Umowa kupna – sprzedaży samochodu. Bezpłatny wzór do pobrania

umowa kupna samochodu

Nabycie samochodu jest poważną transakcją – niezależnie, czy kupujemy pojazd z rynku pierwotnego, czy też z wtórnego. Poszukiwania auta poprzedzone są licznymi inspekcjami, kontrolą stanu technicznego i wizualnego pojazdu. Równie dużą pieczołowitością powinniśmy wykazać się w kwestiach administracyjnych, począwszy od stanu prawnego pojazdu a na prawidłowym skonstruowaniu umowy skończywszy. Poniżej przedstawiamy informacje na temat umowy kupna-sprzedaży samochodu i zostawiamy bezpłatny wzór do pobrania.

Kupno z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na zakup auta, musimy być przygotowani na wielogodzinne wertowanie ofert salonów samochodowych i portali motoryzacyjnych. Nabycie pierwszego lepszego pojazdu to bardzo zły pomysł – może się okazać, że atrakcyjna cena spowodowana jest fatalnym stanem mechanicznym czy wysokim kosztem eksploatacji. Nic więc dziwnego, że od podjęcia decyzji do finalizacji zakupu mijają tygodnie, a nawet miesiące. Ponadto, osobiste preferencje oraz sytuacja życiowa rodzi przed nami pewne wymagania co do auta. Duże rodziny z pewnością zrezygnują z dwuosobowego, sportowego coupe, wybierając w zamian przestronne kombi czy siedmioosobowe MPV. Osoby oczekujące ekonomicznego pojazdu z kolei nie zdecydują się na silniki z apetytem na paliwo, jak chociażby 3.8 V6 czy 4.5 TFSI.

Kolejnym dylematem jest rynek, z którego będzie pochodzić samochód – pierwotny czy wtórny? Pierwsza opcja oznacza, że pojazd kupujemy u dealera wybranej marki, co oznacza, że będziemy jego pierwszym właścicielem. To bardzo przyjemne rozwiązanie, ponieważ możemy dostosować model pod nasze preferencje, łącznie z wyborem koloru, jakości nagłośnienia czy urządzeń opcjonalnych. Minusem jest oczywiście cena – przeciętnie wyposażone auto segmentu C to wydatek rzędu od 100 do nawet 215 tysięcy złotych w zależności od marki. Tańszą alternatywą jest wybór auta z rynku wtórnego – tutaj nawet skromny budżet rzędu kilku tysięcy złotych pozwoli znaleźć kilkunastolatka w akceptowalnym stanie. Minusem jest jednak fakt, że na horyzoncie pojawiają się potencjalne koszty związane z naprawą plus potencjalne ryzyko trafienia na nieuczciwego handlarza.

Jak przygotować się do sprzedaży samochodu?

Niełatwe zadanie czeka także właścicieli pojazdu, którzy zechcą pozbyć się dotychczas użytkowanego samochodu. Decydując się na sprzedaż auta, trzeba mieć świadomość, że jest to proces żmudny, długotrwały, a niejednokrotnie także i nerwowy. Nie obędzie się bez marudnych klientów, pytań wprawiających w konsternację czy niesatysfakcjonujących ofert. Jakby tego było mało, portale motoryzacyjne przepełnione są ofertami komisów, które to wykupują reklamy, by promować sprzedawany towar. Alternatywą dla samodzielnego sprzedawania samochodu jest oddanie je w komis lub sprzedaż bezpośrednio do autoskupu. Trzeba jednak mieć świadomość, że w takich miejscach nigdy nie uzyskamy ceny odpowiadającej faktycznej wartości pojazdu. Kupujący w zamian za gotówkę od ręki i przymknięcia oka na mankamenty zaproponuje od 40 do 70% realnej wyceny rynkowej.

Przygotowując się do samodzielnej sprzedaży samochodu, musimy wykonać kilka podstawowych czynności. Po pierwsze – należy pozabierać z auta wszelkie personalne rzeczy, takie jak wideorejestrator, kolekcja ulubionych płyt CD czy inne przedmioty. Następnym krokiem będzie dokładne wysprzątanie i umycie auta – brud postarzy i sprawi wrażenie zaniedbanego pojazdu. Po wysprzątaniu samochodu czas na zdjęcia – te najlepiej wykonać w bezchmurny dzień, przy naturalnym świetle słonecznym. Mając zdjęcia, wymyślamy treściwy opis i wystawiamy pojazd na sprzedaż na portalach takich jak otomoto, olx, gratka czy sprzedajemy. Po niejednej wiadomości, kilku „wstępnie zainteresowanych” i licznych telefonach znajdzie się ta osoba, która zechce dobić targu. Wówczas konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, którym prawnie przeniesiemy własność auta.

Umowa kupna – sprzedaży samochodu – co musi zawierać?

Choć ustawodawca nie narzuca obowiązkowego wzoru umowy, w jej zapisie powinny znaleźć się pewne stałe części. Do takich elementów zaliczymy między innymi:

  • Informacje na temat Sprzedającego lub Sprzedających oraz Kupującego lub Kupujących:
    • Imię i nazwisko;
    • Adres zamieszkania;
    • Numer PESEL;
    • Seria i numer dowodu osobistego;
  • Informacje na temat sprzedawanego pojazdu:
    • Marka i model, opcjonalnie wariant wyposażenia;
    • Rodzaj nadwozia;
    • Numer VIN;
    • Dotychczasowy numer rejestracyjny;
    • Przebieg pojazdu (może być zaokrąglony do pełnych setek w dół);
    • Opcjonalnie kolor pojazdu (może być nazwa zwyczajowa lub katalogowa);
  • Informacje na temat ceny – kwota podana cyframi i słownie ze sprecyzowaną walutą;
  • Podpisy Sprzedającego lub Sprzedających oraz Kupującego lub Kupujących;

Brak lub niekompletność któregokolwiek z podpunktów może nastręczyć poważnych problemów przy przerejestrowaniu pojazdu. Najgorszy scenariusz zakłada nieważność umowy – a taki scenariusz spełni się w przypadku braku podpisów chociażby jednej ze stron. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przygotowaliśmy kompletną, gotową do wydruku umowę kupna-sprzedaży auta. Wystarczy, że uzupełnicie puste rubryki odpowiednimi danymi dotyczącymi Ciebie, drugiej strony i przedmiotu sprzedaży.

Bezpłatny wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

Sprzedając samochód, musisz dołożyć wszelkiej staranności, by przedstawione dane były zgodne z prawdą i stanem faktycznym. Nawet nieznaczne podkoloryzowanie faktów może sprawić, że druga strona zechce dochodzić swoich praw w sądzie lub wywoła zainteresowanie Urzędu Skarbowego.

Na co warto uważać przy sprzedaży lub zakupie samochodu?

Zwróć uwagę na trzy najpopularniejsze podejrzane zachowania i praktyki niezgodne z rzetelnym spisywaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu:

  • Wpisanie na umowie niższej kwoty sprzedaży – zabieg stosowany w celu obniżenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli okaże się, że samochód ma wady ukryte, wówczas sąd zobliguje Sprzedającego do zwrotu kwoty wpisanej w umowie. Urząd z kolei może zakwestionować zapiski umowy i wezwać Cię do korekty wartości oraz uregulowania podatku. Dodatkowo, jeśli wartość wpisana na umowie różni się od wartości wyceny rzeczoznawcy, możemy ponieść koszty opinii biegłego. Następuje to w momencie, gdy wartość deklarowana różni się o co najmniej 33% od wartości realnej.
  • Zapis o braku roszczeń względem stanu technicznego – ten punkt budzi wiele kontrowersji w środowisku prawniczym. Sprzedający często umieszczają zapis, że „Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie wnosi żadnych roszczeń”. Innymi słowy – Nabywca wie, co pojazdowi dolega i ewentualne wady nie będą rekompensowane przez Sprzedającego. Warto usunąć ten zapis lub zmienić jego brzmienie na „Kupującemu znany jest stan techniczny pojazdu”. Ta formuła nie wyklucza ewentualnych roszczeń w sytuacji, gdy Sprzedający wprowadzi nas w błąd.
  • Zapisywanie umowy „na Niemca” – popularny szwindel stosowany przez nieuczciwych handlarzy sprowadzających auta zza granicy. Polega on na stworzeniu umowy in blanco, w której widnieją dane właściciela zagranicznego, a nie pośrednika. To z kolei oznacza, że podpisujesz umowę z kimś, kogo nigdy w życiu nie widziałeś na oczy. Zabieg ten ma na celu przeniesienie ewentualnej odpowiedzialności ze strony komisu na zagranicznego sprzedawcę. Dochodzenie roszczeń od komisu w tej sytuacji będzie praktycznie niemożliwe, a od sprzedawcy – znacznie trudniejsze. Musisz też pamiętać, że takie działanie stanowi przestępstwo poświadczenia nieprawdy zgodnie z artykułem 271 kodeksu karnego.
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły