Jak sprawdzić do kogo należy rachunek bankowy?

Jak sprawdzić do kogo należy rachunek bankowy?

Każdy rachunek bankowy ma swojego właściciela. Może być nim osoba fizyczna, firma, spółka, czy jakaś organizacja lub instytucja – także publiczna. Czy jest możliwe poznanie tych danych, jeśli mamy sam numer rachunku? Do kogo należy konto bankowe i jak to sprawdzić?

Do kogo należy rachunek bankowy

Jest kilka sytuacji, w których poznanie odpowiedzi na to pytanie. Chcemy dowiedzieć się, do kogo należy rachunek bankowy, choćby w przypadku błędnie wykonanego przelewu.  

Czy można wycofać przelew bankowy?

Można wymieniać różne sytuacje, gdy chcemy upewnić się, że dane konta są prawidłowe. Dotyczy to zarówno naszego życia codziennego, jak i załatwiania spraw firmowych. Dziś coraz częściej wykonujemy różne transakcje i płatności przez Internet. Wiedza o tym, do kogo należy konto bankowe mogłaby uchronić nas przed błędnym przelewem lub próbą oszustwa.

Czy można dowiedzieć się, do kogo należy konto bankowe?

Część osób chciałoby dowiedzieć się, jakie są dane właściciela rachunku bankowego. Czasem przydatna byłaby też informacja, w jakim banku jest prowadzone dane konto. Niestety, najczęściej poznanie tych informacji nie jest możliwe. Nic dziwnego – dane są w końcu chronione, co zapewniają przepisy prawa bankowego – mówimy m.in. o tajemnicy bankowej. Jeśli chodzi o ujawnienie danych osobowych, nie jest to też możliwe ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych, w tym RODO.

Informacji o tym, do kogo należy rachunek bankowy, nie mogą poznać ani osoby prywatne, ani przedsiębiorstwa i firmy. Niekiedy więc do odzyskania pieniędzy po błędnie wykonanym przelewie bankowym niezbędne jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Cofnięcie skutków błędnego przelewu jest więc możliwe, choć dość skomplikowane i czasochłonne.

Czy można sprawdzić właściciela rachunku bankowego?

W Polsce i w większości krajów europejskich nie jest to obecnie możliwe. Dane bankowe, w tym dotyczące właścicieli kont bankowych i rachunków, są chronione. To samo dotyczy m.in. danych posiadaczy kart płatniczych, czy nawet numerów telefonów komórkowych. Prywatność i ochrona naszych danych osobowych są bowiem gwarantowane przez sporo dość szczegółowych przepisów. Są to zarówno regulacje prawne polskie, jak i unijne. Wystarczy zresztą wyobrazić sobie, dlaczego ochrona takich informacji ma sporo sensu. Pozwala uchronić nas przed tym, że nasze dane trafią w ręce niepowołanych osób, czy nawet przestępców.

Kto może uzyskać informacje na temat właściciela rachunku bankowego?

Do kogo należy konto bankowe? Dane właściciela rachunku mogą być przekazane jedynie uprawnionym podmiotom. Mowa m.in. o organach ścigania – prokurator, Policja, czy inne służby. Zwykle pozyskanie danych posiadacza konta bankowego jest wymagane podczas prowadzenia działań operacyjnych. Uzyskanie ich i tak wymaga jednak odpowiedniego upoważnienia.

Możliwość przekazania danych właściciela konta bankowego organom ścigania ma swój cel. Chodzi oczywiście o rozwiązywanie spraw kryminalnych – jak oszustwa finansowe, wyłudzenia, czy przestępstwa gospodarcze.

Banki chronią dane swoich klientów

Banki są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy bankowej. Chronione są zarówno o informacje na temat danych osobowych właściciela, jego adresu i danych kontaktowych, ale też informacji finansowych (np. stan konta). Dane te nie mogą być ujawnione, chyba że do banku zgłoszą się przedstawiciele służb z odpowiednim nakazem sądowym.

Kiedy informacje o danych właściciela konta mogą być ujawnione przez bank?

Istnieje kilka sytuacji, w których można dowiedzieć się, do kogo należy konto bankowe. Dane związane z rachunkiem mogą być ujawnione m.in. w sprawach spadkowych. Również podczas toczenia postępowań cywilnych możliwe jest udostępnienie tych informacji. Zawsze muszą jednak zostać spełnione odpowiednie formalności i zachowane procedury.

Jak sprawdzić dane posiadacza rachunku bankowego?

Jeśli próbujemy sprawdzić, do kogo należy konto bankowe, w banku – nie uzyskamy tej informacji. Możemy natomiast poszukać odpowiedzi na to pytanie w innych miejscach. Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić dane właściciela konta bankowego. Mowa oczywiście o sytuacji, kiedy posiadacz konta (np. jakaś firma) sam udostępnia takie informacje.

Informacji o tym, z kim powiązany jest określony rachunek bankowy, możemy więc poszukać w Internecie. Jeżeli ktoś umieścił pełne dane (numer konta, a także dane firmy lub osoby, czy adres) na jednej ze stron internetowych – możemy je wyszukać. W tej sytuacji po prostu wklej posiadany numer rachunku bankowego w pasku wyszukiwarki internetowej Google lub innej. Wśród wyników wyszukiwania możesz znaleźć informacje, których szukasz.

Pamiętaj jednak, że o ile w przypadku dużych, renomowanych firm dane te nie budzą wątpliwości, czasem jest inaczej. Każdy może w dość dowolny sposób wpływać na informacje zawarte na własnej stronie internetowej. Jest więc pewna szansa, że dane wyszukane w powyższy sposób nie są prawdziwe.

Jak chronić się przed oszustwem w Internecie - na Vinted lub OLX?

Jak sprawdzić dane banku mając numer rachunku?

Numer konta bankowego tylko z pozoru jest dość przypadkowym ciągiem cyfr (czasem również liter). W rzeczywistości jest w nim “zakodowanych” trochę informacji. Mając wgląd w numer konta bankowego możemy postarać się sprawdzić, jaki bank jest jego operatorem. Sprawdzenie banku po numerze konta wymaga poznania numeru IBAN.

Kody IBAN i SWIFT polskich banków sprawdzisz na naszej stronie. Porównaj je z informacjami widniejącymi w numerze konta bankowego, które posiadasz.

Przelew na zły numer konta – jak poznać właściciela rachunku bankowego i odzyskać środki?

Do najczęstszych sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić do kogo należy numer konta, należy wykonanie przelewu na zły numer konta. W tej sytuacji warto po prostu jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem (z którego wykonano przelew). Być może uda się zatrzymać przelew, jeśli nie miała jeszcze miejsca sesja wychodząca w Twoim banku (kiedy bank “wysyła” pieniądze do banku odbiorcy).

Kiedy wyjdzie przelew? Kalkulator przelewów online

Nawet, gdy skontaktujesz się z bankiem nie ujawni Ci on danych właściciela rachunku bankowego, na który trafiły środki. Bank może jednak podjąć pewne kroki, które mają na celu odzyskanie środków. Jeżeli jednak pieniądze już trafią na konto odbiorcy, zwykle nie będzie to takie proste. Gdy bank nie zdąży wstrzymać, czy zablokować transakcji przelewu, możemy natomiast skorzystać z innej procedury.

Zwykle trzeba będzie wtedy wypełnić specjalny formularz – wniosek o zwrot środków po błędnie wykonanym przelewie. Wpisujemy tam szczegółowe dane przelewu (data i godzina, kwota, tytuł), a bank podejmuje pewne kroki, aby odzyskać Twoje pieniądze. Nie jest to jednak najszybsza metoda, może trwać nawet kilka tygodni. Kluczowa jest tu jednak zgoda odbiorcy przelewu, do którego trafiły pieniądze. Jeśli potwierdzi Twoje zdanie i zgodzi się na “oddanie” pieniędzy, sprawa zakończy się dość polubownie, Jeśli jednak zaprzeczy lub nie będzie opcji kontaktu z taką osobą – pozostaje nam wejście na drogę sądową.

Jak sprawdzić numer karty bez karty?

Podsumowanie artykułu

Do kogo należy konto bankowe? Niekiedy próbujemy znaleźć odpowiedź na takie pytanie. Przeciętna osoba nie może więc poznać takich danych. Dane bankowe – informacje o personaliach właściciela produktu bankowego lub stanie jego konta mogą trafić jedynie do przedstawicieli organów ścigania. Niezbędny jest nakaz sądowy. Czasem niektóre dane są ujawniane, m.in. w sprawach spadkowych. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, w których zachodzi uzasadniony interes w wyjawieniu takich informacji. Jeśli próbujesz poznać dane właściciela konta, bo doszło do przelewu na niepoprawny numer konta – wcale nie musisz znać tych danych. Skontaktuj się z bankiem, a on podejmie próby odzyskania Twoich pieniędzy. Jeśli szybko zorientujesz się o błędnym przelewie, bank może zablokować taką transakcję.

Najczęściej zadawane pytania

Do kogo należy konto bankowe?

Zwykle nie mamy możliwości sprawdzenia tej informacji. Są chronione poprzez tajemnicę bankową i przepisy o ochronie danych osobowych.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?

Nie ma takiej możliwości – te dane są chronione. Dostęp do nich mogą mieć jedynie przedstawiciele organów ścigania (policja, prokuratura).

Kto jest właścicielem rachunku bankowego?

 Jeśli mamy dostęp jedynie do numeru konta, nie mamy możliwości na własną rękę sprawdzić danych właściciela konta.

Czy da się sprawdzić dane rachunku bankowego?

Dane właściciela konta bankowego mogą być ujawnione jedynie w ściśle określonych sytuacjach. To np. procesy spadkowe, czy postępowania cywilne toczące się przed sądem. Mając odpowiedni nakaz dane mogą też pozyskać przedstawiciele służb ścigania – na przykład jeśli dane te są potrzebne do rozwiązania sprawy kryminalnej.

Czy można odzyskać pieniądze po przelewie na błędny numer konta?

Tak, jest na to bardzo duża szansa. Jeśli zareagujesz szybko, bank może wstrzymać transakcję. Następnie bank spróbuje polubownie odzyskać środki od odbiorcy przelewu. Jeśli i to nie pomoże, masz możliwość wstąpienia na drogę prawną.

Źródło:

  1. https://www.payback.pl/ekstra/finanse/numer-konta-bankowego
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-sprawdzic-wlasciciela-konta-bankowego/
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607619,konta-osobiste,jak-sprawdzic-wlasciciela-konta-bankowego,1,1
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły