Dzielenie rachunku – jak rozliczać się ze znajomymi?

dzielenie rachunku

Chcesz zapłacić za wspólne wydatki, a następnie rozliczyć się ze znajomymi? Przy pojedynczych transakcjach można dość łatwo obliczyć, kto powinien komuś zrobić przelew lub oddać część gotówki. Problem pojawia się natomiast, kiedy różne osoby płaciły w różnych miejscach – Ty zapłaciłaś rachunek w restauracji, kolega za przejazd taksówką, a jeszcze inna osoba za bilety wstępu. Co wtedy zrobić? Doskonałym rozwiązaniem jest dzielenie rachunku. Dziś można to zrobić przy pomocy intuicyjnej aplikacji mobilnej. Sprawdźmy więc, jak rozliczać się ze znajomymi.

Dzielenie rachunku – rozliczenia grupowych wydatków

Jest wiele sposobów na dzielenie rachunku. Jeśli chcesz to zrobić przy pojedynczej operacji, na przykład płatności kartą, możesz od razu poprosić sprzedawcę o podzielenie rachunku. Opłacenie jednego rachunku kilkoma kartami płatniczymi (lub kartą i gotówką) nie powinno być problemem. Często dzielenie rachunku już w momencie płatności jest najlepszym, najprostszym i szybkim sposobem. Czasem jednak przydaje się pomoc przy rozliczeniu ze znajomymi za kilka operacji. Z pomocą przychodzą aplikacje do dzielenia rachunku.

Na rynku jest dziś wiele aplikacji mobilnych. Wśród nich znajdziemy także aplikacje do rozliczenia się ze znajomymi. Zwykle przydają się podczas wspólnych wycieczek, wyjazdów, czy wakacji. Jeśli przez cały dzień (a szczególnie, gdy wspólnie spędzamy jeszcze więcej czasu)  różne osoby dokonują płatności, przydaje się późniejsza opcja podziału wydatków i rozliczenia się z grupą znajomych.

Dzielenie rachunków w Stanach Zjednoczonych – aplikacja Tab

Jeżeli szukasz aplikacji do dzielenia paragonów, Tab będzie dobrym wyborem. Aplikacja mobilna dostępna jest na Androida i iOS. Znajomi dołączają do grupy. Aby dodać rachunek, wystarczy go zeskanować – zrobić zdjęcie kamerą smartfona. Następnie wszyscy uczestnicy mogą po prostu zaznaczyć zamówione przez siebie pozycje. Pozwoli to na bezproblemowe i błyskawiczne podzielenie kosztów. Przydatną funkcją jest automatyczne rozliczanie podatków oraz napiwków – są dzielone proporcjonalnie (chyba, że użytkownicy chcą inaczej). Wszystkie działania uczestników grupy są synchronizowane w czasie rzeczywistym – aplikacja przechowuje dane w chmurze. Aplikacja ma jednak jeden spory minus. Obecnie działa poprawnie tylko w USA. Powodem jest obsługa standardowego tam formatu rachunków.

Aplikacje do dzielenia rachunku - Tab

Aplikacja do dzielenia rachunków Splitwise

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do rozliczenia się ze wspólnych wydatków jest Splitwise. Program cechuje się intuicyjnym interfejsem. Mamy w niej możliwość dzielenia wydatków, czy zapisywania informacji o pożyczonych sobie pieniądzach. Aby partycypować w wydatkach wystarczy dołączyć do grupy. Rachunki mogą być rozliczane ze znajomymi po równo lub według własnych ustawień. Dla ułatwienia dzielenia rachunków podczas zagranicznych wojaży, Splitwise posiada obsługę ponad 100 walut. Każdy członek grupy otrzyma w związku z rozliczeniami stosowne powiadomienia. Aplikacja wysyła je regularnie. Splitwise łączy prostą obsługę z bogatą funkcjonalnością. Możemy generować raporty, a nawet zapisać je w formie pliku .csv.

Aplikacje do dzielenia rachunku - Splitwise

Prosta aplikacja do rozliczeń ze znajomymi – TriCount

Jedną z największych zalet aplikacji do dzielenia rachunków TriCount jest intuicyjna i prosta obsługa. Program ma uproszczone funkcjonalności i nie jest przeładowany opcjami. Znajdziemy tam jednak wszystkie niezbędne funkcje. Wydatki możemy dzielić pomiędzy członków grupy. Możemy dzielić pojedyncze wydatki, a także rozliczyć się z grupą znajomych po wspólnych wakacjach.  W aplikacji TriCount znajdziemy też opcję rozliczenia miesięcznych wydatków – na przykład z partnerem lub współlokatorem Uczestnicy grupy widzą swoje wydatki i mogą płacić za siebie. Mamy tam kilka sposobów podziału wydatków ze znajomymi. Wartościową opcją jest tryb offline. Aby wszyscy byli  świadomi wydatków, aplikacja może wysłać im powiadomienia o aktualnym saldzie.

Aplikacja na iOS do dzielenia rachunków: Splittr – podział wydatków

Kolejna propozycja to Splittr. Sprawdzi się również w przypadku osób nieobeznanych z technologią. Jej wygląd to połączenie estetyki i minimalizmu. Dzięki temu obsługa jest bardzo prosta. Głównym przeznaczeniem aplikacji mobilnej Splittr jest dzielenie wydatków za posiłki. Możemy więc rozliczyć ze znajomymi, rodziną lub domownikami wydatki  w restauracji, czy nakłady na przygotowywanie posiłków w domu. Program dostępny jest na smartfony iPhone.

Aplikacja i strona www do dzielenia wydatków – GroupMe

Plusem GroupMe jest możliwość obsługi zarówno ze smartfonów, jak i na komputerze. Program jest pewnego rodzaju grupowym czatem. Dzięki funkcji “Split” możemy jednak rozliczać wspólne wydatki. To prosty sposób na zorganizowanie zrzutki na imprezę grupową, czy inne wydatki. Co ważne, GroupMe pozwoli na dokonanie płatności  i późniejsze przekazanie ich do organizatora. Musimy się jednak wtedy liczyć z prowizją (30 centów za każdego uczestnika, 3,5% od każdej wpłaty). Można pobrać aplikację lub wejść do grupy poprzez udostępniony link.

Jak dzielić rachunki ze znajomymi? Podsumowanie poradnika

Istnieje wiele sposobów na dzielenie rachunków ze znajomymi. Jednym z najlepszych jest skorzystanie z dedykowanej do tego celu aplikacji mobilnej. Na rynku jest wiele takich programów na iOS i Androida, a także na komputery. Dzięki nim nie trzeba samodzielnie tworzyć tabel w Excelu, czy ręcznie obliczać podziału wydatków. Proste aplikacje sprawdzą się przy podzieleniu pojedynczego wydatku. Jeśli natomiast planujesz grupowe wczasy i chcesz je rozliczyć ze znajomymi, znajdź odpowiednio funkcjonalną aplikację.

Zobacz też:

Najczęściej zadawane pytania

Jak podzielić rachunek ze znajomymi?

W tym celu najlepiej będzie użyć aplikacji mobilnej do dzielenia rachunku. Przykładem polecanego programu jest Splitwise.

Co robi aplikacja do dzielenia rachunku?

Aplikacje do dzielenia rachunku pomagają w grupowych rozliczeniach z rodziną, znajomymi lub domownikami.

Źródło:

  1. https://androidayuda.com/pl/aplicaciones/listas/apps-dividir-cuentas/?_gl=1%2Abi4qwt%2A_ga%2AYW1wLVpldERyM25DdER5dTZMYWU4S0g1cHJRb2JIUGNYazEydkdObjhlQmlwVHUzdzMxb0M1Y2I5TC1JN0p1U0otRTI.
  2. https://nano.komputronik.pl/n/aplikacja-do-wydatkow-budzet-domowy/
  3. https://www.tricount.com/pl/twoj-sposob-na-organizacje-grupowych-wydatkow
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły