Jak napisać uzasadnienie do wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

uzasadnienie do wniosku o spłatę ratalną

Masz problem z pożyczonymi pieniędzmi? Okazuje się, że jesteś grupie 2.5 mln osób. W Polsce z tym problemem borykają się dłużnicy, a naprzeciw nim wychodzi wniosek o ratalną spłatę zadłużenia. Wiesz, jakie korzyści zapewnia? Chcesz dowiedzieć się jak napisać uzasadnienie do tego wniosku, aby móc rozłożyć dług na raty? Od odpowiedzi dzieli Cię kilka minut czytania.

Problemy finansowe Polaków

Nie wszyscy potrafią rozporządzać swoimi dochodami, nie wszyscy są w sytuacji, gdzie rozdysponowywanie środków jest łatwe. Obydwie jednak grupy składają się na 43-miliardowe zadłużenie Polaków. Część z nich te długi próbuje spłacać, inni unikają kontaktu z pożyczkodawcą lub częściej – pożyczkodawcami. Niestety procent zadłużonych z roku na rok rośnie, a jeśli chodzi o poprawę tego stanu rzeczy, to nie wydaje się, żeby znacząco miała ulec zmianie. Dlaczego? Około 10% ankietowanych przedstawia swoją sytuację finansową jako skrajnie beznadziejną, a blisko 50% emerytów albo boryka się z niewystarczającą ilością środków do życia, albo bardzo obniża jego standard. 

Zaskakującym może być zatem raport wykonany na zlecenie KRD, który mówi, że niespełna 70% polaków ocenia swoją sytuację finansową jako pozytywną.

Windykacje

Dochodzenie roszczeń nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Wynika to z faktu, że klienci coraz częściej pobierają pieniądze na tymczasowe przyjemności i aby lepiej prezentować się przed bliskimi, czy przyjaciółmi.  Dlatego zabawa na wystawnym weselu (na które tym bardziej weźmiemy kredyt na wesele) lub 2-tygodniowe wakacje all inclusive za granicą, mogą skończyć się problemami finansowymi na kilka ładnych lat. To, że przeznaczyłeś pieniądze na luksus, nie skreśla Twojej szansy na dogadanie się z negocjatorem. 

Wielu ludzi spotyka się z windykacją w efekcie trudnej sytuacji życiowej – choroby lub śmierci kogoś bliskiego. W takich i podobnych, dobrze uzasadnionych przypadkach, o wiele łatwiej jest argumentować sytuację i złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty.

Wzór uzasadnienia do wniosku o spłatę ratalną zadłużenia – pobierz darmowy wzór

Poniżej znajdziesz link do wniosku o ratalną spłatę zadłużenia.

Rozłożenie długu na raty – jak napisać wniosek? Wzór do pobrania.

Uzasadnienie do wniosku o ratalną spłatę zadłużenia

Na ostatnią chwilę nie powinno zostawiać się tak poważnych kwestii, jak kwestie finansowe. Dlatego, jeśli to możliwe, staraj się wypracować ugodę na najwcześniejszym etapie, by na Twój majątek nie wszedł komornik. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z usług doradcy, by razem wypracować sensowny plan spłaty długów. Jest to opłacalne z dwóch powodów – po pierwsze zmniejszenie zadłużenia staje się realnym scenariuszem, a po drugie może to pozwolić na chwilowe wstrzymanie naliczania odsetek.

Zatem, jak się za to zabrać?

Trzeba doprowadzić do ugody, a następnie uwiecznić ją na piśmie. Coś co nie jest na papierze, nie ma wartości prawnej. Z tego względu należy przygotować poprawnie wniosek.

Zacząć należy oczywiście od nagłówka, który powinien oddawać przedmiot sprawy, czyli np. ,,Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty”. Umieścić należy także miejscowość, datę oraz dane osobowe – płatnika i wierzyciela.

Co poza tym?

By wniosek był wiarygodny, załącz posiadane dokumenty, które potwierdzą Twoje uzasadnienie – np. potwierdzenie przelewu pensji, kopie rachunków, czy dokumentację lekarską. 

Wniosek o ratalną spłatę zadłużenia – jak złożyć?

Jeżeli chodzi o możliwości złożenia wniosku, jest ich kilka. Ciągle najbardziej aktualna jest opcja stacjonarna, gdzie zainteresowany osobiście składa dokument w Biurze Obsługi Klienta. Poza tym można to zrobić za pomocą poczty, wysyłając list polecony z potwierdzeniem odbioru lub po prostu wysłać pocztą elektroniczną.

Przedawnienie długu

Należy pamiętać, że jeżeli podejmuje się zobowiązania pieniężnego w postaci pobrania pożyczki, prawo nakazuje tę należność spłacić. W innym przypadku zostaną nałożone sankcje. Jeżeli ktoś czeka na magiczną datę przedawnienia długów, tu znajduje się ostrzeżenie: gdy wierzyciel podejmuje próbę uregulowania zadłużenia –  rozpoczyna mediację lub wysyła upomnienia – czas się resetuje.

Czasami jednak długi ulegają przedawnieniu. Kiedy? Jakie długi mogę się przedawnić? Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

Chyba do najbardziej interesujących należą pożyczki prywatne, które przedawnieniu ulegają po dekadzie.

Ile czasu potrzebują inne, poszczególne roszczenia?

  • Czynsz – 3 lata
  • usługi telekomunikacyjne – 2 lata
  • mandat – rok
  • debet na koncie – 2 lata

Pożyczki związane z działalnością gospodarczą przedawniają się po 3 latach.

Przedawnienie długów – na czym polega? Kiedy następuje?

Komornik a wnioskowanie o ratalną spłatę zadłużenia

Czy jest to możliwe? Tak naprawdę zależy to tylko od dobrej woli komornika, nie ma on bowiem obowiązku prowadzenia negocjacji. Dlatego najlepiej od razu zwrócić się do wierzyciela i to z nim ustalić wszelkie szczegóły, gdyż to od jego wniosku zależy postępowanie komornicze. 

W przypadku jednak, gdy nie można łatwo nawiązać kontaktu z wierzycielem, należy spróbować podjąć polubowny dialog z egzekutorem. Haczyk tkwi w tym, że te ustalenia nie są prawomocne i w przypadku, gdy pożyczkodawca, nie wiedząc o nowych warunkach, napisze odpowiedni wniosek, komornik musi zająć część dóbr – np. jakiś procent pensji dłużnika.

Wychodzenie z długów, czyli jak spłacić długi komornicze?

Jak dogadać się z komornikiem?

Zmiana harmonogramu spłat

W życiu trzeba szukać różnych rozwiązań i okazuje się, że nie zawsze najlepszą opcją jest rozkładanie długu na raty. Zamiast tego możesz spróbować poprosić o bardziej dostosowany do Twoich możliwości harmonogram spłat. W listach od wierzyciela mogła też znaleźć się propozycja nowej ugody, dlatego warto jest dokładnie sprawdzić korespondencję. 

Podsumowanie

Wielu Polaków boryka się z problemem zadłużenia. To jednak nie przekreśla szans na wyjście na prostą. Najbardziej skuteczną opcją jest po prostu dialog! Jeżeli obydwie strony chcą współpracować, można doprowadzić do wielu zadowalających kompromisów, takich jak np. ratalne rozłożenie zadłużenia lub zmiana harmonogramu spłat.

Masz problem finansowy? Chcesz się przed nim ustrzec? Dowiedz się więcej w temacie zadłużenia:

Emisja z mieszkania własnościowego za długi – co musisz wiedzieć?

Jak nie dziedziczyć długów? Wszystko, co spadkobiercy powinni wiedzieć.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły