Jak sfinansować zakup używanego auta?

Jak sfinansować zakup używanego auta?

Kupno nowego samochodu to nie lada wydatek, dlatego nie dziwi fakt, że spora część osób decyduje się na zakup używanego auta. Nabycie pojazdu z drugiej ręki również może być problematyczne, szczególnie w przypadku kosztownych modeli. Istnieje jednak wiele opcji, dzięki którym uzyskanie niezbędnych środków będzie możliwe. Co zrobić, aby sfinansować zakup używanego samochodu?  

Auto nowe czy używane? Przewidywane koszty

Ceny nowych samochodów zaliczają nieustanny wzrost, a średni koszt zakupu nowego auta przekracza obecnie 170 tysięcy złotych. Nie jest to jednak wartość, którą zawsze należy się sugerować – rynek aut jest ogromny, a do wyboru są modele zarówno poniżej, jak i powyżej średniej kwoty. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdy nasz budżet jest bardzo ograniczony. Z tego powodu warto przyjrzeć się kosztom związanym z kupnem auta używanego. 

Średni koszt zakupu używanego auta obecnie przekracza 33 tysiące złotych i cały czas rośnie, mimo iż podaż również jest coraz większa. Różnica cenowa między używanymi a nowymi autami jest ogromna, a ma na nią wpływ szereg aspektów. Szukając oferty zakupu pojazdu używanego należy mieć na uwadze to, iż cenę kształtuje także rocznik, stan, wyposażenie i przebieg. 

Zakup używanego auta – jak sfinansować?

Najlepszym sposobem na sfinansowanie zakupu auta, niezależnie od tego czy chodzi o pojazd używany czy też nowy, jest odłożenie niezbędnej kwoty. W ten sposób nie będziemy mieli na głowie dodatkowego zobowiązania, a samochód od razu stanie się naszą własnością. Taka opcja nie zawsze wchodzi w grę – sytuacja finansowa może uniemożliwić oszczędzanie, a auto jest potrzebne na już. Zobaczmy, z jakich rozwiązań można skorzystać w takim przypadku. 

Jak sfinansować zakup używanego samochodu?

  • kredyt gotówkowy – najzwyklejszy kredyt konsumencki znajdziemy w ofercie każdego banku, a otrzymane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup używanego pojazdu. Otrzymać kredyt mogą jedynie osoby z wystarczającą zdolnością kredytową i bez zadłużenia. 
  • kredyt samochodowy – dedykowany kredyt na zakup samochodu cechuje się wymogiem zabezpieczenia, np. poprzez zastaw rejestrowy lub cesja praw z polisy Autocasco. Banki udzielają kredytów również na zakup używanych aut, ale mogą określić maksymalny wiek nabywanego samochodu. 
  • pozabankowa pożyczka – pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy cechują się sporą elastycznością, a przy tym mają mniejsze wymagania niż zwykłe kredyty. Niestety, zazwyczaj kwota finansowania takich produktów finansowych jest mniejsza, a czas na spłatę krótszy. 

Używane auto z leasingu

Leasing jest sposobem na natychmiastowy dostęp do auta, a całość jest zbliżona do wynajmu. Spłacając terminowo raty, leasingobiorca może korzystać z użyczonego mu pojazdu, ale ten nie jest jego własnością. Taki rodzaj ofert jest najczęściej kierowany do przedsiębiorców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba prywatna również wzięła auto w leasing. 

Oferty leasingu samochodów przewidują możliwość wykupu samochodu po upłynięciu określonego czasu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, przeczytajcie nasz osobny wpis:

Samochód z leasingu – jak wykupić, i o czym warto wiedzieć?

Najem długoterminowy może stanowić alternatywę dla leasingu, jednak w przypadku takiej opcji nie ma możliwości wykupu samochodu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – miesięczna rata najmu zawiera wszelkie niezbędne opłaty, w tym obowiązkowe przeglądy i ubezpieczenie. 

Kredyt gotówkowy na używany samochód

Jeżeli zamierzasz kupić stosunkowo stary samochód, to zwykły kredyt gotówkowy może okazać się jednym z lepszych rozwiązań. Przede wszystkim, taka forma kredytu stawia ograniczeń pod względem tego, jakie auto można kupić. Niezależnie od modelu, rocznika i stanu pojazdu, możliwy będzie zakup używanego auta z pomocą gotówkowego kredytu. Coraz popularniejsze są internetowe kredyty, toteż uzyskanie środków nie wymaga nawet wychodzenia z domu. 

Jakie wymagania należy spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

  • ukończony 18. rok życia i pełna zdolność do czynności prawnych,
  • dochody w odpowiedniej wysokości, udokumentowane zaświadczeniem,
  • ważny dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości, 
  • odpowiednia zdolność i historia kredytowa, brak zadłużenia,
  • wniosek o kredyt wypełniony informacjami zgodnymi ze stanem faktycznym. 

Szukając kredytu gotówkowego na zakup używanego auta, warto zwracać uwagę na jego RRSO. Jest to wartość określająca całkowity koszt zobowiązania w skali roku, wyrażony w postaci procentowej. Dzięki temu łatwo porównać ze sobą podobne produkty finansowe i wybrać ten, który jest najkorzystniejszy. 

Finansowanie samochodu kredytem gotówkowym – zalety i wady

Zalety:Wady:
Brak ograniczeń co do wieku i stanu autaWymagania dotyczące zdolności kredytowej
Możliwość wydania środków na dowolny celSprawdzanie baz i rejestrów dłużników
Bez wymaganego zabezpieczenia kredytu
Mała ilość formalności

Kredyt samochodowy zamiast gotówkowego?

Skorzystanie z kredytu samochodowego wydaje się być oczywistą decyzją, gdy chodzi o sfinansowanie zakupu auta. Czy będzie to lepsze rozwiązanie niż zwykły gotówkowy kredyt? Pod wieloma względami tak, ze względu na m.in. wyższą kwotę kredytu, dłuższy okres jego spłaty, a często również niższe koszty niż przy innych opcjach. 

Dla części osób ograniczenia związane z kredytem samochodowym mogą być jednak nie do przyjęcia. Przede wszystkim, nie mamy tutaj do czynienia z dowolnością w zarządzaniu środkami – kredyt samochodowy jest kredytem celowym, ze wskazanym przedmiotem kredytowania. 

Dodatkowym wymogiem jest obowiązkowe zabezpieczenie kredytu, takie jak:

  • zastaw rejestrowy – wiąże się z zamieszczeniem stosownych adnotacji w dowodzie rejestracyjnym i w zastawie rejestrów. Po całkowitym rozliczeniu kredytu usuwa się informacje o zastawie. 
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie – przeniesienie praw własności do samochodu na bank. W momencie całkowitego rozliczenia kredytu bank zobowiązany jest do przeniesienia praw własności z powrotem do klienta. 
  • cesja praw z polisy AC – jest to nic innego, jak przeniesienie praw wynikających z umowy ubezpieczenia AC na instytucję bankową. W przypadku uszkodzenia pojazdu, prawo do ubezpieczenia będzie miał bank. 

Pozabankowa pożyczka na zakup używanego auta 

Oferta pozabankowych pożyczek i chwilówek jest ogromna, toteż wiele osób skłania się do sfinansowania zakupu auta z pomocą takich rozwiązań. Oferty firm pożyczkowych mają swoje plusy i minusy, którym warto się przyjrzeć. 

Zalety pożyczki na używany samochód

Firmy pożyczkowe mają znacznie niższe wymagania – o wiele trudniej o sytuację, w której wniosek został odrzucony ze względu na wpis do baz BIK. Po otrzymaniu środków klient może je przeznaczyć na dowolny cel, taki jak częściowe lub całkowite sfinansowanie nabycia pojazdu. 

Inną znaczącą zaletą pożyczek są uproszczone formalności w porównaniu do ofert banków. Najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty, urządzenie z dostępem do internetu i chwila wolnego czasu. Przy większych kwotach konieczne może być również oświadczenie o dochodach bądź odpowiednie zabezpieczenie, jednak nie jest to regułą. 

Wady pożyczki na używane auto

Niestety, pożyczką ani chwilówką nie da się sfinansować zakupu każdego używanego auta, ze względu na dość niskie kwoty finansowania. Oferty wyróżniające się kwotą finansowania zbliżoną do kredytu gotówkowego to rzadkość, toteż wybór w tej kwestii jest mocno ograniczony. Należy również liczyć się z kosztami, które zazwyczaj są większe niż przy zwykłych kredytach udzielanych przez banki.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły