Oszustwo na Vinted

oszustwo na vinted

Vinted.pl to bardzo popularna platforma sprzedaży odzieży używanej oraz różnego rodzaju gadżetów. Oprócz możliwości znalezienia prawdziwych perełek, niestety równie łatwo tam paść ofiarą oszustwa. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak nie dać się złapać internetowym złodziejom. Próby wyłudzenia na Vinted są często bardzo podstępne. Dziś sprawdzimy, jakie konsekwencje może mieć oszustwo na Vinted. Jak się przed nim chronić?

Vinted.pl, czyli internetowe zakupy z drugiej ręki

Chyba każdy słyszał już o tej platformie Vinted. W swoim działaniu przypomina nieco OLX. Swoją popularność zyskała szczególnie wśród osób ceniących sobie zakupy za niską cenę. Wyszukiwanie ubrań z drugiej ręki jest również bardzo popularne wśród osób ceniących kulturę zero waste. Czasami domowe porządki i sprzedaż pozwolą na podreperowanie budżetu. Założenie konta na portalu jest darmowe, jak również zakupy i sprzedaż. Jeżeli sprzedajemy jakiś produkt, wystarczy że zrobimy mu zdjęcie.

Wypełniamy prosty formularz z elementami opisu sprzedawanej rzeczy i już po chwili nasze ogłoszenie jest widoczne. Zakupy możemy realizować poprzez środki zgromadzone w portfelu Vinted lub przez tradycyjne przelewy bankowe. Ten drugi sposób jest obciążony wyższym ryzykiem, ponieważ przelewamy środki nieznanej osobie.

Bezpieczeństwo na Vinted

Aby zakupy były bezpieczne, Vinted oferuje automatyczne ubezpieczenie-ochrona kupującego. Jest to stała opłata, doliczana do kosztu zakupu w wysokości 2,90 zł plus 5% wartości kupionego artykułu. I o ile w teorii wszystko wydaje się proste i bezpieczne, to niestety Vinted stało się polem eksperymentów wielu oszustów. Największe żniwo internetowi złodzieje zbierają w ostatnim kwartale roku.

Mamy wtedy wielką kumulację okazji. Począwszy od Black Friday, przez Cyber Monday, a na  na gorączce świątecznych zakupów kończąc. Pomimo że o bezpieczeństwie transakcji internetowych powinniśmy pamiętać zawsze, to w tym okresie roku nasza czujność bardzo szybko spada. 

Jak wygląda oszustwo na Vinted?

Jak może przebiegać oszustwo na Vinted? Jaka sytuacja powinna być dla Ciebie sygnałem, że to być może próba oszustwa na Vinted? Mamy kilka scenariuszy, z którymi możemy spotkać się, korzystając z platformy Vinted.pl. Najpopularniejsze z nich to:

 • phishing 
 • zakup lub próba sprzedaży poza platformą Vinted
 • sprzedaż podrobionych produktów
 • celowe niszczenie zakupionego produktu 

Na czym polega phishing – oszustwo na Vinted?

Najczęściej jest to otrzymanie wiadomości z zawirusowanym linkiem, który odsyła nas do strony mogącej pobrać nasze dane osobowe. Adresy, które mogą być przesłane, będą podobne do adresów oficjalnych. Wszystkie autentyczne adresy portalu będą związane bezpośrednio ze stroną vinted.pl. Więc jeżeli  w linku, który otrzymałeś, nie widzisz fragmentu vinted.pl/,  nie wykonuj żadnych operacji i nie podawaj żadnych danych. Często strona będzie prezentowała się bardzo profesjonalnie. Wystarczy jednak, że sprawdzimy treść paska adresowego, a odnajdziemy z nim przypadkowy zlepek liter. Nieprawdziwy adres może wyglądać na przykład tak (początek linku):

 • winted.pl
 • vlnted.pl
 • vimted.pl
 • i inne, które na pierwszy rzut oka wyglądają prawidłowo

Jeżeli nic nie wzbudziło naszego niepokoju, zostaniemy przekierowani do strony z listą banków. Powinniśmy być podejrzliwi, jeśli zobaczymy komunikaty bankowe w obcym języku, lub nieproporcjonalną liczbę danych do uzupełnienia. Żaden bank nigdy nie prosi o podanie:

 • numeru PESEL (zobacz, jak działa program CHROŃ PESEL)
 • kodu PIN
 • numeru tokena RSA 
 • lub tak absurdalnych danych, jak nazwisko panieńskie matki. Nie jest to informacja niezbędna do wykonania płatności

Złodzieje, uzyskując takie dane, z powodzeniem będą mogli aktywować dostęp do twojego konta. Więc wpisując je bez zastanowienia i w emocjach spowodowanych nowym zakupem, wystawiasz się na działanie oszustów. Co więcej, po otrzymaniu zestawu Twoich danych osobowych, oszust może próbować wziąć chwilówkę online na Twoje dane.

Sprzedaż poza platformą Vinted

Sprzedając produkty, ulegamy emocjom związanym z szybkim zyskiem. Jeżeli niespodziewanie ktoś kontaktuję się z Tobą przez komunikator i proponuję zawarcie transakcji poza Vinted, powinna zapalić się czerwona lampka. Bardzo często ofiarami takich działań wpadają nowi użytkownicy, ponieważ nie są jeszcze wprawieni w mechanizmy działania platformy. 

Vinted.pl jest skonstruowany w taki sposób, że umożliwia zakup przez opcję „kup teraz”. Sprzedający otrzyma pieniądze dopiero, wtedy gdy kupujący potwierdzi otrzymanie przedmiotu. Jeżeli tego nie zrobi w określonym czasie, a nie będzie żadnych zastrzeżeń do zakupu, środki zostaną wypłacone przez Vinted. Wszystko odbywa się bezpiecznie i w kontrolowany sposób. 

Najczęściej oszuści proszą o podanie numeru telefonu, na który kilka minut otrzymujemy link. Po kliknięciu niego rozpoczyna się przekierowanie do fałszywej strony. Uzupełniając dane, możemy być niemal pewni, że staliśmy się ofiarą phishingu. Oczywiście zdarza się, że czasami ktoś chce przed zakupem uzyskać dodatkowe informacje. Jednak już na pierwszy rzut oka  będzie widać, które z konwersacji wyglądają podejrzanie. Jeżeli otrzymujemy same linki, niedokładne odpowiedzi,  lub treść wygląda jak skopiowana z translatora, odpuśćmy ten zakup. Vinted jest platformą z tak dużą liczbą ogłoszeń, że niemal pewne jest znalezienie poszukiwanego artykułu u innego sprzedawcy.

W przypadku zakupów poza oficjalnymi kanałami (np. platforma Vinted, OLX) warto jest spisać stosowną umowę. Przykładem może być umowa kupna-sprzedaży samochodu

Fałszywe maile – oszustwo na Vinted

Tak jak prośby o zakup poza oficjalną ścieżką portalu, tak mogą zdarzać się prośby o podanie adresu mailowego. Niestety, oszuści potrafią wysłać do użytkownika Vinted maila wyglądającego tak, jakby wygenerował go system Vinted. W wiadomości otrzymujemy wtedy prośby o podanie:

 • danych do logowania 
 • dane kart płatniczych
 • skan dowodu osobistego dla uwiarygodnienia siebie jako sprzedawcy lub kupującego
 • dodatkowe zdjęcia przedmiotu

Najczęściej jednak taki maile, zawierały złośliwe oprogramowanie w formie załączników. Pamiętaj! Serwisy internetowe nigdy nie proszą o podanie pełnych danych do logowania (loginu, e-maila, hasła)!.

Oprócz samych internetowych oszustów takie maile możemy otrzymać od Vinted. Jak to możliwe? Oczywiście będą one wyglądały tylko z pozoru na autentyczne.  Podszywanie się pod oficjalne wiadomości z serwisu jest bardzo częstą praktyką.  Ponieważ transakcje w 100% odbywają się na poziomie portalu. Sam serwis nigdy nie wysyła do swoich użytkowników wiadomości z prośbą o uzupełnienie danych transakcyjnych. 

Oszustwo przez BLIK

Próby wyłudzeń danych oraz kradzieży naszych pieniędzy może również mieć miejsce przez popularny system płatności BLIK. Jeżeli trafisz na osobę potencjalnie zainteresowaną zakupem twojego przedmiotu, może ona poprosić o podanie adresu email. Otrzymasz wtedy wiadomość z linkiem, oczywiście fałszywym, przekierowującym do systemu płatności. W następnym kroku będziesz musiał wygenerować kod do płatności telefonem. Generując kod BLIK, nie ma możliwości jego wycofania.  Złodziej otrzymuje kod, który może wykorzystać do wypłaty w bankomacie. Śladów po transakcji tak naprawdę nie ma. Co ważne, masz szansę zareagować w tej sytuacji. Płatność BLIK wymaga potwierdzenia na smartfonie. Jeśli kwota nie zgadza się z rzeczywistą płatnością, nie akceptuje transakcji.

Serwis Vinted.pl ostrzega swoich użytkowników i w zakładce Centrum Pomocy szczegółowo informuje  o ostrożności podczas zakupów. Jedyną bezpieczną formą realizacja transakcji jest przycisk „Kup teraz”. Tą drogą możemy oczywiście wykonać przelew bankowy, zapłacić z portfela Vinted lub właśnie poprzez BLIK.  Przekierowanie następuje do oficjalnego pośrednika płatności,  jakim jest przelewy24

Co zrobić, gdy padnie się ofiarą oszustwa? 

Jeżeli pomimo zachowania ostrożności padłeś ofiarą oszustwa na Vinted, nie wszystko stracone. Warto rozpocząć działania, które pomogą przybliżyć nas do odzyskania pieniędzy.

Zgłoszenie sprawy do administratora Vinted

Nie jest istotne czy zostałeś oszukany na małą drobną kwotę, czy tysiące złotych.   Zawsze należy zgłosić sprawę do administratora strony. Zbierz maksymalną ilość informacji i przekaż je w wiadomości mailowej obsłudze serwisu.

Zgłoszenie na Policję

Kradzież pieniędzy jest przestępstwem. Warto poszerzyć materiał dowodowy o notatkę policyjną. Zgłoszenie kradzieży pieniędzy, nawet jeśli nastąpiło w wyniku twojej naiwności i niewiedzy, powinno być ścigane. Nie jest istotna kwota, na którą zostałeś oszukany. Zgłoszenie każdej nawet najmniejszej sumy może pomóc policji ściganiu przestępców specjalizujących się w tego rodzaju nadużyciach. 

Reklamuj transakcję w banku

Zawsze istnieje możliwość złożenia reklamacji na wykonaną przez ciebie transakcje twoim banku. Oczywiście może zdarzyć się, że szanse na jej pozytywne rozpatrzenie będą niewielkie. Szczególnie jeśli opiszemy, w jakich okolicznościach doszło do utraty danej sumy. Można też uruchomić drogę prawną i w ten sposób starać się o odzyskanie gotówki.

Oszustwo na Vinted nie powinno być traktowane przez pracownika banku inaczej, niż inna próba wyłudzenia środków. Czasem jednak bank może podchodzić do takiej sprawy pobłażliwie, szczególnie jeśli oszustwo na Vinted dotyczy mniejszej kwoty.

Blokada konta bankowego

Często oszustwo przez Vinted jest związane nie tylko z kradzieżą środków finansowych, ale przede wszystkim danych osobowych. W takiej sytuacji najlepiej zastrzec kartę płatniczą i zmienić dane do logowania w bankowości internetowej.  Wszystkie te operacje najlepiej wykonać osobiście w oddziale banku, legitymując się swoim dowodem osobistym. 

Załóż konto w BIK

Jeżeli padłeś ofiarą kradzieży danych osobowych, koniecznie zarejestruj się w Biurze Informacji Kredytowej. Posiadając tam konto, zawnioskuj o wygenerowanie darmowego raportu BIK. Niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że złodziej korzystający z twoich danych będzie podejmował próby wyłudzenia kredytów lub pożyczek.Posiadając konto w BIK możemy uruchomić usługę „alerty BIK”. Będzie ona nas powiadamiać przy każdej próbie podjęcia zobowiązania. Koszt takiej usługi to tylko 36 zł rocznie. Jest to nieproporcjonalne wobec kosztów, jakie możemy ponieść w przypadku kradzieży tożsamości.

Zobacz też, jak sprawdzić swój BIK za darmo.

W jaki sposób odzyskać pieniądze?

Najlepsze co możemy zrobić w sytuacji, kiedy padliśmy ofiarą przestępstwa to domagać się zwrotu środków na drodze sądowej. Do tego potrzebny nam jest szereg informacji oraz zawiadomienie z policji o popełnieniu przestępstwa. Jeżeli zdecydujemy się na złożenie reklamacji w banku, najprawdopodobniej w pierwszej  odpowiedzi otrzymamy decyzję odmowną. Bank będzie powoływał się na niedochowanie należytej staranności przez klienta. W końcu to on dobrowolnie udostępnił dane karty płatniczej lub dane do logowania osobom trzecim. Oczywiście od takiej decyzji również można się odwołać i w zasadzie w nieskończoność prowadzić korespondencję z bankiem.

W ostateczności warto skierować sprawę do sądu. Bank jako instytucja finansowa, czyli profesjonalny podmiot świadczący usługi bankowe, powinien czuwać nad bezpieczeństwem swoich klientów i zgromadzonych środków na ich rachunkach. W sytuacjach sporów na linii Klient- Bank sądy najczęściej stają po stronie konsumentów.

Jak zgłosić oszustwo przez Vinted?

Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem oszustwa mamy do czynienia. Jeżeli otrzymamy wiadomość przypominającą pisching, możemy zgłosić ten incydent w oknie toczącej się rozmowy:

 • w prawym górnym rogu znajdziesz ikonkę „i”
 • kliknij „zgłoś”, a następnie „SPAM i wyślij”

Możesz wejść również bezpośrednio na profil podejrzanego użytkownika i go zablokować. Opcja to będzie widoczna po kliknięciu zdjęcie, a następnie symbol „…”. Zobaczymy w prawym górnym rogu komunikat „zablokuj”. Jeżeli otrzymałeś produkt, który jest niezgodny z opisem lub jego stan odbiega, od spodziewanej jakości, możesz również to zgłosić.

W ciągu 2 dni od otrzymania przesyłki kliknij „mam problem”.  Funkcja jest ta dostępna w oknie rozmowy ze sprzedającym. Opisz dokładnie wszystkie swoje zastrzeżenia i uwagi. Dołącz zdjęcie przedmiotu, który otrzymałeś i jego faktycznego stanu. Istnieje również możliwość zwrotu otrzymanego przedmiotu, jednak odbywa się to tylko za zgodą sprzedającego. Szybka reakcja pozwoli sprawić, że oszustwo na Vinted nie będzie możliwe.

Podziel się swoją historią na forum

Ponieważ oszustwo na Vinted przybrało ogromne rozmiary, powstało wiele grup i forów, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami. Jest to skarbnica wiedzy, płynąca głównie od osób, które padły ofiarą przestępców. Ostrzegają przed konkretnymi użytkownikami i uczulają zwłaszcza stawiających pierwsze kroki na platformie. 

Jak nie dać się oszukać?

Oszustwo na Vinted – nikt nie chce do tego dopuścić. Oczywiście zawsze wydaje nam się niemożliwe, że sami staniemy się ofiarą przestępstwa. Warto stosować się do podstawowych praktyk bezpieczeństwa, żeby uniknąć kłopotów.

 • Rejestrując się w serwisie, przeczytaj jego regulamin. To naprawdę podstawa, aby wiedzieć, jak działa platforma, na której chcemy zostawiać pieniądze.
 • Nie dokonuj zakupów, pod wpływem impulsu klikając w opcję „kup teraz”.  Jeżeli cokolwiek wzbudza twoje wątpliwości lub masz jakieś pytania, to porozmawiaj ze sprzedawcą.
 • Nie przenoś konwersacji z innymi użytkownikami poza serwis. Oszust może chcieć wymusić rozmowę na gruncie mniej formalnym. Zawsze bądź wtedy czujny.
 • Jeżeli otrzymasz wiadomość mailową lub SMS od firmy kurierskiej np. InPost bądź DPD z informacją o wypłacie środków – nie reaguj. Z całą pewnością jest to oszustwo. Firmy kurierskie nie wypłacają środków sprzedającym. Ich praca ogranicza się tylko do przewozu i dostarczenia towaru.
 • Sprawdzaj jakie powiadomienia SMS otrzymujesz. Nie reaguj impulsywnie i nie zatwierdzaj każdej wiadomości, którą dostaniesz
 • Nie autoryzuj nieznanych operacji bankowych
 • Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.  Nie podawaj osobom trzecim żadnych danych wrażliwych. A już tym bardziej danych do logowania, kart płatniczych lub numeru telefonu. Serwis Vinted ostrzega, że sam nigdy nie prosi o udzielaniu takich informacji.
 • Zwracaj uwagę na poprawność językową bądź dziwne sformułowania w wiadomości, którą otrzymujesz. Może się okazać, że korespondujesz z botem lub innym automatem generującym wiadomości. 

Czy Vinted jest bezpieczny?

Wszelkie operacje na portalu Vinted.pl są bezpieczne tak długo, póki nie wpadniemy na pomysł realizacji ich poza serwisem. Wszelkie próby samowolnego działania i kreatywnych rozwiązań, mogą skończyć się bardzo źle w stosunku do twojego portfela. Dodatkowo serwis Vinted oferuje automatycznie objęcie ochroną transakcji kupujących, co gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku zaginięcia paczki, uszkodzenia lub otrzymania towaru niezgodnego z zamówieniem. 

Sprzedający jest również zabezpieczony pod względem bezpieczeństwa płatności.  Nie musi się martwić, że ktoś wyłudzi od niego towar bez uregulowania należności.  Jak zawsze w przypadku zakupów internetowych warto zachować jednak odrobinę  chłodnego dystansu. 

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły