Bon dla nauczycieli na zakup laptopa 2500 zł

Bon na laptopa

Jednym z ostatnich pomysłów ustępującego rządu jest bon na laptopa. Dofinansowanie o wartości 2500 złotych przeznaczone jest dla wielu nauczycieli i pracowników pedagogicznych. Istotne jest, aby zostały spełnione określone warunki. Bon dla nauczycieli na zakup laptopa można zrealizować w wybranych punktach. Aby było to możliwe, także sam laptop dla nauczyciela musi być odpowiedni. W dzisiejszym poradniku znajdziesz jego wymaganą specyfikację, a także pozostałe istotne informacje.

Bon na laptopa dla nauczycieli

Rządzący zdają sobie sprawę z tego, jak dobry komputer jest potrzebny w edukacji. Mieliśmy już bezpłatne komputery w ramach dostępnego już od jakiegoś czasu programu “laptop dla czwartoklasisty”, Uczniowie idąc do czwartej klasy otrzymali bez żadnych opłat laptopy, które mają im pomóc w nauce. Sprawdzą się też w rozrywce – już po lekcjach. Podobne zastosowanie będą miały laptopy kupowane za bon dla nauczycieli.

Jest kilka podstawowych warunków koniecznych do skorzystania z tej opcji:

  • bon na laptopa ma wartość 2500 złotych, choć można też kupić laptop tańszy lub droższy
  • wsparcie jest przeznaczone dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych zatrudnionych na rok szkolny 2023/2024
  • realizacja bonu na laptopa możliwa jest w wybranych placówkach
  • ustawodawca określił minimalną specyfikację laptopa dla nauczycieli
  • laptop musi być nowy, objęty 3-letnią gwarancją i spełniać inne warunki

Bon o wartości 2500 złotych będzie rodzajem cyklicznego dofinansowania. Co 5 lat nauczyciele otrzymają możliwość kupna laptopa. Jednocześnie sprzętu kupionego za bon nie trzeba oddawać.

Sporo osób uznało programy przekazywania laptopów czwartoklasistom i bon dla nauczyciela jako formę “rozdawnictwa”. Czy rzeczywiście Polacy są przekupywani swoimi własnymi pieniędzmi? Nie do końca. Oba wspomniane programy są jednymi z “kamieni milowych”. Unia Europejska wymaga od Polski m.in. wypełnienia ich jest wymagane do otrzymania środków z tzw. “Krajowego Planu Odbudowy”.

Wartość bonu na laptopa dla nauczyciela

Wysokość dofinansowania na zakup laptopa dla nauczycieli to 2500 złotych. Jest to jednak wartość bonu, a nie wymagana cena sprzętu. Można więc kupić zarówno laptopa tańszego, jak i droższego. Decydując się na laptopa w cenie niższej, niż 2500 złotych, i tak “zużyjemy” swój bon. Nie odzyskamy wtedy różnicy w cenie. Nie można też przeznaczyć bonu na zakup innego sprzętu komputerowego, czy dodatków do laptopa. Kupno tańszego laptopa nie jest więc zbyt dobrym pomysłem. Taki sprzęt mógłby też nie spełnić wymagań minimalnych dotyczących wydajności laptopa i jego funkcji.

Można natomiast zastanowić się nad zakupem droższego laptopa dla nauczyciela. W tej sytuacji do bonu na laptopa o wartości 2500 złotych musimy dołożyć. Możliwe jest przeznaczenie na ten cel swoich środków, ale także rozłożenie różnicy w cenie na raty. Taką możliwość przewidział ustawodawca, wprost zapisując ją w przepisach. Sporo sklepów proponuje w takiej sytuacji raty 0%, co wydaje się korzystną propozycją

Kto otrzyma bon na laptopa 2500 złotych?

Przede wszystkim zastanówmy się, kto może skorzystać z bonu dla nauczyciela na zakup laptopa. Program przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli i pracowników pedagogicznych (wychowawców, pedagogów) zatrudnionych na dzień 30 września 2023 roku w polskiej placówce oświatowej:

  • szkole podstawowej
  • szkole ponadpodstawowej
  • artystycznej szkole

Bon na laptopa w wysokości 2500 złotych przeznaczony jest dla aktywnych nauczycieli. Kto z niego nie skorzysta?

  • nauczyciele w stanie nieczynnym
  • podczas trwania urlopu na poratowanie zdrowia
  • przebywający na tzw. świadczeniu rehabilitacyjnym
  • zawieszeni w pełnieniu obowiązków
  • będący na trwającym ponad 14 dni urlopie bezpłatnym
  • zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy
  • urlopowani

Z tej formy dofinansowania mogą nie skorzystać także nauczyciele, którzy kupili niedawno laptop z innego programu dofinansowania.

Minimalne wymagania techniczne laptopa dla nauczycieli (bon na laptopa)

Sprzęt musi spełniać pewne wymagania dotyczące jego wydajności, funkcjonalności, a także stanu. Ustawodawca nie chciał, aby sprzedawcy komputerów potraktowali bon dla nauczycieli jako sposób na “utylizację” przestarzałego sprzętu, leżącego od dawna w magazynie.

Minimalne wymagania sprzętowe laptopa za bon dla nauczycieli to:

  • wydajność pozwalająca osiągnąć 1200 punktów w benchmarku CrossMark lub więcej
  • minimum 8 GB RAM
  • dysk SSD 256 GB lub większy
  • co najmniej 6 godzin pracy na pełnej baterii
  • ekran 13” lub większy
  • rozdzielczość ekranu – co najmniej Full HD
  • minimum dwa złącza komunikacyjne (np. USB, USB typu C), co najmniej jedno do przesyłania obrazu
  • waga niższa, niż 2,5 kilograma
  • kamera internetowa, mikrofon i głośniki
  • klawiatura w układzie QWERTY
  • zainstalowany system operacyjny, 64-bitowy, po polsku
  • wbudowane mechanizmy szyfrujące (TPM)
  • Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5 lub nowsze

Laptop musi być dostosowany do zasilania w polskim systemie energetycznym (odpowiednie napięcie, rodzaj wtyczki zasilacza). Sprzęt musi być też objęty 36-miesięczną gwarancją producenta. Musi posiadać szereg niezbędnych certyfikatów i dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Za bon dla nauczycieli kupimy wyłącznie sprzęt nowy, nieużywany i fabrycznie zapakowany. Laptop nie może być przy tym wyprodukowany wcześniej, niż 9 miesięcy przed zakupem.

Realizacja bonu dla nauczycieli – tylko w wybranych sklepach

Nie każdy sprzedawca posiada odpowiednie możliwości techniczne, aby móc zrealizować bon na laptopa. Nauczyciele mogą natomiast korzystać z usług naprawdę wielu sklepów stacjonarnych i internetowych. Na liście opublikowanej na stronach rządowych znajdują się też duże sieci elektromarketów i popularne sklepy komputerowe.

Przy wyborze sklepu, w którym kupisz laptopa, warto dobrze się zastanowić. Stawiaj wyłącznie na rzetelnych sprzedawców o uznanej marce. Dzięki temu mamy pewność, że proces zakupu przebiegnie bezproblemowo, paczka (w przypadku zakupów w sieci) będzie dobrze zapakowana, nie będzie też problemów z obsługą gwarancyjną. W dobrych sklepach możemy też liczyć na pomoc doradcy klienta, darmową wysyłkę, czy raty 0% (jeśli wybierzesz droższy laptop, za ponad 2500 zł).

Co warto wiedzieć o ratach 0% w elektromarketach?

Czy warto dołożyć i kupić laptopa za więcej, niż 2500 złotych?

Sporo nauczycieli zastanawia się, czy wybrać laptopa za 2500 złotych, czy dopłacić i kupić lepszy sprzęt. Zdecydowanie ta druga opcja jest godna polecenia! Sprzęt w cenie równej wartości bonu dostaniemy bez żadnej dopłaty. Posłuży jednak raczej do podstawowych zadań, jak:

  • praca biurowa (np. w programach Word, Excel)
  • przeglądanie Internetu
  • zdalne nauczanie, komunikatory internetowe
  • proste aplikacje
  • niewymagające gry komputerowe
  • oglądanie filmów i seriali VOD
  • odtwarzanie multimediów

Jeśli natomiast oczekujesz lepszych osiągów, warto dopłacić choćby kilkaset złotych. Laptopy za około 2500 złotych zwykle mają tylko zintegrowaną kartę graficzną. Dodatkowa, dedykowana karta może znacznie poprawić wydajność komputera w grach i programach graficznych, czy do montażu wideo. Za nieco większą sumę możemy też liczyć na lepszy procesor, większy dysk i znacznie lepszą jakość wykonania komputera. Możliwością dopłaty do bonu dla nauczyciela powinni zainteresować się w szczególności nauczyciele kochający gry komputerowe. Sprzęt za 4000-5000 złotych posłuży bezproblemowo przez kilka kolejnych lat.

Oczywiście, dla wielu osób laptop za bon dla nauczyciela (w cenie około 2500 złotych) będzie w zupełności wystarczający. Warto więc po prostu zastanowić się, czego oczekujemy od komputera.

