Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej? Cena prądu w Polsce w 2024 roku

ile kosztuje prąd

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, żę coraz więcej mieszkańców Polski i Europy zastanawia się, jak zaoszczędzić na prądzie. Wpływ na wysokość rachunków za prąd ma kilka czynników, między innymi cena prądu. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej? Jakie opłaty i składniki mają wpływ na rachunek, który co miesiąc otrzymujesz? Czy są jakieś sposoby na obniżenie go? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu. Ile kosztuje prąd w Polsce?

Taryfy za prąd – co to jest?

Sprawdzając ceny prądu szybko natkniemy się na pojęcie taryfy. Czym są taryfy za prąd? Poza składnikami wpływającymi na cenę energii elektrycznej w Polsce, na wysokość rachunków wpływ ma również taryfa, jakiej używasz. W zależności od rodzaju odbiorcy (np. gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, …) istnieje kilka rodzajów taryfy. W nich są natomiast ustalone różne zasady naliczania opłaty za energię elektryczną, choć to nie koniec różnic. Obecnie mamy cztery typy taryf za prąd, które posiadają oznaczenie literami A, B, C oraz G. Aby bardziej uszczegółowić taryfę, z której można skorzystać, do litery zawsze dodane są dwie cyfry. To od wybranej taryfy zależy też ile kosztuje prąd.

Pierwsza cyfra (1 lub 2)  wskazuje na umowną moc. Dla 1 jest to maksymalnie 40 kWh, cyfra 2 oznacza wyższą moc. Kolejna cyfra to od 1 do 4 i oznacza liczbę stref czasowych w danej taryfie za prąd. Dodatkowo czasami na końcu oznaczenia taryfy pojawia się litera:

  • “a” dla podziału na strefy czasowe szczytową i pozaszczytową
  • “b” dla podziału na strefę czasową dzienną i nocną
  • “w” ceny prądu zależą od godziny i dnia tygodnia

Tak więc taryfy oznaczone literą A (A21, A22, A23 i A24) są zarezerwowane dla dużych odbiorców prądu. To fabryki, kopalnie, czy zakłady przemysłowe. Duże firmy korzystają z taryfy “b”, podobnie jak gospodarstwa rolne. Firmy zajmujące się usługami oraz niewielkie przedsiębiorstwa mogą natomiast skorzystać z taryfy C.  Gospodarstwa domowe odbierają prąd w taryfie G. W zależności od ustalonych stref czasowych, ceny prądu różnią się wtedy w zależności od dnia (tydzień roboczy lub weekend), a nawet godzin.

Co zmieniają strefy czasowe w tarifie prądu?

O co właściwie chodzi ze strefami czasowymi w przypadku taryf za prąd? Podział zakłada różne ceny dla poszczególnych godzin w ciągu doby. Gdy zdecydujesz się na takie rozróżnienie, w godzinach szczytu prąd będzie droższy, niż standardowo. Poza nimi natomiast możesz oszczędzać korzystając z tańszego prądu.

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Wysokość rachunków za prąd zależy w dużej mierze od zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym.  Na cenę 1 kWh energii elektrycznej wpływ ma również od sprzedawcy oraz operatora. Sprzedawca prądu to firma, z którą mamy podpisaną umowę na dostawę prądu i której płacimy rachunki. Operatorem jest natomiast instytucja, która posiada infrastrukturę do przesyłu prądu. Średnia cena 1 kWh prądu w Polsce to dziś od 1,11 do 1,21 złotych. W zależności od sprzedawcy i operatora może się ona jednak zmieniać nawet o ponad 10% w górę lub w dół.

Najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce to Enea, Energa, PGE i Tauron. Operatorami są natomiast taki firmy, jak Tauron PE, Enea S.A., Energa Obrót oraz PGE Obrót. Zastanawiać się, ile kosztuje prąd, warto więc sprawdzić oferty różnych firm.

Zamrożenie cen prądu – co to znaczy?

W ramach tarczy solidarnościowej, rząd zdecydował na zamrożenie cen prądu. Co to oznacza dla obywateli? Otóż gospodarstwa domowe, które nie przekroczą odgórnie ustalonego progu zużycia energii elektrycznej mogą liczyć na rozliczenie się z rachunków na podstawie cen prądu z 2023 roku.

Obecnie mamy do czynienia z trzema progami:

  • 2000 kWh rocznie – dla standardowych gospodarstw domowych
  • 2600 kWh rocznie – jeżeli w gospodarstwie domowym jest osoba z niepełnosprawnością
  • 3000 kWh rocznie – dla rolników i gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny

Trzeci, największy próg dotyczy również seniorów posiadających Kartę Dużej Rodziny, którzy odchowali co najmniej trójkę dzieci.

Ile kosztuje prąd? Jakie są składniki rachunku?

Wiele osób myśli, że rachunek za prąd zawiera jedynie ilość zużytej energii pomnożoną przez cenę 1 kWh prądu. W rzeczywistości składników kosztów, które musimy ponieść jest znacznie więcej. Faktyczna ilość zużytej przez nasze gospodarstwo domowe prądu nazywana jest energią czynną. Zawsze w rachunku mamy również uwzględnioną opłatę przesyłową. Zwana też opłatą dystrybucyjną jest stała, niezależnie od ilości zużytego w danym okresie rozliczeniowym prądu. To koszt utrzymania infrastruktury, urządzeń elektrycznych operatora, eksploatacji sieci wysokiego napięcia, czy utrzymania obsługi technicznej. Opłata może być inna w zależności od rodzaju poboru energii. Więcej zapłacą też odbiorcy z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Poza tym mamy też do opłacenia zmienną opłatę dystrybucyjną. Opłata sieciowa uwzględnia także straty podczas przesyłu energii, zależy od tego, ile prądu odbierzemy w danym okresie. Klient pokrywa też koszt odczytów liczników, czy przygotowywania rachunków. To tak zwana opłata abonamentowa. Na podstawie prognozy rocznego zużycia energii danego odbiorcy naliczona jest też opłata przejściowa. W zależności od zużycia musimy także liczyć się z pewną opłatą jakościową – ma na celu utrzymanie równowagi systemu elektroenergetycznego. 

Ile kosztuje prąd – pozostałe składniki kosztu energii

Na naszych rachunkach za prąd możemy też znaleźć opłatę OZE, której wysokość wynosi jednak 0 zł. Środki zebrane z tej opłaty mają służyć wsparciu wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł w Polsce. Obecnie jednak opłata ta nie jest pobierana. Taką samą wartość ma obecnie opłata kogeneracyjna. Prawdopodobnie obie w przyszłości mogą posłużyć do pokrycia części kosztów inwestycji w ekologiczną energię. Od 2021 roku odbiorcy prądu w Polsce muszą natomiast pokryć opłatę mocową. W przypadku gospodarstw domowych koszt ten wynosi od niecałych 2 do nieco ponad 10 złotych miesięcznie.

Wzrost ceny 1 kWh prądu w Polsce w 2024 roku?

Dziś zdaniem wielu osób koszt energii elektrycznej jest wysoki. Rachunki przekraczające 200 złotych miesięcznie przestały być czymś nadzwyczajnym dla wielu rodzin. Czy prąd będzie w przyszłości drożał? Prawdopodobnie tak choć ciężko podać dziś konkretne dane. Możemy jednak przygotować się w pewnym stopniu na wyższą cenę prądu i już dziś pomyśleć o pewnych oszczędnościach. Jak oszczędzać prąd? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Polskie władze wciąż stosują różne systemy dopłat do ceny prądu. Dotyczą jednak raczej tylko odbiorców indywidualnych. Koszt prądu dla firm znacznie rośnie, co widzimy choćby w podwyżkach cen ich produktów.

Jak oszczędzać prąd?

Jest kilka dobrych sposobów na oszczędzanie prądu. Możemy liczyć na niższe rachunki za energię elektryczna w dwóch sytuacjach:

  • zmniejszymy zużycie prądu
  • kupimy prąd w niższej cenie za 1 kWh

O ile często zmniejszenie zużycia prądu wymaga wiele zachodu i zmiany nawyków, to czasem możliwe są znaczne oszczędności poprzez podpisanie umowy z tańszym dostawcą prądu. Warto więc sprawdzić warunki obecnej umowy i poszukać na rynku tańszego dostawcy. Proste działanie i kilka telefonów czasem wystarczy, by zacząć oszczędzać nawet 10% miesięcznie.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Zużycie energii elektrycznej to jeden z największych składników ogólnego kosztu prądu.  Zużycie prądu liczymy w kilowatogodzinach, co jasno wskazuje, co ma na nie wpływ:

  • pobór mocy przez sprzęty domowe, oświetlenie, ogrzewanie, itp. (wyrażony w watach – W)
  • czas pracy poszczególnych urządzeń (wyrażony w godzinach – h)

Możemy więc ograniczyć czas użytkowania sprzętów elektrycznych lub wymienić je na bardziej oszczędne. Nowoczesny sprzęt RTV i AGD jest zwykle dość energooszczędny, szczególnie duże różnice możemy odczuć w przypadku płyt indukcyjnych, piekarników, czy bojlerów, które w dużym stopniu wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Warto też pamiętać o tym, aby wyłączać nieużywane sprzęty i gasić światło,  gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. W jednym z artykułów podaliśmy też sposoby na oszczędzanie energii cieplnej. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z oszczędnościami – wtedy życie może stać się naprawdę mało komfortowe.

Źródło:

  1. https://www.rachuneo.pl/cena-pradu
  2. https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/konsument-dom/6455894,cena-pradu-2024-za-1-kwh-dla-gospodarstw-domowych-czy-wzrosnie-skokowo-od-lipca-rzad-da-dodatek-tylko-najbiedniejszym-a-moze-5-proc-vat-dla-wszystkich.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Marika

niestety coraz większe pieniadze idą na prąd, można też sobie policzyć na podstawie odczytu z licznika:laczynasnapiecie. pl/pytanie/jak-obliczyc-zuzycie- pradu-z-licznika warto wiedzieć jakie to są kwoty

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły