List gończy za długi to dość mało znane rozwiązanie prawne. Zadłużenie kojarzy się przede wszystkim z działaniami windykacyjnymi i komornikiem, więc nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wygląda i jaką funkcję pełni taki dokument. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, czym jest list gończy wystawiany ze względu na istniejące zaległości, jakie konsekwencje za sobą niesie i kto może go wydać.
- List gończy za długi – co to takiego?
- Jak sprawdzić, kto jest poszukiwany listem gończym?
- Kto może wystawić list gończy za zadłużenie?
- Jakie informacje znajdują się w liście gończym?
- Jakie są konsekwencje listu gończego za długi?
- Anulowanie listu gończego – czy to możliwe?
- Czy da się uniknąć listu gończego za długi?
List gończy za długi – co to takiego?
List gończy za długi to oficjalny dokument prawny, którego celem jest wyegzekwowanie należnej kwoty od osoby zadłużonej. Tego rodzaju pisma nie wystawia się w przypadku mniejszych zadłużeń. Jeżeli opóźnienie w spłacie wynosi kilka dni, to zazwyczaj wierzyciele naliczają odsetki karne bądź korzystają z pomocy firm windykacyjnych.
Opisywany rodzaj listu gończego wydaje się w sytuacjach, w których namierzenie osoby zadłużonej, tak samo jak nakłonienie jej do uregulowania długu, jest znacznie utrudnione. Kwestię wydawania listów gończych reguluje Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Jak sprawdzić, kto jest poszukiwany listem gończym?
Obawiasz się, że w związku z Twoją sytuacją został wystawiony list gończy? Możesz łatwo sprawdzić, czy rzeczywiście do tego doszło. W tym celu wystarczy sprawdzić bazę osób poszukiwanych, która jest dostępna do wglądu bez żadnej dodatkowej opłaty. Baza dostępna jest pod adresem https://poszukiwani.policja.gov.pl.
Odpowiednie informacje gromadzą również funkcjonujące w Polsce rejestry dłużników, głównie bazy BIK i BIG. Uiszczając niewielką opłatę można uzyskać raport, w którym znajdują się informacje odnośnie tego, czy dana osoba jest zadłużona. W ten sposób instytucje bankowe i niektóre firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów i sprawdzają ich zdolność kredytową.
Jak pobrać raport BIK? Instrukcja krok po kroku
Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie Krajowego Rejestru Karnego za pośrednictwem internetowego systemu e-KRK. W ten sposób można uzyskać zaświadczenie dotyczące tego, czy użytkownik jest (lub był) karany.
Kto może wystawić list gończy za zadłużenie?
Mogłoby wydawać się, że list gończy za długi wystawia wierzyciel, skoro to jemu zależy na odzyskaniu środków od dłużnika. Tak jednak nie jest, a wystawić list gończy mogą jedynie upoważnione do tego władze prawne (prokuratura lub sąd) na wniosek prokuratora lub policji.
Wystawiony dokument ma za zadanie poinformowanie opinii publicznej o tym, że dana osoba popełniła określone przestępstwo. Wizerunek osoby poszukiwanej jest upubliczniony, co zwiększa szansę na złapanie sprawcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności za swój czyn.
Jakie informacje znajdują się w liście gończym?
W treści listu gończego znajduje się zapewnienie o utrzymaniu w tajemnicy informacji o osobie zgłaszającej poszukiwanego, a czasem też wzmianka o wysokości nagrody pieniężnej, jeżeli przewiduje się takową. W dokumencie widnieją również niezbędne informacje, takie jak:
- dane dłużnika – w szczególności informacje, dzięki którym łatwiej będzie rozpoznać osobę poszukiwaną, tj. imię, nazwisko, płeć, znaki szczególne, rysopis, a czasem również zdjęcie
- treść postawionego zarzutu – w przypadku listu gończego za długi będą to informacje o istniejącym zobowiązaniu
- dane wystawcy listu – informacje o prokuratorze lub sądzie, odpowiedzialnym za wystawienie danego listu gończego
- informacje kontaktowe – dane jednostki, z którą należy się skontaktować w przypadku znajomości miejsca pobytu osoby poszukiwanej listem
- informacje prawne – ostrzeżenie o konsekwencjach wynikających z ukrywania osoby poszukiwanej lub ułatwiania jej ucieczki
Warto w tym miejscu nadmienić, że nie każdy list gończy za długi musi posiadać wszystkie z wymienionych powyżej informacji. Jeżeli część danych osobowych poszukiwanego nie będzie znana, to nie pojawią się one w treści dokumentu.
Jakie są konsekwencje listu gończego za długi?
List gończy wystawia się nie tylko wobec osoby ukrywającej się ze względu na popełnione przestępstwo. Dokument ten ma zastosowanie również wtedy, gdy istnieją jedynie podejrzenia co do popełnienia poważnego przestępstwa i wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.
Ewentualne konsekwencje związane z wydaniem omawianego pisma to wprowadzenie informacji do rejestru dłużników, wszczęcie postępowania sądowego, jak i również aresztowanie osoby zadłużonej. Odpowiedzialność mogą ponieść również osoby trzecie, jeżeli pomagały dłużnikowi w ukrywaniu się lub ucieczce.
Anulowanie listu gończego – czy to możliwe?
Listu gończego nie można anulować, tak samo jak nie można zaskarżyć decyzji o jego wydaniu. Istnieją nieliczne sytuacje, w których dokument ten traci swoją moc. Będzie to m.in. uchylenie decyzji przez wystawcę listu gończego, uregulowanie zobowiązania, zmiana okoliczności prowadzonej sprawy i stwierdzenie błędu przy wystawianiu pisma.
Należy zaznaczyć, że anulowanie listu gończego poprzez spłatę długu może odbyć się również z udziałem innej osoby. Mamy wówczas do czynienia z przystąpieniem do długu, gdzie to osoba trzecia bierze współodpowiedzialność za występujące zadłużenie. Wierzyciel musi zostać o takiej sytuacji powiadomiony przez pierwotnego dłużnika lub stronę przystępującą.
Czy list gończy się przedawnia?
Zwykłe zobowiązania finansowe ulegają przedawnieniu po określonym czasie. Sam bieg przedawnienia ulega przerwaniu, gdy wierzyciel poweźmie działania przed sądem lub uprawnionym organem – tymi samymi podmiotami, które mogą wystawić list gończy. Dokument ten nie przedawnia się, a jego moc prawna wygasa jedynie w opisanych wcześniej przypadkach lub w sytuacji, w której osoba poszukiwana zostanie zatrzymana na podstawie listu.
Przedawnienie długów – kiedy następuje? Na czym polega?
Czy da się uniknąć listu gończego za długi?
Da się uniknąć wystawienia listu gończego za długi, ale w tym celu konieczne będzie stawienie się na wezwanie prokuratury. Dopiero próby ucieczki lub ukrycia swojego miejsca pobytu prowadzą do wystawienia takiego pisma. O wiele rozsądniejsze będzie podjęcie działań, dzięki którym wierzyciel nie przeniesie sprawy na drogę sądową.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku istniejącego zadłużenia będzie jak najszybszy kontakt z wierzycielem i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Często skutkuje to wypracowaniem kompromisu, który może przyjąć postać rozdzielenia kredytu na mniejsze raty lub umorzenia niewielkiej części zobowiązania.
Jeżeli negocjacje z wierzycielem nie przyniosły pozytywnego rezultatu, należy poszukać innych opcji. Jedną z nich może być konsolidacja, polegająca na połączeniu wielu niespłaconych należności w jedną ratę. W ostateczności warto również rozważyć skontaktowanie się z prawnikiem lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
- https://pozyczasz.pl/poradnik/list-gonczy-za-dlugi/