Co to jest wadium?

Co to jest wadium?

Myślisz o zgłoszeniu się do przetargu, ale w pewnym momencie pojawia się konieczność wpłacenia wadium? W tym poradniku znajdziesz informacje o tym, co to jest wadium. Kiedy trzeba je wnieść i kto może je odzyskać.

Wadium – co to jest?

Wśród zasad uczestnictwa w przetargu zwykle pojawia się konieczność wpłacenia wadium. Wadium to określona suma pieniędzy. Ma chronić instytucję organizującą przetarg przed możliwością, że zwycięzca przetargu odstąpi od zakupu (wtedy po prostu straci całość wadium).

Z wadium możemy się spotkać m.in. podczas licytacji komorniczych mieszkań i domów. Podobnie będzie, gdy chcemy złożyć swoją ofertę w przetargu publicznym – na przykład na dostarczenie jakiegoś produktu, budowę nieruchomości, itp. Wszyscy uczestnicy przetargu wpłacają wadium przed złożeniem ofert w przetargu lub wzięciem udziału w licytacji.

Jaka jest wysokość wadium?

W przypadku uczestnictwa w licytacji komorniczej lub licytacji organizowanych przez Gminę (np. sprzedaż elementów majątku), wymagana wpłata może wynosić około 15% wartości przedmiotu.

Przy przetargach organizowanych w skali krajowej wysokość zabezpieczenia może wynosić nie więcej, niż 1,5% wartości zamówienia. Dla przetargów w progach unijnych będzie to do 3% wartości zamówienia.

Zawsze możemy znaleźć informacje o wysokości wadium w opisie przetargu lub w ogłoszeniu o przetargu. Tam też pojawi się informacja o tym, w jaki sposób należy wnieść wadium. Zwykle najwygodniejszym sposobem jest wykonanie przelewu bankowego.

Wpłata w terminie jest niezwykle ważna

Istotne jest, aby zdążyć z wpłatą w ustalonym terminie. W przeciwnym wypadku możemy nie zostać dopuszczeni do licytacji lub nasza oferta nie zostanie uznana w przetargu. Wcześniej warto więc poznać termin wpłaty wadium. Jeśli wpłacasz środki przelewem bankowym, będzie się liczył nie termin wykonania przelewu, a zaksięgowania go na rachunku odbiorcy (np. Gminy). Aby się upewnić, że przelew dojdzie na czas, możemy skorzystać z kalkulatora przelewów.

Kiedy dojdzie przelew? Kalkulator sesji przychodzących i wychodzących.

Dobrym rozwiązaniem będzie także wykonanie przelewu natychmiastowego. Choć może to kosztować kilka złotych, mamy pewność, że pieniądze niemal od razu trafią na konto odbiorcy. Dane do przelewu, a także jego tytuł znajdziemy w ogłoszeniu o przetargu lub licytacji. Udając się na licytację warto przygotować potwierdzenie przelewu wadium i zabrać je ze sobą na miejsce.

Kiedy następuje zwrot wadium?

Przede wszystkim, zwrot wadium otrzymają wszyscy uczestnicy licytacji lub przetargu, którzy go nie wygrają. W przypadku zwycięzcy przetargu wniesione przez niego zabezpieczenia nie zostanie natomiast zwrócone. Od razu zasili rachunek (np. Gminy), pokrywając część wartości zlicowanego przedmiotu lub nieruchomości. Zwycięzca licytacji musi więc oddać jedynie pozostałą część. Wtedy wystarczy wpłacić pozostałą kwotę (ostateczna kwota wynikająca z naszej oferty w licytacji minus wysokość wpłaconej już sumy).

Uczestnicy przetargu lub licytacji mogą liczyć na niezwłoczny zwrot swojej wpłaty. Polskie przepisy nie definiują, jaki jest maksymalny termin na zwrot wpłaty uczestnika licytacji. Zwykle nie trwa to jednak dłużej, niż 2-3 dni od zakończenia licytacji.

W co inwestować w tym roku?

Wszyscy uczestnicy przetargu lub licytacji otrzymają również zwrot wadium w następujących sytuacjach:

  • odwołanie licytacji lub przetargu
  • unieważnienie licytacji lub przetargu
  • w licytacji nie było wystarczająco wysokiej oferty (zakończyła się wynikiem negatywnym – nikt jej nie wygrał)
  • nie ma chętnych na zakup

Wpłacone pieniądze otrzyma również osoba, która po wpłaceniu wadium nie przystąpi do licytacji lub przetargu.

Kiedy wpłacona suma przepadnie?

Przejdźmy zatem do celu, w jakim przy licytacjach i przetargach wprowadzono obowiązek wniesienia takiej opłaty. Ma być ona zabezpieczeniem przed wygraniem licytacji lub przetargu przez osobą, która następnie odstąpi od zakupu – na przykład nie wpłaci pieniędzy w wylicytowanej kwocie.

Wpłacona przez nas suma przepada, jeśli nie zapłacimy za wylicytowany przedmiot lub nieruchomość w ustalonym terminie. Stanie się tak również, jeżeli nie dojdzie do podpisania aktu notarialnego zmieniającego właściciela (na zwycięzcę przetargu lub licytacji).

Termin na wpłacenie całej sumy (jest oczywiście pomniejszona o wpłacone już wcześniej zabezpieczenie) to od 5 dni roboczych po zakończeniu licytacji. Maksymalny termin na wpłatę to moment podpisania aktu notarialnego zmieniającego własność. Nie możemy go przekroczyć nawet o jeden dzień, a wynosi maksymalnie 60 dni.

Podsumowanie artykułu

Chcąc wystartować w przetargu lub licytacji musimy przygotować pewną sumę. To wadium. Jest zwracane, jeśli nie dojdzie do licytacji lub nie wygrasz jej. W przypadku zwycięzcy licytacji lub przetargu wadium nie jest oddawane, a zasila konto Gminy lub innego organizatora przetargu/licytacji. Wtedy w ustalonym terminie należy wpłacić pozostałą kwotę. W przeciwnym wypadku nasza wpłata przepada. Przy licytacjach nieruchomości zabezpieczenie wynosi około 15% wartości.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest wadium?

To pewna suma pieniędzy, np. 15% wartości licytowanego mieszkania. Uczestnicy licytacji lub przetargu wpłacone zabezpieczenie, co ma być zabezpieczeniem przed brakiem dalszej chęci kupna po ewentualnej wygranej. Wtedy nasza wpłata przepada. Pozostali uczestnicy przetargu odzyskają je po skończonej licytacji lub ogłoszeniu wyniku przetargu.

Ile wynosi wadium?

Wysokość wpłaty tego rodzaju zabezpieczenia jest ustalana w przetargu lub warunkach licytacji. Zwykle to około 15% wartości nieruchomości.

Kiedy wadium przepada?

Nie odzyskamy wpłaconej sumy, jeżeli po wygranej licytacji lub przetargu nie dojdzie do finalizacji tej transakcji. Stanie się tak, jeśli zwycięzca nie podpisze aktu notarialnego lub nie wpłaci pozostałej wylicytowanej sumy w ustalonym terminie.

Źródło:

  1. https://listaprzetargow.pl/blog/wadium-bez-niego-nie-przystapisz-do-przetargu-ani-licytacji/
  2. https://www.blogprzetargi.pl/kategorie/wadium-formy-i-wniesienie/wadium-w-pieniadzu-o-czym-musisz-wiedziec
  3. https://www.komunikaty.pl/artykuly/7,177564,21800147,jak-prawidlowo-wplacic-wadium.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły