Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania – uważaj na takie oferty!

pożyczki prywatnej

Legalnie działający prywatni pożyczkodawcy to nic nowego. Taka forma udzielania pożyczek i chwilówek znana jest od lat, stanowiąc alternatywę dla produktów finansowych od większych firm. W sieci można znaleźć również oferty zachęcające możliwością uzyskania pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania. Niestety, może okazać się, że skuszeni dogodnymi warunkami i brakiem formalności, padniemy ofiarą oszustwa. Jak się przed tym chronić? 

Czy prywatna pożyczka to oszustwo?

Stwierdzenie, iż prywatne pożyczki są oszustwem, byłoby krzywdzącym nadużyciem. Znajdziemy na rynku wielu prywatnych pożyczkodawców, którzy działają w sposób etyczny i zgodny z prawem. Mimo tego, sięgnięcie po pożyczkę prywatną stanowi większe ryzyko, niż skorzystanie ze zwykłej pożyczki lub kredytu gotówkowego. Dlaczego tak jest? 

Ryzyko związane z sięganiem po prywatną pożyczkę bierze się z tego, że podmioty udzielające takich zobowiązań nie są objęci standardowymi regulacjami i zasadami. Te dotyczą m.in. banków i firm pożyczkowych. Możemy zetknąć się z zaskakująco wysokimi kosztami korzystania z kapitału i naliczaniem dodatkowych opłat. W najgorszym przypadku możemy zetknąć się z agresywną windykacją lub próbą oszustwa. 

Pożyczka prywatna nie jest więc oszustwem, ale nie jest to najbezpieczniejsza opcja. Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe środki bez narażania swoich finansów i danych osobowych, to dobrą alternatywą będzie sprawdzenie oferty banków i firm pożyczkowych. Wielu pożyczkodawców świadczy swoje usługi również tym osobom, które nie mają dobrej zdolności kredytowej

Dlaczego dochodzi do oszustw przy pożyczkach prywatnych?

Oferty pożyczek prywatnych nie są kontrolowane przez osobne regulacje, takie jak rekomendacje KNF. Te dotyczą jedynie banków i instytucji finansowych, którymi prywatne podmioty nie są. Jedyną warstwą ochrony dla konsumenta są ogólnie funkcjonujące przepisy, m.in. w Kodeksie Cywilnym. Z tego powodu korzystając z takiej pożyczki musimy zachować szczególną ostrożność. 

Kto może skorzystać z pożyczki prywatnej?

Uzyskać pożyczkę prywatną może niemal każdy, ponieważ prywatne podmioty często nie weryfikują zdolności kredytowej, nie sprawdzają baz, ani też nie proszą o zaświadczenie o dochodach. Z tego powodu znalezienie oferty takiej jak “udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania” jest niezwykle proste. 

Do kogo kierowane są prywatne pożyczki?

 • do osób z niską zdolnością kredytową, np. dłużników,
 • dla tych, którzy nie mają regularnych lub wysokich dochodów,
 • do osób, którzy w przeszłości mieli problemy finansowe, na skutek czego mają złą historię kredyto

Dla prywatnego inwestora udzielanie prywatnych pożyczek szybko, bez sprawdzania baz BIK i BIG, będzie dobrym sposobem na trafienie do szerokiej grupy odbiorców. Niestety, korzystają na tym również oszuści, którzy żerując na desperacji pożyczkobiorców naliczają im zbyt wysokie opłaty bądź wyłudzają ich dane osobowe. 

Dlaczego pożyczka prywatna jest tak popularna?

Ryzyko związane z pożyczką prywatną nie ma wpływu na jej popularność, która jest ogromna. Jest to zasługą bardzo szerokiej dostępności, której próżno szukać u większych firm pożyczkowych. Wiele osób nie sięga po taki rodzaj zobowiązania z własnego wyboru, lecz jest to najzwyczajniej w świecie jedyna dostępna na daną chwilę opcja. Dochodzi do tego fakt, iż spora część klientów to osoby zadłużone lub w złej sytuacji finansowej. Dla takich osób jakakolwiek weryfikacja dochodów bądź zdolności kredytowej byłaby niekomfortowa. 

Gdzie znajdę oferty pożyczki prywatnej?

Oferty pożyczek prywatnych można znaleźć niemal w każdym zakątku internetu – na portalach ogłoszeniowych, mediach społecznościowych czy też w formie reklam na innych stronach. Natrafić na taki rodzaj pożyczki można również przechadzając się po ulicy. Słupy i banery ogłoszeniowe, a czasami nawet ulotki, mogą skutecznie zachęcić nas do takiej opcji. 

W tym miejscu warto wspomnieć o pozornie trywialnej rzeczy, która mimo wszystko ma spore znaczenie. Może wydawać się, że często reklamowana pożyczka będzie sprawdzona i godna zaufania, ale nie zawsze tak jest. Dotyczy to w szczególności ofert, na które natknęliśmy się przez internet. Przed sięgnięciem po jakąkolwiek pożyczkę prywatną należy sprawdzić, jakie są opinie innych użytkowników. Ten prosty krok może uchronić nas przed padnięciem ofiarą oszustwa. 

Udzielę pożyczki prywatnej szybko, bez sprawdzania – uważaj na takie propozycje!

Pożyczki reklamujące się jako dostępne dla każdego, przyznawane szybko, bez sprawdzania baz i bez formalności mogą być próba wyłudzenia. W takich przypadkach oferta przedstawiana jest dość ogólnikowo, prezentując zainteresowanym jedynie podstawowe parametry pożyczki. Wszystko to po to, aby dać złudzenie atrakcyjnej oferty, która może pomóc w ciężkiej sytuacji. Niestety, skutki bywają inne. 

Jakie skutki może mieć oszustwo na pożyczkę prywatną?

 • naliczenie kosztów od pożyczki, które przekraczają prawnie dozwolone normy,
 • działania windykacyjne przekraczające uprawnienia, tzw. agresywna windykacja,
 • wyłudzenie danych osobowych, co często wiąże się z kradzieżą tożsamości,
 • wpadnięcie w spiralę zadłużenia, ze względu na brak możliwości spłaty zbyt wysoko oprocentowanej pożyczki. 

W świetle polskiego prawa, koszty pożyczki prywatnej nie mogą przekraczać 25% kwoty finansowania. Ograniczenia dotyczą również kosztów pozaodsetkowych, gdyż te nie mogą w skali roku przekraczać 30% wartości pożyczki. 

Udzielę pożyczki dłużnikowi – częsta próba oszustwa

Niespłacone na czas zobowiązania niosą za sobą liczne, dotkliwe konsekwencje. Od naliczanych odsetek karnych, przez windykację, kończąc nawet na egzekucji komorniczej. Osoby z zaległościami finansowymi, bez wystarczających środków na ich spłatę, sięgają po pożyczkę prywatną, ponieważ jest to jeden z szybszych sposobów na pozyskanie pieniędzy. 

Dla wszelkiego rodzaju oszustów i cyberprzestępców desperacja dłużników jest ogromnym polem do manewru. Możemy spotkać się z szeregiem nieuczciwych praktyk, takich jak np. nieprawidłowo skonstruowana umowa (celowo na niekorzyść klienta), wymaganie uiszczenia opłaty przed podpisaniem umowy, czy też nakłanianie klienta do zawarcia umowy w formie ustnej. 

Oferty typu “udzielę dłużnikowi pożyczki prywatnej” tak naprawdę nie pomogą zadłużonemu, lecz pogłębią jego problem finansowy. Z tego powodu jako alternatywę poleca się o wiele bezpieczniejsze pożyczki bez BIK, które udzielane są przez legalnie działające, zarejestrowane firmy. 

Jeżeli chcecie skorzystać z bezpiecznej pożyczki bez sprawdzania BIK, to polecamy zerknąć w nasz ranking:

Pożyczki bez BIK / Kredyty bez BIK

Jak uniknąć oszustwa, szukając pożyczki prywatnej?

Stosując kilka prostych kroków, można z powodzeniem upewnić się, że wybrana oferta jest bezpieczna. O wiele rozsądniej jest poświęcić małą ilość dodatkowego czasu, niż w przyszłości zmagać się ze skutkami lichwiarstwa lub oszustwa. 

Zależy Ci na bezpiecznej pożyczce prywatnej? Zwracaj uwagę na:

 • opinie użytkowników – niska średnia ocen to znak, że dany pożyczkodawca nie zaskarbił sobie zaufania innych klientów. Pożyczka z pozytywnymi opiniami to znacznie mniejsze ryzyko. 
 • umowa – konstrukcja, treść zapisów i forma umowy pożyczki powinny zostać przeanalizowane jeszcze przed jej podpisaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zrezygnować, a pożyczkodawca nie ma prawa zmusić Cię do zawarcia umowy. 
 • koszty – dokładnie przelicz wszystkie koszty, biorąc pod uwagę oprocentowanie, prowizję, inne opłaty oraz RRSO. Pomijając ten krok, łatwo narazić się na wysoko oprocentowaną pożyczkę, którą bardzo trudno spłacić. 
 • proces udzielania pożyczki – wymagane jest od Ciebie zawarcie umowy w formie ustnej lub uiszczenie opłaty przed udzieleniem pożyczki? W takim wypadku możesz mieć do czynienia z oszustwem lub próbą wyłudzenia.
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Jola

bardzo pilnie potrzebuje pożyczki w kwocie 20 tyś zł proszę o szybką odpowiedź

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły