Brak zdolności kredytowej to duży problem w przypadku wszelkich pożyczek i kredytów. W bankach automatycznie jesteśmy skreśleni z listy potencjalnych pożyczkobiorców, ponieważ według sektora bankowego nie jesteśmy wiarygodni. Sprawy z komornikiem, postępowanie windykacyjne czy nawet młody wiek sprawia, że potrzebujemy kogoś, kto zaświadczy o ewentualnej pomocy w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia. Sprawdź, w których instytucjach możliwe jest wzięcie pożyczki z gwarantem. Oto aktualne oferty:
Ranking pożyczek z gwarantem – grudzień 2024
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
Nowa pożyczka na rynku!
Pożyczka na karcie teraz do 10 000 zł!
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Kim jest gwarant?
Zgodnie z definicją, którą podaje nam słownik, jest to osoba, która poręcza i bierze odpowiedzialność za zadłużenie podjęte przez pożyczkobiorcę. Innymi słowy, jeśli będziemy mieć trudności ze spłatą pożyczki, gwarant ze swojej strony zobowiązuje się do jej spłaty. Jeżeli ani gwarant ( nazywany inaczej żyrantem) ani dłużnik nie będą w stanie uregulować zadłużenia, wtedy wierzyciel czyli bank lub firma pożyczkowa, ma prawo zażądać zwrotu środków od gwaranta. Najczęściej żyrantami zostają osoby z naszego najbliższego otoczenia (mama, tata, wujek, siostra). Nie jest to jednak wymóg, by była to osoba spokrewniona z dłużnikiem. Gwarantem może zostać każdy kto :
- ukończył 18 rok życia
- ma ważny dowód tożsamości
- ma zarobki, które pozwalają na pomoc w spłacie zadłużenia
- jest obywatelem Polski
- nie posiada negatywnych wpisów w bazach dłużników
- ma konto w polskim banku
Zarówno banki jak i instytucje pozabankowe zabezpieczają się jak mogą, by obniżyć ryzyko związane z brakiem spłaty pożyczek. Zabezpieczeniem nie zawsze jest gwarant, czasem również ma postać nieruchomości, weksla, samochodu czy mieszkania. Zdarza się również, że firma jako dodatkowe poręczenie prosi o wykazanie posiadania nieruchomości, jako dowód stabilności i płynności finansowej gwaranta. Pożyczkodawca nie ustanawia umowy zabezpieczenia na mieszkanie lub dom, nie jest to więc połączone z żadnymi dodatkowymi kosztami lub wizytą u notariusza. Wystarczy przesłać skan dokumentu, który będzie dowodem na posiadanie owej nieruchomości. Należy jednak mieć świadomość, że pożyczka z gwarantem to rodzaj produktu, który wymaga wielu dokumentów, a na osobie gwaranta ciąży duża odpowiedzialność.
Pożyczki z gwarantem – jak to działa?
Pożyczka z gwarantem zazwyczaj przyznawana jest osobom zainteresowanym wysokimi kwotami, z długim okresem kredytowania. Najwyższe kwoty w sektorze pozabankowym oscylują wokół 25 tys. złotych, na okres maksymalnie 60 miesięcy, są to pożyczki ratalne. Dokładnie informacje jednak, zależą od firmy i jej regulaminu. Cel pożyczki, podobnie jak w innych formach jest dowolny. Pożyczkobiorcę nie interesuje czy pieniądze zostaną zainwestowane w nowy samochód, remont czy podratowanie domowego budżetu. Pożyczka z gwarantem cechuje się podobnymi cechami jak wszystkie pożyczki brane przez Internet. Minimum formalności, prostota działania i szybkość otrzymania pieniędzy. Jedyna różnica jest taka, że również gwarant ma w obowiązku wypełnić swój wniosek i wysłać do firmy pożyczkowej. Cały proces odbywa się w następujących krokach:
Wybór kwoty pożyczki i czasu spłaty
↓↓
Wypełnienie wniosku przez pożyczkobiorcę i gwaranta
↓↓
Potwierdzenie dochodów pożyczkobiorcy, gwaranta wraz weryfikacją wniosków
↓↓
Decyzja dotycząca pożyczki
↓↓
Przelew środków na konto GWARANTA
Zgodnie z polskim prawem, jeśli klient lub żyrant zmieni decyzję, może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni.
Dlaczego pieniądze są przelewane na konto gwaranta a nie bezpośredniego pożyczkobiorcy? Przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia, jeśli klient ma negatywne wpisy w bazach dłużników, wysoce prawdopodobnym jest, że jego konto jest obarczone komornikiem. Wypłata na konto poręczyciela to bezpieczny sposób na wypłatę środków.
Kredyt z gwarantem – dla kogo?
Wszelkie formy zobowiązań finansowych z gwarantem są skierowane dla osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej i na własną rękę nie mogą wziąć pożyczki. Na rynku istnieją firmy pożyczkowe, które w swoich ofertach ogłaszają propozycje pożyczek dla zadłużonych, z gwarantem. Wszelkie informacje dotyczące klienta, takie jak np. jego źródło dochodu, sytuacja materialna czy nieruchomości schodzą na drugi plan, ponieważ jest zabezpieczenie w postaci poręczyciela, a to z kolei daje duże prawdopodobieństwo na pozytywną ocenę kredytową. Kim są klienci pożyczek z gwarantem?
- Pracujący za granicą ( nie mogą wykazać dochodu lub polskie prawo nie uznaje tego źródła)
- Osoby młode, które nie mają stałych dochodów = brak zdolności kredytowej
- Utrzymujący się z emerytur, rent, zasiłków, alimentów, stypendiów
- Zatrudnieni na czarno
- Wszyscy, którzy otrzymują zbyt niskie dochody z różnych źródeł, by być wiarygodnym dla sektora finansowego
Gwarant – o czym należy pamiętać?
Zobowiązując się pomóc bliskiej osobie w potrzebie, warto mieć świadomość o konsekwencjach w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy. Należy uwzględnić własną zdolność kredytową, tak jakbyśmy to my brali pożyczkę dla siebie. Tylko w takiej sytuacji, w razie nieprzewidzianych zdarzeń jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie. Gdy rata nie wpływa, firma pożyczkowa, nie zwlekając wysyła informację o braku terminowej spłaty do gwaranta, żądając jednocześnie, by ten uregulował należność. Należy mieć na względzie, że gwarant będzie musiał uregulować również tzw. odsetki karne, jeśli dana kwota nie będzie spłacona terminowo. Podpisany umową gwarant jest tak samo odpowiedzialny, jak i pierwszy pożyczkobiorca. Istnieje duże ryzyko biorąc na siebie ciężar osoby gwaranta, ponieważ jak sama definicja wskazuje, osoba biorąca pożyczkę nie jest w stanie dostać ją samodzielnie, np. przez kłopoty finansowe lub brak dochodów.
Czy jest więc w stanie samodzielnie ją spłacić?
Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każda osoba, która chce być poręczycielem. Z drugiej jednak strony, pożyczka z gwarantem to świetna możliwość, dla każdego zadłużonego, aby wyjść na prostą i odzyskać stabilność finansową. W przypadku złej decyzji jest możliwość rozwiązania umowy, a także jej przedłużenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Warto wiedzieć, że Kodeks Cywilny uznaje, że gwarant po pokryciu kosztów pożyczki ma możliwość domagania się od pożyczkobiorcy zwrotu poniesionych kosztów. Dokładne przeanalizowanie umowy, którą podpisujemy, daje nam pewność, że w razie jakichkolwiek trudności ze spłatą, nie tylko pożyczkobiorca, ale i również gwarant jest w stanie znaleźć odpowiednie wyjście z tej sytuacji.