Pożyczka od rodziny – jak działa, i z czym się wiąże?

pożyczka od rodziny

Pożyczki nie są jedynie domeną firm. Częstą praktyką jest także pożyczanie pieniędzy od członków rodziny, co wiąże się z pewnymi warunkami. Wiele osób zastanawia się, czy pożyczka od rodziny oznacza konieczność uiszczania podatków, a jeśli tak, to na jakich warunkach odbywa się taka procedura. Specjalnie dla naszych czytelników postanowiliśmy rozwiać te wątpliwości, i przedstawić szczegóły dotyczące pożyczek prywatnych udzielanych członkom rodziny.

Definicja pożyczki od rodziny

W świetle polskiego prawa, pożyczki udzielane przez członków rodziny to pożyczki prywatne. Oznacza to, że obowiązuje je ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Warto pamiętać o tym, że pożyczki prywatne i pożyczki pozabankowe nie są tym samym, i w przypadku tych drugich nie obowiązuje podatek PCC.

Pożyczka prywatna może zostać udzielona także przez zupełnie obcą osobę, albo bliskiego znajomego. Możliwości w tym zakresie są naprawdę szerokie, i jeżeli obie osoby są pełnoletnie i są w pełni zdolne do podejmowania czynności prawnych, to nic nie stoi na przeszkodzie aby taka pożyczka została udzielona.

Pożyczka prywatna – jakie są korzyści z pożyczki od rodziny?

Wiele osób decyduje się na pożyczki prywatne ze względu na lepszy kontakt z wierzycielem. Pojedynczy pożyczkodawcy są bardziej skłonni do pójścia na ustępstwa i częściej biorą indywidualną sytuację klienta pod uwagę. W przypadku pożyczki od rodziny taka sytuacja jest sprzyjająca, ponieważ zbudowane relacje i pokrewieństwo często decydują o udzieleniu komuś pomocy finansowej.

Wybierając pożyczkę od rodziny, dana osoba może uniknąć sprawdzania swojej zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe często sprawdzają możliwości finansowe swoich klientów, co wiąże się z tym, że osoby zadłużone mają mniejszą szansę na pozytywną decyzję kredytową. W przypadku pożyczek od rodziny taka sytuacja występuje rzadziej, ponieważ wierzyciel zna pożyczkobiorcę bardzo dobrze.

Pożyczka od rodziny – czy można uniknąć płacenia podatku?

Mimo iż pożyczki od rodziny podlegają ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, to istnieją wyjątkowe sytuacje, w których owego podatku można uniknąć. Aby tak się stało, poniższe kryteria muszą zostać spełnione:

  • Pożyczka została zaciągnięta u członka rodziny z I grupy podatkowej, tj. małżonka, ojczyma, macochy, pasierbów, rodzeństwa, a także zstępnych i wstępnych.
  • Suma pożyczek udzielanych przez jednego członka rodziny nie może przekraczać 9637 złotych w okresie pięciu lat (nie dotyczy teściów, a także zięcia i synowej).

Uniknięcie podatku od pożyczek na kwotę większą niż 9637 złotych także jest możliwe, jednak w tym celu niezbędne będzie udokumentowanie procesu zaciągania pożyczki i wypełnienie deklaracji PCC-3.

Uwaga: Możliwe jest także uniknięcie podatku podczas zaciągania pożyczki od zupełnie obcej, niespokrewnionej osoby. Wszystkie pożyczki na kwotę mniejszą niż 1000 złotych są automatycznie zwolnione z takiego podatku.

Więcej o podatkach związanych z pożyczkami prywatnymi znajdziecie w naszym artykule: Podatek od pożyczki prywatnej – kto i kiedy go płaci?

Czy pożyczka od rodziny jest najlepszym rozwiązaniem?

Trudno określić, czy pożyczki od rodziny są najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy bowiem od relacji pożyczkobiorcy z wierzycielem, a także środkami jakimi dysponuje sam wierzyciel. W niektórych przypadkach rozsądniej będzie poszukać innej pożyczki, np. wybierając zaufanego pożyczkodawcę poprzez ranking chwilówek. W przypadku pożyczek udzielanych przez firmy nie obowiązuje podatek od czynności cywilnoprawnych, co stanowi dużą zaletę. Wszelkiego rodzaju firmy pożyczkowe dysponują zazwyczaj większym kapitałem, co pozwoli na uzyskanie upragnionych pieniędzy.

Pożyczka od rodziny – kiedy może stanowić problem?

W przypadku pożyczki od rodziny, luźniejsze relacje z wierzycielem mogą być zarówno zaletą, jak i wadą. Brak zbędnych formalności i łatwy kontakt z wierzycielem to na pewno spora zaleta, ale nie należy lekceważyć potencjalnego ryzyka. Pod wpływem emocji zarówno wierzyciel, jak i pożyczkobiorca, mogą postąpić nierozsądnie. Brak profesjonalnych relacji i możliwości załatwienia sprawy dyplomatycznie mogą prowadzić do nieporozumień, a sama pożyczka stanie się wówczas sporym problemem. Aby mieć pewność, że z usługi będą zadowolone obie strony, dobrze jest wspólnie przemyśleć tą decyzję.

Umowa o pożyczkę od rodziny

Wiele osób nie jest chętnych na zaciągnięcie ani udzielenie pożyczki w obrębie rodziny, ze względu na obawy dotyczące sporządzenia odpowiedniej umowy. Wbrew pozorom, kwestia ta nie jest przesadnie skomplikowana. Sama umowa może zawierać jedynie podstawowe informacje o pożyczkobiorcy i wierzycielu, oraz istotne szczegóły o warunkach udzielonej pożyczki. Należy pamiętać o tym, aby wspomniana umowa zawierała wzmiankę o stopniu pokrewieństwa obu osób, aby nie było problemów z kwestiami podatkowymi. Dobrym nawykiem jest zabezpieczanie się na każdą ewentualność. Zaleca się udokumentowanie przekazania środków, a także korzystanie z pomocy notariusza w przypadku wątpliwości.

Brak spłaty pożyczki od rodziny – możliwe konsekwencje

Stopień pokrewieństwa i dobre relacje z wierzycielem nie zwalniają z obowiązku spłaty zobowiązania w terminie. Jest to obowiązek każdego pożyczkobiorcy. Brak uregulowania należności na czas może skutkować naliczaniem odsetek karnych, ponieważ polskie prawo pozwala na takie postępowanie wobec dłużnika.

W przypadku długiego zwlekania ze spłatą, przy jednoczesnym unikaniu kontaktu, możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego. Oznacza to, że jeśli nie spłaciliśmy zobowiązania na czas, sprawą zajmie się komornik. Taki funkcjonariusz publiczny posiada o wiele szersze uprawnienia, i może np. wejść do mieszkania danej osoby. Aby uniknąć takich skutków, warto dopilnować terminu spłaty pożyczki, a wszelkie wątpliwości kierować do wierzyciela.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły