Koszty notarialne przy zakupie mieszkania

koszty notarialne przy zakupie mieszkania

Myślisz nad kupnem mieszkania? Niezależnie, czy zrobisz to za gotówkę, czy z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Poza samą ceną nieruchomości, czy niezbędnymi pracami wykończeniowymi, są to między innymi opłaty za pracę notariusza. Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym poradniku.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania lub domu

Warto zadać sobie pytanie, jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Równie ważną informacją będzie dla nas to, kto poniesie ten wydatek – kupujący, czy sprzedający. Dodatkowe koszty mogą pojawić się w nieco mniej typowych sytuacjach, na przykład jeśli mieszkanie kupimy na kredyt.

Przyjrzymy się temu zagadnieniu w dzisiejszym artykule. Postaramy się również pokrótce opisać, na jakie inne opłaty warto zwrócić uwagę. Wielu kupujących przeznacza bowiem wszystkie posiadane oszczędności na kupno nieruchomości (lub wkład własny do kredytu hipotecznego). Kolejne wydatki mogą więc stanowić spory problem.

Mieszkanie bez wkładu własnego - czy to się opłaca?

Najważniejsze informacje o kosztach notarialnych przy zakupie mieszkania

Kupno mieszkania lub domu to dla każdego z nas wielkie przedsięwzięcie. Dla większości osób jest to przy okazji największy wydatek w życiu. Warto wiedzieć, z jakimi kosztami notarialnymi przy zakupie mieszkania musimy się liczyć. Umowa kupna mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Musimy też zapłacić za wykonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (w przypadku mieszkania na kredyt).

Na szczęście nie musimy natomiast poświęcać wiele czasu na wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej. Opłaty w każdej z nich są bowiem bardzo zbliżone. Zawdzięczamy to Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku (Rozporządzenie w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej). Kancelarie muszą trzymać się przewidzianych w polskim prawie limitów. Tak, czy inaczej – musimy uwzględnić to dodatkowe obciążenie, myśląc o kupnie mieszkania lub domu.

Kto ponosi koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

Najczęściej koszty notarialne przy zakupie mieszkania ponosi nabywca. Strony mogą jednak umówić się inaczej. Obowiązek ponoszenia opłat notarialnych nie jest ponadto określony w całkowicie jasny sposób w polskich przepisach. Możemy więc powiedzieć, że kupujący ponosi te koszty raczej ze względu na powszechnie przyjęty zwyczaj.

Strony umowy mogą też po prostu podzielić się kosztami. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Wtedy przepisy precyzują, że i nabywca i sprzedający (deweloper) ponoszą po ½ kosztów notarialnych.

W trakcie negocjacji ceny mieszkania, a także warunków umowy, warto po prostu poruszyć ten temat. Zapisując w umowie informację o tym, kto ponosi koszty notarialne przy zakupie mieszkania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Wszystko zależy tu jednak od dobrej woli sprzedającego.

W jaki sposób przepisać mieszkanie na dziecko?

Jakie są opłaty notarialne przy zakupie mieszkania?

W przypadku zakupu mieszkania lub domu musimy liczyć się z opłatą dla notariusza. Taksa notarialna to stała kwota powiększona o pewien procent wartości nieruchomości. Im droższe mieszkanie lub dom, tym większa będzie opłata.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania:

  • 100 zł – do 3000 zł wartości nieruchomości
  • 100 zł + 3% od nadwyżki ponad 3000 zł – od 3000 zł do 10 000 zł
  • 310 zł + 2% od sumy ponad 10 000 zł – od 10 000 zł do 30 000 zł
  • 710 zł + 1% od kwoty ponad 30 000 zł – od 30 000 zł do 60 000 zł
  • 1010 zł + 0,4% od nadwyżki ponad 60 000 zł – od 60 000 zł do 1 000 000 zł
  • 4770 zł + 0,2% od nadwyżki ponad 1 000 000 zł – od 1 000 000 zł do 2 000 000 zł
  • 6770 zł + 0,25% nadwyżki ponad 2 000 000 zł, nie więcej jednak, niż 10 000 zł – powyżej 2 000 000 zł wartości

W przypadku większości mieszkań, których cena w 2024 roku wynosi zwykle kilkaset tysięcy złotych, koszty notarialne to kilka tysięcy złotych. Kwota jest więc całkiem spora, pamiętajmy o tym przy ocenie swoich możliwości finansowych.

Mając na uwadze przedstawione powyżej wartości, każdy może dość prosto obliczyć koszty notarialne przy zakupie mieszkania. Musimy jedynie znać jego wartość.

Co zrobić, gdy mieszkanie jest zadłużone?

Skąd wziąć pieniądze na koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

Przy zakupie przeciętnego mieszkania powinniśmy uwzględnić dodatkowe kilka tysięcy złotych na koszty notarialne. Warto już zawczasu obliczyć je, aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia całej transakcji. Jeśli ten wydatek stanowi dla Ciebie poważny problem, możesz poszukać zewnętrznego źródła finansowania. Osoby korzystające z kredytu hipotecznego mogą mieć w banku niemały problem z dostaniem kolejnego kredytu gotówkowego. Powód jest dość prosty – chodzi o naszą zdolność kredytową.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Poradnik

Osoby mające problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji w sprawie kredytu mogą natomiast skorzystać z oferty instytucji pozabankowych. Pożyczki online na raty nierzadko mają całkiem atrakcyjne warunki, a kilka tysięcy złotych rozłożone na dłuższy czas nie będzie dużym obciążeniem budżetu.

Koszty notarialne przy kupnie mieszkania to nie wszystko. O czym jeszcze musimy pamiętać?

Wiemy już, że koszty kancelarii notarialnej przy zakupie mieszkania mogą sięgać 10.000 złotych. Będą tak wysokie jednak raczej w przypadku najdroższych nieruchomości, o wartości ponad 2.000.000 złotych. Zdecydowana większość mieszkań ma obecnie ceny wynoszące kilkaset tysięcy złotych. Koszty notarialne powinny więc wynosić raczej kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że to nie koniec wydatków związanych z zakupem. Przy zakupie mieszkań musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. PCC wynosi obecnie 2% od wartości mieszkania. Niektóre nieruchomości mogą być jednak zwolnione z tej opłaty. Nie zapłacimy PCC kupując swoje pierwsze mieszkanie – nie mając innego (nawet współwłasności) w momencie zakupu. Kolejnymi kosztami są opłata za wpis prawa własności w księgę wieczystą (200 złotych) i wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą (również 200 złotych).

Podczas odbierania mieszkania deweloperskiego lub oceniając stan mieszkania z rynku wtórnego warto też przeznaczyć trochę środków na usługi rzeczoznawcy lub inspektora. Za małe mieszkanie zapłacimy zwykle od 200 złotych wzwyż, przy większych nieruchomościach cena gruntownej inspekcji przy odbiorze mieszkania będzie kosztować do 1000 złotych. Warto ponieść ten koszt, aby uniknąć większych wydatków w przyszłości. Wady lub usterki znalezione podczas odbioru mogą obniżyć cenę transakcyjną mieszkania. Możemy też ubiegać się wtedy o ich usunięcie.

Sporym kosztem związanym z kupnem mieszkania jest oczywiście jego wykończenie, remont i umeblowanie. Tu ceny są różne – w zależności od stanu nieruchomości i oczekiwań przyszłych mieszkańców. Możemy starać się o odpowiednio większy kredyt hipoteczny lub skorzystać z jednej z ofert kredytów na remont mieszkania lub domu. Jeszcze jeden koszt może wynikać z ustalonej prowizji agencji nieruchomości. W tym przypadku zwykle jest to pewna stała opłata, a także pewien procent od wartości mieszkania. Wszystko zależy jednak od umowy z agencją.

Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania.

Podsumowanie artykułu

Warto pamiętać o kosztach notarialnych przy zakupie mieszkania. Zwykle wynoszą kilka tysięcy złotych. Opłaty w różnych kancelariach notarialnych będą podobne – wysokość taksy notarialnej regulują bowiem przepisy. Zwyczajowo koszty za podpisanie umowy kupna mieszkania u notariusza ponosi kupujący. Strony mogą się jednak także umówić w inny sposób. Takie ustalenia można zapisać w umowie przedwstępnej. Pamiętajmy też, że poza kosztami notariusza zakup mieszkania może generować również sporo innych wydatków (np. konieczność zapłacenia podatku PCC w wysokości 2% wartości mieszkania). Sama wysokość kosztów notariusza przy zakupie nieruchomości zależy od jego wartości.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

Koszt notariusza przy zakupie mieszkania zależy od wartości mieszkania. Wynosi od 100 do 10.000 złotych. W przypadku przeciętnego mieszkania koszty notarialne to kilka tysięcy.

Kto ponosi koszty notariusza przy kupnie mieszkania?

Zwyczajowo koszty notarialne ponosi kupujący. Strony mogą jednak umówić się inaczej, na przykład zapłacić je po połowie.

Źródło:

  1. https://sprawdzonelokum.pl/porady/koszty-notarialne-przy-zakupie-mieszkania-ile-dzis-trzeba-zaplacic/
  2. https://www.bankier.pl/narzedzia/kupno-nieruchomosci
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/ile-wynosza-koszty-notarialne-przy-zakupie-mieszkania/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły