Czy zmieszczę się w limicie zużycia energii elektrycznej? Rząd zagwarantuje stałą cenę prądu w 2024 roku

koszt prądu w 2023

Spoglądasz na ceny różnych towarów, a te wciąż rosną? Galopująca inflacja powoduje stały wzrost kosztów życia każdego z nas. Koszt raty kredytu hipotecznego (lub miesięczna cena wynajmu mieszkania), ceny żywności, czy paliwa osiągają dziś rekordowy poziom. Wraz ze zbliżaniem się zimy wielu Polaków zaczęło też odczuwać droższy koszt ogrzewania domu lub mieszkania.Na szczęście rząd przygotował cały pakiet dopłat i dodatków – na zakup węgla, gazu, oleju opałowego, czy drewna na opał. Nieco inny zabieg zastosowano w przypadku dopłaty do energii elektrycznej. Koszt prądu w 2024 roku zapewne wzrośnie. Pewnym ratunkiem jest natomiast rządowa obietnica zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie kosztu zakupu prądu z 2022 roku. Jest jednak pewien warunek, który będzie ciężki do spełnienia dla sporej części polskich gospodarstw domowych.

Koszt prądu w 2024 roku – gwarantowana cena energii

Polski rząd oraz Prezydent Andrzej Duda zatwierdzili przepisy, w myśl których koszt prądu w 2024 roku może być stały. Gwarantowana cena energii elektrycznej pozwoli utrzymać rachunki za prąd na stałym, akceptowalnym poziomie. Jest jednak pewien warunek. Gwarantowana cena prądu będzie obowiązywała jedynie dla gospodarstw domowych, które zużyją maksymalnie 2.000 kWh energii w ciągu roku. Dla posiadaczy karty dużej rodziny wartość ta jest natomiast zwiększona do 2.600 kWh prądu rocznie.

Czy limit zużycia prądu jest osiągalny, a koszt prądu w 2024 zostanie zamrożony dla dużej liczby gospodarstw domowych. Raczej tak, wyjątkiem mogą być natomiast gospodarstwa domowe, które wykorzystują elektryczne ogrzewanie nieruchomości. Zużycie prądu na samo ogrzewanie wynosi bowiem zwykle około 5.000 kWh na rok, co uniemożliwi skorzystanie ze stałej, niższej ceny prądu. Warto jednak zastanowić się jak oszczędzać energię cieplną – być może uda się bowiem ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne grzejników, co pozwoliłoby skorzystać z dodatku do ceny prądu.

Na czym polega gwarantowana cena prądu?

Zasady dodatku do kosztów energii elektrycznej są dość proste. Jeśli gospodarstwo domowe (liczone jako jeden adres dla nieruchomości, domu lub mieszkania) zmieści się w limicie zużycia ustalonym na 2.000 kWh (2.600 kWh dla posiadaczy karty dużej rodziny)  w ciągu całego roku, cena prądu (koszt 1 kWh energii) zostanie zamrożona na poziomie ceny z 2023 roku. Nawet jeśli koszt kilowatogodziny prądu znacznie wzrośnie w 2024 roku, oszczędni będą mogli więc liczyć na niższą cenę.

Dzięki stałej, gwarantowanej cenie prądu można będzie zaoszczędzić nawet 150 złotych miesięcznie. W całym roku oznacza to oszczędność sięgającą niemal 2.000 złotych – to sporo, prawda?

Ustalenie limitu zużycia energii na poziomie 2 tysięcy kilowatogodzin ma na celu zachęcenie Polaków do oszczędzania prądu. Jest to oczywiście związane z sytuacją polityczną i gospodarczą w naszym regionie. Ze względu na toczące się na terenie Ukrainy działania zbrojne, koszt paliw znacznie wzrósł, a dostępność gazu, węgla, czy olejów z pewnością będzie ograniczona. Aby nie dopuścić do braków w dostawie energii elektrycznej, warto więc oszczędzać prąd już dziś.

Nie wszyscy zgadzają się z założeniami polskiego rządu

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku wielu ustalanych wcześniej przepisów, gwarantowana cena prądu w 2024 roku spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu. Pochodzą między innymi od posłów opozycji, którzy chcieliby zwiększenia limitu zużycia. Uważają, że limit 2.000 kWh dla wielu rodzin będzie zbyt niski. Szczególnie dotyczy to osób, które całkiem niedawno były zachęcone do rezygnacji z “kopciuchów” i zamontowania elektrycznego ogrzewania. Teraz nie korzystają ani z dodatku na zakup węgla, a być może także z gwarantowanej, niskiej ceny prądu w 2024 roku.

Dlaczego ustalono taki limit zużycia prądu? Koszt prądu w 2024 roku nie dla wszystkich

Zużycie prądu w ilości 2.000 kWh rocznie jest wartością obliczoną przy pomocy Głównego Urzędu Statystycznego. Wg danych GUS średnie zużycie prądu dla gospodarstwa domowego w 2021 roku wynosi… 1979,9 kWh. Oznacza to, że naprawdę wiele gospodarstw skorzysta z dopłaty do ceny zakupu prądu. Znamy też dane z podziałem na lokalizację nieruchomości. W miastach zużycie wynosi niecałe 1750 kWh, na wsiach – około 2452 kWh rocznie. Mowa oczywiście o wartościach uśrednionych, Pamiętajmy też jednak, że rok lub dwa lata temu ceny prądu były znacznie niższe, niż dziś. Prawdopodobnie średnie zużycie w wielu gospodarstwach domowych jest więc dziś niższe, niż w 2021 roku.

W założeniu limit energii, do którego możemy skorzystać z limitu, ma zachęcić nas do oszczędzania prądu. To działanie ekologiczne, które pozwoli jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.

2000 kWh energii – czy to dużo? Na co wystarczy limit zużycia?

Z pewnością dziś wiele osób myśli o tym, jak oszczędzać prąd. Poza prostymi poradami, jak wyłączanie światła, gdy nikogo nie ma w pokoju, czy ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych, warto zastanowić się, co zużywa najwięcej prądu.  Być może to tam właśnie warto poszukać oszczędności.

Najwięcej zużywają sprzęty kuchenne – kuchenka indukcyjna pochłania nawet 1200 kWh prądu rocznie. Równie prądożerny jest piekarnik elektryczny, jednak używamy go znacznie rzadziej, a zużycie to 300-500 kWh na rok. Pożeraczem energii elektrycznej jest także bojler elektryczny do podgrzewania wody. Warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem – zużycie bojlera może sięgać 1.000 kWh rocznie. Do mniej prądożernych urządzeń należą lodówka, pralka i zmywarka. Trudno jednak zrezygnować z korzystania z nich, a każde z urządzeń potrzebuje około 200-300 kWh prądu rocznie. W przypadku sprzętów AGD wystarczy po prostu korzystać z trybu ECO, który jest najbardziej energooszczędny. W pralce i zmywarce warto uruchamiać je tylko wtedy, gdy są pełne.

Sprzęty takie, jak komputer, czy telewizor są dość energooszczędne (do 200-300 kWh rocznie), jednak często “chodzą” przez wiele godzin. Gdy pracujesz zdalnie, pomyśl o zamienieniu komputera stacjonarnego na laptopa – zużywa dwa, a nawet trzykrotnie mniej prądu, co pozwoli zaoszczędzić rocznie 200 kWh prądu.

Proste sposoby na oszczędzanie – jak obniżyć rachunki za energię?

Mamy kilka sprawdzonych sposobów na to, by nie trzeba było brać kredytu gotówkowego na opłacenie rachunków za prąd. Przede wszystkim warto po prostu oszczędzać prąd. Kupując nowy sprzęt elektryczny, zwróćmy uwagę na jego energooszczędność – jest opisana klasą energetyczną (litery od A do G, im niższa, tym lepiej). Żarówki warto zastąpić ledowymi odpowiednikami, które są nawet 8-10 razy bardziej energooszczędne od tradycyjnych odpowiedników.

Podczas gotowania warto użyć pokrywki – wtedy ugotujemy szybciej i używając pola grzewczego z mniejszą mocą. Można też spróbować wykorzystać przepisy na dania jednogarnkowe. Gotując w jednym garnku zużyjemy mniej energii. Używając piekarnika lepiej nie uchylać jego drzwiczek, co powoduje wzrost zużycia prądu. Po prostu sprawdź stopień przygotowania potrawy, obserwując ją przez szybkę.

Sporo osób o tym nie wie, ale praktycznie każdy ma dostęp do różnych dostawców energii. Ceny prądu mogą się u nich znacznie różnić, warto więc sprawdzić oferty różnych firm i wybrać najlepszą.

Źródło:

  1. https://www.gkpge.pl/dla-domu/zamrozenie-cen-pradu-w-2024-roku
  2. https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/9402262,ceny-pradu-2024-ile-za-1kwh.html
  3. https://energia.rp.pl/ceny-energii/art39577191-ceny-pradu-w-2024-roku-sa-nowe-taryfy-co-to-oznacza-dla-naszych-rachunkow
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły