Wzór podania o zmianę terminu operacji

zmiana terminu operacji

Niestety, zwykle nie mamy możliwości samodzielnego zaplanowania terminu zabiegu lub operacji. Jesteśmy zdani na to, kiedy będą wolne terminy. Zwykle i tak pacjenta czeka dość długi czas oczekiwania na operację. W niektórych sytuacjach mamy natomiast możliwość przełożenia terminu operacji. Taka opcja przyda się oczywiście wtedy, gdy z różnych powodów nie jesteśmy w stanie stawić się w wyznaczonym wcześniej terminie. Jak się okazuje, w szczególnych przypadkach możliwe jest też przyspieszenie wykonania operacji. Dziś przedstawimy, jak napisać podanie o zmianę terminu operacji. Co powinno zawierać takie pismo i do kogo je kierować?

Podanie o zmianę terminu operacji – kiedy warto je napisać?

W przypadku chęci modyfikacji daty jej wykonania możemy napisać podanie o zmianę terminu operacji. Pacjent ma możliwość przesunięcia terminu, jeżeli w wyznaczonym dniu nie może stawić się w szpitalu. Powodem nieobecności mogą być sprawy prywatne, kwestie rodzinne, czy związane z jego pracą. Częstą przyczyną chęci odłożenia operacji lub zabiegu są też względy zdrowotne.

Pacjenci mają też możliwość złożenia wniosku o przyspieszenie terminu operacji. Najczęściej jest to spowodowane niedogodnościami związanymi z daną chorobą. Jeżeli dolegliwość jest bardzo uciążliwa i nie pozwala normalnie funkcjonować, prośba może zostać zaakceptowana. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyspieszenie terminu wizyty w szpitalu mogą liczyć oczywiście również osoby, których zdrowie lub życie są zagrożone.

Termin operacji – co o nim decyduje?

Jest kilka czynników, które decydują o terminie operacji. Dopiero po przejściu badań lekarskich i konsultacji z lekarzem można mówić o wyznaczeniu terminu. W przypadku prywatnych placówek  zdrowotnych i szpitali pacjent może mieć spory wpływ na to, kiedy dostanie termin. Dziś skupiamy się jednak na szpitalach publicznych. Tam najczęściej pacjent jest zakwalifikowany jako przypadek stabilny lub pilny. Osoby przypisane do tej drugiej grupy wymagają interwencji chirurga w jak najkrótszym czasie. Zwykle można wtedy liczyć na możliwie krótki czas oczekiwania na wykonanie operacji lub zabiegu. Przypadki stabilne to osoby, które nie wymagają jak najpilniejszej operacji.

Najczęściej trzeba się więc wtedy liczyć z dość długim czasem oczekiwania na operację. Odległy termin planowego przyjęcia do szpitala oznacza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć prywatnych i służbowych planów na taki dzień. Odrębną grupą osób są przypadki onkologiczne, które z oczywistych względów są traktowane zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Operacja może się odbyć w niemal dowolnym szpitalu

Nie zawsze pacjent ma też wpływ na to, w którym szpitalu zostanie przeprowadzona jego operacja. Osoby chore nie są objęte rejonizacją. W związku z tym czasami operacja jest planowana w miejscu odległym od miejsca zamieszkania. Może do tego doprowadzić sam pacjent. Gdy w szpitalu odpowiednim dla miejsca zamieszkania dostępne terminy są odległe, może poszukać miejsca gdzie indziej.

Każdy pacjent ma więc prawo poszukiwania na własną rękę placówki, w której będzie operowany. Warto przy tym wiedzieć, że nie można jednocześnie widnieć w dwóch kolejkach w związku z tą samą sprawą (taką samą operacją). Zapisanie się do kolejki oczekujących na operację wymaga skierowania. Jeśli chcesz zrobić to w innym szpitalu, musisz więc najpierw zbadać swoje skierowanie.

Zmiana terminu operacji w szpitalu

Czy pacjent ma możliwość zmiany terminu operacji? Jak najbardziej tak. Z tej opcji korzystają w szczególności osoby, którym wyznaczono bardzo odległy termin. Oczekując kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat, mamy więc możliwość wnioskowania o zmianę wyznaczonej daty.

W celu przesunięcia zaplanowanej daty należy napisać podanie o zmianę terminu operacji. Kierujemy je do dyrektora placówki. Chcąc jednak liczyć na pozytywne rozpatrzenie i przychylenie się do wniosku, pacjent powinien jednak dobrze uargumentować podanie.

Kiedy przyspieszenie operacji jest możliwe?

Niektórzy pacjenci, którym wyznaczono bardzo odległy termin operacji, chcą go przyspieszyć. Podanie o zmianę terminu operacji należy wtedy dobrze uzasadnić. Będzie to skuteczne w kilku przypadkach:

  • ze względu na dolegliwość pacjent nie może wykonywać pracy zarobkowej
  • pacjent ma trudności z samodzielnym poruszaniem się
  • ból narasta, a leki przeciwbólowe nie pomagają
  • rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów

Przełożenie terminu operacji w przód – kiedy będzie uzasadnione?

Zmiana terminu operacji polegająca na jej opóźnieniu również jest możliwa. Podanie do dyrektora szpitala z takim wnioskiem możemy przygotować między innymi w następujących sytuacjach:

  • pacjent zachorował na chorobę zakaźną
  • przydarzył się wypadek
  • wyjazd zagraniczny, na przykład w związku z wykonywaną pracą

Dobrym uzasadnieniem podania o zmianę terminu operacji na późniejszy może być też sprawowanie opieki nad inną osobą. Może być to dziecko, małżonek, rodzic lub inny członek rodziny pacjenta. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o zgłoszenie się do dyrektora placówki z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem operacji. Jeżeli wcześniej napiszemy właściwe podanie, mamy większą szansę na pozytywne rozpatrzenie go.

Podanie o zmianę terminu operacji – jak je napisać?

Jak napisać wniosek o zmianę terminu operacji? Kierujemy go do dyrektora, kierownika lub ordynatora szpitala, w którym mamy zaplanowaną operację. Musimy wskazać na obecnie posiadany termin operacji i jej rodzaj. Podajemy też swoje dane, w tym PESEL. Bardzo ważne jest uzasadnienie wniosku. Powinniśmy użyć dobrych argumentów, które są także zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli posiadamy dokumenty potwierdzające wpisane w podaniu o zmianę terminu operacji informacji – dołączmy je. W przypadku choroby zakaźnej warto  dodać zaświadczenie lekarskie.

Dyrektor lub kierownik szpitala przychyli się do wniosku, jeżeli  w uzasadnieniu wskażemy na istotne przyczyny chęci zmiany. Termin może być zmieniony o kilka dni, tygodni, czy o dłuższy termin. Wiele zależy jednak od możliwości szpitala. Niestety, zwykle nie ma tam zbyt wielu wolnych terminów. Być może rozwiązaniem będzie zamiana terminu z jednym z innych pacjentów.

Podanie o zmianę terminu operacji i co dalej?

Odpowiednio wypełniony wniosek o zmianę terminu operacji, złożony z odpowiednim wyprzedzeniem, zwykle jest akceptowany. Szpital po prostu może wpisać pacjenta do kolejki oczekujących. Wtedy przydzieli mu jeden z kolejnych, wolnych terminów na operację. Termin operacji, na której wnioskodawca nie jest w stanie się stawić, zostanie natomiast przydzielony innemu oczekującymi z kolejki. Właśnie z tego powodu niektórzy pacjenci dość nagle dowiadują się o swojej operacji w krótkiej przyszłości.

Wnioskując o skrócenie okresu oczekiwania na operację możesz się spodziewać, że szpital Cię wezwie. Powodem będzie chęć przeprowadzenia badań i poznania aktualnego  stanu zdrowia. Jeżeli przytoczone w podaniu o zmianę terminu operacji argumenty zostaną potwierdzone, pacjent ma spore szanse na akceptację wniosku.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Podsumowanie artykułu

Mało kto o tym wie, ale pacjenci mają całkiem realną szansę zmiany terminu operacji. Niezbędne jest do tego jednak odpowiednie uzasadnienie. Mając jednak dobry powód możesz postarać się o przyspieszenie lub opóźnienie wykonania operacji. Niezbędne będzie napisanie podania o zmianę terminu operacji. Jeśli to możliwe, szpital pozytywnie rozpatrzy sprawę. To bardzo pomocne, szczególnie w nagłych przypadkach, gdy pacjent nie może stawić się w ustalonym miejscu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ): zmiana terminu operacji

Czy można zmienić wyznaczony termin operacji?

Tak, to możliwe. Zarówno opóźnienie, przyspieszenie, jak i zmiana na inny dzień są możliwe po napisaniu podania w tej sprawie.

Czy można zapisać się na tę samą operację w dwóch szpitalach?

Nie, pacjent ma jedno skierowanie i musi je dostarczyć do placówki, w której chce wykonać zabieg.

Gdzie zanieść podanie o zmianę terminu operacji?

Przygotowany wniosek o zmianę terminu wykonania operacji należy dostarczyć do dyrektora szpitala.

Kiedy można wnioskować o przesunięcie terminu operacji w przyszłość?

To możliwe w przypadku zakaźnej choroby, wypadku, czy wyjazdu, choć uzasadnienie może być też inne. Najlepiej złożyć stosowny wniosek nie później, niż na 7 dni przed terminem operacji. Im szybciej złożymy wniosek, tym mamy większą szansę na przychylenie się do niego.

Co zrobić gdy szpital nie chce przyspieszyć operacji?

Jeżeli w danym szpitalu nie ma możliwości przyspieszenia terminu operacji, sprawdź dostępność w innych szpitalach. Jeżeli w jednym z nich okres oczekiwania jest krótszy, po prostu zmień kolejkę.

Źródło:

  1. https://pacjent.gov.pl/terminy-leczenia
  2. https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
  3. https://zdrowie.trojmiasto.pl/NFZ-kolejki-do-lekarzy-2023-Jak-znalezc-wolny-termin-wizyty-u-lekarza-specjalisty-n164385.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły