Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej – start dla przedsiębiorców

pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest proste, szczególnie w przypadkach nowo utworzonych firm i spółek. Przedsiębiorcy muszą zmagać się z licznymi wydatkami, które często przekraczają ich możliwości finansowe. Z pomocą przychodzi pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, dzięki której uzyskanie kapitału początkowego nie będzie stanowiło problemu, co stanowi dobry start dla przedsiębiorców. Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów takiej pożyczki, to zapraszamy do lektury.

Ranking pożyczek na start dla przedsiębiorców – kwiecień 2024

Ostatnia aktualizacja 27.04.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
10 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 36 mies.
Okres spłaty
24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 450 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet w 24 godzin
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet w 24 godziny
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 300 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet do 24 godzin
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
1 dzień
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Pożyczka na otwarcie firmy – czym jest?

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej to zwrotne świadczenie pieniężne, które realizowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznawana jest osobom, które aktualnie są bezrobotne i poszukują pracy oraz możliwości zarobkowych.

Świadczenie, o którym będziemy dzisiaj mówić, jest nie tylko korzyścią, lecz wiąże się z pewnymi obowiązkami. Pożyczkobiorca korzystające z tej formy wsparcia finansowego musi przede wszystkim rozliczyć się z danej pożyczki, a także prowadzić działalność gospodarczą przez okres ponad 12 miesięcy. Brak spełnienia przynajmniej jednego z wymienionych warunków może poskutkować koniecznością natychmiastowego zwrotu całej kwoty, powiększonej dodatkowo o odsetki ustawowe.

Kto ma szansę na uzyskanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej?

Czy mam szansę na pożyczkę na otwarcie firmy? Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którym zależy na wsparciu finansowym. Wymagania dotyczące pożyczki nie są jednak zbyt rygorystyczne, i nie dotyczą zdolności kredytowej.

Pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej mogą uzyskać:

  • absolwenci uczelni i szkół wyższych, którzy aktywnie poszukują pracy (w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły bądź uzyskania tytułu zawodowego)
  • studenci, którzy są w trakcie ostatniego roku nauki na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia, a także na jednolitych studiach magisterskich
  • poszukujący pracy opiekun osoby z niepełnosprawnością (nie dotyczy osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne i zasiłki opiekuńcze)

Jak widać, świadczenie to kierowane jest głównie dla osób, które rozpoczynają swoją aktywność zawodową związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Osoby, które dopiero co ukończyły swoją edukację, mogą mieć problem z natychmiastowym znalezieniem źródła zarobku i otworzeniu swojej firmy, a opisywana dziś pożyczka może zniwelować ten problem.

Warto przy tym pamiętać, że osoba wnioskująca nie może wykonywać pracy zarobkowej, ani nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy. W przypadku niespełnienia tych kryteriów wniosek o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej może zostać odrzucony. Osoby karane w ciągu ostatnich 2 lat również nie mają szansy na taką pożyczkę.

Ile pieniędzy może otrzymać przedsiębiorca?

Najważniejszymi kwestiami w przypadku pożyczek, kredytów, i innych usług finansowych jest ich maksymalna kwota finansowania, a także czas na spłatę. Ile wynoszą te wartości dla pożyczki na otwarcie firmy? Można śmiało rzec, że całość wypada naprawdę korzystnie. Przedsiębiorca może otrzymać nawet dwudziestokrotność przeciętnego polskiego wynagrodzenia. Obecnie wartość ta wynosi ok. 5917 złotych, co oznacza że maksymalna kwota pożyczki to nieco ponad 118 tysięcy złotych. W porównaniu do usług takich jak pożyczki pozabankowe, oferta przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest naprawdę korzystna i trafi w potrzeby wielu polskich przedsiębiorców.

Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 7 lat. Możliwy jest okres karencji w spłacie pożyczki, czyli stan, w którym zawiesza się konieczność płacenia części kapitałowej, a uiszcza się jedynie odsetki. Okres karencji wynosi maksymalnie 12 miesięcy, i jest wliczany do okresu pożyczkowego.

Ile kosztuje pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej?

Cena pożyczki jest ważną kwestią, ponieważ to od niej zależy, czy dany przedsiębiorca będzie mógł bez problemu rozliczyć się i mieć możliwość dalszego działania. W przypadku pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oprocentowanie równe jest 0,25 stopy redyskonta weksli. Obecnie wartość ta wynosi 2,30%, co oznacza że oprocentowanie pożyczki wynosi 0,575%. Zarówno produkty takie jak kredyt gotówkowy, jak i pozabankowe oferty nie mogą poszczycić się równie konkurencyjnymi cenami. Wyjątkiem są darmowe pożyczki, które oferuje się nowym klientom w celu przyciągnięcia ich do danej usługi.

Uwaga: Opiekunowie prawni osób z niepełnosprawnościami mogą liczyć na jeszcze korzystniejsze oprocentowanie pożyczki, które wynosi 0,1 stopy redyskonta weksli. Oprocentowanie pożyczki dla takich osób jest więc równe 0,23%.

Jak otrzymać pożyczkę na otwarcie firmy? Krok po kroku

Formalności i procedury związane z podjęciem działalności gospodarczej mogą być przytłaczające dla wielu przedsiębiorców. Z tego powodu postanowiliśmy opisać proces zaciągania pożyczki na otwarcie firmy, co pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące tej kwestii.

  1. Wypełnij wniosek o udzielenie pożyczki. Powinny znajdować się w nim informacje takie jak opis przedsięwzięcia, sposób wydatkowania kwoty wnioskowanej pożyczki, przewidywane źródło pozyskiwania środków na jej spłatę, informacja o planowanym miejscu prowadzenia działalności a także proponowana forma zabezpieczenia pożyczki.
  2. Uzupełnij wniosek odpowiednimi załącznikami. Niezbędnym dokumentem będzie zaświadczenie o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. W przypadku osób uczących się i absolwentów niezbędne będzie także załączenie kopii odpisu dyplomu lub zaświadczenia o uzyskanym wykształceniu.
  3. Ostatnim krokiem jest zawarcie umowy między przedsiębiorcą a pośrednikiem finansowym. Warto dokładnie czytać wszelkie regulaminy, warunki usług i umowę, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień.

Uwaga: W przypadku osób z niepełnosprawnościami wymagane jest także załączenie kopii orzeczenia o niepełnosprawności. Obowiązek dopełnienia tej formalności przypada opiekunom prawnym danej osoby. 

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej – na co ją przeznaczyć?

Pożyczkę na otwarcie firmy można przeznaczyć na dowolny cel, związany z podjęciem działalności gospodarczej i jej rozwojem. Przedsiębiorca może z pomocą uzyskanych pieniędzy założyć firmę, a także zakupić niezbędne elementy do jej funkcjonowania. Umowa o taką pożyczkę zobowiązuje pożyczkobiorcę do przeznaczenia środków w określony sposób, a nierozsądne dysponowanie pieniędzmi z pożyczki może być podstawą do wycofania umowy.

Istnieją także pewne wyjątki, na skutek których niemożliwe będzie przeznaczenie pożyczki na cele związane z pracą i prowadzeniem działalności. Dotyczy to poszczególnych gałęzi gospodarki, takich jak:

  • górnictwo węgla
  • rybołówstwo i akwakultury
  • produkcja rolnicza i obrót produktami rolnymi
  • budownictwo okrętowe
  • hutnictwo żelaza i produkcja włókien syntetycznych
  • produkcja lub obrót bronią
  • branża erotyczna
  • działalność w formie spółki prawa handlowego

Pożyczki dla przedsiębiorców – alternatywy

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców nie ogranicza się do prezentowanej dziś pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Obecny wybór jest spory, i możliwe są także chwilówki i pożyczki online dla klientów firmowych. Takie rozwiązania są znacznie wygodniejsze, ponieważ można wnioskować o taką pożyczkę bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Niestety, taki sposób wsparcia finansowego nie jest równie korzystny, i zazwyczaj oprocentowanie jest znacznie większe.

Kredyt gotówkowy – czy przedsiębiorcy mogą go uzyskać?

Przedsiębiorcy, którzy stronią od prywatnych rozwiązań mogą skorzystać z oferty bankowej. Kredyt gotówkowy udzielany jest nie tylko klientom indywidualnym, ale także firmowym. Przewaga bankowych rozwiązań polega na większej maksymalnej kwocie finansowania i lepszych warunkach umowy. Warto jednak wiedzieć, że wymagania do otrzymania kredytu są znacznie większe. Osoby zadłużone bądź wykazujące niskie dochody zazwyczaj nie mają szans na kredyt. Alternatywą w takiej sytuacji są pożyczki dla zadłużonych.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły