Banki z największą siecią bezpłatnych bankomatów

bezpłatne bankomaty

Możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatu bez dodatkowych opłat to bardzo mile widziana opcja każdego konta bankomatu. Czasami jednak jest to możliwe jedynie maszynach należących do konkretnego banku. Wtedy warto poszukać banku, który po prostu ma dużo bankomatów. W którym banku łatwo wypłacimy swoje pieniądze bez prowizji i dodatkowych kosztów? Które konto bankowe oferuje bezpłatne bankomaty?

Bezpłatne bankomaty – warto mieć do nich dostęp!

Co bierzemy pod uwagę przy wyborze konta? Większość osób patrzy wtedy oczywiście na jak najniższe koszty. Mowa zarówno o darmowym założeniu i prowadzeniu konta osobistego, ale także bezpłatnej karcie płatniczej i dostępie do sporej sieci darmowych bankomatów. Te czynniki uwzględniliśmy podczas tworzenia rankingu najlepszych kont osobistych. Poza tym ważna jest oczywiście przyjazna obsługa klienta, czy liczne dodatkowe funkcje i produkty – tanie kredyty gotówkowe, czy korzystnie oprocentowane lokaty oszczędnościowe

W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na bezpłatnych bankomatach. Taka opcja coraz częściej znajduje się w polskich bankach, warto więc z niej skorzystać. Dostęp do dużej liczby darmowych bankomatów jest sposobem na spore oszczędności i wygodę podczas codziennego, zwykłego korzystania ze zgromadzonych na koncie pieniędzy.

Jak wypłacić pieniądze za darmo?

Możliwość taniej, a najlepiej bezpłatnej wypłaty gotówki to opcja,którą zapewni wiele banków. Dziś skupiamy się tylko na ofertach zwykłych (podstawowych) rachunków osobistych – dla klientów indywidualnych. Wśród nich postaramy się znaleźć oferty kont bankowych z bezpłatnymi bankomatami.Takie konta bankowe zwykle są najtańsze, a często zupełnie bezpłatne.

W przypadku niektórych banków możemy liczyć na darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. To między innymi Alior Bank, gdzie nie mamy wtedy dodatkowych warunków. W Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i mBanku mamy natomiast warunkowo bezpłatne bankomaty – jeżeli wpłacamy w nich minimum 100 złotych. Przy mniejszych wypłatach zapłacimy 2,50 zł. Toyota Bank gwarantuje swoim klientom 3 darmowe wypłaty miesięcznie z dowolnego polskiego bankomatu. Kolejne wypłaty wiążą się z prowizją w wysokości 4,50 zł. Citi Handlowy proponuje natomiast 4 bezpłatne wypłaty z każdego bankomatu (następne po 8 zł za wypłatę).

Pozostałe polskie banki (Millenium Bank, Pekao, Santander, PKO BP i inne) proponują swoim klientom darmowe wypłaty z własnych bankomatów. W niektórych ofertach bezpłatne są bankomaty PlanetCash (np. w ING, Getin Bank, BNP Paribas) oraz bankomaty własne.

Ile mogą kosztować wypłaty z bankomatów?

Warto dokładnie zapoznać się z ofertami kont bankowych różnych instytucji i przekonać się, jakie bankomaty są bezpłatne. Jeśli poza bankomatami danego banku mamy też darmowe bankomaty sieci Planet Cash, możemy liczyć na całkiem dużą dostępność darmowych wypłat. Planet Cash posiada bowiem w Polsce ponad dwa tysiące bankomatów i kolejne dwa tysiące bankomatów-wpłatomatów.

prowizje i inne koszty związane z bankomatami objętymi opłatą są różne Zwykle wynoszą od 1 do kilku złotych za jedną wypłatę. Niektóre banki naliczają jednak ten koszt w formie procentu wypłaconej kwoty. Zdecydowanie warto nie myśleć o tym i nie tracić pieniędzy i wybrać konto bankowe z dużą liczba bezpłatnych bankomatów.

Które banki oferują wypłaty z bankomatów bez prowizji?

Właściwie każdy polski bank oferuje możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów. Różnica między ofertami rachunków osobistych różnych banków polega natomiast na tym, jak dużo jest maszyn oferujących bezpłatną wypłatę gotówki. Samych maszyn w naszym kraju jest bardzo dużo – ponad 20.000 bankomatów tworzy sieć, która dociera niemal do każdej miejscowości w Polsce. Warto więc wybrać bank, który umożliwia darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów lub chociaż ze sporej ich części. Pewną ciekawostką może być natomiast fakt, że liczba bankomatów w Polsce zmalała w ciągu ostatnich kilku lat. Powód jest prosty – coraz więcej osób po prostu płaci za transakcje kartą, zamiast wypłacać gotówkę.

Jaki bank ma dużo własnych darmowych bankomatów?

Pewnym kluczem przy wyborze banku, w którym chcesz założyć konto osobiste, może być liczba posiadanych bankomatów. Nie dotyczy to oczywiście banków, które proponują bezpłatną wypłatę z każdego bankomatu w Polsce. Największą siecią bankomatów może się pochwalić bank PKO BP. Jest ich nieco ponad 3.000. Także bank Pekao ma sporą sieć własnych maszyn – ponad 1.700 bankomatów. BPS także ma około 1.700 bankomatów, a banki należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej mają ich około 1.350. 

Pozostałe duże polskie banki mają znacznie mniej bankomatów. Bank Millenium ma ich mniej, niż pięćset, Citi Handlowy ma natomiast tylko 50 bankomatów. Pewną ciekawostką jest natomiast ING Bank Śląski. Jeszcze niedawno posiadał kilkaset własnych bankomatów, lecz postanowił się ich pozbyć. Nic dziwnego – bank chętnie korzysta z usług partnera (Planet Cach), którego bankomaty są bezpłatne dla klientów ING oraz kilku innych banków.

Międzynarodowe sieci bankomatów. Bezpłatne bankomaty Planet Cash i Euronet

Warto wiedzieć, że około 30% bankomatów w Polsce należy do sieci Euronet. Jest ich ponad siedem tysięcy. Bankomaty Planet Cash (oznaczane też jako IT Card) to około 4.500 maszyn w całej Polsce. Kilkadziesiąt bankomatów posiada też Cashline. Jak widać, nawet najwięksi posiadacze bankomatów wśród polskich banków (PKO BP i Pekao) mają znacznie mniej bankomatów, niż zagraniczne sieci. Zdecydowanie warto więc szukać ofert banków, które dają możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów. Pewnym wyjątkiem może być grupa osób, które nie korzystają z wypłat w bankomatach lub mieszkają w dużych miastach – tam znalezienie odpowiedniego bankomatu zwykle nie stanowi problemu.

Banki bez własnych bankomatów – jak duża jest prowizja przy wypłatach z bankomatów?

Sporo banków, nawet tych posiadających wielu klientów, nie posiada własnych bankomatów lub ich liczba jest znikoma. Co wtedy? Ich klienci są zmuszeni do korzystania z bankomatów innych banków lub globalnych sieci bankomatów. Dla macierzystego banku może się to wiązać z kosztami, które są przenoszone na klienta wypłacającego gotówkę. Każdorazowa wypłata z bankomatu wiąże się bowiem z prowizją na rzecz właściciela bankomatu. Może wynosić kilka procent wpłaconej sumy lub pewną określoną kwotę – zwykle kilka złotych.

To organizacje płatnicze, czyli VISA i Mastercard, określają wysokość tej prowizji. Nie możemy więc powiedzieć, że któryś bank, czy właściciel bankomatów “zdziera’ z klientów wpłacających pieniądze. Stawki prowizji za wypłaty z bankomatów naliczane są na kilka sposobów:

  • prowizja za każdą wypłatę z obcych bankomatów
  • wysokość prowizji zależna od liczby wypłat w danym okresie (na przykład kilka darmowych wypłat z bankomatu w miesiącu)
  • brak dodatkowych opłat jeśli wypłacimy większą kwotę (np. ponad 100 złotych)
  • brak prowizji w bankomacie po spełnieniu określonych warunków (dla aktywnych użytkowników konta osobistego)

Korzystne warunki dla klientów banków współpracujących z Euronet i Planet Cash

Liczba bankomatów sieci Planet Cash i Euronet w naszym kraju jest znacznie wyższa, niż jakiegokolwiek polskiego banku. Bezpłatne bankomaty tych sieci są dostępne dla klientów banków, które mają umowy z operatorami międzynarodowych operatorów maszyn. Darmowe wypłaty z bankomatów Euronet i Planet Cash to często stosowane rozwiązanie, szczególnie przez banki bez własnych maszyn.

Jak jeszcze można wypłacić pieniądze?

Warto pamiętać, że wypłata gotówki z bankomatu nie jest jedyną formą podjęcia swoich pieniędzy z konta. Już teraz widzimy stopniowe odejście wielu banków od posiadania własnych bankomatów – to dla nich duży koszt. Związane jest to między innymi z rosnącą liczbą osób, które przestają używać gotówki, w zamian stosując płatności bezgotówkowe – kartą, szybkie płatności BLIK-iem, przelewem i na inne sposoby. Czasem jednak pojawia się konieczność posiadania gotówki, co wtedy zrobić?

Zwykle możemy ominąć prowizję za wypłatę z bankomatu lub znacznie ją zmniejszyć poprzez wypłatę z wykorzystaniem kodu BLIK. Coraz częściej możemy też wypłacić pieniądze podczas zakupów, na przykład w sklepach sieci Żabka. Wypłata pieniędzy w Żabce jest darmowa, trzeba jednak zrobić tam zakupy (nawet za minimalna kwotę).

Ostatecznie zwykle można też wypłacić pieniądze podczas wizyty w oddziale stacjonarnym banku. Nie zawsze jest to jednak darmowe.

Zapoznaj się dokładnie z tabelą opłat za wypłaty z bankomatów. Bezpłatne bankomaty, ale kiedy?

Prowizja za wypłatę z bankomatu to często niemały koszt. Jest szczególnie niekorzystna dla osób, które często korzystają z bankomatów. Warto więc dokładnie sprawdzić tabelę opłat w swoim banku lub zapytać konsultanta, kiedy mamy darmowe wypłaty z bankomatów. Warto też wiedzieć, które bankomaty są bezpłatne i czy musimy do tego spełnić jakieś dodatkowe warunki.

Wiele osób woli po prostu wybrać konto z darmowymi wszystkimi bankomatami w całej Polsce. To bardzo wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić też trochę czasu. Nie musimy bowiem zastanawiać się, która maszyna pozwoli na darmową wypłatę.

Bezpłatne bankomaty – podsumowanie

Podsumowując, możliwość korzystania z darmowych bankomatów to cenna opcja każdego konta osobistego w banku. Im jest ich więcej, tym lepiej. Większość polskich banków oferuje bezpłatne bankomaty własnej sieci, często także darmowe bankomaty Euronet lub Planet Cash.

Prowizje za wypłatę z obcego bankomatu zwykle wynoszą kilka złotych.To niewiele, gdy sporadycznie wypłacasz pieniądze z bankomatu. Jeśli natomiast jest to wpisane w Twoje codzienne korzystanie ze środków na koncie, zdecydowanie warto znaleźć bank z bezpłatnymi bankomatami. Jak to zrobić? Sprawdź informacje dostępne na naszej stronie i wybierz najlepsze konto osobiste. Dobre oferty kont mają też dostęp do atrakcyjnych pożyczek online i kredytów, jak również możliwość oszczędzania na lokatach lub kontach oszczędnościowych. Pamiętaj, że po wybraniu konta osobistego w konkretnym banku dość kłopotliwa jest zmiana na ofertę innej instytucji – większość z nas ma to samo konto przez wiele lat.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły