Kredyt na iPhone

kredyt na iphone

Myślisz nad zakupem nowego smartfona? Bardzo często wybór pada na jeden z modeli marki Apple. Nic dziwnego, iPhone przez wielu są uważane za najlepsze telefony na rynku. Niestety, koszt najnowszego modelu to od niecałych 5.000 złotych wzwyż (w zależności od wersji). Niektórzy wydają więc na telefon swoje oszczędności, a inni korzystają z oferty telefonu na abonament u operatora telefonii komórkowej. Dobrym rozwiązaniem jest też pożyczka lub kredyt na iPhone. Jeśli znajdziemy atrakcyjną propozycję, a poniżej podpowiemy jak to zrobić, zakup iPhone nie będzie aż tak dużym problemem.

Dlaczego warto kupić iPhone?

Niektórzy są zdania, że kupno drogiego smartfona nie ma większego sensu – to strata czasu. Warto jednak zastanowić się nieco bardziej nad tym zagadnieniem. Czy jest dziś sprzęt lub przedmiot, z którego korzystamy częściej, niż z telefonu komórkowego? Smartfon służy nam nie tylko do kontaktu, ale też przeglądania mediów społecznościowych i Internetu, zastępując czasem w 100% komputer. Możemy też użyć iPhone do słuchania muzyki, oglądania filmów i seriali VOD, czy robienia bardzo efektownych zdjęć.Zbierzmy w całość koszt, jaki zapłacilibyśmy za te wszystkie sprzęty, a nawet iPhone za 5000 złotych przestanie wydawać się przesadnie drogi.

Na rynku jest sporo niezłych telefonów, które mogą kosztować od niecałego tysiąca złotych w górę. Czy pozwolą jednak na tak wiele lat sprawnej pracy, co nowy iPhone? Raczej nie. Smartfon Apple ma również bardzo wytrzymała konstrukcję, która wytrzyma niejeden upadek na ziemię. Obudowa iPhone jest natomiast uszczelniona, co potwierdza certyfikat wodoszczelności IP68. Kupujemy więc dość drogi telefon, jest jednak gwarancją, że będziemy z niego zadowoleni przez długi czas.Powinien też wytrzymać trudy codziennego użytkowania znacznie lepiej, niż tańsze modele konkurencyjnych marek.

Ile kosztuje iPhone w tym roku?

W październiku 2023 roku na rynek trafił iPhone 15. Podstawowa odmiana kosztuje około 5000 złotych, ale są też droższe modele:

 • cena iPhone 15 to od 4699 złotych za wersję 128 GB
 • iPhone 15 Plus 128 GB kosztuje od 5299 złotych (ma większy ekran)
 • iPhone 15 Pro 128 GB kosztuje od 5999 złotych (lepsza wydajność i aparat)
 • cena iPhone 15 Pro Max to od 7199 złotych (ma wszystko to, co najlepsze może mieć iPhone w 2023 roku)

Oczywiście, na rynku są również dostępne starsze generacje. Ich cena jest odpowiednio niższa. Nowe telefony z oficjalnej dystrybucji i z sieci elektromarketów możemy kupić na raty, nierzadko mają całkiem dobre oprocentowanie. Czasem trafimy też na promocję i raty 0% w elektromarkecie. Musimy jednak ograniczyć się do kilku sklepów i urządzeń nowych.

Czy terminowo spłacone raty zwiększają zdolność kredytową?

Sposobem na tańsze kupienie iPhone może być poszukiwanie okazji na rynku lub zakup urządzenia używanego. Zaoszczędzimy w ten sposób nawet połowę ceny, wciąż możemy skorzystać z finansowania poprzez kredyt na iPhone. Wtedy jego kwota będzie oczywiście odpowiednio niższa, więc i miesięczna rata spadnie. Możemy też w tej samej kwocie (np. za 5000 złotych) wybrać droższy model.

Kredyt na iPhone - czy warto?

iPhone to dość drogi telefon

Aby kupić iPhone musimy całkiem sporo wydać. Nie każdy może sobie na to pozwolić, chyba że poszuka kredytu na iPhone. Oczywiście, ciężko polecić kupowanie jednego z najlepszych smartfonów na rynku (a przy tym najdroższych) osobom, które mają problem ze zdolnością kredytową. Dla wielu pracujących osób, choć 5000 złotych jest sporą sumą, miesięczna rata nie będzie jednak zbyt dużym obciążeniem domowego budżetu.

 Jeśli Twoim marzeniem jest kupno iPhone, a nie chcesz przeznaczać na niego pięciu tysięcy złotych, sprawdź modele poprzednich generacji. Dzięki dobrej optymalizacji i długiemu wsparciu aktualizacjami, nawet cztero- i pięcioletnie iPhone wciąż działają bardzo dobrze.  Aktualnie ceny wyglądają następująco:

 • iPhone 14 – od 3800 zł (nowy) i od 2500 zł (używany)
 • iPhone 13 – od 3000 zł (nowy) i od 2000 zł (używany)
 • iPhone 12 – od 2400 zł (nowy) i od 1500 zł (używany)
 • iPhone SE 3 generacji – od 2000 zł (nowy)
 • iPhone SE 2 generacji – od 1100 zł (nowy)

Podane ceny są orientacyjne, a w przypadku cen smartfonów używanych wzięliśmy pod uwagę tylko urządzenia od rzetelnych sprzedawców i z gwarancją. Jak widać, rozstrzał cenowy w przypadku różnych modeli iPhone jest bardzo duży. 

Kredyt na iPhone w banku – są takie oferty?

Czy w banku można znaleźć kredyt gotówkowy na iPhone? Jak najbardziej, jest to możliwe. Nie znajdziemy jednak na drzwiach placówki banku lub na jego stronie sloganu “kredyt na iPhone”. Możemy po prostu skorzystać z kredytu gotówkowego na dowolny cel i środki przeznaczyć na zakup wymarzonego telefonu. Środki bez przeszkód wydasz dzięki temu na iPhone.

Wnioskowanie o taki kredyt jest dość proste. Wystarczy wypełnić wniosek kredytowy i poczekać na decyzję banku. W formularzu podajemy takie informacje, jak nasze dane osobowe, wysokość i źródło zarobków, czy suma kosztów utrzymania. Bank z pewnością sprawdzi też historię kredytową klienta, na przykład na podstawie raportu Biura Informacji Kredytowej. Osoby zadłużone mogą mieć więc problem z uzyskaniem zgody banku. Dla nich natomiast dostępne są pożyczki online na raty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na iPhone?

Nawet kwota, której potrzebujemy na zakup najdroższego nowego iPhone, nie jest dla banku duża. Z tego względu kredyt na iPhone otrzymamy na dość standardowych warunkach. Wymagania, jakie należy spełnić to między innymi:

 • wypełnienie wniosku kredytowego
 • ukończone 18 lat (czasem bank wymaga nieco wyższego wieku – np. 21 lat lub nawet ukończonych 25 lat)
 • górny limit wieku to zwykle 65-75 lat
 • odpowiednie źródło dochodu – najlepiej stały dochód (umowa o pracę, własna działalność, ale też np. emerytura)
 • zdolność kredytowa pozwalająca na wzięcie kredytu – tu liczy się stosunek zarobków do stałych wydatków i zobowiązań
 • dobra historia kredytowa
 • aktualny dokument tożsamości do potwierdzenia tożsamości (zwykle dowód osobisty wystarczy)

Czasami bank będzie wymagał przedstawienia dodatkowo zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Nie zawsze się z tym jednak spotkam. Spory problem z uzyskaniem kredytu na iPhone mogą mieć natomiast osoby zadłużone i ze złą historią kredytową. Banki raczej nie udzielają kredytów na iPhone bez BIK. Takich ofert, które nie przekreślają szans osób z długiem, można natomiast szukać w pozabankowych instytucjach pożyczkowych.

Na szczęście, ze względu na stosunkowo niedużą kwotę, lista formalności do kredytu na iPhone nie jest długa. Czasem wystarczy przyjść do banku z dowodem osobistym. Niekiedy bank będzie wymagał dodatkowo wspomnianego już zaświadczenia z miejsca pracy.

Ile zapłacimy za kredyt na iPhone?

Przejdźmy więc do tego, ile kosztuje kredyt na iPhone. Zależy to oczywiście od aktualnej oferty danego banku. Z tego względu zdecydowanie warto przy szukaniu kredytu wspomóc się zestawieniem dostępnym na tej stronie. To prosta droga do porównania wielu ofert i wybrania najlepszej z nich. 

Łączne koszty kredytu na iPhone ocenisz patrząc na parametr RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje całość opłat związanych z zobowiązaniem – pożyczką online, chwilówką lub kredytem. Im niższe RRSO, tym lepiej – zapłacimy mniej za możliwość pożyczenia pieniędzy. Jeśli RRSO wynosi 10%, a kwota kredytu to 5000 złotych, do spłaty mamy razem 5500 złotych. Oznacza to, że bank zarobi na nas 500 złotych – to właśnie 10% z pożyczonej sumy pięciu tysięcy złotych.

RRSO a oprocentowanie nominalne.

Alternatywy dla kredytu na iPhone

Jest kilka rozwiązań, które pozwolą uniknąć zaciągania kredytu na iPhone. Pierwszym z nich jest oczywiście nie kupowanie tak drogiego telefonu lub wydanie własnych oszczędności. Zakładamy jednak, że zainteresowany zakupem wymarzonego smartfona chce rozłożyć płatność na raty. Mamy więc między innymi takie opcje:

 • kupienie telefonu na raty u operatora – płacimy wtedy za telefon tylko pewną część ceny, a resztę spłacamy co miesiąc razem z abonamentem. Zwykle taka opcja jest dostępna na 24 lub 36 miesięcy
 • iPhone na raty w sklepie z elektroniką – to też oferta banku lub jednej z firm pożyczkowych. Plus to możliwość znalezienia telefonu i jego finansowania w jednym miejscu i w krótkim czasie. Jest też jednak minus – takie raty zwykle są niezbyt atrakcyjne, klient sklepu nie ma też możliwości wyboru spośród wielu ofert.
 • raty 0% w sklepie – to w teorii dobra opcja. Warto jednak dobrze przyjrzeć się cenie urządzenia u danego sprzedawcy. 

Czy kredyt na iPhone to dobry pomysł?

Na rynku mamy kilka sposobów finansowania zakupu takiego sprzętu, jak iPhone. Dlaczego warto więc wybrać kredyt na iPhone? To proste – możemy kupić smartfon w dowolnym miejscu, zarówno nowy, jak i używany. Możemy również skorzystać z propozycji dowolnego banku, czy wziąć szybką pożyczkę przez Internet. Pozwoli nam to na spore oszczędności – możemy na przykład kupić telefon w jednym ze sklepów internetowych, który ma aktualnie najlepszą cenę. 

Paradoksalnie kupienie iPhone na kredyt może być więc sposobem na oszczędności. Nierzadko taka operacja okazuje się więc korzystniejsza od “wzięcia telefonu na abonament”.

Podsumowanie artykułu

Dziś koszt najnowszego iPhone 15 to co najmniej 4700 złotych. Nieco taniej kupimy jeden z modeli poprzednich generacji. Osoby szukające oszczędności mogą również przebierać w ofertach na rynku wtórnym lub znaleźć sprzęt powystawowy. Rozbicie zakupu iPhone na raty pozwoli uniknąć konieczności dużego, jednorazowego wydatku. Rata opiewająca na 200-300 złotych na miesiąc też nie jest niższa, kredyt na iPhone jest jednak chętnie wybierany przez wiele osób. Dla banku jest to natomiast zwykły kredyt gotówkowy. Środki z niego możemy wydać na dowolny cel, w tym przypadku iPhone’a..

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić iPhone na raty?

Tak, kupno drogiego telefonu za gotówkę często jest problemem. Wybierając wytrzymałe urządzenie wysokiej klasy możemy natomiast liczyć na sprawne działanie przez wiele lat.

Czy jest kredyt na iPhone?

W każdym banku możemy wziąć dziś kredyt na iPhone. To zwykły kredyt gotówkowy, którego pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt na iPhone czy iPhone w abonamencie u operatora?

To zależy, co okaże się bardziej opłacalne. Wybierając iPhone na kredyt mamy jednak dostęp do naprawdę wielu ofert różnych banków. Możemy też poszukać tańszego iPhone, na przykład w jednym ze sklepów internetowych.

Źródło:

 1. https://ispot.pl/
 2. https://www.ceneo.pl/Smartfony/p:Apple.htm
 3. https://www.gsmmaniak.pl/1339800/czy-oplaca-sie-brac-smartfona-na-kredyt/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły