Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Przegląd oferty banków

przelew natychmiastowy

Kilkanaście, a nawet kilka lat temu przelew natychmiastowy był dość drogą usługą, która była wykorzystywana tylko w razie konieczności. Dziś większość z nas coraz częściej korzysta z szybkich przelewów, te stały się także coraz tańsze. Dziś przyjrzymy się ofertom różnych banków i zwrócimy szczególną uwagę na to, ile kosztuje przelew natychmiastowy. Czy są banki oferujące darmowe przelewy błyskawiczne? Kiedy warto skorzystać z tej opcji i co właściwie oznacza stwierdzenie, że przelew jest szybki?

Przelew natychmiastowy – co to właściwie jest?

Czym jest przelew natychmiastowy? Wśród przelewów jest tym, czym list priorytetowy na tle zwykłych przesyłek ekonomicznych. Jednym słowem, przelew błyskawiczny jest po prostu najszybszy. Czasem nazywany przelewem ekspresowym to typ transakcji, która pozwala przekazać środki na rachunek odbiorcy w kilka chwil. Zwykle czas wykonania przelewu natychmiastowego to od kilku do kilkunastu minut. O ile standardowe przelewy mają pewne ograniczenia (choćby godziny księgowania środków dla sesji ELIXIR), czy są dostępne tylko w dni robocze, szybki przelew nie ma takich ograniczeń. Przelew natychmiastowy jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Banki funkcjonujące w Polsce posiadają kilka systemów używanych do zlecania przelewów. W przypadku przelewów ekspresowych mówimy o  systemie Express Elixir, a także BlueCash. Pierwszy z nich funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej. BlueCash jest natomiast systemem transakcyjnym prywatnej firmy o nazwie Blue Media.  Jak działa system płatności BlueCash? Operator systemu płatności posiada konta w różnych bankach, a w ramach tego samego banku przelewy wykonuje w iście ekspresowym tempie. Jest więc pewnego rodzaju pośrednikiem w płatnościach.W przypadku przelewów w systemie BlueCash możemy zlecić natychmiastowy przekaz pieniędzy właściwie na dowolne konto osoby prywatnej, firmy lub instytucji. Szybkie przelewy Express Elixir ograniczają się natomiast do  kont w bankach, które znajdują się na liście.

Jak działają przelewy natychmiastowe?

Zasada działania przelewów błyskawicznych jest dość prosta. Bazują na tym, że przelewy w ramach jednego banku odbywają się szybko – nie jest wtedy stosowana standardowa procedura przy przelewach międzybankowych. Wyobraźmy więc sobie, że mamy konto w każdym możliwym banku. W zależności od tego, w jakim banku znajduje się rachunek odbiorcy przelewu, wysyłamy pieniądze z konta w danym banku. Tak właśnie działają pośrednicy płatności, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa (w przypadku przelewów Express Elixir) i Blue Media (przelewy natychmiastowe BlueCash). W zamian za taką usługę, która przyspiesza czas oczekiwania na dotarcie pieniędzy do odbiorców pobierana jest niewielka opłata. Rozliczenie między bankiem odbiorcy, a Bluecash lub Krajową Izbą Rozliczeniową odbywa się później, już bez udziału osoby zlecającej przelew.

Od kiedy w Polsce działają szybkie przelewy Express Elixir?

Historia przelewów natychmiastowych Express Elixir nie jest bardzo długa. Początki przelewów ekspresowych sięgają 2012 roku. Co ciekawe, Polska była pod tym względem jednym z pierwszych rynków. Szybkie przelewy funkcjonowały wtedy tylko w naszym kraju i Wielkiej Brytanii. Początkowo przelewy natychmiastowe Express Elixir były dostępne tylko w kilku bankach (na starcie systemu – w czterech), z czasem ich liczba jednak rosła. Początkowo wykonywano jedynie około tysiąca przelewów natychmiastowych miesięcznie.  Po trzech latach od wdrożenia systemu płatności Express ELixir , na liście obsługiwanych banków znajdowało się dziewięć instytucji, a użytkownicy wykonywali już ponad 100.000 błyskawicznych przelewów w każdym miesiącu.

W 2018 przelewy ekspresowe Elixir Express funkcjonowały w aż czternastu bankach, a liczba zlecanych przelewach była już liczona w milionach. Polacy przekonali się do możliwości błyskawicznego przekazania pieniędzy. Dziś pozytywne opinie klientów o PayU, ogromna popularność płatności BLIK, czy nawet dostępność pożyczek online w 15 minut świadczą o tym, że mało kto jest gotowy czekać kilka dni na otrzymanie pieniędzy.

Popularność przelewu natychmiastowego i jego niska cena

Jednym z powodów rosnącej popularności natychmiastowych przelewów jest ich niska cena. Zwykle kosztuje kilka złotych, raczej nie więcej niż 5 złotych za przelew błyskawiczny. Wiele banków proponuje też kilka darmowych szybkich przelewów każdego miesiąca. Popularność przelewów online sprawiła wręcz, że dziś zlecenie przelewu w oddziale banku zaczyna coraz więcej kosztować. Cóż, bankowość podobnie do wielu dziedzin naszego życia przenosi się do sfery cyfrowej.

Pierwszym bankiem w Polsce oferującym bezpłatne przelewy natychmiastowe był Santander Bank – wcześniej funkcjonujący też pod nazwą BZ WBK. Po pewnym czasie także Alior Bank też zniósł opłaty za szybkie przelewy. Zamiast sprawdzać sesje wychodzące i przychowice Alior Bank, możesz po prostu wybrać dziś przelew błyskawiczny. W Alior Banku (Konto Jakże Osobiste) darmowe jest pierwsze 5 przelewów natychmiastowych każdego miesiąca. W Nest Banku mamy szybkie przelewy za 4 złote, natomiast większość pozostałych popularnych banków w naszym kraju ma opłatę w wysokości pięciu złotych. Niechlubnym wyjątkiem może być bank Citi Handlowy z kosztem wynoszącym aż 10 złotych za każdy przelew błyskawiczny (dla oferty konta Citi Priority).

W zależności od konkretnego banku dostępne są natychmiastowe przelewy w systemie BlueCash (Nest Bank, w obu systemach szybkich płatności (Alior Bank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska) lub w Express Elixir (Bank Millenium, Pekao SA, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Credit Bank, Inteligo, mBank i PKO BP).

Które banki oferują bezpłatne przelewy natychmiastowe?

Alior Bank oferuje pięć darmowych przelewów natychmiastowych jako korzyść do konta osobistego (trzeba wybrać taką opcję w banku. Zakładając Citikonto w banku Citi Handlowy możemy liczyć na trzy darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu. Taka sama oferta funkcjonuje w mBanku. W pozostałych bankach darmowe szybkie przelewy mogą się pojawić w ramach jednej z promocji.

Czy warto więc wybierać konto bankowe pod kątem możliwości wykonania bezpłatnego szybkiego przelewu? Tak, ale tylko jeśli regularnie wykonujesz takie operacje. Wśród właściwości najlepszych kont osobistych większość osób wybierze zapewne w pierwszej kolejności darmowe konta bankowe z tanią kartą płatniczą, czy darmowymi wypłatami z bankomatów. Uslugi takie, jak przelew natychmiastowe najczęściej są brane pod uwagę w dalszej kolejności.

Niektóre banki wcale nie oferują szybkich przelewów!

Niski koszt natychmiastowego przelewu to jedno, najważniejsze jest jednak to, aby Twój bank w ogóle oferował taką możliwość. Najczęściej szybkie przelewy są bowiem rozwiązaniem stosowanym sporadycznie, czy w awaryjnych sytuacjach. Niektóre banki na polskim rynku w ogóle nie oferują jednak takiej usługi – nie ma ich na liście BlueCash, ani Express Elixir.

Banki, które nie pozwalają wykonać natychmiastowego przelewu to między innymi Toyota Bank, Plus Bank i Aion Bank. W przypadku tych banków, a także jeśli przelew błyskawiczny jest drogi, można jednak ratować się alternatywnymi metodami przelewania pieniędzy w szybki sposób.

Przelew na telefon BLIK – pieniądze trafią do odbiorcy w kilka minut

Bardzo dobrym sposobem, który zdobywa coraz większą popularność, jest szybki przelew na telefon BLIK. Dziś taką opcję ma zdecydowana większość kont bankowych,a taki przelew jest bezpłatny. Taki przelew możemy zlecić ze smartfona lub tabletu, bezpośrednio w swojej aplikacji mobilnej banku. Usługa musi być jednak dostępna zarówno u Ciebie, jak i u odbiorcy przelewu. Zdecydowana większość banków oraz spora część konsumentów w Polsce obsługuje transakcje na telefon BLIK.

Przelewy błyskawiczne – czy są jakieś ograniczenia?

W zależności od oferty konkretnego banku, przelewy natychmiastowe mogą mieć pewne ograniczenia. Zwykle dotyczą wysokości przelewu. Przykładowo w PKO BP możemy zlecić błyskawiczny przelew na kwotę do 3.000 złotych. W ING Banku Śląskim ten limit jest natomiast bardzo wysoki i wynosi 100.000 złotych. Większość pozostałych banków ma limit ustalony pomiędzy tymi  wartościami.

Poza maksymalną kwotą przelewu, niektóre banki posiadają też ograniczenie w postaci momentu wykonania przelewu. Niektóre banki pozwalają wykonać natychmiastowy przelew tylko w określonych godzinach. BNP Paribas nie oferuje natomiast szybkich przelewów w weekend. Niektóre banki mają też pewne “okienka” – w tych godzinach nie wykonamy przelewów natychmiastowych. Często nie jest możliwe zlecenie szybkiego przelewu chwilę przed i chwilę po północy.

Przelew natychmiastowy w koncie dla firm

Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm, którzy korzystają z kont bankowych dla firm, także mogą skorzystać z opcji natychmiastowego przelewu. Także tu wiele zależy jednak od oferty konkretnego banku. Warto więc sprawdzić koszt zlecenia szybkiego przelewu z konta firmowego, a także dostępność w danych godzinach i dniach.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że przelewy błyskawiczne z kont dla firm najczęściej są dość drogie. Koszt szybkiego przelewu wynosi najczęściej 10 złotych, a czasem nawet 20 złotych za jedno zlecenie. Na szczęście i tu występują oferty i promocje z darmowymi przelewami błyskawicznymi, czy pewną liczbą takich zleceń.

Jak cofnąć przelew natychmiastowy?

W przypadku zwykłych przelewów, banki mają różne godziny księgowania środków. Sesje przelewów wychodzących i przychodzących sprawiają, że w większości przypadków jest możliwość wstrzymania zleconego przelewu. Czy można cofnąć przelew natychmiastowy? Niestety nie, gdyż jest on realizowany błyskawicznie. W razie pomyłki pozostaje więc dogadać się z odbiorcą przelewu i próba odzyskania pieniędzy w ten sposób. Warto więc zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tego typu transakcji.

Kiedy przelew natychmiastowy jest dobrym wyborem?

Po co właściwie korzystać z szybkich przelewów? Najczęściej użytkownicy kont bankowych wybierają tę opcję, by przekazać pieniądze w danym momencie. Często jest to sytuacja awaryjna, wynikająca z niezapłacenia rachunku, czy podobnych sytuacji. Wtedy czasem warto wysłać przelew błyskawiczny, licząc się nawet z ewentualnym kosztem kilku złotych, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji – jak na przykład odcięcia dostępu do telefonu, gdy nie płacisz abonamentu.

Przykładem zastosowania przelewu natychmiastowego może być też uzupełnienie stanu konta osobie, która musi zapłacić za zakupy, a nie odnotowała braku wystarczających środków na koncie. Także podczas wykonywania różnych transakcji czasami niezbędne jest natychmiastowe przekazanie środków – na przykład wtedy, gdy coś kupujemy od innej osoby.

Podsumowując, przelew natychmiastowy jest czasem nieco kosztowną, ale dość przydatną opcją. Dla bezpieczeństwa warto mieć taką usługę w swoim koncie bankowym. Pamiętajmy jednak, że dziś podobną rolę mogą pełnić szybkie przelewy na telefon z BLIK. Zwykle są darmowe i jeszcze wygodniejsze, niż szybkie przelewy.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Janeek

mam pytanie ile kosztuje przelew ekspresowy w banku pocztowym? dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły