Kredyt z odroczoną spłatą – jakie banki go oferują?

kredyt z odroczoną spłatą

Kredyt z możliwym odroczeniem to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają odpowiednich środków na to, aby od razu spłacić zobowiązanie. W ten sposób można od razu uzyskać potrzebne środki, a płacenie rat odbywa się po kilku miesiącach. Taka propozycja często pojawia się w ofercie banków, i nawet firmy pożyczkowe oferują alternatywy dla takiej opcji. W jakim banku można znaleźć dobry kredyt z odroczoną spłatą, i co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? W dalszej części wpisu znajdziecie wszystkie informacje. 

Czym jest odroczenie spłaty kredytu?

Odroczenie spłaty kredytu w banku to nic innego, jak przesunięcie okresu rozliczenia zobowiązania o kilka miesięcy. Czas odroczenia określony jest w umowie, podobnie jak warunki takiej usługi. Odroczenie może dotyczyć zarówno całego kredytu, jak i jedynie jego części kapitałowej. W tym drugim przypadku klient płaci znacznie mniejsze raty, pomniejszone o kwotę finansowania. 

Kredyt z odroczoną spłatą okaże się szczególnie przydatny, kiedy na drodze spotkają nas nieprzewidziane wydatki. Brak środków na spłatę zobowiązania w terminie byłby wówczas znacznym problemem, i mógłby przyczynić się do skutków takich jak karne odsetki za opóźnienie. 

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że odroczenie spłaty nie jest wyłącznie domeną banków. W taki sposób można rozliczyć się również z zakupów w poszczególnych sklepach lub z długoterminowych pożyczek pozabankowych. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działa odroczenie spłaty? Dodatkowe informacje znajdziecie w naszym osobnym wpisie: Odroczenie spłaty kredytu, jak działa zawieszenie spłaty? 

Pożyczki z odroczoną spłatą – dobra alternatywa?

Pozabankowe pożyczki i chwilówki z odroczoną spłatą mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku nagłych wydatków. Pożyczkodawcy mają mniejsze wymagania, przez co można skorzystać z takiego rozwiązania nawet przy niższych dochodach i mniejszej zdolności kredytowej. Tego rodzaju oferty opiewają na znacznie mniejsze sumy, zazwyczaj wynoszące kilka tysięcy złotych. 

Rodzaje kredytu z odroczoną spłatą

Kredyt z odroczoną spłatą ma różne odmiany, różniące się od siebie warunkami zawieszenia rat. Przez to część klientów może mieć problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania, przy czym nietrudno o podjęcie niekorzystnej decyzji. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości w tym aspekcie i sprawdzić, jakie rodzaje kredytu z odroczonymi ratami można znaleźć na rynku. 

Kredyt z odroczoną spłatą – rodzaje:

 • Karencja kredytu – kredyt z odroczeniem dotyczącym jedynie spłaty rat kapitałowych. Klient nadal musi spłacać część odsetkową. 
 • Wakacje kredytowe – wstrzymanie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Poza umownymi wakacjami kredytowymi wyróżnia się również ustawowe wakacje kredytowe, które obejmują jedynie kredyty hipoteczne. 
 • Prolongata kredytu – zamiast odroczenia spłaty zobowiązania, wydłuża się jego okres. Następuje ponowne ustalenie harmonogramu spłaty. W efekcie klient może liczyć na mniejszą miesięczną ratę, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób o relatywnie niskich dochodach. 

Jak skorzystać z kredytu z odroczoną spłatą?

Chcesz otrzymać kredyt z odroczoną spłatą? W tym celu należy wybrać preferowaną ofertę i złożyć wniosek do banku. Procedura wygląda niemal identycznie, co w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Oznacza to, że sprawdzana będzie zdolność kredytowa i bazy dłużników takie jak BIK i BIG. 

Jeżeli korzystasz już z kredytu i opcja odroczenia jest dostępna, to aby z niej skorzystać wystarczy powiadomić o tym bank, wysyłając odpowiedni wniosek. Standardową metodą będzie złożenie pisma w placówce banku, ale coraz częściej można to zrobić za pomocą bankowości elektronicznej i mobilnej. 

Należy pamiętać, że instytucje bankowe mogą mieć różne warunki dotyczące odroczenia. Warto sprawdzić, na ile dni przed ostatecznym terminem spłaty można odroczyć zobowiązanie. Zazwyczaj czas ten nie przekracza 7 dni. 

Czy odroczenie rat kredytu wpływa na zdolność kredytową?

Zainteresowani mogą zastanawiać się, czy kredyt z odroczoną spłatą może wpłynąć na ich zdolność kredytową. Biuro Informacji Kredytowej, czyli baza BIK, otrzymuje informację o tym, że klient skorzystał z odroczenia. Jest to informacja neutralna, ponieważ samo zawieszenie rat nie jest równoznaczne z problemami ze spłatą. Może więc okazać się, że na skutek odroczenia scoring kredytowy zostanie obliczony inaczej, ale wszystko zależy od tego, jak bank weryfikuje wnioskodawców. 

Ile kosztuje kredyt z odroczoną spłatą?

Korzystanie z produktów finansowych oznacza dodatkowe opłaty, i nie inaczej jest z kredytami z odroczoną spłatą. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wysokość prowizji i oprocentowania, aby nie narazić się na wysokie koszty. Porównanie ze sobą kilku podobnych ofert, mimo iż zajmie kilka minut więcej, pozwoli zaoszczędzić. 

Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt z odroczonymi ratami?

 • oprocentowanie – poza samą wysokością oprocentowania należy sprawdzić, czy jego wartość będzie stała czy zmienna na czas obowiązywania umowy,
 • prowizja – w przypadku większych zobowiązań prowizja może okazać się sporym kosztem, dlatego jest to szczególnie istotny aspekt,
 • RRSO – wartość pokazująca całkowity koszt zobowiązania w skali rocznej; szczególnie przydatna przy porównywaniu wielu ofert z tej samej kategorii,
 • czas odroczenia – wybierając kredyt z dużym okresem odroczenia możemy zapewnić sobie komfort w spłacie. W niektórych przypadkach odroczenie obejmuje aż 6 miesięcy!

Kredyt z odroczoną spłatą – oferty banków

W ofercie popularnych polskich banków znaleźć można propozycje kredytów z opcją odroczenia spłaty. Postanowiliśmy sprawdzić, co instytucje bankowe mają do zaoferowania zainteresowanym klientom.

 • Alior Bank – Kredyt Odroczony to szansa na uzyskanie nawet 150 tysięcy złotych, z okresem spłaty wynoszącym maksymalnie 8 lat. Pierwszą ratę płaci się dopiero po trzech miesiącach od podpisania umowy. RRSO kredytu wynosi 15,59%. 
 • mBank – kredyt na kwotę wynoszącą nawet 200 tysięcy złotych przez okres do 12 lat cechuje się RRSO na poziomie 18,01%. Można odroczyć spłatę części kapitałowej na okres do 3 miesięcy. 
 • Santander Bank – kredyt gotówkowy w tym banku pozwala uzyskać do 150 tysięcy złotych. Okres spłaty wynosi do 12 miesięcy, a RRSO kredytu jest równe 21,72%. Można odroczyć spłatę części kapitałowej o 3 lub 6 miesięcy. 

Uwaga: Spora część banków oferuje klientom możliwość odroczenia spłaty nie tylko w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych, ale również wszystkich innych produktów w ofercie. Jeżeli nie możesz znaleźć informacji o odroczeniu danego zobowiązania, to rozsądnie będzie skontaktować się z obsługą klienta danej instytucji bankowej. 

Odroczenie kredytu hipotecznego 

Kredyt hipoteczny również może zostać odroczony. Ustawowe wakacje kredytowe przewidziane są dla wszystkich kredytobiorców, którzy skorzystali z takiego produktu finansowego w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Musi to być jednak kredyt zaciągnięty w złotówkach. 

Wakacje kredytowe w 2023 roku pozwalają zainteresowanym na odroczenie jednej miesięcznej raty w każdym kwartale. Okres kredytowania zostaje wówczas wydłużony o czas odroczenia kredytu. Opcja skorzystania z wakacji kredytowych dotyczy tylko jednego kredytu hipotecznego, niezależnie od jego kwoty i warunków spłaty. 

Poszczególne banki przewidują również możliwość komercyjnej karencji kredytu. Taka opcja cechuje się większą elastycznością. Jej dostępność uzależniona jest od oferty banku, w przeciwieństwie do ustawowych wakacji kredytowych, które przysługują każdemu. 

kredyt z odroczoną spłatą

Kredyt z odroczonymi ratami – zalety i wady

Zalety:

 • spłata zobowiązania bez obaw o negatywne konsekwencje
 • rozwiązanie dostępne zarówno w ofercie banków, jak i firm pożyczkowych
 • możliwość złożenia wniosku o odroczenie bez wychodzenia z domu
 • ustawowe wakacje kredytowe przy kredycie hipotecznym

Wady:

 • wydłużenie czasu spłaty
 • konieczność płacenia części odsetkowej
 • możliwy wpływ na zdolność kredytową
 • nie każdy bank oferuje odroczenie kredytu gotówkowego

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest odroczenie spłaty kredytu?

Odroczenie spłaty oznacza przesunięcie terminu rozliczenia zobowiązania. Klient nadal musi spłacić całą kwotę, ale ma na to znacznie więcej czasu. 

Czy kredyt z odroczoną spłatą kosztuje więcej?

Jeżeli na czas odroczenia kredytu nadal obowiązuje konieczność płacenia odsetek, to całkowita kwota do zapłaty będzie większa. W przeciwnym wypadku koszt kredytu nie ulegnie zmianie. 

Czy każdy bank pozwala na odroczenie spłaty kredytu?

Nie każdy bank przewiduje odroczenie spłaty zwykłego kredytu gotówkowego. W każdym banku można jednak skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, aby odroczyć spłatę kredytu hipotecznego.

Kto może skorzystać z odroczenia spłaty?

Z odroczenia spłaty kredytu gotówkowego mogą skorzystać ci klienci, których wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Z ustawowych wakacji kredytowych może skorzystać każdy.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły