Myślisz nad odłożeniem większej sumy pieniędzy? A może chcesz zacząć regularnie oszczędzać? W obu sytuacjach jedną z opcji jest założenie lokaty oszczędnościowej. Plusem tego rozwiązania jest między innymi możliwość dość szybkiego zakończenia lokaty i wypłacenia środków z powrotem na swoje konto bankowe. Dziś zastanowimy się właśnie nad tym zagadnieniem. Ile trwa likwidacja lokaty? Jakie niesie konsekwencje i czy możemy wtedy liczyć na jakikolwiek zysk?
Lokaty oszczędnościowe
Korzystanie z lokat oszczędnościowych ma całkiem dużo zalet. Jako alternatywa dla kont oszczędnościowych lokata często oferuje znacznie lepsze oprocentowanie. Możemy więc nieco więcej zarobić, wciąż nie ponosząc zbyt dużego ryzyka. Jednym z plusów konta oszczędnościowego jest możliwość wykorzystania swoich pieniędzy właściwie w dowolnym momencie. Jak się jednak okazuje, likwidacja lokaty oszczędnościowej również na to pozwoli. Możemy to zrobić, jeżeli chcemy przeznaczyć swoje pieniądze na jakiś cel. Czasem jest to po prostu… inna lokata, której warunki są aktualnie lepsze.
Konto oszczędnościowe i lokaty - jakie są różnice?
Likwidacja lokaty jest w większości przypadków niemal tak prosta, jak jej otworzenie. Wiele polskich banków pozwala zrobić to przy pomocy aplikacji mobilnej, czy poprzez serwis transakcyjny w Internecie. Sprawdźmy dziś więc, jak przebiega likwidacja lokaty, a przede wszystkim – ile to trwa.
Czy likwidacja lokaty jest możliwa?
Osoby posiadające pieniądze zainwestowane w ten produkt niekiedy zastanawiają się, czy można zlikwidować lokatę oszczędnościową. Oczywiście, zawsze mamy możliwość zamknięcia lokaty przed zakończeniem jej terminu. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że mogą Cię wtedy spotkać jakieś konsekwencje. Wśród nich mogą się znaleźć dodatkowe opłaty za zerwanie lokaty przed terminem. Dokładne informacje na ten temat znajdziemy oczywiście w regulaminie lokaty w danym banku. Od konkretnego banku zależy również, jaka jest procedura likwidacji lokaty. W różnych bankach czas potrzebny do likwidacji lokaty może się też nieco różnić.
Jeśli więc chcesz poznać wszystkie szczegółowe warunki dotyczące likwidacji lokaty, warto:
- skontaktować się z doradcą klienta w banku
- sprawdzić warunki lokaty i jej regulamin
Chcesz zlikwidować lokatę? Zapoznając się z procedurą w swoim banku zwróć szczególną uwagę na koszt likwidacji lokaty. Następnie po prostu złóż wniosek, zwykle będzie to możliwe przy pomocy aplikacji mobilnej lub e-bankowości. Następnie pozostaje czekać na odebranie pieniędzy zgromadzonych na lokacie.
Ile pieniędzy można odzyskać w przypadku likwidacji lokaty przed terminem?
Kolejnym pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób, jest to ile środków odzyskamy. Likwidacja lokaty oznacza, że otrzymasz zgromadzone tam środki wraz z odsetkami,. Będą jednak niższe, niż w przypadku odczekania do końca okresu trwania lokaty. Bank może też nałożyć dodatkową opłatę za przedterminową rezygnację z lokaty.
Tak samo likwidujemy zresztą lokatę odnawialną. Taki produkt zakłada, że po zakończeniu okresu trwania lokaty, bank znów uruchomi ją na tych samych warunkach. Także ją możemy zlikwidować przed czasem. Oczywiście – podobnie jak w przypadku zwykłej lokaty terminowej – nie odzyskamy wtedy całości odsetek, jak w przypadku odczekania do upływu terminu.
Koszt likwidacji lokaty
Likwidacja lokaty przed terminem jest możliwa w każdym banku. W zależności od banku i jego oferty musimy się jednak liczyć z pewnymi kosztami. Pierwszym z nich jest oczywiście mniejszy zysk z lokaty, niż w przypadku “dotrwania” do końca jej terminu. Poza tym banki mogą doliczyć następujące koszty zerwania lokaty przed terminem:
- koszty administracyjne – to zwykle niewielki koszt
- opłata za przedterminowe zakończenie lokaty – zwykle taka opłata jest zależna od tego, w którym momencie decydujesz się na likwidację lokaty
- brak zysku z odsetek – utrata części odsetek najczęściej stanowi największą “opłatę” za zerwanie lokaty przed upływem terminu. W niektórych sytuacjach stracimy wszystkie odsetki
- w zależności od banku możliwe są też inne koszty zerwania lokaty
Lokata tylko na nowe środki - czy można to obejść?
Ile trwa zamknięcie lokaty oszczędnościowej?
Przejdźmy więc do tego, ile trzeba czekać na zamknięcie lokaty. Tu znów wiele zależy od konkretnego banku i jego procedur. W niektórych przypadkach zamknięcie lokaty jest natychmiastowe. Wtedy też właściwie od razu możemy znów korzystać ze środków, które wrócą na nasze konto bankowe. W tym samym momencie dostaniemy też należne odsetki, chyba, że stracimy je przez zbyt szybką likwidację lokaty. Musimy oczywiście pamiętać o tym, że od zysków kapitałowych zapłacimy podatek Belki. Tylko w przypadku niektórych banków pojawi się konieczność odczekania pewnego czasu, aż dojdzie do likwidacji lokaty.
Najszybsza powinna być likwidacja lokaty przez aplikację mobilną lub bankowość elektroniczną. W przypadku innej formy zlecenia zamknięcia lokaty przed terminem mogą się pojawić pewne opóźnienia.
Wyjątek mogą tu stanowić lokaty strukturyzowane. To nieco bardziej złożony produkt, łączący typowe lokaty z instrumentami do inwestowania. Z tego względu zamknięcie lokaty strukturyzowanej może potrwać nawet kilka dni. Także w jej przypadku mamy jednak możliwość rezygnacji z lokaty przed upływem terminu. Również utracimy wtedy część potencjalnych zysków z odsetek, możemy się też narazić na dodatkowe opłaty.
Aby przekonać się, ile w przypadku Twojej lokaty potrwa likwidacja, po prostu skontaktuj się z przedstawicielem banku. Stosowną informację możesz też znaleźć w dziale pomocy (np. “FAQ”) na stronie banku lub w regulaminie samej lokaty.
W co inwestować w 2024 roku?
Czy zamknięcie lokaty przed terminem jest opłacalne?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Na największe zyski możemy liczyć, jeśli doczekamy do końca okresu trwania lokaty. Z drugiej jednak strony, niekiedy po prostu potrzebujemy pieniędzy “na już”. Kiedy pojawią się pilne wydatki (lub okazja do zakupu czegoś w dobrej cenie), możesz więc rozważyć likwidację lokaty jako alternatywę dla pożyczki online lub kredytu. Warto jednak wcześniej porównać koszty wszystkich opcji. Jeśli zerwanie lokaty będzie bardziej kosztowne dla Ciebie, niż zapłacenie kosztów pożyczki, druga opcja będzie lepsza.
Ciekawą alternatywą dla przedterminowej likwidacji lokaty mogą być darmowe pożyczki i chwilówki. W ich przypadku możemy pożyczyć pewną sumę na dość krótki okres, ale bez żadnych opłat. Gdy lokata dobiegnie końca, możemy więc spłacić takie zobowiązanie. Nierzadko zostaniemy wtedy z pewnym zyskiem. To, czy opłaca się zlikwidować lokatę, jest więc kwestią bardzo indywidualną i zależną od konkretnej sytuacji.
W co inwestować małe kwoty?
Podsumowanie artykułu
Likwidacja lokaty jest możliwa w każdym banku i w każdym momencie jej trwania. Zwykle nie trwa to zbyt długo, a pieniądze po chwili będą widoczne na naszym koncie. Warto wcześniej sprawdzić warunki przedterminowego zamknięcia lokaty, a także możliwe koszty. Trzeba też liczyć się ze stratą części zysku związanego z odsetkami od środków na lokacie. Rozważając założenie lokaty warto pamiętać o tym, że możemy w dość prosty sposób (zwykle przez aplikację lub serwis na stronie internetowej banku) zakończyć ją.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, właściwie zawsze posiadacze lokaty mają taką możliwość. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji, w tym kosztów likwidacji lokaty. Sprawdzimy je w regulaminie lokaty w danym banku.
Zamknięcie lokaty przed terminem jest możliwe w każdym banku. Zwykle pieniądze natychmiast wrócą na nasze konto bankowe i możemy z nich korzystać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że utracimy część zysków, możliwe są też dodatkowe opłaty nałożone przez bank. Zamknięcie lokaty strukturyzowanej może natomiast trwać do kilku dni.
Przedterminowe zamknięcie lokaty oznacza utratę części zysków, czasem też dodatkowe koszty. Może się jednak opłacać, na przykład jeśli znajdziesz lokatę na wyraźnie lepszych warunkach.
Źródło:
- https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/oszczednosci/czy-sa-jakies-konsekwencje-zwiazane-z-wczesniejszym-zerwaniem-lokaty-terminowej
- https://subiektywnieofinansach.pl/trzymasz-oszczednosci-w-tym-banku-lepiej-nie-zrywaj-lokat-przed-terminem-stracisz-nie-tylko-odsetki/
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-wyglada-zerwanie-lokaty-pko-z-czym-to-sie-wiaze/mj4jd5m