Apple MacBook jako laptop dla nauczyciela

Przykładem laptopa, za który zdecydowanie warto zapłacić nieco więcej, jest któryś z serii Apple MacBook. To bardzo wydajny sprzęt, który posiada system operacyjny Apple macOS. To gwarancja doskonale płynnej pracy i bezproblemowa praca przez wiele kolejnych lat. Laptop MacBook dla nauczyciela będzie natomiast wymagał dopłaty w wysokości co najmniej 2.000 złotych. Z drugiej strony – to świetna okazja, aby za takie pieniądze stać się posiadaczem stylowego, nowoczesnego i mocnego laptopa.

Laptop gamingowy, który przyda się też po pracy

Wielu nauczycieli zastanawia się, czy można kupić laptop do gier za bon 2500 złotych. Oczywiście, większość takich komputerów z łatwością spełni wymagania sprzętowe, a nawet je przewyższa. Laptop gamingowy dla nauczyciela sprawi Ci sporo przyjemności po pracy. Może jednak wymagać dopłaty. Dobre laptopy dla graczy znajdziemy w cenie 3500 złotych i więcej.

Dla kogo bon turystyczny?

Jak zdobyć pieniądze na zakup droższego laptopa dla nauczycieli?

Możliwe jest wybranie laptopa dla nauczyciela o wartości przekraczającej bon. Wtedy różnicę musimy oczywiście dopłacić ze swoich środków. Można wtedy skorzystać z pożyczki online na raty lub zdecydować się na kredyt gotówkowy w banku. 

Różnice między kredytem a pożyczką

Wielu sprzedawców laptopów, u których zrealizujesz bon dla nauczycieli, oferuje też własne raty. Czasem to raty 0%, niekiedy firma naliczy jakieś oprocentowanie. Porównaj je z ofertami dostępnymi w naszym rankingu pożyczek i chwilówek i wybierz najkorzystniejszą opcję.

Czy warto skorzystać z bonu dla nauczyciela?

Oczywiście! Bon na laptopa dla nauczyciela to doskonała okazja, aby wyposażyć się w nowy sprzęt. Możemy zupełnie za darmo wejść w posiadanie nowoczesnego i szybkiego laptopa. Możliwa jest też dopłata, wtedy laptop będzie jeszcze lepszy!

Nie trzeba jednak spieszyć się z realizacją bonu dla nauczyciela. Jego termin ważności został określony na 31 grudnia 2015 roku.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, bon dla nauczycieli na kupno laptopa to doskonała sposobność do zakupu nowego sprzętu. Możesz wymienić stary laptop lub po prostu kupić wydajny sprzęt. Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło szereg warunków, które musi spełnić laptop dla nauczyciela. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia wydajność i funkcjonalność. Laptop musi być nowy, nieużywany i objęty gwarancją na co najmniej 36 miesięcy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest bon na laptopa?

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa to rodzaj dofinansowania. Wartość to 2500 złotych i możemy przeznaczyć te środki na kupno komputera. Musi jednak spełniać pewne warunki.

Czy można kupić tańszy laptop, niż 2500 zł?

Tak, możliwe jest kupno tańszego sprzętu. Różnica w cenie nie będzie jednak zwrócona. Nie można też przeznaczyć na zakup akcesoriów komputerowych, ani innych dodatków.

Jaki ma być laptop za bon dla nauczycieli?

Jest szereg warunków, które taki laptop musi spełnić. Przede wszystkim sprzęt musi być nowy, dopuszczony do sprzedaży na terenie UE i objęty 3-letnią gwarancją. Ma mieć co najmniej 8 GB RAM i dysk SSD 256 GB, a także kamerę internetową, czy ekran Full Hd. Liczy się też wydajność, odpowiadająca procesorom Intel Core i5.

Czy można dopłacić do bonu na laptopa?

Tak, wartość bonu to 2500 złotych. Można natomiast kupić droższy sprzęt. Różnicę w cenie dopłacisz z własnych środków, Ministerstwo Cyfryzacji dopuszcza też rozłożenie różnicy na raty.

Do kiedy można zrealizować bon na laptopa?

Termin ważności bonu to 31 grudnia 2025 roku.

Kto dostanie bon na laptopa?

W 2023 roku bon przeznaczony jest dla nauczycieli pracowników pedagogicznych zatrudnionych na dzień 30 września.

Źródło:

  1. https://lexedu.pl/aktualnosci/bon-na-laptopa-dla-nauczyciela-kto-otrzyma-bon-i-na-co-mozna-przeznaczyc-srodki/
  2. https://www.komputronik.pl/informacje/bon-na-laptop-dla-nauczyciela-dla-kogo-dofinansowanie/
  3. https://strefaedukacji.pl/bony-na-laptopy-dla-nauczycieli-kto-moze-sie-starac-i-jak-zlozyc-wniosek-ile-wyniosa-bony-na-laptopy-dla-pedagogow/ar/c5-17244173
  4. https://www.prawo.pl/oswiata/bon-2500-zl-na-laptopa-dla-nauczyciela-kiedy-wniosek-zasady,521223.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły