Orlen Pay – aplikacja do płatności za paliwo

orlen pay

Dziś coraz więcej firm posiada własne aplikacje mobilne, które ułatwiają nam życie. Aplikacja Orlen u do płatności przyda się na stacjach benzynowych sieci Orlen. Możesz nią płacić za zatankowane paliwo. Dzięki temu unikniemy stania w kolejce i oszczędzimy sporo czasu. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak działa Orlen Pay. Czy warto skorzystać z tej aplikacji?

Orlen Pay – aplikacja mobilna

Tankowanie paliwa na stacji benzynowej zwykle wygląda w podobny sposób. Podjeżdżamy do dystrybutora, wybieramy odpowiedni rodzaj paliwa i wlewamy do baku odpowiednią ilość. Pozostaje zapłacić za paliwo i można odjechać.W celu zapłaty należy zwykle udać się do kasy, choć na niektórych stacjach paliw możemy zapłacić pracownikowi na zewnątrz. Pozostaje nam odebrać paragon lub – jeśli jest taka potrzeba – fakturę. Dzięki aplikacji Orlen Pay możemy zrobić to w znacznie wygodniejszy sposób

Wszystkie dane mamy zapisane w swojej aplikacji, która pozwala też na szybką płatność za zatankowane paliwo. Od razu zbieramy punkty lojalnościowe, co jest kolejną wygodną funkcją Orlen Pay.

Zapłać za paliwo z aplikacją Orlen

Możliwość płacenia za paliwo w aplikacji na smartfon pojawiła się w 2018 roku. Wtedy można to było zrobić w aplikacji Orlen Mobile. Można było tam znaleźć funkcję Orlen Pay. Nie była to jednak żadna nowinka na rynku – inne sieci stacji paliw także proponowały podobne rozwiązania. Dziś mamy dedykowaną aplikację Orlen Pay, którą bez trudu zainstalujemy na swoim smartfonie.

Każdy może skorzystać z Orlen Pay, wystarczy posiadać smartfona z iOS lub Androidem (dziś to właściwie wszystkie urządzenia na rynku). Aplikacji możemy użyć oczywiście tylko na stacjach benzynowych sieci Orlen. Nie trzeba chyba jednak dodawać, że to najpopularniejsze stacje paliw w naszym kraju. Znajdziemy je w niemal każdej miejscowości, wzdłuż tras i autostrad. Łącznie w Polsce jest około 1820 obiektów sieci Orlen.

Orlen Pay – jak zapłacić aplikacją za paliwo? Instalacja i logowanie

Przede wszystkim należy wyposażyć się w aplikację Orlen Pay. Znajdziemy ją w sklepie z programami odpowiednim dla posiadanego rodzaju telefonu:

Pobranie aplikacji jest darmowe w obu przypadkach. Po pobraniu niezbędnych plików aplikacja zostanie zainstalowana na Twoim smartfonie. Pierwsze uruchomienie aplikacji mobilnej Orlen wiąże się z koniecznością akceptacji regulaminu i zgód. Są wśród nich zarówno te wymagane, jak i zgody na otrzymywanie treści marketingowych. W ustawieniach aplikacji będziesz mieć też możliwość późniejszej edycji zaznaczonych zgód.

Konto firmowe w Orlen Pay

Możesz wpisać dane firmy (swojej lub tej, w której pracujesZ) w aplikacji. Dzięki temu przy tankowaniu i zapłacie za paliwo automatycznie dostaniesz fakturę. Nie będzie wtedy konieczności każdorazowego wpisywania takich danych, jak NIP, nazwa firmy, czy jej adres.

W aplikacji Orlen Pay należy też podać dane pojazdu, który zamierzasz tankować na stacji Orlen. Można podać wielu pojazdów. Wtedy przy korzystaniu z aplikacji możesz wybrać, które auto aktualnie jest tankowane. To bardzo przydatne w firmach lub przy korzystaniu z kilku samochodów (np. służbowego i prywatnego).

Płatności w Orlen Pay

Podczas korzystania z aplikacji Orlen pieniądze są pobierane bezpośrednio z karty płatniczej. Należy wcześniej podać jej dane w aplikacji. Dane Twojej karty zostaną zapisane w systemie płatności Przelewy24, który jest w tym przypadku operatorem dla wykonywanych transakcji. Podajemy numer karty płatniczej, datę ważności i kod CVV/CVC

Po podpięciu karty płatniczej do Orlen i wcześniejszej konfiguracji konta możesz już użyć jej do płatności.

Jak płacić aplikacją Orlenu?

Zastanawiasz się, jak używać aplikacji Orlen Pay? Jak się okazuje, to bardzo proste. Należy zatankować pojazd i odnaleźć kod QR znajdujący się na dystrybutorze, z którego korzystasz. Otwieramy aplikację Orlen i wybieramy opcję “Zapłać”. Powoduje to uruchomienie aparatu, być może niezbędne będzie udzielenie zgody na dostęp aplikacji do tej funkcji. Aparat służy do odczytania kodu QR znajdującego się na dystrybutorze.

Gdy kod QR zostanie zeskanowany telefonem, na wyświetlaczu dostaniesz szczegółowe dane dotyczące tankowania. Od razu zobaczymy dostępne rabaty i promocje, a także takie informacje, jak numer rejestracyjny pojazdu, data i godzina, dane stacji i naszego stanowiska. Najważniejszą informacją jest jednak ilość zatankowanego paliwa i cena, jaką musimy zapłacić. Jeśli wszystko się zgadza, przechodzimy do wyboru metody płatności i do zapłaty. Potwierdzenie płatności przychodzi od razu SMS-em na podany w aplikacji numer telefonu komórkowego. Na maila możemy natomiast dostać elektroniczną fakturę w postaci pliku PDF.  Wtedy można ruszać w dalszą drogę.

Metody płatności w aplikacji Orlen Pay

Podstawowym sposobem płacenia za paliwo jest użycie podpiętej do aplikacji karty płatniczej. Nie jest to jednak jedyny sposób płacenia za zatankowane paliwo (benzynę, olej napędowy, gaz, itp.) Orlen Pay pozwala też na płatność BLIK, Google Pay, czy Apple Pay. Każdy użytkownik aplikacji może więc płacić w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Ostatecznie możesz też po prostu zapłacić za paliwo w kasie stacji Orlen.

Czy aplikacja Orlen wymaga połączenia z Internetem?

Aby zapłacić przy pomocy tej metody, niezbędne jest połączenie z Internetem. Upewnij się więc, że w smartfonie jest włączona transmisja danych komórkowych. Jeśli nie ma sieci, możesz spróbować odejść kawałek od dystrybutora. Jeśli to nie pomoże,  konieczne będzie zapłacenie w standardowy sposób.

Jakie jeszcze funkcje posiada Orlen Pay?

Podstawową funkcją opisywanej aplikacji jest błyskawiczna i wygodna płatność za zatankowane na stacji Orlen paliwo. Nie jest to jednak jedyna korzyść płynąca z używania tego programu. Dla wielu osób, szczególnie przedsiębiorców i użytkowników pojazdów służbowych, będzie z pewnością automatyczne generowanie i wysyłanie na maila faktur za paliwo. Szczegóły każdego tankowania są zapisywane w aplikacje, co także może być dla niektórych przydatne. Jednocześnie podczas tankowania paliwa na Orlenie automatycznie zbieramy punkty lojalnościowe. Zbierając je możemy liczyć na rabaty, tańsze paliwo, czy dodatkowe “gratisy” na stacji (np. darmowy hot-dog lub drobny upominek).

Punkty zbieramy na swojej karcie Orlen Vitay. Aby podpiąć ją do aplikacji Orlen do płacenia przy dystrybutorze, wystarczy podać numer telefonu komórkowego przyspawany do karty. W podobny sposób dodamy kartę Biznes Tank. Aplikacja posiada też możliwość dodania Karty Dużej Rodziny. Może być przydatna do otrzymania zniżki na paliwo.

Kupony rabatowe w Orlen Pay

Korzystanie z aplikacji Orlenu daje też dostęp do licznych kuponów rabatowych. Oczywiście wykorzystamy je na stacjach Orlen. Niektóre kupony pozwalają na tankowanie lub zakupy na stacji PKN Orlen w promocyjnych cenach. Czasem korzystając z nich możemy “zyskać więcej punktów Vitay.

W aplikacji znajdziesz najbliższą stację

Aplikacja mobilna posiada też funkcję wyszukiwania najbliższych stacji PKN Orlen. W tym celu musimy uruchomić lokalizację GPS w swoim smartfonie, a aplikacji przyznać uprawnienia do korzystania z niej. Możemy też po prostu wyszukać stację na przejrzystej mapce.

Za co można zapłacić aplikacją Orlen Pay?

Najwięcej korzyści odczujemy korzystając z aplikacji Orlen do zapłaty za paliwo. Wtedy proces tankowania zakończymy bez konieczności oddalania się od samochodu – to szybkie i wygodne. Możemy jednak użyć tej metody płatności także na myjni przy stacji Orlen. Dotyczy to jednak obecnie tylko niektórych punktów. Dzięki opisywanej aplikacji możemy też zapłacić za autostradę.

Być może w przyszłości pojawią się też możliwości płatności za inne usługi i produkty.

Płatność Orlen Pay za autostradę

Od niedawna niektóre odcinki autostrad A2 i A4 zapłacimy nie przy bramkach, jak dotychczas, a przez Internet. Płatność za autostradę możliwa jest na kilka sposobów, m.in. wykupując bilet autostradowy na stacji benzynowej Orlen, a także w aplikacji Orlen Pay. Opłacając przejazd autostradą przy pomocy aplikacji mamy możliwość przejazdu w trakcie najbliższych 48 godzin. Bilet w wersji elektronicznej możemy też kupić z wyprzedzeniem – nawet do 60 dni przed planowanym przejazdem.

Aplikacja Orlen do płacenia za paliwo- podsumowanie

Podsumowując, korzystanie z tej mobilnej apki może przynieść sporo korzyści. Przede wszystkim to wygodna i szybka metoda płatności. Nie musimy wchodzić do kasy na stacji benzynowej. Może się to okazać doskonałym ułatwieniem m.in. dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi. Korzystanie z usługi jest bardzo proste. Ściągamy darmową aplikację, w kilku krokach aktywujemy ją i możemy jej użyć na stacji. Po zatankowaniu pojazdu wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na dystrybutorze. Płatność odbywa się przy użyciu jednej z kilku bezgotówkowych metod.

Choć same założenia aplikacji są bardzo dobrze pomyślane, a ostatecznie nie trzeba z niej korzystać (wciąż można płacić za paliwo w kasie na stacji), opinie na temat aplikacji Orlen są podzielone. W Sklepie Google Play program ma średnią poniżej dwóch gwiazdek na pięć. Spora część komentarzy dotyczy jednak nie samej aplikacji, a jest wyrazem niechęci użytkowników do polskich władz i państwowej sieci stacji paliw Orlen. Naszym zdaniem zdecydowanie warto używać Orlen do płatności bezpośrednio przy dystrybutorze.

Największe zalety aplikacji

Orlen Pay ma wiele zalet, ciężko też znaleźć jakieś wady tego pomysłu. Największe zalety to oszczędność czasu i wygoda. Możemy płacić bezgotówkowo za paliwo nie oddalając się od samochodu. W samej aplikacji znajdziemy też kilka dodatkowych funkcjonalności  i kupony rabatowe.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły