Lista ostrzeżeń KNF

lista ostrzeżeń KNF

Dzięki dzisiejszemu poradnikowi  dowiesz się, jak sprawdzić listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Zbadamy, kto może się tam znaleźć i dlaczego? Lista ostrzeżeń KNF jest miejscem, które warto sprawdzić przed podjęciem współpracy z instytucją działającą na rynku finansowym. Pozwoli to uniknąć nierzetelnych firm, czy nawet prób wyłudzenia pieniędzy.

Komisja Nadzoru Finansowego. Co to jest KNF?

Przede wszystkim zastanówmy się, czym jest KnF? Komisja Nadzoru Finansowego jest państwowym organem zajmującym się kontrolą rynków finansowych w Polsce. Komisja powstała w połowie 2006 roku i swoim zakresem obejmuje działania firm i instytucji z branży bankowej, papierami wartościowymi, firmami ubezpieczeniowymi, czy funduszami emerytalnymi.

Swoimi działaniami KNF chroni konsumentów przed nieuczciwymi firmami, a także dba o rozwój rynku finansowego w Polsce.  Komisja Nadzoru Finansowego wspiera innowacyjne rozwiązania na rynku (np. system płatności BLIK). Pomaga też w tworzeniu przepisów polskiego prawa (w zakresie finansów, ubezpieczeń, itp.).

Co to jest lista ostrzeżeń KNF?

Komisja Nadzoru Finansowego zbiera informacje na temat firm pożyczkowych, banków i innych instytucji w branży finansowej. Lista ostrzeżeń KNF zawiera dane firm, które zdaniem Komisji działają w sposób nieuczciwy lub są nierzetelne. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju czarna lista firm pożyczkowych, na które warto uważać. Znajdziemy tam firmy podejrzane przez Komisję Nadzoru Finansowego o łamanie przepisów polskiego prawa. Warto więc pamiętać o tym, że lista ostrzeżeń KNF zawiera także w pełni legalnie działające firmy i instytucje. Co więcej, część z nich może być niesłusznie podejrzana przez KNF o nieuczciwe lub bezprawne działania.

Korzystanie z listy ostrzeżeń KNF (wyszukiwanie na liście instytucji finansowych, z którymi planujesz współpracę) może być niemałym ułatwieniem dla osób chcących skorzystać z usług finansowych. Lista ostrzeżeń KNF dostępna jest w Internecie, a sprawdzenie jej jest darmowe. Można więc zobaczyć, jakie firmy mogą być nieuczciwe lub działają nielegalnie. Najlepiej po prostu zrezygnować z usług z taką firmą i współpracy z nią. To szczególnie ważne m.in. w przypadku chęci wzięcia pożyczki przez Internet. Dziś chwilówki online, internetowe pożyczki na raty, a nawet pozyczki na SMS są dostępne w trudnej do zliczenia liczbie firm. Wiele firm działa w pełni uczciwie, te których nie kojarzysz warto sprawdzać na liście ostrzeżeń.

Dlaczego KNF stworzył listę ostrzeżeń?

Lista ostrzeżeń publicznych KNF jest prowadzona już od dłuższego czasu. Pełni funkcję informacyjną. Służy jako ostrzeżenie dla klientów, którzy mogliby skorzystać z usług nieuczciwego podmiotu na rynku finansowym. Lista ostrzeżeń KNF jest na bieżąco aktualizowana, a znajdują się na niej m.in. firmy pożyczkowe. Komisja Nadzoru Finansowego zachęca tym samym potencjalnych klientów (pożyczkobiorców, ale nie tylko) do zachowania zwiększonej ostrożności i czujności. 

Prowadzenie listy ostrzeżeń publicznych przez Komisję Nadzoru Finansowego ma także inne cele. Pomaga w zachowaniu stabilności na polskim rynku finansowym. Jest też efektem stałej analizy firm na rynku finansowym  przez KNF. Przede wszystkim pełni rolę ostrzegawczą dla naszego społeczeństwa.

Jak korzystać z listy ostrzeżeń KNF?

Wystarczy wejść na stronę internetową https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne aby sprawdzić listę podejrzanych podmiotów na rynkach finansowych.Czarna lsita KNF jest prosta w użyciu i skorzystasz z niej bezpłatnie. Na liście ostrzeżeń KNF znajduje się sporo firm, więc do przeglądania jej warto użyć wyszukiwarki. Możemy wyszukać podmiot wpisując jego nazwę. Lista KNF daje też możliwość sortowania wyników według rodzaju zgłoszenia.

Jakie dane znajdziemy na liście ostrzeżeń KNF:

 • nazwa firmy lub podmiotu
 • numery NIP, REGON, KRS
 • informacja o sprawie prowadzonej przez prokuraturę w związku z działalnością firmy
 • inne informacje o sądowych orzeczeniach w sprawie firmy
 • inne informacje i wyszukanej firmie

Przed nawiązaniem współpracy z jedną z firm finansowych warto więc sprawdzić dane dostępne na liście ostrzeżeń publicznych KNF.

Warto też dodać, że w myśl przepisów polskiego prawa, na liście KNF nie mogą znajdować się dane osobowe. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy dane osobowe znajdują się w nazwie firmy wpisanej na czarną listę KNF. Wtedy bez ich podania identyfikacja podmiotu byłaby utrudniona dla konsumenta.

Lista ostrzeżeń KNF – kto może na nią trafić?

Lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego zawiera dane podmiotów, które spełniły jeden z poniższych warunków.  Jednocześnie są to firmy podejrzane o popełnienie przestępstwa.

 • podmiot nie posiada wymaganych uprawnień/zezwoleń, a obraca instrumentami finansowymi
 • firma prowadzi działalność bankową bez zgody KNF
 • bezprawna emisja obligacji
 • bez zezwolenia KNF prowadzi fundusz emerytalny, fundusz ubezpieczeniowy, giełdę towarową
 • firma inwestycyjna nie posiada wymaganego wpisu do rejestru agentów
 • emisja pieniędzy elektronicznych bez uprawnień
 • dostarczanie usług płatniczych bez zezwoleń i uprawnień
 • używanie niedozwolonych klauzul, np. w reklamach

Nie zawsze firma z branży finansowej, która łamie przepisy polskiego prawa, trafi więc na listę KNF

Do czego może się przydać lista ostrzeżeń KNF?

Lista ostrzeżeń KNF jest wartościowym źródłem informacji dla osób chcących podjąć współpracę z podmiotem z rynku finansowego. Czy ostrzeżenia KNF mogą być przydatne? Oczywiście, że tak! Sprawdzając listę można uniknąć współpracy z nierzetelnymi firmami, a nawet prób oszustwa lub wyłudzenia pieniędzy.

Sprawdzanie firm i różnych podmiotów na czarnej liście KNF jest więc bardzo dobrym nawykiem. Może zapobiec utracie swoich pieniędzy, często oszczędności zbieranych przez całe życie. To dziś szczególnie istotne. Na polskim rynku pożyczek, chwilówek i innych usług finansowych jest coraz więcej firm. Część z nich działa w nieuczciwy sposób i może mieć intencję wyłudzenia Twoich pieniędzy. Warto na nie uważać, zachować ostrożność i sprawdzać podmioty na liście KNF.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły