Podanie o umorzenie składek KRUS – jak napisać? Darmowy wzór

umorzenie składek KRUS

Składki KRUS obowiązują wszystkie osoby, które prowadzą rolniczą działalność gospodarczą. Na skutek wielu czynników, niekoniecznie zależnych od samego przedsiębiorcy, może zdarzyć się sytuacja, w której spłata składek będzie stanowiła problem. Konsekwencją takiego stanu może być wpadnięcie w spiralę zadłużenia, gdzie narastające zobowiązania długotrwale pogarszają poziom życia dłużnika. Istnieją jednak pewne sposoby na umorzenie składek KRUS, a jednym z nich jest odpowiednio napisane podanie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się składkom KRUS, działalności tego organu i innym aspektom, aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

Czym jest KRUS?

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to państwowa instytucja, której zadaniem jest zapewniać rolnikom ubezpieczenia społeczne. Organ ten założony został 1 stycznia 1991 roku, a jego centrala znajduje się obecnie w Warszawie.

Do zadań KRUS-u należą m.in. takie czynności jak wypłata ubezpieczeń, edukacja miejsc pracy na temat bezpieczeństwa rolników, likwidowanie potencjalnych niebezpieczeństw w miejscach pracy czy też opieka i rehabilitacja świadczona osobom uprawnionym do usług KRUS. Ubezpieczenia wypłacane przez tą instytucję nie ograniczają się jedynie do świadczeń emerytalno-rentowych, lecz obejmują także wsparcie wypadkowe, macierzyńskie i chorobowe.

Komu przysługują świadczenia od KRUS?

Rolnicy to tylko jedna z kilku grup osób, które mogą liczyć na wsparcie finansowe i materialne od tego organu. Poza samym rolnikiem, do ubezpieczenia społecznego uprawnieni są także domownicy. Za domownika uznaje się osobę, która ukończyła przynajmniej 16. rok życia i przebywa z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym. Może to być osoba bliska, taka jak członek rodziny, bądź osoba obca która aktywnie przyczynia się do pracy na rzecz danego gospodarstwa rolnego.

Osobą korzystającą ze świadczeń KRUS mogą być także pomocnicy rolnika. Osoby takie muszą być jednak zgłoszeni do organu i zarejestrowani, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że będą oni pozbawieni praw do uzyskiwania świadczeń z ubezpieczenia. Pomocnikiem rolnika może każda pełnoletnia osoba, która odpłatnie pomaga przy zbiorze chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. Warto przy tym pamiętać, że taki pracownik musi posiadać obywatelstwo polskie i być uprawniony do wykonywania pracy na terenie Polski.

Składki KRUS – jaka jest ich wysokość?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z dokładnych, jednostkowych kosztów składki KRUS. Warto pamiętać o tym, że w skład kwoty, jaką przyjdzie rolnikowi zapłacić, wchodzi wiele czynników. Podstawowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi 101 złotych. Do tego dochodzi także koszt ubezpieczenia wypadkowego, macierzyńskiego i chorobowego, którego wysokość wynosi 42 złote.

Wysokość składki może różnić się w zależności od wymiarów gospodarstwa prowadzącego działalność rolniczą. Tereny o powierzchni większej niż 50 ha objęte są dodatkową miesięczną składką.

Ile wynosi dodatkowa opłata?

  • 122 złote dla gospodarstw o powierzchni 50 – 100 ha
  • 243 złote dla gospodarstw o powierzchni 100 – 150 ha
  • 365 złotych dla gospodarstw o powierzchni 150 – 300 ha
  • 487 złotych dla gospodarstw o powierzchni powyżej 300 ha

Dokładny cennik składek, wraz z ich podziałem na poszczególne osoby i wymiary gospodarstwa, znaleźć można na stronie KRUS. Polecamy się z nim zapoznać, ponieważ jest to sposób na dokładny wgląd w koszty. Przypominamy, że składki opłacane są kwartalnie, a nie miesięcznie.

Problemy ze spłatą składek KRUS – co zrobić?

Spłata składek KRUS nie zawsze przebiega bezproblemowo. Wiele czynników ma wpływ na sytuację finansową, a co za tym idzie, na możliwość regulowania opłat w terminie. Skutki takiego stanu mogą być odczuwalne, ponieważ dług z czasem będzie powiększał się, a osoba zadłużona może spodziewać się wezwań do zapłaty a nawet postępowania sądowego. Takich przykrych konsekwencji można jednak uniknąć, a dobrym sposobem na to będzie wnioskowanie.

Wniosek może dotyczyć różnych form wypracowania kompromisu z KRUS-em. Może to być prośba o rozbicie składek na mniejsze raty, które dłużnikowi będzie łatwiej spłacić, ale może to być także pismo dotyczące zmniejszenia wcześniej ustalonych rat. W niektórych przypadkach rolnicy decydują się na wysyłanie wniosków o częściowe bądź całkowite umorzenie składek, jeżeli mimo rat i odroczenia terminu płatności występują problemy z uregulowaniem opłaty.

Wniosek do KRUS – jak powinien wyglądać?

Napisanie poprawnego, dobrze wypełnionego wniosku może być sporym problemem. Należy mieć na uwadze, że niepoprawnie sporządzone pismo może zostać odrzucone, co będzie stratą naszego czasu. Dlatego też warto korzystać z internetowych wzorów i szablonów wniosków, które są gwarancją odpowiednio przygotowanego dokumentu.

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy gotowy wzór umorzenia składek KRUS, który dostępny jest poniżej.

Jeżeli jednak chcecie napisać wniosek własnoręcznie, bez konieczności korzystania z szablonów, to zgromadziliśmy garść porad, które wam w tym pomogą. Przede wszystkim, pismo musi zawierać niezbędne informacje. Będą to imię i nazwisko wnioskującego oraz jego adres zamieszkania. Konieczne będzie także zawarcie udokumentowanej przyczyny niemożności zapłaty składki, przez co dokument powinien zawierać załączniki z innymi pismami.

Najważniejszy jest jednak powód wystąpienia długu. Warto jest udokumentować wszelkie zdarzenia, opłaty i rachunki, które mogły wpłynąć na naszą niemożność w spłacie składek. Dobra dokumentacja to taka, która zawiera np. zeznania świadków, szczegółowy opis i nagranie zdarzenia losowego, pisma z opłatami i wszelkie inne składniki dowodowe, które przyczynią się do pozytywnej decyzji w sprawie wniosku.

Czy KRUS umorzy moją składkę?

Każda decyzja rozpatrywana jest indywidualnie, dlatego nie można określić ze stuprocentową pewnością tego, czy wysłane pismo przyniesie oczekiwany skutek. Jeżeli jednak zdarzy się, że wnioskującemu odmówiono umorzenia składek KRUS, to taka osoba nadal może wysyłać wnioski o inną formę ułatwienia spłaty np. poprzez obniżenie rat. Najczęściej pozytywną decyzję otrzymują rolnicy, którzy doświadczyli szkód na skutek zdarzeń losowych takich jak wypadek przy pracy bądź klęska żywiołowa.

Warto pamiętać, że umorzenie składki KRUS przekłada się na odpowiednio niższą emeryturę w przyszłości. Brak konieczności opłacania składki dotyczy całego kwartału, dlatego niemożliwym jest, aby wnioskować o umorzenie składek za okres miesiąca. Jeżeli dana osoba traktuje wysokość swojej emerytury jako priorytet, to prawdopodobne jest, że będzie szukać innego sposobu na opłacenie składki. Dobrym sposobem są pożyczki pozabankowe, ponieważ można uzyskać je szybko i bezproblemowo, a brak umorzenia składek oznacza, że nasza emerytura obejmować będzie dany kwartał.

Klienci indywidualni, jak i ci prowadzący działalność gospodarczą, miewają obawy o bezpieczeństwo i wiarygodność pozabankowych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że pożyczki prywatne są rozwiązaniem legalnym i zaufało im już wielu klientów. Dowodem na to są liczne opinie i recenzje, które znaleźć można przeglądając ranking pożyczek online. Internetowe zestawienia zawierają najlepsze rozwiązania, które pomogą w spłacie zadłużeń, dlatego warto do nich zaglądać. Zalecamy jednak naszym czytelnikom spokojne i rozsądne podejmowanie decyzji, ponieważ złe wybory prowadzić mogą do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły