Pożyczka dla samozatrudnionych 2024 – jak o nią wnioskować?

pożyczka dla samozatrudnionych

W obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej bywa ciężkie, toteż niezbędna może być pomoc finansowa. W ramach tarczy antykryzysowej rząd oferuje ciekawe rozwiązanie, które ma szansę pomóc przedsiębiorcom i mniejszym spółkom. Jeżeli jesteście ciekawi, na czym polega pożyczka dla samozatrudnionych i jak o nią wnioskować, to zapraszamy do lektury.

Czym jest pożyczka dla samozatrudnionych?

Pożyczka dla samozatrudnionych to forma wsparcia finansowego bez udziału banków i firm prywatnych. Wypłacane środki pochodzą z Funduszu Pracy, który jest częścią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Cała procedura odbywa się w ramach programu Tarcza Antykryzysowa 2.0, którego założeniem jest chronić polską gospodarkę i przedsiębiorców przed finansowymi skutkami pandemii wirusa COVID-19. Nie jest to jedyna forma wsparcia udzielana w ramach tego programu. Przedsiębiorcy i mniejsze spółki mogą liczyć również na zwolnienie z płacenia składek ZUS na okres trzech miesięcy, dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT, a także zwolnienie z opłaty prolongacyjnej.

Tarcza antykryzysowa 2.0 – kto może otrzymać pożyczkę?

Szansę na uzyskanie pożyczki mają wszyscy mikroprzedsiębiorcy, pod warunkiem że ich działalność gospodarcza była aktywna jeszcze przed dniem 1. kwietnia 2020 roku. Pod pojęciem mikroprzedsiębiorcy rozumie się osobę pracującą w ramach samozatrudnienia bądź niewielką firmę, która liczy nie więcej niż 9 pracowników. Warto pamiętać o tym, że pożyczka dla samozatrudnionych jest pomocą jednorazową, toteż szansę na nią mają jedynie przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie korzystali z tej formy wsparcia.

W 2024 roku programy związane z pandemią koronawirusa nie są już kontynuowane. Zmiany dla klientów banków (w tym przedsiębiorców) są dziś związane z galopującą inflacją.

Kwota pożyczki dla samozatrudnionych

Przedsiębiorcy mogą zastanawiać się, na jaką kwotę mogą liczyć w ramach pożyczki dla samozatrudnionych. Otóż maksymalna kwota takiego wsparcia wynosi 5000 złotych, i jest ona udzielana na poszczególny cel. Nie jest możliwe rozdysponowanie pieniędzy w dowolny sposób, i powinny one zostać przeznaczone na działania związane z prowadzonym mikroprzedsiębiorstwem.

Niewielka kwota otrzymana w ramach pożyczki może posłużyć jako pomoc w opłacie rachunków i podatków. Pieniądze mogą zostać także przeznaczone na wypłaty dla pracowników mikroprzedsiębiorstwa i sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby, które chcą znaleźć dobrą pożyczkę bez ograniczeń, powinny poszukać chwilówki online w rankingach internetowych. Obecnie sektor prywatny jest równie popularny co bankowe rozwiązania, a co za tym idzie, możliwe jest znalezienie równie dobrych ofert.

Spłata pożyczki dla samozatrudnionych

Pożyczka dla samozatrudnionych udzielana jest na czas 12 miesięcy. Porównując to do rozwiązań takich jak pożyczki pozabankowe, można śmiało stwierdzić że jest to dość długi okres, pozwalający na spłatę zobowiązania bez większych problemów. Co więcej, istnieje szansa na całkowite umorzenie spłaty pożyczki, pod warunkiem że dany przedsiębiorca kontynuuje swoją działalność przez okres 3 miesięcy od dnia uzyskania środków z pożyczki.

Umorzenie spłaty pożyczki z Funduszu Pracy następuje automatycznie, toteż przedsiębiorca nie musi obawiać się dodatkowych formalności związanych z tą kwestią. Cała pożyczka wraz z odsetkami podlega anulowaniu. Nie trzeba odprowadzać też od niej podatku. W świetle prawa pożyczka dla samozatrudnionych nie jest traktowana jako źródło dochodu, więc jest zwolniona z tego typu opłat.

Jak wnioskować o pożyczkę dla samozatrudnionych?

Aby otrzymać pożyczkę dla samozatrudnionych, niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Ów dokument można złożyć zarówno stacjonarnie w Powiatowym Urzędzie Pracy, jak i przez internet poprzez formularz na stronie praca.gov.pl. Wnioskowanie o pożyczkę poprzez stronę internetową wymagać będzie podania Powiatowego Urzędu Pracy najbliższego dla adresu prowadzonej działalności.

Poprawnie wypełniony wniosek powinien zawierać dane osobowe przedsiębiorcy takie jak imię, nazwisko, adres siedziby firmy, adres mailowy, numer telefonu, a także dane z dowodu osobistego. We wniosku o pożyczkę dla samozatrudnionych należy podać kwotę pożyczki oraz numer konta bankowego, na który mają trafić środki. Niezbędne będzie posiadanie Profilu Zaufanego, który można założyć bez dodatkowych opłat.

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę dla samozatrudnionych?

Poza poprawnie wypełnionym wnioskiem, dowodem tożsamości i profilem zaufanym, przedsiębiorca musi przygotować inne niezbędne dokumenty. Wymaganymi załącznikami do wniosku są umowa o pożyczkę oraz formularz pomocy publicznej. Jeżeli pismo o wsparcie finansowe składa pełnomocnik, to potrzebna będzie również kopia pełnomocnictwa. Należy również pamiętać o tym, że aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, musi znajdować się na nim elektroniczny podpis przedsiębiorcy lub jego pełnomocnika.

Ile kosztuje pożyczka dla samozatrudnionych?

Dla wielu pożyczkobiorców koszt pożyczki to tak ważny aspekt co kwestie związane z bezpieczeństwem i formalnościami. W przypadku pożyczki dla samozatrudnionych udzielonej z Funduszu Pracy, koszty są niskie, a sama usługa jest korzystna. Oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli NBP. Wartość obecnych stóp procentowych można w każdej chwili sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Poza oprocentowaniem klienci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, przez co całość jest wyjątkowo atrakcyjna.

Co, jeśli nie spłacę pożyczki z Funduszu Pracy?

Konsekwencją braku spłaty pożyczki dla samozatrudnionych w terminie jest przede wszystkim wzrost jej kosztów. Według polskiego prawa wierzyciele mogą naliczać odsetki karne w przypadku zalegania ze spłatą. Opisywana dzisiaj pożyczka nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Jeżeli więc danemu przedsiębiorcy zależy na niskim koszcie usługi, to warto spłacać zobowiązanie na czas.

Pożyczki dla samozatrudnionych nie obowiązują jednak działania komornicze. Nawet w przypadku zalegania ze spłatą, komornik nie może egzekwować zobowiązania. Istnieją jednak inne konsekwencje braku spłaty, które mogą być odczuwalne przez dłużnika. Jeżeli przynajmniej dwie raty z rzędu nie opłacisz raty, to urząd może rozwiązać umowę. Skutkiem takiego działania jest konieczność spłaty całej pożyczki z odsetkami w ciągu trzydziestu dni. Dla wielu przedsiębiorców okaże się to nieco niewygodne.

Pożyczka dla samozatrudnionych – jakie są alternatywy?

Przedsiębiorcy mają do wyboru także inne formy wsparcia, oferowane przez banki i podmioty prywatne. Dobrym przykładem takiej usługi jest kredyt gotówkowy dla firm, który w swojej ofercie ma sporo banków i instytucji. Należy jednak pamiętać , że takie pożyczki nie zostaną umorzone. Ich oprocentowanie i koszty mogą być natomiast znacznie mniej korzystne dla osoby wnioskującej. Mimo wszystko dobrze jest mieć wybór, który w przypadku alternatyw dla pożyczki z Funduszu Pracy jest naprawdę szeroki.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/pozyczka-dla-samozatrudnionych-na-czym-polega-jak-wnioskowac-o-pozyczke-do-5-tys-zl
  2. https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-niskooprocentowanej-pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow-ze-srodkow-funduszu-pracy
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Dariusz

Dzień dobry chciałbym skorzystać z pożyczkidla samozatrudnionych w wysokości 130tyś zł

Odpowiedz
Piotr

Dzień dobry.
Chciałbym skorzystać z pożyczki dla samozatrudnionych w wysokości 100 tys zł.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły