Kredyt Inkaso windykacja – co to jest i jak się odwołać od wezwania?

kredyt inkaso

Zadłużenie – niezależnie od wysokości czy terminu zapłaty – to bardzo nieprzyjemne i stresujące doświadczenie. Nikt przecież nie lubi być winny komukolwiek pieniędzy, tym bardziej gdy istnieje realna groźba skierowania sprawy do sądu. Czarnym scenariuszem jest kontakt z komornikiem lub firmą windykacyjną. Jednym z podmiotów zajmujących się odzyskiwaniem długów jest Kredyt Inkaso. Co to za firma? Co zrobić, gdy otrzymam wezwanie do zapłaty? Czy to nie jest oszustwo? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kłopotliwy dług i problemy ze spłatą

Zdecydowana większość z nas miała w życiu do czynienia z zadłużeniem – mniej lub bardziej formalnym. Długiem jest pożyczenie 20 złotych od kolegi, by kupić posiłek w stołówce pracowniczej czy 5000 złotych od rodziców na samochód. Najczęściej jednak zadłużenie kojarzy się z kredytami lub pożyczkami sformalizowanymi umową, które to zawiera się z bankiem lub parabankiem. Oczywiście, pożyczka od znajomych i rodziny kojarzy się nam z zupełnie inną formą zadłużania, niż korzystaniem z oferty bankowej. Dlaczego? Przede wszystkim pierwsza z opcji wydaje nam się o wiele bardziej „przyjazna”. Ze strony bliskich nie obawiamy się oddania sprawy do sądu, egzekucji komorniczej czy angażowania specjalnych firm windykacyjnych. Banki i firmy pożyczkowe nie będą brały pod uwagę naszych tłumaczeń czy powoływania się na dobre relacje. Niespłacone zadłużenie zostanie skierowane na drogę sądową lub sprzedane na giełdzie długów, a tam czekać będzie już firma windykacyjna.

Czym są firmy windykacyjne?

„Firma windykacyjna” to potoczna nazwa na jednostkę prawną, jaką jest fundusz sekurytyzacyjny. Działalność takiego funduszu polega na skupie wszelkiego rodzaju zadłużeń, a następnie odzyskiwaniu należności poprzez windykację. Najczęściej mowa tu o bezpiecznych papierach wartościowych, takich jak obligacje jednostek samorządu terytorialnego. Niekiedy jednak firmy te decydują się zaoferować swoje usługi podmiotom trzecim i wykupują zadłużenie podlegające windykacji. Aby móc skorzystać z usług firmy windykacyjnej, należy posiadać tytuł zapłaty, który nie został uregulowany, np. fakturę VAT, umowę pożyczkową. Dobrze jest też dysponować klauzulą wykonalności, którą wydał sąd w drodze skutecznego powództwa cywilnego. Na podstawie dokumentów firma określa możliwość ściągnięcia długu i oferuje swoje usługi w dwojaki sposób. Pierwsza to wykupienie długu za cenę ok. 50-70% wartości wierzytelności, wówczas wierzyciel natychmiastowo otrzymuje środki. Druga to wsparcie działań – w zamian za określoną prowizję płatną po skutecznej windykacji, wierzyciel otrzymuje środki z tytułu zapłaty.

Kredyt Inkaso – co to za firma?

Kredyt Inkaso S.A. to jedna z warszawskich firm windykacyjnych, która specjalizuje się w skupowaniu długów. Wierzytelności przyjmowane są głównie od klientów korporacyjnych, czyli banków, właścicieli telefonii komórkowej czy dostawców energii elektrycznej. Zdarzają się jednak przypadki, że mniejsze przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe czy nawet jednoosobowe działalności gospodarcze oddają wierzytelność do Kredyt Inkaso. Specjalizują się w windykacji trudnych wierzytelności, w których dłużnik stawia opór, unika kontaktu i wzbrania się przed dalszymi czynnościami. Jednocześnie spółka ta dysponuje wysoce wyszkolonymi negocjatorami, którzy doskonale operują technikami negocjacji miękkich i twardych. Potencjalni dłużnicy z pewnością nie będą zadowoleni z faktu, że Kredyt Inkaso podchodzi do prowadzonych spraw wyjątkowo rzetelnie i pieczołowicie. Na każdy swój krok znajdują uzasadnienie prawne, a korzystne dla nich dowody skrupulatnie dokumentują. Oznacza to, że ewentualna batalia sądowa jest bardzo trudna do wygrania, choć nie jest to niemożliwe.

Negocjacje miękkie czy twarde?

Niektórzy mogą się zastanawiać, czym są wspomniane w poprzednim akapicie negocjacje miękkie i twarde. Jest to nic innego, jak zbiór argumentów, katalog zachowań, które w odpowiedni sposób mają doprowadzić do polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Podstawowe działania w tym zakresie dzieli się na miękkie, czyli bardziej przyjazne dłużnikowi i twarde, czyli znacznie bardziej agresywne. Jeśli negocjator otrzyma sygnał, że dłużnik chce się dogadać i wykazuje postępy w tym względzie, wówczas stosowane są negocjacje miękkie. Nierzadko proponowane są zachęty, na przykład zaniechanie naliczania dalszych odsetek czy rozbicie długu na dogodne raty. Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy dłużnik świadomie ignoruje pisma i telefony od firmy, a polubowne metody nie odnoszą rezultatu. Wówczas negocjatorzy stosują techniki twardej negocjacji – ton przyjacielski, wspierający zmienia się w urzędowo-nakazowy tryb wydawania poleceń i wywierania presji. Postawa z partnerskiej zmienia się w konfrontacyjną i trudno liczyć na jakiekolwiek ustępstwa względem naszej osoby. Niejednokrotnie pojawiają się także groźby oddania sprawy do sądu, a co za tym idzie – egzekucji komorniczej z posiadanego majątku.

Dostałem wezwanie od Kredyt Inkaso – co mam robić?

Przede wszystkim nie należy ignorować pism przychodzących do skrzynki pocztowej lub telefonów od negocjatorów Kredytu Inkaso. Warto się zastanowić, co może być przyczyną takiego kontaktu – niezapłacony rachunek za prąd, stary abonament na telefon, a może inna zaległość? Najczęstszym powodem takiego kontaktu jest chwilówka online lub pożyczka na SMS, których nie spłaciliśmy w całości. Na wstępie należy zadeklarować chęć współpracy i poprosić o precyzyjne wyjaśnienie związane z rzekomą zaległością. Warto uzyskać informacje na temat zadłużenia: kto i kiedy skierował naszą sprawę do windykacji oraz na jaką kwotę opiewa dług. Jeśli faktycznie mamy zaległości wobec podmiotu, należy dopełnić wszelkich starań, by całość zakończyła się na etapie negocjacji miękkich. Po zadeklarowaniu chęci współpracy należy ustalić dalszy plan działania z Kredytem Inkaso; warto na tym etapie wychodzić ze swoją inicjatywą. Pamiętajmy, że po drugiej stronie słuchawki pracują ludzie, nie bezduszne maszyny i że zależy im na rzetelnym wypełnieniu obowiązku. Ułatwiając im pracę, możemy oczekiwać ustępstw i przyjaznego traktowania; postawa konfrontacyjna wzbudzi niechęć i da pretekst do otwarcia negocjacji twardych.

Nie mam żadnego długu, a dostałem wezwanie od Kredyt Inkaso

Jesteś osobą, która nawet tydzień przed terminem oddaje wszelkie swoje zobowiązania? Nigdy nikomu nie oddawałeś pieniędzy po terminie, a rachunki regulujesz na bieżąco? Nic więc dziwnego, że pismo od firmy windykacyjnej może wywołać u Ciebie niemały stres. Jeśli jesteś pewien, że nie masz żadnych długów, a i tak otrzymałeś wezwanie od Kredyt Inkaso – działaj! Niezwłocznie skontaktuj się z infolinią i poinformuj, że otrzymałeś pismo o rzekomym zadłużeniu. Koniecznie zbierz szczegółowe informacje o sprawie i ustosunkuj się do nich – zastanów się, czy nigdy nie miałeś do czynienia z drugą stroną. Jeśli okaże się, że nie, wówczas mogło dojść do pomyłki, jednak prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest minimalne. Znacznie bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że padłeś ofiarą wyłudzenia danych – wówczas z tą sprawą należy udać się na policję. Jeśli miałeś do czynienia z daną firmą, ale jesteś przekonany, że spłaciłeś wszelkie zadłużenia, poinformuj o tym Kredyt Inkaso. Wyślij im mailowo kserokopię potwierdzenia, które otrzymuje się po spłacie długu i spokojnie oczekuj na zakończenie sprawy.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Katarzyna

Spłacam dług w kredyt inkaso. Ale nie dostałam żadnego potwierdzenia od nich.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły