Zgubiony portfel – co zrobić w takiej sytuacji?

Zgubiony portfel

Wizja zgubienia swojego portfela mrozi krew w żyłach – nikt nie chce przecież utracić swojej gotówki, karty płatniczej, ani najważniejszych dokumentów. Zgubiony portfel to przede wszystkim spore ryzyko tego, że nasze dane trafią w niepowołane ręce. Wówczas może dojść m.in. do kradzieży tożsamości i wyłudzenia kredytu. Co zrobić, kiedy doszło do zgubienia portfela? W dalszej części tekstu przyjrzymy się tej kwestii i podpowiemy jak postępować. 

Utrata portfela – jakie może mieć skutki?

Czy zgubiony portfel oznacza jedynie utratę znajdujących się w nim przedmiotów? Absolutnie nie, ponieważ konsekwencji jest znacznie więcej. Na świecie nie brakuje oszustów i przestępców, dla których wrażliwe dane osobowe mogą być łakomym kąskiem. Zobaczmy, co w najgorszym przypadku może spotkać osobę, która zgubiła swój portfel i nie podjęła żadnych działań. 

Jakie mogą być skutki utraty portfela?

  • kradzież tożsamości – jest to praktyka polegająca na podszywaniu się pod inną osobę, korzystając z nabytych wrażliwych danych. 
  • wyłudzenie kredytu – jest następstwem kradzieży tożsamości. Oszust korzystając z dokumentów znajdujących się w znalezionym portfelu zaciąga kredyt lub pożyczkę na czyjeś dane. 
  • strata pieniędzy – istnieje ryzyko tego, że nawet po znalezieniu portfela nie znajdziemy w nim gotówki, która była tam wcześniej. W najgorszym przypadku znalazca może przywłaszczyć sobie kartę płatniczą i wyczyścić ją ze środków. 
  • utrata przedmiotów – przy zgubieniu portfela odczuwalna będzie również strata rzeczy o wartości sentymentalnej, których nie da się zastąpić. 
  • brak prawa jazdy – do momentu wyrobienia nowego prawa jazdy nie należy prowadzić, aby nie narażać się na mandat. Dla przypomnienia, koszt wyrobienia nowego prawa jazdy to 100 złotych. 

Czy zgubiony portfel należy zgłosić policji?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca i nie ma od tej reguły żadnych wyjątków. Dokumenty znajdujące się w portfelu są dla wszelkiego rodzaju oszustów łakomym kąskiem. Poza wyłudzeniem kredytu, z pomocą danych identyfikacyjnych możliwy będzie zakup ratalny lub podpisanie umowy z operatorem sieci komórkowej. Zgłoszenie zgubienia portfela na policji pomoże udowodnić, że to nie my dokonywaliśmy tych czynności. 

Aby zgłosić zgubiony portfel, należy udać się do najbliższego komisariatu policji. Konieczne będzie sporządzenie oświadczenia o zagubieniu dokumentu. Wymagane jest również wyrobienie nowego dowodu osobistego, co można zrobić kontaktując się z gminą. Jeżeli doszło do zgubienia portfela z dowodem osobistym za granicą, można go zastrzec w placówce konsularnej.

Zgubiłeś portfel? Zastrzeż dokumenty! 

Jeżeli zdarzyło Ci się zgubić portfel to nie panikuj, ale podejmij niezbędne środki, dzięki którym możesz uniknąć sporej części (a nawet wszystkich) przykrych konsekwencji. Pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie wszystkich dokumentów, które znajdowały się w portfelu. Zobaczmy, jak to zrobić.

Jak zastrzec zgubione dokumenty?

  • karta płatnicza – zastrzeżenie, czy też inaczej zablokowanie karty płatniczej możliwe jest zarówno w placówce, przez bankowość elektroniczną i w aplikacji mobilnej. Należy powiadomić o całej sytuacji bank, ponieważ do momentu zgłoszenia zagubienia karty, nie ponosi on odpowiedzialności za utracone środki. 
  • dowód osobisty – dowód można zastrzec w placówce każdego banku, dzięki systemowi Dokumenty Zastrzeżone. Dotyczy to również sytuacji, w których nie jesteśmy klientem danej instytucji. Dokument tożsamości wydany po 4 marca 2019 roku można zastrzec elektronicznie przez profil zaufany. Istnieje również Międzynarodowego Systemu Zastrzegania Kart, który jest dostępny telefonicznie pod numerem 828 828 828.
  • prawo jazdy – zgubione prawo jazdy należy zgłosić do wydziału komunikacji i transportu właściwego dla miejsca zamieszkania. To samo tyczy się również utraconego dowodu rejestracyjnego pojazdu. 
  • numer PESEL – korzystając ze strony bezpiecznypesel.pl można zastrzec informacje o sobie. Dzięki temu inne podmioty będą wiedziały, że osoba posiadająca dany PESEL nie planuje w najbliższym czasie korzystać z produktów finansowych. 

Poza powyższymi, w portfelu mogły znajdować się dokumenty, których nie sposób zastrzec. Przykładowo, będą to hasła do profili internetowych, rachunki i prywatne notatki. W takim przypadku konieczne będzie zmienienie danych logowania do wszelkich kont, a najlepszym wyjściem będzie dodatkowo ustanowienie weryfikacji kilkuetapowej. 

Uwaga: Nawet jeżeli jakaś osoba zwróci nam zgubę, to i tak powinniśmy zastrzec dokumenty i pozmieniać hasła. Nie mamy pewności, czy znalazca nie przepisał wrażliwych informacji, aby później je wykorzystać. 

Czy da się odzyskać zgubiony portfel?

Nie ma gwarancji, że zgubiony portfel zostanie znaleziony przez kogoś uczciwego, kto dołoży wszelkich starań by go zwrócić. Mimo tego, warto podjąć dodatkowe kroki aby odzyskać swoją zgubę. Można m.in. zamieścić ogłoszenie w lokalnej grupie portalu społecznościowego, powiesić kartkę z informacją na klatce schodowej, czy też zapytać sąsiadów. 

Pewne pocieszenie stanowi fakt, iż osoba zatrzymująca sobie portfel nie jest bezkarna. Zgodnie z art. 284 Kodeksu Karnego, przestępstwo przywłaszczenia karane jest bowiem grzywną, ograniczeniem wolności, a w niektórych przypadkach nawet jej pozbawieniem. 

Dodatkową motywacją do oddania znalezionego portfela jest to, iż prawo przewiduje znaleźne, czyli wynagrodzenie w wysokości 1/10 wartości znalezionego przedmiotu. Mówi o tym Ustawa o rzeczach znalezionych z dnia 20 lutego 2015 r. Jak więc widać, istnieją szanse na to, że zgubiony portfel wróci do jego pierwotnego właściciela. 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Zgubiony portfel będzie znacznie mniejszym problemem, jeśli wcześniej podejmiemy odpowiednie działania prewencyjne. Dobrym rozwiązaniem będą alerty BIK, czyli  powiadomienia, wysyłane gdy do BIK wpłynie zapytanie w związku z wnioskiem kredytowym. Dzięki temu można natychmiast dowiedzieć się o każdej próbie wyłudzenia kredytu.

Warto wyrobić sobie dobre nawyki dotyczące codziennego obchodzenia się z wrażliwymi informacjami. Mowa tutaj m.in. o niszczeniu dokumentów przed ich wyrzuceniem, stosowaniu różnych haseł do kont, czy też korzystanie z logowania biometrycznego. Nawet w przypadku zgubionego portfela nie musimy paść ofiarą oszustwa lub wyłudzenia, jeśli będziemy reagowali w porę i z rozsądkiem. 

Najczęściej zadawane pytania

Komu zgłosić utratę portfela?

Utratę portfela należy zgłosić instytucji bankowej, w której mamy konto. Warto poinformować o całej sytuacji także policję, udając się na najbliższy komisariat. 

Ile kosztuje wyrobienie nowych dokumentów?

Koszt wyrobienia nowej karty płatniczej jest zależny od banku, nowe prawo jazdy oznacza wydatek 100 złotych. Nowy dowód osobisty jest natomiast bezpłatny.

Czy można zatrzymać znaleziony portfel?

Zatrzymanie znalezionego portfela stanowi wykroczenie bądź przestępstwo przywłaszczenia, które jest karane grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000397/U/D20150397Lj.pdf

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły