Tarcza antyinflacyjna 2024 – czy wciąż działa

tarcza antyinflacyjna

Wielu Polaków odczuło na własnej skórze, jakie skutki przynosi rosnąca inflacja. Jak się bowiem okazuje, dotyczy to nie tylko rosnących cen wielu produktów. Wiedzieliśmy wcześniej, co to jest inflacja, jednak mało kto przewidział wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych, czy trudności z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej. Nie zapominajmy, że wzrosły też ceny energii, paliwa, czy te związane z ogrzewaniem. W celu przeciwstawienia się informacji, polski rząd zaproponował kilka rozwiązań. Pierwszym z nich była tarcza antyinflacyjna, kolejnym – dodatek osłonowy. Polakom udało się złapać “finansowy oddech”, jednak w 2024 roku ceny wciąż pozostają na wysokim poziomie, a nawet rosną. Czy tarcza antyinflacyjna w 2024 roku wciąż działa? Na jakie wsparcie mogą liczyć Polacy?

Wzrost cen a wsparcie finansowe dla Polaków w 204

Każdego mieszkańca Polski dotknął problem rosnących cen. Początków tej sytuacji możemy szukać w globalnej pandemii koronawirusa. Gdy wydawało się, że sytuacja nieco się ustabilizowała, za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna. Nagromadzenie problemów spowodowało inflację wynoszącą ponad 16,5% (dane dla grudnia 2022 roku, źródło: GUS).  Z danych wynika jednak, że z pomocy z budżetu państwa skorzystało aż 7 milionów gospodarstw domowych. Nie zawsze wsparcie rekompensowało wzrosty cen, mogliśmy jednak liczyć na dodatkowe pieniądze z kilku źródeł, a także liczne ulgi w podatkach.

Polski Nowy Ład wprowadził zmiany w progu podatkowym, co z pewnością także poprawiło sytuację finansową części osób. Co prawda nie doczekaliśmy się obiecanego podniesienia kwoty wolnej od podatku, w 2024 możemy natomiast skorzystać m.in. z ulgi prorodzinnej.

Na czym polegała pierwsza tarcza antyinflacyjna?

Tarcza Antyinflacyjna 1.0 to rozwiązanie wprowadzone jeszcze w 2021 roku. To odpowiedź polskiego rządu na kryzys związany z pandemią. W dużej mierze chodziło o zrekompensowanie podwyżek cen energii, paliwa i gazu. Rząd zdecydował się obniżyć podatek VAT na gaz. W przypadku zakupu paliwa w sprzedaży detalicznej zupełnie zrezygnowano wtedy z podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna pozwoliła też na zakup energii elektrycznej bez akcyzy. Po raz pierwszy pojawił się wtedy także pomysł wprowadzenia dodatku osłonowego. W 2022 roku mogliśmy liczyć na dodatek do gazu w formie dopłaty. Na analogiczne zapomogi mogli liczyć też właściciele nieruchomości opalanych m.in. węglem, drewnem i olejem opałowym. Łącznie tarcza antyinflacyjna w swoim pierwszym wydaniu kosztowała budżet państwa aż cztery miliardy złotych.

Jak działa dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest świadczeniem wypłacanym w gotówce. Wymagane było jednak spełnienie pewnego kryterium dochodowego. Mieszkając samotnie, dochód netto nie mógł przekroczyć 2.100 złotych. W przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych limit ten wynosił maksymalnie 1.500 złotych na osobę. Wysokość dodatku osłonowego uzależniona była od rodzaju źródła ogrzewania. Na największy dodatek mogły liczyć osoby używające pieców na paliwo stałe (np. piec kaflowy, piec na węgiel). Nieco niższa zapomoga przysługiwała natomiast do osób posiadających piec gazowy lub niskoemisyjne urządzenie.

Po przekroczeniu kryterium dochodowego, wysokość dodatku osłonowego jest obniżana. Za każdą złotówkę, o którą przekroczymy limit, o jedną złotówkę spada wysokość zapomogi.

Dodatek osłonowy – jak otrzymać zapomogę w 2024 roku?

Wypłata dodatku osłonowego następowała w kilku transzach. Niestety, dodatek osłonowy w 2024 roku nie funkcjonuje. Wnioski nie są już przyjmowane. Termin na składanie wniosków w 2023 roku upłynął bowiem wraz z końcem października. 

Tarcza antyinflacyjna 2.0

Po pierwszych dopłatach i zwolnieniach z podatku, Polacy dostali możliwość skorzystania z tarczy antyinflacyjnej 2.0. Druga odsłona rządowego wsparcia także miała na celu wsparcie w obliczu rosnących cen żywności, paliwa, czy rat kredytów. W skład zaproponowanej w styczniu 2022 roku tarczy antyinflacyjnej 2.0 wchodziły:

  • niższy VAT na paliwo (8%)
  • VAT 0% na gaz ziemny, nawozy i niektóre środki niezbędne do produkcji rolniczej
  • VAT 0% dla produktów spożywczych dotychczas objętych 5% podatkiem VAT (np. mięso, warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, żywność dla dzieci, inne podstawowe produkty
  • VAT na ciepło obniżony do 5%, 5% VAT na prąd
  • szkoły, szpitale, przedszkole i mieszkańcy bloków – mogą skorzystać ze specjalnej – niższej taryby na energię elektryczną

Niektóre z powyższych ulg podatkowych obowiązywały jedynie do końca 2022 roku. Część z nich, np. brak VAT na żywność, obowiązują do końca czerwca 2024 roku. Co dalej? nie wiadomo.

Dodatek węglowy i do innych źródeł ciepła

W ramach przepisów mających na celu przeciwstawienie się wzrostowi cen,  pojawił się dodatek do źródeł ciepła. Ten element tarczy antyinflacyjnej zakładał jednorazową wypłatę świadczenia w formie gotówki – przelewem bankowym. Środki można było wykorzystać na dowolny cel, jednak przysługiwały tylko pewnej grupie osób. Najpierw należało wypełnić deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mógł to zrobić właściciel nieruchomości. W zależności od zadeklarowanego źródła ciepła, mogliśmy następnie wypełnić wniosek po którym otrzymywaliśmy zapomogę. Jej wysokość różniła się w zależności od źródła ciepła. Na największą pomoc, w wysokości 3.000 złotych, mogli liczyć mieszkańcy gospodarstw domowych ogrzewanych węglowo.

Czy tarcza antyinflacyjna działa w 2024 roku?

Część rozwiązań zaproponowanych w ramach dwóch odsłon tarczy antyinflacyjnej przestało już obowiązywać. W 2024 roku nie możemy już liczyć m.in. na niższy VAT na paliwo w sprzedaży detalicznej. Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk – zapewnia jednak, że w 2024 roku pojawią się nowe rozwiązania. Tarcza antyinflacyjna z poprzednich dwóch lat nie będzie już kontynuowana, w jej miejsce możemy jednak liczyć na inne formy wsparcia. Jednym z rodzajów wsparcia w 2024 roku ma być Tarcza Solidarnościowa. Dotyczy cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, firm oraz jednostek samorządowych.  Kolejną propozycją mają być zamrożone ceny prądu w 2024. Jest tu jednak pewien limit zużycia energii, powyżej którego obowiązywać ma nowa, być może znacznie wyższa, stawka za prąd. 

Wsparcie dla osób szukających możliwości zakupu mieszkania na kredyt

W wyniku inflacji wiele osób straciło szansę na zakup mieszkania na kredyt. Ceny nieruchomości wzrosły, a wysokie stopy WIBOR spowodowały wzrost kosztów kredytu mieszkaniowego. Dla osób przeglądających się za własnymi “czterema kątami” rząd przygotował dwie możliwości wsparcia:

  • kredyt gwarantowany 2%
  • mieszkanie bez wkładu własnego

Pierwsze rozwiązanie skierowane jest do osób, które obawiają się wzrostu wysokości rat kredytu hipotecznego. Państwo gwarantuje stałe oprocentowanie – 2% + marża banku. Już na początku kredytu możemy więc poznać jego warunki na kolejne lata. Druga opcja skierowana jest natomiast do osób, które nie są w stanie zgromadzić wystarczającej kwoty wkładu własnego. W tym przypadku wkład zostanie zastąpiony przez państwową gwarancję z BGK.

Czy rozwiązania z 2023 roku są kontynuowane w 2024?

Jak się okazuje, nowy rząd, wybrany 15 października 2023 roku, kontynuuje większość programów wsparcia z poprzednich lat. Ich kwoty zwykle nie ulegają zmianie, tak samo jak sposób wnioskowania.

Źródło:

  1. https://www.rachuneo.pl/cena-pradu
  2. https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/6358280,nowe-taryfy-za-energie-elektryczna-dla-gospodarstw-domowych-co-z-cenami-pradu-gazu-i-vat-na-zywnosc-w-2024-roku.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły