Jak oszczędzać pieniądze na studiach? Porady dla studentów

oszczędzać pieniądze na studiach

Studia kojarzą się nie tylko z nauką i czasem beztroskiej młodości, ale również z wieloma wydatkami. Niestety, spora część studentów nie ma możliwości finansowych, aby uporać się z najważniejszymi zobowiązaniami, nie mówiąc o odkładaniu pieniędzy na oszczędności. Dyspozycja czasowa rzadko kiedy pozwala na zatrudnienie na pełen etat, a rosnące koszty produktów i usług znacząco utrudniają funkcjonowanie. Istnieją jednak pewne sposoby na to, aby oszczędzać pieniądze na studiach. 

Skąd biorą się problemy finansowe studentów?

W większości przypadków zajęcia na uczelniach odbywają się w trybie stacjonarnym, toteż od studenta oczekuje się obecności na miejscu. Może to być problem nie tylko dla osób, które uczą się daleko od miejsca zamieszkania. Studenci pobierający naukę w swojej rodzinnej miejscowości również muszą przygotować się na wydatki związane z komunikacją miejską lub korzystaniem z samochodu. 

Inną przeszkodą finansową są koszty wynajmu mieszkań. Te dotyczą głównie osób, które nie mogą liczyć na mieszkanie z rodziną w danej miejscowości. Mimo iż ceny najmu zależne są od lokalizacji i metrażu danego lokalu, to student bez odpowiednich dochodów nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. Z tego powodu często spotykanym zjawiskiem jest sięganie po pomoc finansową od najbliższych. Alternatywną opcją jest wybór studiów ze względu na lokalizację uniwersytetu, jednak w przypadku określonych specjalizacji nie będzie to możliwa opcja. 

Nie tylko mieszkanie – inne wydatki studentów

Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych to tylko jeden z wielu wydatków, z jakimi mierzą się polscy studenci. Do tego dochodzi wyżywienie, ubranie, dostęp do mediów i opłaty związane z prądem, wodą i gazem. W efekcie samodzielny student, bez pomocy swojej rodziny, może mieć naprawdę mało środków na życie i musi odpuścić sobie jakiekolwiek przyjemności. Prowadzi to do sytuacji, w której beztroskie życie młodego studenta jest tak naprawdę próbą związania końca z końcem. 

Czy da się oszczędzać pieniądze na studiach?

Dla wielu studentów odłożenie dodatkowych środków może wydawać się zadaniem wręcz niemożliwym. Szczególnie, jeśli po rozliczeniu wszystkich niezbędnych opłat pod koniec miesiąca wychodzi się “na zero”, bez żadnych pieniędzy, które mogłyby zwiększyć oszczędności. Mimo tego, istnieją pewne sposoby na optymalizację wydatków, dzięki którym studenci mogą zacząć oszczędzanie. 

Studia blisko domu to mniejsze wydatki

Opłaty związane z mieszkaniem i dojazdem na studia pochłoną największą część budżetu studenta. W większych miejscowościach będzie to większy problem, przez co popularny jest w obecnych czasach nie wynajem mieszkania, ale pojedynczego pokoju. Takie rozwiązanie z pewnością jest tańsze, ale nie każdemu będzie odpowiadać, ze względu na mniejszy metraż i konieczność współdzielenia przestrzeni. 

Jeżeli decyzja dotycząca wyboru studiów jeszcze nie zapadła, to warto sprawdzić, jakie opcje są dostępne w rodzinnej miejscowości. Może okazać się, że uniwersytet znajdujący się bliżej będzie oferował te same lub podobne kierunki. Wówczas nie będzie potrzeby wynajmowania mieszkania, akademiku ani pokoju. Pozwoli to zaoszczędzić naprawdę sporą sumę, którą rozsądnie będzie odłożyć na przyszłość. 

Porządek w finansach – podstawa przy oszczędzaniu

Środki nigdy nie znikają z konta bez powodu, dlatego też analiza własnych wydatków będzie kluczowym krokiem do tego, aby oszczędzać pieniądze na studiach. W dobie bankowości elektronicznej łatwo sprawdzić historię transakcji, czy to za pomocą przeglądarki internetowe, czy też poprzez dedykowaną aplikację mobilną. Dzięki temu można sprawdzić, które elementy stanowią największe obciążenie dla budżetu i podjąć odpowiednie działania. 

Nie w każdym aspekcie życia da się zminimalizować koszty, ponieważ pewne rzeczy są po prostu niezbędne. Jeżeli jednak zauważymy, że spora część pieniędzy poszła na impulsywne, niepotrzebne zakupy, to warto zmienić swoje nawyki finansowe. Dla przykładu, kupno raz dziennie napoju za 4 złote wydaje się być niewielkim wydatkiem. W skali miesiąca jest to jednak aż 120 złotych. Podobnie jest z gotową żywnością, usługami subskrypcyjnymi i innymi “drobnymi przyjemnościami”. Znajdując tańszą alternatywę lub porzucając swoje przyzwyczajenie, można trochę zaoszczędzić. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu? W naszym osobnym wpisie znajdziesz więcej szczegółów: Jak oszczędzać w 2023 roku?

Korzystaj ze zniżek studenckich!

Kolejnym sposobem na to, aby oszczędzać pieniądze na studiach, jest korzystanie ze specjalnych zniżek i promocji. Benefity widać już na przykładzie komunikacji miejskiej: bilet ulgowy dla studenta kosztuje 51% mniej, niż zwykły! W skali roku pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a miejsc gdzie obowiązują zniżki studenckie jest o wiele więcej. 

Promocje dla studentów przewidywane są również w wielu innych miejscach. Spora część kin oferuje studentom tańszy bilet (min. Cinema City i Multikino), podobnie jak liczne lokale gastronomiczne, muzea, czy też siłownie. Nawet jeżeli student nie zamierza rezygnować ze swojej ulubionej usługi subskrypcyjnej, to może wydać mniej dzięki dedykowanej promocji – taką ma w swojej ofercie np. Spotify. 

Oferty bankowe dla studentów

Większość studentów posiada swoje konto w banku, czemu trudno się dziwić. Gotówka nie zawsze pozwala na szybkie i komfortowe zakupy, a kontrolowanie swoich wydatków nie jest równie proste przy użyciu fizycznego pieniądza. Warto sprawdzić, czy dana instytucja bankowa nie ma w swojej ofercie specjalnych promocji dla studentów lub opcji oszczędnościowych. 

Dobrym przykładem opcji oszczędnościowej jest lokata, z której może skorzystać niemal każdy posiadacz konta osobistego. Na rynku znaleźć można mnóstwo atrakcyjnych lokat, dzięki którym można nie tylko bezpiecznie przechować swoje środki, ale również je pomnożyć. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, iż przy wypłacie kwoty przed wygaśnięciem umowy użytkownik ryzykuje utratą wypracowanych odsetek. Z tego powodu jako alternatywę można polecić specjalne konta oszczędnościowe, z których można wypłacać środki w dowolnym momencie. 

Specjalne promocje bankowe dla studentów

Poszczególne banki oferują konta bankowe, których założenie uprawnia użytkownika do odebrania premii, jeżeli zostały spełnione określone warunki. Premia może przyjąć postać pieniędzy na konto, bonów upominkowych, czy nawet fizycznych podarunków. Może to być dobra okazja do tego, aby założyć korzystne konto osobiste, a jednocześnie coś zyskać. Jeżeli chcecie łatwo znaleźć najlepsze oferty, to polecamy nasz ranking kont osobistych

Jak oszczędzać na studiach

Jak zwiększyć dochody jako student?

Bycie studentem nie musi od razu oznaczać małej ilości środków na koncie. Wystarczy odrobina chęci i rozsądne rozplanowanie własnego czasu, aby powiększyć swoje miesięczne wpływy na konto o niemałą sumę. Mowa tutaj o dodatkowej pracy, która może odbywać się w pełnym wymiarze godzin, ale może też być na ¾ lub ½ etatu. 

Czy każdy student może pozwolić sobie na dodatkową pracę? Niestety nie. Wszystko zależy od dyspozycyjności czasowej danej osoby. Jeżeli w bieżącym semestrze masz stosunkowo niewiele zajęć, to rozsądnie będzie poświęcić czas wolny na to, aby ustabilizować się finansowo i oszczędzać pieniądze na studiach. 

Łączenie edukacji i pracy zarobkowej nie zawsze jest prostym zadaniem. Często konieczne będą kompromisy, takie jak rezygnacja ze wspólnych spotkań ze znajomymi lub innych form rekreacji. Jest to jednak poświęcenie, które zaowocuje w przyszłości.

Czy warto oszczędzać pieniądze na studiach?

Jak najbardziej warto oszczędzać pieniądze na studiach, nie tylko po to, aby mieć więcej środków na koncie. Odłożenie dodatkowej sumy zapewni lepszy start i stabilność finansową po ukończeniu studiów, a także pomoże zrealizować własne cele. Takie działanie na dłuższą metę z pewnością będzie korzystne, ponieważ nauczy zarządzania finansami i odpowiedzialnego wydawania pieniędzy już na wczesnym etapie dorosłości.

Wiele osób szybko zniechęca się do oszczędzania, widząc że kwota odłożonych pieniędzy rośnie bardzo powoli. Prawda jest jednak taka, że nawet małe kwoty mają znaczenie, ponieważ z czasem utworzą większą sumę, którą student będzie mógł dysponować. Najważniejsza jest samodyscyplina i wytrwałość, a wraz z nimi zmiana pewnych nawyków. 

Najczęściej zadawane pytania

Jak oszczędzać pieniądze jako student?

Najważniejszym krokiem będzie optymalizacja wydatków. Może okazać się, że drobne, z pozoru tanie przyjemności są tak naprawdę znacznym obciążeniem dla budżetu studenta. Warto ograniczyć impulsywne wydatki, aby odłożyć większą sumę. 

Czy da się połączyć studia i pracę?

Połączenie studiów i pracy jest możliwe. Co więcej, spora część osób właśnie tak funkcjonuje. Wymaga to dyscypliny i odpowiedniego rozplanowania czasu, ale pozwala uzyskać pewną niezależność finansową i dodatkowe środki. 

Czy student może założyć lokatę?

Studenci mogą założyć lokatę na swoim koncie osobistym lub założyć nowe konto oszczędnościowe. Można w ten sposób bezpiecznie przechować środki, a dzięki oprocentowaniu nawet na tym zyskać. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły