są bardziej, inne mniej ryzykowne. Do tych drugich z pewnością możemy zaliczyć lokaty oszczędnościowe. Nie zyskamy na nich więcej, niż kilka procent w skali roku. Mamy natomiast pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne i – co dla niektórych jest bardzo ważne – nie wydamy ich w nieprzemyślany sposób. Takie produkty ma w swojej ofercie każdy bank. Zwykle najwygodniejsza jest lokata mobilna. Jak działa i czy warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania?

Mobilne lokaty

Przede wszystkim postaramy się wyjaśnić, co to jest lokata mobilna. W dzisiejszym artykule podpowiadamy też, gdzie szukać najlepszych ofert. Lokaty mobilne stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – korzystając z nich nie musimy ustawiać się w długich kolejkach, czy nawet wychodzić z domu. Na lokatach mobilnych możemy inwestować małe sumy pieniędzy. Nierzadko banki pozwolą na otworzenie lokaty nawet kilkuset złotych. W teorii to niewiele pieniędzy, jednak regularne oszczędzanie może doprowadzić do zgromadzenia całkiem pokaźnej sumy.

Jak oszczędzać w 2024 roku?

Czym jest lokata mobilna?

Dziś prawie każdy nosi przy sobie smartfona. Dostępne tam programy nazywamy aplikacjami mobilnymi, a gry na telefon to inaczej ujmując gry mobilne. Lokata mobilna jest więc rodzajem lokaty, którą możemy otworzyć przy pomocy naszego telefonu lub tabletu. Taki terminowy depozyt wymaga oczywiście posiadania dostępu do mobilnej bankowości. Dziś nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Wszystkie banki, nawet dość tradycyjne w swoim działaniu banki spółdzielcze, mają bardzo dobre i proste w obsłudze aplikacje mobilne.

Musimy spełnić jedynie podstawowe warunki, aby korzystać z aplikacji mobilnej. Wtedy z miejsca otrzymujemy też dostęp do oferty lokat mobilnych. Do tych warunków należy posiadanie odpowiedniego smartfona, choć dziś wszystkie nowe modele powinny pozwolić na instalację aplikacji banku. Zwykle musimy zaakceptować regulamin lub zgody marketingowe.

Lokata oszczędnościowa i konto oszczędnościowe - różnice i podobieństwa.

W części banków lokaty mobilne są dostępne dla posiadaczy kont osobistych lub rachunków oszczędnościowych. Nie zawsze jest to jednak obligatoryjne. Czasami lokata mobilna może występować jako oddzielny, niezależnie funkcjonujący produkt.

Co różni lokatę mobilną od lokaty oszczędnościowej?

Właściwie nie ma tu żadnej różnicy. Stwierdzenie, że lokata jest mobilna, odnosi się bowiem jedynie do sposobu jej założenia, czy możliwości stałego wglądu do szczegółów lokaty. Zakładając lokatę oszczędnościową w inny sposób, na przykład telefonicznie, w serwisie transakcyjnym na stronie lub w oddziale banku, prawdopodobnie też zobaczymy ją w swojej aplikacji banku. Trzeba wiedzieć, że wszystkie produkty są ze sobą powiązane, a aplikacje mobilne banków są prawdziwym centrum dowodzenia Twoimi finansami.

Same warunki lokaty mobilnej i założonej w inny sposób są jednak najczęściej takie same. Niektóre banki mogą natomiast oferować promocyjne warunki, na przykład dla klientów decydujących się na otworzenie lokaty w aplikacji. Lokata mobilna pokazuje, jak bardzo “cyfrowe” stały się dziś produkty banków. Nowoczesna technologia jest już dziś niemal wszędzie!

Jak działa lokata mobilna?

Poza sposobem utworzenia lokaty, funkcjonuje ona tak samo, jak typowa lokata oszczędnościowa. Zakładając lokatę wybieramy kwotę, którą na nią przeznaczymy, a także okres trwania. Tu musimy pamiętać, że oprocentowanie lokat podawane jest w skali roku. Jeśli więc lokata trwa krócej (np. lokata na 3 miesiące), otrzymamy odpowiednio mniej odsetek. Wypłata pieniędzy możliwa jest po zakończeniu okresu trwania lokaty. Wtedy dostaniemy nie tylko nasz wkład, ale również zysk w postaci odsetek. Niestety, będzie on pomniejszony o podatek Belki. Podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%, na koniec lokaty zostaje nam więc “tylko” 81% odsetek. Każdą lokatę możemy skończyć przed upływem terminu. W wielu bankach oznacza to jednak utratę całości odsetek. Warto więc dobrze przemyśleć ten krok. Z tego też względu umieszczanie pieniędzy na lokacie będzie dobrym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy przed… samym ich posiadaczem! Pieniądze nie “kuszą”, a wypłata przed ustalonym terminem jest po prostu rozwiązaniem awaryjnym, stosowanym w ostateczności.

Lokaty mobilne możemy podzielić na odnawialne i nieodnawialne. Ta druga opcja oznacza po prostu jednorazową lokatę. Lokaty odnawialne samoczynnie uruchamiają się każdorazowo po zakończeniu okresu trwania. Warto jednak sprawdzić warunki lokat odnawialnych. Najczęściej automatyczne odnowienie powoduje, że kolejna lokata będzie miała gorsze (już nie “promocyjne”) warunki. Dobrym przykładem są tu lokaty na nowe środki. Zwykle mają niezłe warunki, na przykład 5-8% oprocentowania w skali roku. Po automatycznym odnowieniu lokaty oprocentowanie może jednak nawet 10-krotnie spaść. Oznacza to, że nasze pieniądze wciąż “pracują”, potencjalny zysk jest jednak znikomy.

Kto może założyć lokatę mobilną?

Ten produkt kierowany jest do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Właściwie jedynym warunkiem jest posiadanie aplikacji mobilnej banku i odpowiednich środków, które przeznaczymy na lokatę. Część banków wymaga, aby posiadać tam też konto osobiste lub oszczędnościowe. Często są to produkty darmowe, choć nie zawsze bezwarunkowo. Zalecamy więc dobrze zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Lokaty mobilnej możesz poszukać też w banku, z którego aktualnie korzystasz. Jeśli jej warunki są atrakcyjne na tle konkurencji, będzie to najprostszy sposób na ulokowanie pieniędzy na lokacie.

Najczęściej lokaty są przeznaczone dla klientów indywidualnych. Każdy bank może mieć jednak swoje zasady pod tym względem. Lokaty w wielu bankach mogą również otworzyć niepełnoletni klienci. Lokaty dla nastolatków czasami wymagają obecności (lub zgody) opiekuna prawnego lub rodzica. Dokładne wymagania stawiane klientom banku można natomiast poznać  w konkretnym banku.

Jak otworzyć lokatę mobilną? Instrukcja krok po kroku

Pierwszym krokiem w celu założenia lokaty mobilnej powinno być sprawdzenie dostępnych na rynku ofert. Gdy już znajdziesz najbardziej atrakcyjną, sprawdź, jakie są wymagania banku. Jeżeli to Twój bank, ścieżka do utworzenia lokaty terminowej w aplikacji będzie najprostsza. W innym banku niekiedy będzie wymagane stworzenie konta osobistego. Warto wtedy zastanowić się – być może bardziej korzystne będzie otworzenie lokaty mobilnej w banku, który tego nie wymaga.

Ranking lokat 2024

Proces otwierania lokaty mobilnej przebiega następująco:

  1. Pobierz aplikację mobilną odpowiedniego banku
  2. Załóż tam konto/zaloguj się do już istniejącego konta
  3. Znajdź zakładkę związaną z oszczędzaniem i wybierz opcję z lokatami
  4. Poszukaj atrakcyjnej propozycji nowej lokaty mobilnej i wybierz tę opcję
  5. Sprawdź warunki lokaty, wybierz odpowiednią kwotę i okres trwania lokaty
  6. Zaakceptuj regulamin, umowę
  7. Przekaż pieniądze na lokaty w sposób wskazany w aplikacji. Jeśli to aplikacja Twojego banku – wskaż, z którego rachunku mają zostać pobrane środki.

Szczegóły procedury zależą oczywiście od banku, w którym chcesz otworzyć lokatę. W każdym z przypadków pamiętaj jednak, aby od potencjalnych zysków odliczyć podatek Belki w wysokości 19% odsetek.

W którym banku są lokaty mobilne?

Dziś właściwie każdy bank oferuje tę opcję. Lokaty mobilne to w końcu lokaty uruchamiane za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony. Tę z kolei mają wszystkie banki. W zależności od wybranego banku mogą się natomiast różnić warunki lokaty:

  • minimalna i maksymalna kwota zobowiązania
  • oprocentowanie
  • dostępne okresy trwania lokaty
  • dostępność promocji, np. lokata na nowe środki na lepszych warunkach

Trzeba pamiętać, że niezależnie od wyboru, pieniądze przeznaczone na lokatę są bezpieczne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni środki aż do równowartości 100.000 euro. Dotyczy to również pieniędzy, które trzymamy na lokacie oszczędnościowej. Jeśli natomiast masz nieco więcej pieniędzy, warto pomyśleć o rozłożeniu ich na różne banki. Każdorazowo mamy wtedy do “dyspozycji” limit 100.000 euro (lub równowartości w PLN) dla przechowywanych tam środków.

Jak wybrać najlepszą lokatę mobilną?

Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty mobilnej? Skoro ma to być nasz sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a nawet ich pomnożenie, to kluczowe jest oprocentowanie. Zasada jest więc dość prosta – im wyższe odsetki, tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie:

  • jak łatwo jest założyć lokatę
  • jaki jest zakres kwot, które możemy przeznaczyć na lokatę
  • okres trwania lokaty – czy jest odpowiedni
  • czy musimy dodatkowo zakładać konto w danym banku

Jeśli propozycje różnych banków są natomiast podobne, możemy postąpić nieco inaczej. Najwygodniejsza zwykle jest po prostu lokata mobilna w naszym banku. Nie musimy wtedy ściągać dodatkowej aplikacji, czy spełniać innych warunków.

W co inwestować w 2024 roku?

Podsumowanie artykułu

Lokata mobilna to po prostu rodzaj lokaty, którą możemy otworzyć z poziomu naszego smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Pozostałe warunki się zwykle nie zmieniają (chyba, że bank ma aktualnie jakąś promocję). Warunkiem koniecznym do uruchomienia lokaty mobilnej jest więc posiadanie aplikacji mobilnej banku. Niekiedy musimy też posiadać w tym banku konto osobiste lub oszczędnościowe. Nie jest to jednak regułą. Bez wątpienia zaletami lokaty mobilnej jest wygoda i stała kontrola nad tym, jak nasze środki “pracują” podczas okresu trwania lokaty.

Najczęściej zadawane pytanie

Co to jest lokata mobilna?

Ten rodzaj lokaty utworzysz przy pomocy aplikacji mobilnej banku. Warunki są zwykle takie same, jak w przypadku innych lokat oszczędnościowych.

Czy mogę mieć lokatę mobilną?

Lokaty mobilne są przeznaczone niemal dla każdego. Wystarczy mieć aplikację mobilną banku.

Źródło:

  1. https://www.santander.pl/klient-indywidualny/oszczednosci-i-inwestycje/lokata-mobilna
  2. https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/oszczedzanie-inwestycje/lokata-mobilna
  3. https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/produkty-oszczednosciowe/lokata-mobilna
  4. https://www.velobank.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/lokata-mobilna.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły