Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

wiarygodność firmy pożyczkowej

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? W tej sytuacji mamy kilka rozwiązań – od kredytów gotówkowych w bankach, aż po pożyczki pozabankowe, a nawet pożyczki od osób prywatnych lub rodziny. Wybór jednego ze sposobów na pożyczenie pieniędzy nierzadko uzależniamy od tego, czy darzymy drugą stronę transakcji zaufaniem. W przypadku banków raczej nie ma tu podstaw do jakichkolwiek wątpliwości, choćby ze względu na obejmujące ich działalność restrykcyjne przepisy. A jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej? Czy warto robić to przed podjęciem współpracy z nieznaną dotąd firmą?

Wiarygodność firmy pożyczkowej

Szukając możliwości pożyczenia pieniędzy u jak najbardziej wiarygodnej firmy, zapewne skierujemy się w stronę banku. To największe instytucje na rynku finansowym, nierzadko z milionami klientów i długim stażem na rynku. Tam jednak musimy spełnić sporo warunków, m.in. wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i mieć dobrą historię kredytową w BIK. Z tego względu wielu klientów udaje się po pożyczkę do pozabankowych instytucji pożyczkowych. Dostępne tam pożyczki online na raty, chwilówki, czy pożyczki stacjonarne nierzadko mają równie dobre warunki, jak kredyty w bankach.

Różnice między kredytem a pożyczką.

W tym momencie często pojawiają się pytania o wiarygodność firmy pożyczkowej. Niektóre z nich są dość rozpoznawalne i mają ugruntowaną pozycję na rynku. Problem pojawia się natomiast, jeśli chcemy skorzystać ze znalezionej oferty pożyczki przez Internet od niej znanej firmy. Co wtedy? Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej? Czy w ogóle warto się tym przejmować? Oczywiście, że tak. Dobra renoma pożyczkodawca może świadczyć o tym, że współpraca z taką firmą przebiegnie bezproblemowo.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na wiarygodność firmy pożyczkowej?

Pożyczki bez formalności, pożyczka bez sprawdzania BIK, czy pożyczki dla osób zadłużonych – takie oferty bez trudu znajdziemy dziś w sieci. Oferują je pozabankowe firmy pożyczkowe. Widząc je z jednej strony wiemy, że oferta jest przeznaczona także dla osób, które w banku mogłyby nie dostać kredytu. Z drugiej jednak strony niskie wymagania stawiane potencjalnym klientom mogą budzić pewne wątpliwości. Nic dziwnego, że część potencjalnych pożyczkobiorców zastanawia się nad tym, jak sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy.

Dlaczego warto sprawdzić rzetelność firmy pożyczkowej? Jeśli ocena jest pozytywna, możemy być przekonani, że podpisana umowa będzie korzystna dla obu stron. Wiarygodni pożyczkodawcy po prostu oferują swoje usługi klientom, a warunki pożyczki są jasne i zrozumiałe. Nie ma tam ukrytych kosztów, czy nietypowych zapisów, które mogłyby być niekorzystne. Pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów, ci z kolei mogą w dość prosty sposób też zweryfikować drugą stronę.

Powody, dla których warto sprawdzić, czy pożyczkodawca jest wiarygodny

Dlaczego warto zweryfikować rzetelność pożyczkodawcy:

  • mniejsze ryzyko podpisania umowy pożyczkowej z ukrytymi, niekorzystnymi zapisami
  • proste i jasne warunki spłaty zobowiązania
  • bezpieczeństwo transakcji
  • sprawny proces wnioskowania i weryfikacji klienta
  • w przypadku problemów ze spłatą jednej z rat nie zostaniemy od razu “zaatakowani” agresywnymi działaniami windykacyjnymi

Szczególnie ten ostatni punkt dla wielu klientów może być bardzo istotny. Część firm już na chwilę po odnotowaniu opóźnienia w płatności zaczynając wydzwaniać do klienta, czy nakładają duże kary. Wiarygodni pożyczkodawcy z dobrymi opiniami działają bardziej ugodowo. Nierzadko pozwalają na przedłużenie spłaty, czy rozłożenie jej na dłuższy okres (w celu zmniejszenia wysokości pojedynczej raty).

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jak sprawdzić, czy firma pożyczkowa jest wiarygodna?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej. Aby przekonać się, czy firma w ogóle działa legalnie, warto sprawdzić Krajowy Rejestr Sądowy. Możemy przy tym zwrócić uwagę na niepokojąco wyglądają wpisy. Takie wątpliwości powinny sprawić, że podejdziemy do firmy z większą ostrożnością lub nawet całkiem zrezygnujemy z jej usług. Informacji na temat działalności pożyczkodawcy możemy szukać również w CEIDG lub w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.

Świetnym źródłem informacji na temat nierzetelnych pożyczkodawców jest rejestr ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdzimy go za darmo, tak samo jak wpisy w KRS. Stamtąd wprost dowiemy się, że polski organ nadzorujący rynek finansowy ma jakieś zastrzeżenia co do działań danej firmy. Lista ostrzeżeń KNF to dla każdego klienta “czerwona lampka”. Widząc tam pożyczkodawcę, lepiej od razu zrezygnować z jego usług.

Warto polegać na opiniach dotychczasowych klientów

Wspomniane wcześniej sposoby weryfikacji pożyczkodawcy pozwalają przekonać się, czy działa on zgodnie z przepisami. Kolejnym źródłem informacji powinny być dla nas opinie klientów. Z nich dowiadujemy się, jak w praktyce działa dana firma. Szybkie pożyczki online bez trudu znajdziemy w sieci. Tak samo sprawnie przebiega wyszukanie opinii na ich temat. W tym celu można przeczytać recenzję firmy pożyczkowej w naszym serwisie super-pozyczka.pl. Zebrane w ten sposób informacje pozwolą poznać plusy i minusy każdej z firm.

Można też po prostu zdać się ocenę ekspertów, na co dzień zajmujących się branżą finansową. Wszelkie rankingi i zestawienia mogą być tu dobrym źródłem informacji. Oczywiście, powinny pochodzić z rzetelnego źródła, nie powiązanego z pożyczkodawcami.

Zazwyczaj wszelkie głosy krytyki na temat wiarygodności firmy pożyczkowej znajdziemy dzięki wyszukiwarce Google. Wystarczy spędzić tam chwilę na szukaniu informacji o firmie pożyczkowej, z której usług chcemy skorzystać. Jeśli negatywne opinie nie są odosobnione, od razu znajdziemy ich całą masę. Przydatne okażą się też wszelkie informacje medialne, na przykład pochodzące z internetowych wydań gazet i social mediów. Jeśli pożyczkodawca dopuścił się w przeszłości “przekrętów” lub działał na niekorzyść klientów, szybko znajdziesz takie informacje.

Sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy w super-pozyczka.pl

W naszym serwisie znajdziesz szczegółowe informacje na temat wielu firm pożyczkowych i banków działających w Polsce. Recenzje pożyczkodawców tworzymy w oparciu o aktualne dane na ich temat – ofertę, koszty pożyczki, a także opinie klientów. Przed decyzją o wyborze jednej z firm, warto więc poświęcić chwilę na sprawdzenie, czy to wiarygodny pożyczkodawca. Obecnie w naszym kraju mamy tak dużą konkurencję na rynku pożyczkowym, że bez trudu znajdziemy alternatywy dla nierzetelnych firm.

Lista ostrzeżeń super-pozyczka.pl - uważaj na te firmy!

Podsumowanie artykułu

Wiarygodność firmy pożyczkowej jest dość ważna. Co prawda to my pożyczamy od niej środki, każdy klient oczekuje jednak współpracy tylko z zaufanymi firmami. Na szczęście możemy jednak na kilka sposobów sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej. Przede wszystkim wystarczy kilka chwil spędzonych na wyszukiwaniu w sieci, aby znaleźć potencjalne słowa krytyki w stronę firmy. Możemy też sięgnąć do bardziej oficjalnych źródeł informacji. Przydatna jest tu lista ostrzeżeń KNF, a także wpisy o legalności firmy – w Krajowym Rejestrze Sądowym i CEIDG. Sprawdzając wiarygodność pożyczkodawcy możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z jego usług.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto sprawdzać pożyczkodawcę przed podpisaniem umowy?

Niektóre firmy pożyczkowe działają w nie do końca uczciwy sposób. W umowie zawarte są wtedy “kruczki”, a klient jest narażony na dodatkowe koszty. Możemy ustrzec się przed tym, sprawdzając rzetelność firmy przed podpisaniem umowy pożyczkowej.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Warto poszukać informacji o pożyczkodawcy w Internecie. Sprawdź zarówno listę ostrzeżeń KNF, wpisy w KRS, jak i opinie dotychczasowych klientów.

Gdzie sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Informacji na temat pożyczkodawcy możemy poszukać w sieci – w serwisach o tematyce finansowej (np. super-pozyczka.pl), ale także na stronach Krajowego Rejestru Sądowego lub KNF (lista ostrzeżeń publicznych KNF).

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/smart/wiarygodnosc-firmy-pozyczkowej-jak-i-gdzie-ja-sprawdzic
  2. https://radioram.pl/articles/view/51092/Jak-sprawdzic-wiarygodnosc-firmy-pozyczkowej-Poradnik
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły