Jak finansować zabiegi medyczne w obcym kraju?

Jak finansować zabiegi medyczne w obcym kraju

Możliwość dość prostego i niedrogiego podróżowania do wielu krajów to jeden z powodów, dla których turystyka medyczna jest tak popularna. Dzięki niej możemy też liczyć na wykonanie zabiegów, które w Polsce nie są dostępne lub trzeba na nie długo czekać. Czasami powodem wybrania zagranicznej placówki zdrowia jest też wyższa jakość świadczonych tam usług, niższa cena lub pozytywne opinie innych pacjentów. Warto więc rozważyć tę opcję. Część osób zapewne zastanawia się teraz, jak finansować zabiegi medyczne w obcym kraju. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym artykule.

Zabiegi medyczne za granicą

Niemal od zawsze część ludzi korzystało z turystyki medycznej. W dawnych czasach leczenie za granicą pozwalało skorzystać z usług medycznych niedostępnych w swojej okolicy. Oczywiście, mogli sobie na to pozwolić jedynie najbogatsi. Wtedy rozwiązaniem było też sprowadzanie do siebie zagranicznych medyków. Dziś kwestie leczenia poza granicami Polski są o wiele prostsze do zorganizowania. Niemal każdy może wsiąść w samochód, pociąg lub samolot i udać się do kraju, w którym wykonamy niezbędne zabiegi.

Jest wiele powodów, dla których niektórzy decydują się na leczenie w kraju trzecim. Zwykle zachętą do tego są:

  • niższe koszty leczenia
  • wysoka jakość usług w zagranicznej klinice
  • większe doświadczenie lekarzy w danym miejscu
  • krótszy czas oczekiwania na wykonanie zabiegu, operacji, leczenia
  • niedostępność leczenia w Polsce
  • dobra opieka po zabiegu/operacji w danym miejscu
  • możliwość połączenia zabiegu z podróżą/turystyką

Jedną z gałęzi medycyny, której często szukamy za granicą, jest medycyna estetyczna. Operacje plastyczne, przeszczep włosów i inne zabiegi za granicą często oferowane są w o wiele niższych cenach. Wymagający klienci mogą też liczyć na wyższą jakość takich usług.

Turystyka medyczna ma więc sporo zalet. Problem pojawia się, gdy pomyślimy jak finansować zabiegi medyczne za granicą.

Czym jest turystyka medyczna?

W największym skrócie – turystyka medyczna polega na wyjeździe do innego kraju w celu przeprowadzenia zabiegu medycznego. Jest wiele powodów, dla których to zjawisko cieszy się rosnącą popularnością – wymieniliśmy je w poprzednim akapicie. 

Jest sporo różnych usług medycznych, z których możemy skorzystać za granicą. W praktyce zwykle dla zagranicznych pacjentów dostępne są wszystkie zabiegi, z których korzystają także mieszkańcy kraju. Inną kwestią pozostaje, jak finansować zabieg medyczny za granicą – nie zawsze możemy tu liczyć na refundację z NFZ. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zapłacenie własnymi pieniędzmi. Jeśli pacjent nie ma wystarczających środków, może zacząć oszczędzać lub skorzystać z pożyczki gotówkowej. Jest sporo sposobów finansowania zabiegu medycznego w zagranicznej klinice.

Turystyka medyczna staje się coraz popularniejsza

Gdzie jechać, żeby poprawić stan swojego zdrowia? Turystyka medyczna daje naprawdę wiele możliwości. Popularnymi krajami są inne państwa Unii Europejskiej, gdzie możemy liczyć na choćby częściową refundację z NFZ. Niezłym pomysłem wydaje się też skorzystanie z pomocy medycznej w innym kraju europejskim. Nie ma jednak żadnych ograniczeń – część pacjentów wybierze się do Stanów Zjednoczonych lub Azji w celu wykonania zabiegu. Jak wybrać miejsce, w którym przeprowadzimy potrzebny zabieg?

Zwróć uwagę na:

  • dostępność leczenia i zabiegów w danym miejscu
  • jakość świadczonych w danej klinice usług
  • koszt leczenia
  • opinie innych pacjentów
  • dodatkowe preferencje

Jak łatwo możemy się domyślić, nie tyle powinniśmy wybrać miejsce przeprowadzenia zabiegu medycznego pod kątem kraju, co decydować o konkretnej placówce. W niemal każdym kraju jest w końcu sporo klinik, szpitali, gabinetów lekarskich i innych miejsc świadczących usługi medyczne.

Gdzie wykonać zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej?

Popularnym powodem zdecydowaniu o wyjeździe za granicę jest chęć poprawy swojego wyglądu. Chirurgia plastyczna jest popularna w niemal każdym zakątku świata. Nie oznacza to jednak, że wszędzie możemy liczyć na podobną jakość, a często też cenę usług. Są jednak pewne miejsca, gdzie pacjenci mogą liczyć na dobry stosunek ceny do jakości operacji plastycznych i podobnych zabiegów medycyny estetycznej.  Jednym z takich kierunków jest Tajlandia. Azjatycki kraj słynie z dostępności wielu szpitali spełniających wysokie normy międzynarodowe. Medycyna estetyczna jest tam dostępna w przystępnych cenach, zwykle niższych, niż w Europie. Przy okazji pacjenci i ich rodziny mogą zwiedzić kawałek świata. Tajlandia to w końcu dość odległa destynacja, gdzie sam przelot stanowi spory koszt. Trudno więc nie skorzystać z możliwości spędzenia tam choć kilku dni na zwiedzaniu i odpoczynku. Wielu lekarzy pracujących na co dzień w tajskich szpitalach, kształciło się w Europie lub USA. Plusem powinna być więc też niezła znajomość języka angielskiego, co znacznie poprawia komfort współpracy.

Popularnymi miejscami w Europie, gdzie sporo osób korzysta z usług medycznych, są też Turcja, a także Czechy. Możemy tam liczyć na nawet o połowę niższą cenę, niż w Polsce. Jeśli zastanawiasz się więc, jak finansować zabieg medyczny, na przykład przy pomocy kredytu gotówkowego, wyjazd za granicę będzie sposobem na redukcję kosztów. Turecy i czescy lekarze specjalizują się m.in. w operacjach piersi

Turcja – popularny kierunek dla osób chcących wykonać przeszczep włosów lub skorzystać z pomocy dentystycznej

Najpopularniejszym powodem wyjazdu do Turcji są jednak zabiegi przeszczepu włosów. Tureckie kliniki oferują swoim klientom atrakcyjne ceny. Duża popularność tego kierunku sprawiła natomiast, że specjaliści mają spore doświadczenie.

W tym kraju popularne są również zabiegi rynoplastyki (plastyka nosa) i liposukcji. W Turcji możemy też liczyć na niezłe ceny usług stomatologicznych. Jak widać, ten duży kraj leżący na południowym wschodzie Europy, przyciąga wielu pacjentów z całego świata. Szeroka oferta dostępnych zabiegów i niskie ceny są ogromnymi plusami. Pacjenci z Polski mogą też liczyć na dość tanie loty samolotem. Jest też trochę firm, które zajmują się organizacją wycieczki do Turcji połączonej z zabiegiem medycznym.

Stany Zjednoczone – topowe miejsce, jeśli chodzi o wysoką jakość usług

Turystyka medyczna jest popularna nie tylko z powodu redukcji kosztów. Zupełnie przeciwnym argumentem “za” jest skorzystanie z usług medycznych na bardzo wysokim poziomie. Te są dostępne m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kieruje się więc sporo osób z problemami onkologicznymi. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych specjalizują się też w innych gałęziach medycyny.

Jeżeli szukasz jakości usług medycznych na najwyższym poziomie, ale bliżej Polski – udaj się do Niemiec. Wniosek jest prosty – na świetną jakość zabiegów medycznych, operacji i późniejszej rehabilitacji możemy po prostu liczyć w bogatych krajach. Należą do nich także: Kanada, Francja, Japonia oraz Wielka Brytania.

Przykładowe koszty zabiegów za granicą

Wystarczy spojrzeć na przykładowe koszty poszczególnych zabiegów, aby przekonać się skąd taka popularność turystyki medycznej. Wstawienie implantów piersi w Niemczech lub Wielkiej Brytanii kosztuje dziś około 30.000 złotych. W Turcji zrobimy to za mniej, niż połowę tej kwoty. Cena w Tajlandii również powinna wynosić kilkanaście tysięcy złotych. Z drugiej strony, w Stanach Zjednoczonych taki zabieg może kosztować ponad 15.000 dolarów (ponad 65.000 złotych!). 

Wstawienie implantów dentystycznych w Turcji to koszt około 5.000 złotych. W Niemczech zapłacimy dwukrotnie więcej, a w Wielkiej Brytanii – trzykrotnie więcej.

Spora różnica w cenie pojawia się również w przypadku przeszczepu włosów. Aby zrobić to w Anglii lub Niemczech, musimy przygotować nawet 50.000 złotych. W Turcji koszt ten wynosi zaledwie 12-14 tysięcy. Czterokrotna “przebitka” ma też miejsce w przypadku operacji wstawienia bypass żołądka. W Turcji kosztuje nieco ponad 5.000 euro. W Niemczech klinika zażąda za to nawet 20.000 euro.

Jak finansować zabiegi medyczne za granicą?

Osoby mające spore oszczędności są w najbardziej komfortowej sytuacji. Nie każdy ma jednak odpowiednio wiele środków, by nie martwić się jak  finansować zabieg medyczny za granicą. Niektórzy muszą jednak dobrze to przemyśleć, a często zacząć odpowiednio wcześniej gromadzić środki.

Rozwiązaniem dedykowanym do finansowania zabiegów medycznych są MediRaty. Każdy może jednak poszukać też możliwości pożyczenia pieniędzy w banku, firmie pożyczkowej, czy pożyczyć pieniądze od rodziny.

Dostępne formy finansowania to także:

Warto przy tym zwrócić uwagę, aby wybierać spośród kredytów i pożyczek na dowolny cel. Na szczęście dziś jest wiele takich ofert, niektóre nie wymagają nawet solidnej zdolności kredytowej i nieskazitelnej historii. W takim przypadku radzimy jednak skorzystać z usług pozabankowych instytucji finansowych. Banki zwykle wymagają spełnienia dość restrykcyjnych warunków.

Czy NFZ refunduje zabiegi medyczne za granicą?

Aby uzyskać wiarygodne informacje w tej sprawie, warto po prostu sprawdzić to w NFZ. Wiele zależy od tego, gdzie planujemy przeprowadzić zabieg i jakiego typu będzie. NFZ może zrefundować zabiegi w Unii Europejskiej, gdzie obowiązują wspólnotowe regulacje prawne. Możliwe jednak, że NFZ odda tylko taką część sumy zabiegu, jaką pokryłby w polskim szpitalu lub klinice. Ciężko wyobrazić sobie też, by Narodowy Fundusz Zdrowia finansował Polakom usługi z zakresu medycyny estetycznej, jak przeszczep włosów lub powiększenie piersi.

Jeżeli refundacja zabiegu jest możliwa, i tak zwykle musisz samodzielnie go opłacić. Następnie Narodowy Fundusz Zdrowia odda poniesione nakłady, jeżeli zabieg może być zrefundowany. W przypadku zabiegów refundowanych, których cena za granicą jest wyższa, niż w Polsce – pacjent musi sam pokryć różnicę.

Warto zwrócić uwagę na wymagane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dokumenty. Z pewnością musimy dostarczyć tam rachunek lub fakturę za zabieg. Dokument musi być wystawiony przez zagraniczną placówkę medyczną – szpital, klinikę, czy gabinet.  Rachunek powinien zawierać dokładne informacje na temat zabiegu, badań, czy innej procedury medycznej. Ostatnim krokiem jest złożenie wymaganych dokumentów w NFZ. Wśród innych dokumentów, wymagane mogą być skierowanie, recepta, zlecenie na transport sanitarny, itp.

Bezpieczeństwo turystyki medycznej

Znamy już zalety turystyki medycznej oraz sposoby na finansowanie zabiegów medycznych za granicą. Zastanówmy się więc, czy to bezpieczne. Nie można tu jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. W zależności od konkretnego kraju, a nawet kliniki. W państwach ogólnie pojętego “zachodniego świata” (Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Australia, Szwajcaria, itp.) jakość legalnych usług medycznych stoi na najwyższym poziomie. Nie musimy się też obawiać o swoje bezpieczeństwo. Wraz ze spadkiem ceny, ryzyko związane z turystyką medyczną może wzrosnąć.

Nie oznacza to jednak, że operacja plastyczna w Turcji lub Tajlandii są niebezpieczne. Musimy po prostu zwrócić większą uwagę na wybór placówki, w której poddamy się zabiegowi. Warto sprawdzić opinie, także innych pacjentów z Polski. Jeśli są wiarygodne, pozytywne i jest ich sporo – ryzyko nie jest większe, niż w przypadku zwyczajnego, wakacyjnego wyjazdu do danego kraju. W związku z zabiegiem medycznym za granicą musimy jednak liczyć się z takimi problemami, jak:

  • bariera językowa (choć możemy sprawdzić wcześniej, czy pracownicy kliniki znają język, którym się posługujesz)
  • regulacje prawne w danym kraju, kwestie związane z ubezpieczeniem, odszkodowaniem w razie niepowodzenia zabiegu
  • spora odległość od domu – w razie problemów nie jesteśmy w stanie wrócić szybko do znanego sobie otoczenia
  • lokalna biurokracja – nieznajomość procedur i przepisów w danym państwie

Jak finansować zabiegi medyczne za granicą? Podsumowanie artykułu

Turystyka medyczna cieszy się ogromną popularnością. Coraz więcej osób, z różnych względów, kieruje się do krajów trzecich w celu wykonania zabiegów. Popularne są zabiegi medycyny plastycznej, usługi stomatologiczne, ale także leczenie poważnych chorób i rehabilitacja. Warto odpowiednio wcześniej zastanowić się, jak finansować zabieg medyczny poza Polską. Jeżeli nie spieszy Ci się z wykonaniem zabiegu (choć często warto od razu zrealizować swoje marzenia!), po prostu odkładaj część pensji i oszczędzaj na zabieg za granicą. W nagłych przypadkach rozwiązaniem mogą być jednak chwilówki, pożyczki, czy kredyt udzielony przez bank. Ciężko wyobrazić sobie, by kwestia finansowa stanęła na przeszkodzie w kwestii naszego zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania – jak finansować zabiegi medyczne poza Polską?

Jak finansować zabieg medyczny za granicą?

Istnieją dwie możliwości – finansowanie zabiegu medycznego z własnych środków lub korzystając z NFZ. Katalog dostępnych na NFZ usług jest jednak ograniczony.

Czy NFZ odda pieniądze za leczenie za granicą?

Ubieganie się o zwrot poniesionych nakładów na zagraniczne leczenie jest możliwe, jeżeli leczenie odbywało się w kraju UE. NFZ zwróci sumę, jaką kosztowałoby takie leczenie w Polsce.

Gdzie udać się na zabieg medyczny poza Polską?

Wiele zależy od tego, jaki zabieg medyczny chcemy przeprowadzić. Tanie usługi z zakresu m.in. medycyny plastycznej i stomatologii znajdziemy w Turcji i Tajlandii. Z drugiej strony – w USA, Niemczech lub Wielkiej Brytanii możemy liczyć na najwyższą jakość usług medycznych.

Ile kosztuje zabieg medyczny za granicą?

W zależności do wybranego kraju, cena zabiegu medycznego może różnić się nawet czterokrotnie. Koszt może być też znacznie niższy lub dużo wyższy, niż w Polsce.

Źródło:

  1. https://meditravel.pl/turystyka-medyczna-i-operacje-plastyczne-za-granica-dlaczego-ludzie-wyjezdzaja-za-granice/
  2. https://europa.eu/youreurope/citizens/health/planned-healthcare/right-to-treatment/index_pl.htm
  3. https://meditravel.pl/zabieg/operacja-piersi/
  4. https://powroty.gov.pl/-/ubezpieczenie-zdrowotne-cz.3-planowany-zabieg-medyczny-w-innym-panstwie-ue
  5. https://www.gov.pl/web/zdrowie/zwrot-kosztow-leczenia-za-granica
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły