Dofinansowania do gazu – dla kogo dodatek do gazu? Na jakie dopłaty do gazu można liczyć?

dodatek do gazu

Codziennie widzisz rosnące ceny wielu produktów, a na horyzoncie mamy jeszcze podwyżki kosztów energii, w tym także ogrzewania. Dla wielu osób może to oznaczać poważne problemy, w tym konieczność zaciśnięcia pasa. Na szczęście rządzący zdecydowali się ulżyć nieco mieszkańcom polski, proponując im w 2022 dodatek do gazu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak oszczędzać energię cieplną, której koszt ciągle rośnie, zainteresuj się też dofinansowaniem do zakupu gazu. Jak działa dopłata do gazu, jaka jest jej wysokość i dla kogo przeznaczony jest program dofinansowania? Sprwadź!

Dofinansowanie kosztów ogrzewania gazowego

Dotacja na gaz skierowana jest dla osób, które ogrzewają gazem swoje domy lub mieszkania. Umożliwia zwrot części nakładów poniesionych na zakup gazu LPG, gazu ziemnego i gazu sieciowego. Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o dofinansowanie gazu – termin to 31 października 2022 roku. Dodatek osłonowy do gazu jest bardzo korzystną formą pomocy wszystkim tym, których dotknęły podwyżki cen gazu, ale nie tylko. Każdy może otrzymać sporą sumę.

Złóż do 31 października wniosek o dodatek osłonowy do gazu

Co zrobić, by skorzystać z dofinansowania zakupu gazu? Złóż do 31 października wniosek o dodatek osłonowy do gazu. To jeden z elementów rządowej tarczy inflacyjnej, która ma pomóc Polakom i mieszkańcom Polski przetrwać trudne czasy. W momencie, gdy rośnie cena gazu, prądu, żywności, czy paliwa takie dofinansowanie dla wielu z nas okaże się strzałem w dziesiątkę. Aby skorzystać z dofinansowania do gazu w 2022 roku, trzeba natomiast spełnić pewne warunki, w tym zmieścić się w kryterium dochodowym.

Pamiętaj, że termin na składanie wniosków do 31 października 2022 roku.

Warunki otrzymania dodatku osłonowego – dofinansowanie na gaz

Aby skorzystać z dofinansowania na zakup gazu należy spełnić warunek dochodowy. Kryterium finansowe zależy od tego, czy wnioskodawca samemu tworzy jednoosobowe gospodarstwo domowe, czy w gospodarstwie domowym jest więcej osób.

Dla osoby stanowiącej jednoosobowe gospodarstwo domowe maksymalna wysokość dochodów to 2100 złotych miesięcznie. Osoby pozostające w wieloosobowych gospodarstwach domowych mogą skorzystać z dodatku osłonowego na gaz, jeśli miesięczne dochody nie przekraczają 1500 złotych na osobę.

Dodatek osłonowy na gaz – jaka wysokość dofinansowania w 2022?

W zależności od ilości osób w jednym gospodarstwie domowym, wysokość dodatku do gazu jest inna. Im więcej osób zamieszkuje w gospodarstwie domowym, tym wyższy dodatek osłonowy do gazu. Sumy dofinansowania gazu znacznie się różnią i wynoszą od 400 do nawet 1150 złotych.

Jaka wysokość dofinansowania na zakup gazu w 2022

 • Osoby samotne, dochód do 2100 złotych – 400 zł
 • 2-3 osoby w gospodarstwie domowym, dochody na osobę do 1500 zł miesięcznie – 600 złotych
 • 4-5 osób w gospodarstwie domowym, dochody do 1500 zł miesięcznie na osobę – 850 złotych
 • 5-6 osób w gospodarstwe domowym, dochody do 1500 zł na osobę miesięcznie – 1150 złotych

Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy na gaz?

Termin składania wniosków o dodatek osłonowy w 2022 to do 31 października. Wnioski przyjmowane są przez gminy. Złożenie wniosku o dofinansowanie na zakup gazu możliwe jest osobiście lub przez Internet. 

Osoby, które złożyły wniosek i otrzymały pozytywną decyzję, otrzymają wypłatę dofinansowania do 2 grudnia 2022 roku. Jeżeli ktoś złożył wniosek o dodatek osłonowy już na początku roku, wypłatę otrzyma w dwóch równych częściach.

Wniosek składamy osobiście w urzędzie gminy lub wyznaczonym miejscu (np. gminnym ośrodku pomocy społecznej).

Dodatek na zakup gazu LPG

Gospodarstwa domowy ogzewane gazem LPG mogą skorzystać z dopłaty do gazu LPG. Na jeden adres można otrzymać jeden dodatek na gaz LPG. Wysokość dofinansowania to 500 złotych, kwota wypłacana jest jednorazowo. Nie ma kryterium dochodowego w tym przypadku, nie trzeba też być właścicielem nieruchomości, ani nawet być tam zameldowanym. Dodatek na zakup gazu LPG może otrzymać na przykład osoba wynajmująca. 

Wniosek o dodatek na gaz LPG można złożyć na trzy sposoby:

 • osobiście w urzędzie gminy, w ośrodku pomocy społecznej prowadzonym przez gminę
 • pocztą, wysyłając go na adres urzędu gminy
 • on line, przez ePUAP, np. logując się przez Profil Zaufany

Termin rozpatrzenia wniosków to 30 listopada 2022 roku. Warto natomiast pamiętać o tym, że dodatku na zakup LPG nie dostaną osoby, które otrzymały dodatek węglowy.

Dodatek na zakup gazu ziemnego, ciepłej wody, ciepła systemowego

W tym przypadku na niższą cenę gazu ziemnego mogą liczyć podmioty sprzedające ciepło. Dostaną rekompensatę za część przychodów, których nie dostaną od odbiorców – ci płacą dziś cenę ustaloną odgórnie przez nasz rząd.

Dodatkowo rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę nie mogą wzrosnąć dla odbiorców bardziej, niż o 42%. Państwo wprowadzi też wkrótce podobne regulacje dotyczące zakupu ciepła systemowego. System rekompensat ma działać w terminach od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku.

Dla kogo dodatek do gazu sieciowego?

Dodatek do gazu sieciowego, czyli system rekompensat dla jego sprzedawców, przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, a także wskazanych ustawą wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni które dostarczają ciepło do lokali. Dotyczy też jednak placówek ochrony zdrowia, oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobków, kościołów i związków wyznaniowych.  Z niższych cen skorzystają też placówki kulturalne, straż pożarna, czy pozarządowe instytucje pożytku publicznego.

Dodatek osłonowy na zakup gazu – podsumowanie

Wysokość dodatku osłonowego na gaz to od 400 do 1150 złotych. Zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym. Dla osoby samotnej limit dochodów to 2100 złotych miesięcznie, natomiast w przypadku wieloosobowych gospodarstw limit wynosi 1500 złotych na osobę. 

Wnioski można składać osobiście i online, są przyjmowane przez gminę. Termin składania wniosków upływa 31 października 2022 roku. Możliwe jest uzyskanie dodatku na zakup gazu LPG, gazu ziemnego sieciowego. Celem dodatku jest pokrycie części kosztów ogrzewania. Dodatek do gazu jest przeznaczony do szerokiego grona odbiorców.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

21 komentarzy

miroslaw oliwa

Witam
czy moze mi ktos wyjasnic gdzie moge zaczerpnac info. czy na przylaczenie do sieci gazowej nalezy sie jakas dotacja lub odliczenie od podatku

Odpowiedz
Maria

co z dopłatą do ogrzewania domu gazem ziemnym czy jest doplata

Odpowiedz
Jadwiga

Ogrzewam mieszkanie gazem ziemnym czy należy się dotacja?

Odpowiedz
Ewa

Zawsze myślałam że to nieprawda , że PiS nie dzieli obywateli ale niestety zrozumiałam że jest inaczej jakim trzeba być niemyślącym żeby coś takiego wymyślić , dlaczego tak oszukiwać ludzi jedni inwestują oszczędzają a drudzy kasują 3000zł i się śmieją z głupków co im się ekologia marzy…….

Odpowiedz
  Lech

  A co z tymi co wydali na PV i pompy ciepła 100000 zł nie dostali żadnych dotacji ani ulg i produkują więcej prądu niż zużywają ? im się nic nie należy niech zdychaja z głodu skoro byli takimi durniami i wydali wszystko co mieli na instalacje?

  Odpowiedz
Arkadiusz

Czy doczekam się odpowiedzi?

Odpowiedz
  Janusz

  Czemu tylko do pazdziernika mozna skladac wnioski? poco wogole je skladac?

  Odpowiedz
MARIETA

Dlaczego nie ma dofinansowania do gazu ziemnego ,chocby 500 zl jak do gazu lpg.?? Oplaty za ogrzewanie,cieplą wode i gotowanie na gaz sa ogromne.Za to ,ze nie zatruwalo sie srodowiska opalaniem kotla weglem NIE nalezy sie nawet dodatek oslonowy 500 zl? Oplacalo sie truc węglem ,bo jest za to dodatek 3 tys.Dodatek na gaz lpg wyplacany jest bez kryteriow dochodowych i na dogodnych warunkach.Bzdura i dzielenie spoleczenstwa.To jest ktaj ABSURDOW rzadzony przez debili

Odpowiedz
  Julka

  dlatego, że na gaz ziemny obowiązują sztywne ceny rządowe, a na LPG widocznie rynkowe

  Odpowiedz
Katarzyna

dlaczego tylko do 31.10 za gaz ziemny.Kto pierwszy ten lepszy?

Odpowiedz
  Ernest

  Bo ogrzewanie gazem jest eko, a co do zasady eko jest droższe 🙂

  Odpowiedz
Bożena

Dlaczego do węgla jest 3000 zł dodatku a do gazu z sieci 0zl

Odpowiedz
  kasia

  Booo… Państwo gwarantuje niższą cenę gazu ziemnego… płacisz przez to mniej więc nie dostajesz zapomogi.

  Odpowiedz
Ela

nie złożyłam wniosku do 31 października. Co teraz ? A co drzewem do kominka. Cy 2100 to brutto czy netto?

Odpowiedz
Maja

Wnioski składają tylko właściciele domu ?

Odpowiedz
Marcin

A co z gazem zniemnym
Mam ogrzewanie podlogowe na gaz ziemny ale żeby ogrzac mieszkanie potrzebny jet piec elektryczny .
Czy mi sie należy

Odpowiedz
Andrzej

Czy gmina ma prawo zażądać okazania za kupno gazu do cysterny? Faktury? Czy to jest nadgorliwość urzędników?

Odpowiedz
Jacek

Do gazu ziemnego nie ma dopłaty, wystarczy przeczytać wniosek lub dziennik ustaw.

Odpowiedz
  Arkadiusz

  Posiadam piec na gaz. Ogrzewam nim wodę, i mieszkanie.
  Czy dodatek mi się należał?

  Odpowiedz
   Walcie się

   złodzieje! to nasze pieniądze rozdają! a wy durnie to łykacie i je bierzcie!!! a potem inflacja i wina Tuska, wojny i pandemii! ciemnogród….

   Odpowiedz
    Frania

    zainwestować w fotovotaike? okazało się głupotą – zabrali dofinansowania i Z czego odbiorę koszty, gdy pity się zmienią i nawet od srasra nr 2 trza będzie oplata

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły