Co to jest dowód osobisty z warstwą elektroniczną?

dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Zastanawiasz się, dlaczego polskie władze zdecydowały się wprowadzić dowód osobisty z warstwą elektroniczną? Od kilku lat każdy nowy dokument tego typu został uzupełniony o ten nowoczesny dodatek. Czy e-dowód ma dzięki temu dodatkowe funkcje? Czy warto zamienić starszy dowód na taki z warstwą elektroniczną?

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Każdy nowy dowód osobisty wydawany w Polsce od marca 2019 roku to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Od tego możemy więc mówić o pełnoprawnym e-dowodzie. Dokument zachowuje swoją wcześniejszą funkcjonalność. Można więc używać go do potwierdzania swojej tożsamości. Zrobimy to w niemal każdym miejscu. O ile dowód osobisty w aplikacji mObywatel jest akceptowany przez polskie urzędy, administrację państwową i banki, to klasycznego “plastiku” użyjemy wcześniej. Przyda się również w kontaktach z różnymi firmami, czy osobami trzecimi. Dowód osobisty to w końcu – obok paszportu i prawa jazdy – najważniejszy dokument, który posiadamy.

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną posiada jednak dodatkowy, wbudowany elektroniczny chip

Jakie dodatkowe możliwości daje dowód osobisty z warstwą elektroniczną?

Wbudowany chip elektroniczny pozwala rozszerzyć zastosowanie naszego e-dowodu. Nowymi funkcjami, z których skorzystają wszyscy posiadacze e-dowodów wydanych po marcu 2019 roku wykorzystują nowoczesne technologie. Mowa o pewnych certyfikatach zaszyfrowanych w warstwie elektronicznej naszego dowodu.

Dodatkowe funkcje e-dowodu to między innymi:

  • elektroniczne potwierdzenie swojej tożsamości dzięki certyfikatowi identyfikacji
  • potwierdzenie swojej obecności w danym miejscu (przez użycie dodatkowego czytnika), dzięki certyfikatowi potwierdzenia obecności
  • nasz podpis elektroniczny jest tak samo ważny, jak osobisty – zawsze w kontaktach z administracją państwową. W kontakcie z podmiotami prywatnymi to także możliwe, wymaga jednak ich zgody.Pozwala na to certyfikat podpisu osobistego.

Dodatkowe możliwości znacznie zwiększają komfort i szybkość korzystania z e-urzędów. Różne sprawy załatwimy bez konieczności wychodzenia z domu, możemy też w ten sposób podpisywać dokumenty wysyłane drogą elektroniczną. To spora oszczędność czasu. Warto wiedzieć, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną może dostać nowe zastosowania także w przyszłości. Już dziś przewidziano takie możliwości techniczne, które sprawdzą się w przyszłości. Wtedy zapewne jeszcze więcej aspektów naszego życia, w szczególności związanego z administracją państwową i sprawami urzędowymi, przeniesie się do Internetu.

Profil zaufany - kompendium wiedzy.

Które e-dowody mają wspomniane certyfikaty?

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie osoby mogą posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną ze wszystkimi wymienionymi certyfikatami. Certyfikat uwierzytelnienia i identyfikacji jest integralną częścią e-dowodów osób, które mają choćby częściową zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że mogą go mieć tylko osoby, które ukończyły 13 lat.

Certyfikat podpisu osobistego również dostępny jest dla osób, które mają co najmniej ukończone 13 lat. Tu wymagana jest jednak dodatkowa czynność. Podczas wnioskowania o dowód osobisty musimy zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu. Nie zmienia to faktu, że certyfikat podpisu osobisty w e-dowodzie osoby niepełnoletniej zacznie działać dopiero w momencie, gdy ukończy ona 18 lat.

Jak korzystać z certyfikatów w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną?

Warto wiedzieć, że wymagana jest aktywacja certyfikatów w e-dowodzie. Najwygodniej jest zrobić to już w czasie odbierania swojego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Później także będzie to możliwe, wtedy musimy jednak udać się do urzędu zajmującego się dowodami (dowolny urząd).

Do aktywacji certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia należy podać 4-cyfrowy kod PIN. W przypadku certyfikatu dla podpisu osobistego kod PIN składa się natomiast z 6 cyfr.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną, które posiadają jeden (lub oba) wspomniany certyfikat, mamy też kod PUK. Pozwala on zmienić kod PIN, na przykład jeśli go zapomnisz. Kod PUK e-dowodu znajdziemy w kopercie, w której otrzymujemy dokument

Jak używać e-dowodu do potwierdzenia obecności w danym miejscu i czasie?

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną pozwoli nam na skorzystanie z certyfikatu obecności. W tym celu musimy jednak posiadać dodatkowe urządzenie. Może być to czytnik do elektronicznych dowodów. Na szczęście jest też druga opcja, znacznie wygodniejsza dla większości osób. Mowa o skorzystaniu ze smartfona z łącznością bliskiego pola (NFC), czyli tą używaną też do płatności zbliżeniowych w sklepach. Wtedy musimy posiadać również 

Aby było to możliwe musimy jednak posiadać aplikację eDO App. Zamieni nasz smartfon w NFC w czytnik e-dowodów osobistych. Aplikację możemy pobrać za darmo, a informacje o niej znajdziemy na stronie edoapp.pl.

Zmiany w e-dowodzie od 7 listopada 2021 roku

Pewne zmiany w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną miały miejsce na początku listopada 2021 roku. Zmieniła się długość ważności dokumentu:

  • 10 lat – dla osób powyżej 12 roku życia
  • 5 lat – dla osób poniżej 12 roku życia
  • 1 rok – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palca

Są też pewne zmiany wizualne, choć na pierwszy rzut oka mogą być trudne do dostrzeżenia. Nowsze e-dowody posiadają kod PL na tle flagi Unii Europejskiej. Dokument posiada odwzorowany podpis odręczny właściciela. Do warstwy elektronicznej trafiają natomiast odciski palców, choć tylko dla osób powyżej 12 roku życia. Jeżeli pobranie odcisków jest chwilowo niemożliwe, możemy wyrobić dokument z krótkim terminem ważności – 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że odcisk palca jest wymagany jedynie do samego procesu wydania dowodu osobistego. Następnie odciski są automatycznie usuwane z Rejestru Dowodów Osobistych,.

Jak otrzymać e-dowód? Gdzie złożyć wniosek?

Każdy może wnioskować o wyrobienie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. To możliwe w każdym Urzędzie Gminy niezależnie od miejsca zameldowania. Osoby, które posiadają wciąż ważne, ale starsze dowody (bez warstwy elektronicznej), nie muszą ich wymieniać, natomiast mogą to zrobić.

Sprawdź, jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka.

Podsumowanie artykułu

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną to naturalne rozwinięcie klasycznego “plastiku”. Dzięki wbudowanemu chipowi, który zawiera zaszyfrowane certyfikaty, dokument ma dodatkowe możliwości. Doceniamy je w szczególności chcąc potwierdzić swoją tożsamość w e-urzędzie. Umożliwia to załatwianie naprawdę wielu spraw urzędowych przez Internet. Podczas wnioskowania o e-dowód powinniśmy pamiętać o zaznaczeniu odpowiednich pól. Wtedy funkcjonalność dokumentu będzie pełna. Po otrzymaniu dowodu musimy natomiast aktywować jego certyfikaty. Służą do tego dwa kody PIN. W razie problemów z nimi, można je zmienić – wtedy potrzebujemy jednak kodu PUK.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest e-dowód?

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma znacznie większe możliwości, niż typowy dokument w fizycznej wersji. Wbudowany chip pozwala między innymi na potwierdzanie swojej tożsamości na odległość. Dzięki temu możemy m.in. uwierzytelniać się podczas załatwiania spraw urzędowych.

Czy każdy może mieć dowód z warstwą elektroniczną?

Jest to możliwe w przypadku osób po ukończeniu 13 roku życia. Młodsi nie mają choćby częściowej zdolności prawnej. Warstwa elektroniczna znajduje się w dowodach wydawanych od marca 2019 roku. Jeśli masz starszy dokument, możesz go wymienić.

Czy można wnioskować o e-dowód przez Internet?

Nie ma takiej możliwości. Osoby, które ukończyły 12 lat muszą zostawić odciski palców, jak i złożyć osobisty podpis. Wymaga to udania się do dowolnego Urzędu Gminy.

Źródło:

  1. https://www.gov.pl/web/e-dowod
  2. https://login.e-dowod.gov.pl/sie-frontend/#/
  3. https://obserwatorium.biz/e-dowod-czyli-dowod-osobisty-z-warstwa-elektroniczna.html
  4. https://www.infor.pl/prawo/gmina/dowod-osobisty/5615373,edowod-co-to-podpis-elektroniczny-logowanie.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły