Bankomaty Planet Cash – prowizje, opłaty i funkcje

bankomaty Planet Cash

Bankomaty Planet Cash dostępne są na terenie całej Polski. Można znaleźć je w sieciach handlowych, przy placówkach bankowych a nawet w niektórych sklepach. Niezależna sieć bankomatów posiada miliony użytkowników i ponad 4300 urządzeń na terenie kraju. Bankomaty te działają całodobowo, a poszczególni klienci mogą liczyć na brak prowizji przy wypłacaniu i wpłacaniu swoich środków. Sprawdźmy, ile wynoszą prowizje i opłaty, oraz na jakie inne udogodnienia mogą liczyć zainteresowani. 

Kto stoi za bankomatami Planet Cash?

Sieć urządzeń bankomatowych Planet Cash należy do IT CARD S.A. Jest to polskie przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na usługach płatniczych, obejmujących karty płatnicze i bankomaty. Spółka działa od 2008 roku, zaczynając od obsługi i przetwarzania transakcji w bankomatach. Przez lata urządzenia tej firmy zyskały na popularności, o czym świadczy fakt iż w Polsce znajduje się ponad 2300 bankomatów i 2000 bankomato-wpłatomatów.

Bankomaty Planet Cash należą do niezależnego podmiotu, który współpracuje z poszczególnymi instytucjami bankowymi i sieciami sklepów. Dzięki temu urządzenia można znaleźć również w sklepach takich jak Biedronka i Netto oraz w bankach takich jak mBank i ING Bank Śląski. Ze względu na ową współpracę, klienci niektórych instytucji bankowych mogą liczyć na udogodnienia takie jak brat limitu wypłat gotówkowych

Bankomaty oferowane przez sieć Planet Cash to drugie najczęściej spotykane niezależne urządzenia w Polsce. Na pierwszym miejscu są bankomaty Euronet, których na terenie naszego kraju znajduje się ponad 7000 tysięcy. 

Czy bankomaty sieci Planet Cash są bezpieczne?

Zgodnie z zapewnieniami spółki, wszystkie oferowane przez nią urządzenia, systemy i procesy obsługi spełniają wszelkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Oferta firmy jest zgodna ze standardem zabezpieczeń PCI DSS, który odnawiany jest corocznie. IT CARD zadbało również o to, aby wszystkie składniki oferty były zgodne z wymaganiami organizacji płatniczych Mastercard i Visa. W przypadku wątpliwości lub pytań, oferowana jest całodobowa obsługa klienta. 

Jak działają bankomaty Planet Cash?

Zasada działania bankomatów od Planet Cash jest dokładnie taka sama, jak w przypadku urządzeń instytucji bankowych. Wystarczy włożyć kartę do czytnika, wybrać odpowiednią kwotę i wypłacić ją ze swojego konta, aby otrzymać odpowiednią ilość pieniędzy w fizycznej formie. Dostępne są również inne opcje, takie jak doładowania telefonów pre-paid i dynamiczna konwersja walut.

Jeżeli preferujecie korzystanie z bankomatów w innej formie niż z pomocą karty płatniczej, to również macie taką możliwość. Bankomaty Planet Cash obsługują mobilne transakcje z użyciem BLIK, co może okazać się bardzo dogodną alternatywą. Ponadto, korzystając ze smartfona z modułem NFC, możecie skorzystać z płatności zbliżeniowych.

Dostępność wyżej opisanych opcji zależna jest od danego urządzenia. Warto skorzystać z mapy bankomatów dostępnej na stronie internetowej Planet Cash, aby dowiedzieć się, jakie funkcje oferują urządzenia w waszej miejscowości. 

Recykling gotówki w bankomatach – na czym polega?

Wybrane bankomaty Planet Cash oferują ciekawą funkcję, jaką jest Cash Recycler. Jest to połączenie bankomatu i wpłatomatu, które korzysta z zamkniętego obiegu gotówki. Wpłacane przez klientów banknoty są sprawdzane pod względem jakości i autentyczności, dzięki czemu mogą być potem wypłacane innym użytkownikom. Wartym uwagi jest również fakt, iż poszczególne urządzenia Planet Cash obsługują także skan biometryczny, dzięki czemu zainteresowani mogą wypłacać gotówkę za dotknięciem palca. Jest to pierwsza sieć bankomatów w Europie, która korzysta z takiej opcji.

Ile kosztuje wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash?

Planet Cash współpracuje z instytucjami bankowymi takimi jak: BNP Paribas, Velo Bank (Getin Bank), Bank BPS, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank i Credit Agricole. Owocem tej współpracy jest obecność urządzeń sieci Planet Cash w wybranych placówkach bankowych a także lepsze warunki dla klientów tych banków. 

Na jakie udogodnienia mogą liczyć klienci wyżej wspomnianych banków. Będzie to przede wszystkim brak limitu wypłat gotówkowych, a także mniejsze prowizje pobierane od transakcji. Klienci innych banków muszą liczyć się z tym, że będzie ich obowiązywał limit wypłat w wysokości 1000 złotych. 

Jaką prowizję pobierają bankomaty Planet Cash?

 • mBank – 2,50 złotych prowizji powyżej 100 złotych (brak prowizji poniżej tej kwoty)
 • Alior Bank – 2,50 złotych prowizji
 • BNP Paribas – brak prowizji (dla osób do 26. roku życia)
 • Credit Agricole – 6 złotych prowizji (brak prowizji przy płaceniu przez BLIK)
 • ING Bank Śląski – brak prowizji (2,50 złotych prowizji za transakcje BLIK)
 • Getin Bank – brak prowizji
 • Santander Bank – 5 złotych prowizji (brak prowizji przy płaceniu przez BLIK)
 • PKO BP – 10 złotych prowizji (brak prowizji przy płaceniu przez BLIK)
 • Pekao S.A. – 2,3% wartości transakcji, ale nie mniej niż 5 złotych
 • Millennium Bank – 1 złotówka prowizji 

Czy opłaca się skorzystać z bankomatów Planet Cash?

W większości przypadków kwoty prowizji są odgórnie ustalone, i nie są wartością procentową. Z tego względu znacznie bardziej opłacalne są wypłaty dużych kwot gotówki, zamiast kilku mniejszych transakcji. Twojego banku nie ma na powyższej liście opłat i prowizji? W takim razie rozsądnie będzie sprawdzić szczegóły oferty bankowej, aby dowiedzieć się jakie mogą być koszty. O wiele opłacalniej jest jednak skorzystać z bankomatu własnego, należącego do danej instytucji. Jeżeli takowy jest w pobliżu, to korzystając z niego unikniesz dodatkowych kosztów. 

Chcesz dowiedzieć się, w jakim banku wypłaty gotówki będą najbardziej opłacalne? Dowiesz się tego z naszego wpisu: Banki z największą siecią bezpłatnych bankomatów

Bankomaty Planet Cash dla klientów z Ukrainy

W ramach wsparcia dla osób z Ukrainy, sieć urządzeń bankomatowych Planet Cash zdecydowała się na specjalną promocję. Transakcje w bankomacie dokonane z użyciem ukraińskiej karty płatniczej nie są objęte żadną prowizją. Ponadto, Ukraińcy nie zapłacą również za przewalutowanie wypłaconej kwoty. Promocja ta obowiązuje niezależnie od banku, w jakim została wyrobiona ukraińska karta płatnicza.

Jak działają wpłatomaty Planet Cash?

Obecnie na terenie Polski znaleźć można ponad 2000 urządzeń Planet Cash z funkcją wpłatomatu. W porównaniu do wypłat gotówki, wpłaty objęte są o wiele mniejszymi opłatami. Zazwyczaj wynoszą one od 0,3% do 1% wartości transakcji. Niektóre banki, takie jak mBank i ING Bank Śląski, zwolnione są z prowizji od wpłat gotówkowych. Jeżeli chcesz uniknąć nieoczekiwanych kosztów, to sprawdź dokładnie szczegóły oferty swojego banku przed wpłaceniem pieniędzy.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że wpłaty gotówkowe nie odbywają się równie szybko co wypłaty poprzez bankomaty Planet Cash. Wpłacając wybraną sumę musisz liczyć się z tym, że zostanie ona dodana do Twojego rachunku płatniczego dopiero po zaksięgowaniu transakcji. Zazwyczaj środki pojawią się na koncie już po kilku godzinach, ale w niektórych przypadkach mogą zostać zaksięgowane dopiero w następnym dniu roboczym. 

Jak skorzystać z wpłatomatu?

Zamierzasz wpłacić pieniądze do wpłatomatu Planet Cash? Okazuje się, że proces ten jest niezwykle prosty i nie powinien nikomu sprawić problemów. Przygotuj swoją kartę płatniczą i pieniądze, które chcesz wpłacić. Istotne jest to, aby gotówka była odpowiedniej jakości, tj. bez poplamień, przetarć ani innych usterek. Włóż kartę do czytnika i wpisz swój PIN, a następnie wybierz kwotę dokonywanej wpłaty. Włóż fizyczny pieniądz do urządzenia i poczekaj aż zostanie on przeliczony. Gdy cała procedura przebiegnie pomyślnie, zatwierdź transakcję. 

Bankomaty Planet Cash za granicą

Spółka IT Card S.A. od 2018 roku prowadzi swoją działalność również w innych krajach. Skutkiem tego może być napotkanie się na urządzenie Planet Cash podczas zagranicznej podróży w państwach takich jak Czechy i Chorwacja. 

W wielu przypadkach może to być jedyna dostępna opcja, aby wypłacić swoje środki jako lokalna waluta. Niestety, takie działanie będzie obciążone dodatkowymi opłatami związanymi z przewalutowaniem. Te zależne są od ustaleń instytucji bankowych oraz obowiązującego kursu, według którego przeliczany jest pieniądz. 

Jakie są alternatywy dla bankomatów Planet Cash za granicą?

 • wymiana gotówki w kantorze
 • konto wielowalutowe z powiązaną kartą płatniczą
 • portfel internetowy z dedykowaną kartą, np. Revolut 
 • internetowy, wielowalutowy portfel PayPal

Bankomaty Planet Cash – podsumowanie

Ze względu na ilość dostępnych bankomatów, często stanowią one dobrą opcję zapasową. Takie urządzenia znaleźć można nawet w stosunkowo małych miejscowościach i za granicą.  Dzięki temu są one dobrym kołem ratunkowym w przypadku nagłej potrzeby wpłaty lub wypłaty gotówki. 

Klienci poszczególnych banków muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. O wiele tańsze będzie użycie bankomatu należącego do danej instytucji, ponieważ wówczas nie obowiązują dodatkowe prowizje. Niestety, taka opcja nie będzie zawsze dostępna. Jeżeli nie macie w pobliżu bankomatu waszego banku, to warto rozważyć użycie urządzenia Planet Cash.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły