Druk polecenia przelewu – czym jest, jak działa? Darmowy wzór

Druk polecenia przelewu

Bezgotówkowe formy płatności są coraz popularniejsze, ponieważ są szybkie, wygodne, a przy tym równie bezpieczne co transakcje z użyciem tradycyjnego pieniądza. Znanym od lat sposobem na przesłanie określonej ilości środków jest druk polecenia przelewu. Czym jest taki dokument i jak go sporządzić? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania, znajdziecie w dalszej części tekstu. 

Czym jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu to bezgotówkowa forma rozliczenia, realizowana w formie odpowiedniego dokumentu. Odpowiednio sporządzony druk polecenia przelewu stanowi podstawę do przesłania określonej kwoty do odbiorcy, za pomocą dostawcy usług płatniczych. Całość może odbywać się na kilka sposobów, np. poprzez tradycyjny papierowy druk, bądź formularz na stronie internetowej banku nadawcy. W obecnych czasach coraz częściej banki pozwalają na zrealizowanie przelewu poprzez aplikację mobilną, dlatego warto sprawdzić, czy nasz dostawca usług finansowych oferuje taką możliwość. 

W jakich sytuacjach polecenie przelewu najbardziej się przydaje?

  • podczas spłacania kredytu lub chwilówki online
  • przekazując innej osobie prywatnej określoną sumę pieniędzy
  • płacąc za zaległe rachunki i zobowiązania
  • dokonując zapłaty za usługi i towary

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z polecenia przelewu?

Polecenie przelewu to usługa dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Warto jednak pamiętać o tym, że aby z niej skorzystać, musimy posiadać na koncie odpowiednią kwotę. Ponadto, odbiorca przelewu musi posiadać konto osobiste w tym samym banku, co nadawca, aby cała operacja odbyła się w jak najkrótszym czasie. W przeciwnym wypadku możliwe są opóźnienia, wynikające z czasu na zaksięgowanie sesji przelewu. 

Równie Istotnym warunkiem jest odpowiednie wypełnienie druku polecenia przelewu. Wpisanie nieprawidłowych informacji do internetowego formularza lub fizycznego dokumentu skutkuje nie wykonaniem operacji przez dostawcę usług płatniczych. 

Rodzaje polecenia przelewu

W Polsce istnieje obecnie wiele rodzajów przelewów. Najpopularniejszym z nich jest standardowy przelew Elixir, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie środków w walucie PLN między różnymi bankami. Obsługiwany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) i działa w tzw. sesjach, czyli określonych godzinach, w czasie których dokonywane i zaksięgowane są wszelkie przelewy. 

Jeżeli interesuje was system przelewów Elixir, to zachęcamy także do naszej innej publikacji: Kiedy przelew? Kiedy dojdzie przelew? Sesje Elixir Kalkulator księgowań

Jakie inne rodzaje przelewu są dostępne?

  • przelew RTGS SORBNET – używany najczęściej do wykonywania obliczeń opiewających na wysokie kwoty. Działa w systemie SORBNET2, prowadzonym przez Narodowy Bank Polski. 
  • przelew SEPA Credit Transfer – system przelewów stworzony do realizowania płatności na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandii, Szwajcarii, Norwegii, i Liechtensteinu. Wszelkie przelewy wykonywane są w walucie EUR. 
  • przelew SWIFT – określany także jako polecenie wypłaty, używany jest do przesyłania pieniędzy w różnych walutach, w obrębie ponad 200 krajów na całym świecie. Używany jest nie tylko do przelewów, lecz także innych operacji związanych z zarządzaniem pieniądzem. 
  • natychmiastowy przelew – realizowany całodobowo, w każdym dniu tygodnia. Taka metoda przesyłania pieniędzy dostępna jest tylko dla nadawców, którzy mają konto w tym samym banku co odbiorca. Czas realizacji takiego przelewu wynosi od kilku sekund, do maksymalnie kilku minut. 
  • przelew z użyciem płatności mobilnej – obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby wykonać przelew z użyciem własnego smartfona. Usługi takie jak BLIK i Revolut pozwalają na polecenie przelewu z pomocą kilku kliknięć, co jest niezwykle wygodne i praktyczne. 

Polecenie przelewu – jakie dane są wymagane? Gotowy wzór

Aby dokonać polecenia przelewu, należy wypełnić druk lub internetowy formularz odpowiednimi danymi. Jakie informacje należy umieścić, aby przesłanie pieniędzy miało faktycznie miejsce? Okazuje się, że lista potrzebnych informacji nie jest przesadnie długa, i większość osób nie będzie miała problemu z wypełnianiem niezbędnych dokumentów.

Druk polecenia przelewu powinien zawierać następujące dane:

  • dane osobowe i numer rachunku nadawcy
  • dane osobowe i numer rachunku odbiorcy
  • kwotę środków, jakie zostaną przelane
  • datę polecenia przelewu
  • walutę, w jakiej ma być zrealizowany przelew
  • tytuł zobowiązania tj. informację, z jakiego powodu następuje polecenie przelewu
  • podpis i pieczęć (w przypadku papierowego druku)

Jeżeli obawiacie się, że nie zdołacie odpowiednio sporządzić druku polecenia przelewu, to możecie odetchnąć z ulgą. Specjalnie dla was przygotowaliśmy gotowy wzór takiego dokumentu, który wystarczy wypełnić niezbędnymi informacjami. Dzięki temu, możecie być pewni że druk polecenia przelewu został sporządzony poprawnie. 

Wzór druku polecenia przelewu

Poniżej możesz pobrać wzór druku polecenia przelewu za darmo:

Druk polecenia przelewu – największe zalety

Obecnie tradycyjne przelewy tracą na znaczeniu, ze względu na rosnącą popularność mobilnych płatności i przelewów przez internet. Nie oznacza to jednak, że standardowy druk polecenia przelewu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Taka metoda dokonywania przelewów nie jest objęta żadną prowizją ani dodatkową opłatą, co gwarantuje użytkownikowi brak zbędnych kosztów. W przypadku przelewów dokonywanych często, jest to szczególnie istotne, ponieważ często naliczane prowizje mogłyby znacznie obciążyć budżet danej osoby. 

Dodatkową istotną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż można korzystać z niego w wybrany przez siebie sposób. Przykładowo, klienci preferujący nowoczesne rozwiązania mogą bez wychodzenia z domu wykonać polecenie przelewu, a wszystko to dzięki prostym do wypełnienia formularza. Klient, który np. zaciągnął pożyczkę online z zacisza swojego domu, może równie wygodnie ją spłacić. Polecenie przelewu dostępne jest niemal z każdego urządzenia, niezależnie od tego, czy będzie to telefon komórkowy, tablet, czy też komputer osobisty. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły