Kredyt na leczenie

Kredyt na leczenie

Niekiedy potrzebujemy dodatkowego źródła pieniędzy ze względu na pojawienie się nagłych wydatków. Czasem jest to związane z chorobą, czy wypadkiem, kiedy pojawia się konieczność sfinansowania zabiegów medycznych, rehabilitacji lub leczenia. W podobnej sytuacji możemy skorzystać ze swoich oszczędności, a jeśli ich nie mamy – zdecydować się na kredyt lub pożyczkę. Szukając środków na ten cel, warto szukać ofert dostępnych przez Internet, co znacznie skraca czas oczekiwania na wypłatę środków. Dziś sprawdzamy, jak działa kredyt na leczenie i jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać.

Kredyt medyczny na leczenie

Obecnie rynek finansowy w Polsce jest niezwykle rozwinięty. W związku z tym klienci mogą skorzystać z różnych rodzajów kredytów. Kredyt na leczenie, czyli kredyt medyczny, nie zawsze musi być jednak produktem innym od wszystkich. Czasami będzie to po prostu standardowy kredyt gotówkowy na dowolny cel. W takiej sytuacji banku nie interesuje, w jaki sposób wydasz pieniądze uzyskane z kredytu.

Ranking kredytów gotówkowych - najlepsze aktualne propozycje

W związku z tym, środki z kredytu możemy wykorzystać na takie cele, jak:

  • leczenie
  • zakup leków
  • rehabilitacja
  • kupno sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego
  • zabiegi medyczne
  • diagnostyka medyczna
  • usługi dentystyczne, zabiegi stomatologiczne
  • medycyna estetyczna
  • inne formy leczenia

Wszelkie badania dowodzą, że najczęstszym powodem korzystania z kredytu medycznego jest chęć sfinansowania zabiegów dentystycznych. Nic dziwnego – konieczność leczenia zębów nierzadko kosztuje kilkaset, kilka tysięcy złotych, a nawet więcej. Potrzeba umówienia wizyty i sfinansowania leczenia nierzadko pojawia się natomiast dość nagle i niespodziewanie.

Korzystając z kredytu medycznego na dowolny cel nie masz obowiązku udowadniać, na co przeznaczysz pieniądze. To spory plus i oszczędność czasu – nie musimy martwić się o kolejne kwestie formalne w i tak już dość stresującej sytuacji.

Jak dostać kredyt na leczenie?

Nieczęsto w bankach i firmach pożyczkowych znajdziemy dedykowane kredyty i pożyczki medyczne. W zdecydowanej większości przypadków klienci decydują się więc na zwykły kredyt, a nawet pożyczkę online. Możemy więc po prostu poszukać na rynku możliwości pożyczenia pieniędzy w interesującej nas sumie. Najpierw warto ją ocenić, czyli dowiedzieć się, ile w przybliżeniu może kosztować zabieg medyczny, czy inny wydatek. Następnie oceń możliwości spłaty takiego zadłużenia. Określ tym samym okres spłaty, który wpływa na wysokość miesięcznej raty. Mając te informacje możesz poszukać propozycji w ofertach banków i firm pożyczkowych.

Możliwe jest też szukanie dodatkowych pieniędzy na leczenie poza bankiem. W firmach pożyczkowych najczęściej przyznawalność jest bardzo wysoka, a pożyczki są dostępne przez Internet. Co więcej, takie rozwiązanie nierzadko ma podobne warunki spłaty, jak kredyty w bankach. Warto rozważyć ten wygodny i szybki sposób na pożyczenie pieniędzy na cele medyczne lub prywatne leczenie.

Na polskim rynku znajdziesz też trochę firm, które wyspecjalizowały się w pożyczaniu pieniędzy na leczenie. Przeglądając ich propozycje zawsze warto porównać ofertę z tym, co proponują banki i firmy pożyczkowe. Sprawdź, w którym miejscu masz szansę na pożyczenie interesującej Cię sumy i gdzie jest najniższe RRSO (podsumowuje wszelkie koszty pożyczki lub kredytu w ujęciu rocznym i w stosunku do pożyczonej kwoty).

Czym się różni RRSO od oprocentowania nominalnego?

Co będzie potrzebne do skorzystania z kredytu na leczenie?

A jak w praktyce wziąć kredyt na operację lub leczenie? To dość proste. Przede wszystkim zacznij od wybrania najlepszej propozycji banku lub firmy pożyczkowej. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku. Jeśli to kredyt przez Internet – wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. W takiej sytuacji pieniądze trafią na wskazane w formularzu konto bankowe. We wniosku kredytowym podajemy podstawowe informacje, jak:

  • dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL)
  • numer dowodu osobistego
  • informacje o zarobkach i zobowiązaniach
  • dane kontaktowe
  • numer konta bankowego do przelewu
  • dodatkowe dokumenty (np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach)

Weryfikacja tożsamości odbywa się na różne sposoby. W przypadku osobistej wizyty w placówce, po prostu okazujemy dokument tożsamości. Wnioskując przez Internet możemy wybrać jeden z kilku sposobów:

  • przesłanie skanu dowodu osobistego
  • wideoczat z doradcą z banku
  • przelew weryfikacyjny
  • jednorazowe zalogowanie do bankowości elektronicznej

Warunki kredytu lub pożyczki na leczenie

Tu dużo zależy od Twoich potrzeb i wybranej firmy pożyczkowej lub banku. Jeśli wystarczy Ci mniejsza suma (np. kredyt na leczenie zęba w kwocie kilkuset złotych), zapewne w każdej firmie znajdziesz taką propozycję. Jeżeli natomiast leczenie jest kosztowne (np. operacja, czy długa rehabilitacja), musisz dokładnie zapoznać się z warunkami w różnych bankach. Poznając je sprawdzisz, czy instytucja ma dla Ciebie pożyczkę lub kredyt w odpowiednio dużej wysokości. Najczęściej jednak w banku kredyt gotówkowy na dowolny cel (czyli też na leczenie, zabiegi medyczne, leki) może mieć kwotę przekraczającą kilkanaście tysięcy złotych. W większości przypadków będzie to wystarczająca suma.

Pamiętaj jednak o tym, że ostateczna decyzja należy do banku lub firmy pożyczkowej. To, że mają w swoim portfolio kredyty na daną sumę, nie oznacza, że właśnie tyle możesz pożyczyć. Tu przechodzimy do jednej z najważniejszych kwestii w kontekście kredytów i pożyczek – oceny zdolności kredytowej. To jej wynik jest kluczowy przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu lub odmowie. Poza tym każdy wnioskodawca musi spełnić inne warunki:

  • być osobą pełnoletnią
  • mieć źródło dochodów (firmy pożyczkowe akceptują ich wiele)
  • posiadać zdolność do czynności prawnych
  • mieć polskie obywatelstwo, adres zamieszkania na terenie Polski
  • mieć odpowiednią zdolność kredytową, dobrą historię kredytową

Firmy pożyczkowe pozabankowe zwykle przymykają oko na nieco gorszą historię kredytową, czy słabszą zdolność. Banki są pod tym względem dość restrykcyjne i oczekują bardzo dobrych wyników analizy wnioskodawcy.

Czy środki z kredytu na leczenie można wykorzystać za granicą?

Jeśli zdecydujesz się na kredyt medyczny w postaci zwykłego kredytu gotówkowego lub pożyczki na dowolny cel, nie ma żadnych ograniczeń. Pieniądze możesz wtedy wydać w Polsce i za granicą lub nawet zatrzymać je dla siebie. Możliwe jest finansowanie dzięki nim przeróżnych zabiegów i usług medycznych, w tym dentystycznych, chirurgicznych, ginekologicznych, onkologicznych, okulistycznych i pozostałych.

Zdolność kredytowa a kredyt medyczny

Ocena zdolności kredytowej jest kluczowa do otrzymania zgody na kredyt na leczenie. To samo dotyczy zresztą pozostałych rodzajów kredytów i pożyczek, a nawet chwilówek przez Internet. Wiele czynników wpływa na Twoją zdolność kredytową, przede wszystkim są to jednak:

  • wysokość zarobków i ich źródło (np. rodzaj umowy, staż w pracy, stanowisko)
  • posiadane zobowiązania (np. płacone pożyczki, karta kredytowa)
  • stałe koszty utrzymania, rachunki
  • wiek wnioskodawcy, stan cywilny
  • ilość osób na utrzymaniu
  • historia kredytowa (czy dotychczasowe zobowiązania były płacone w terminie)

Im wyższa ma być miesięczna rata nowego zobowiązania, tym lepsza musi być też zdolność kredytowa. Prostym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest więc rozłożenie spłaty na dłuższy okres.

Koszty kredytu medycznego na leczenie

Każdy przypadek musielibyśmy rozpatrywać indywidualnie. Koszt kredytu na leczenie w dużej mierze zależy także od wydatków na cele medyczne. Poza tym będziemy musieli oczywiście spłacić także koszty wynikające z odsetek i oprocentowania. W skład miesięcznej raty mogą wchodzić takie opłaty, jak prowizja, marża banku, czy koszt ubezpieczenia. Najlepiej więc zawsze zwracać uwagę na parametr RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje wszystkie koszty kredytu lub pożyczki w ujęciu rocznym – jako procent pożyczonej sumy. Im niższe RRSO – tym lepiej.

Warto też zwrócić uwagę na to, że koszty spłaty kredytu w dużej mierze zależą od okresu kredytowania. Jeśli rozbijemy spłatę na dłuższy okres, pojedyncza rata jest niższa, ale łączny koszt – wyższy.

Czy warto wziąć kredyt medyczny?

Niekiedy po prostu nie mamy zbyt dużego wyboru. Chcąc sfinansować jakiś zabieg lub operację, czasem po prostu musimy postarać się o zewnętrzne finansowanie. Kredyt gotówkowy na dowolny cel lub pożyczka ratalna mogą być więc bardzo pomocne. Stojąc przed niespodziewanymi, wysokimi wydatkami często zadajemy sobie więc nie pytanie “czy”, a “skąd” wziąć kredyt. Porównaj propozycje różnych firm, zwróć przy tym uwagę na dostępność potrzebnej Ci kwoty, a także wszelkie koszty kredytu (RRSO).

Podsumowanie artykułu

W zdecydowanej większości przypadków kredyt na leczenie to po prostu zwykły kredyt gotówkowy. Pieniądze możesz wtedy wydać na dowolny cel. Polacy najczęściej wydają pieniądze z kredytu medycznego na zabiegi stomatologiczne. Możliwe jest też jednak wykorzystanie tak zdobytych pieniędzy na inne cele – na leczenie u innego specjalisty, czy rehabilitację. Coraz większą  popularnością cieszą się też zabiegi związane z medycyną estetyczną. Także je można finansować korzystając z kredytu na leczenie. Zanim zdecydujesz się na konkretną propozycję banku lub firmy pożyczkowej, porównaj warunki spłaty z innymi ofertami. Wybierz najlepszą z nich pod kątem finansowym.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest kredyt na leczenie?

Najczęściej kredyt medyczny służy do finansowania różnych zabiegów medycznych, stomatologicznych, czy estetycznych. Zwykle jest to jednak dość standardowy kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Na co można wydać pieniądze z kredytu medycznego?

Kredyt na leczenie to najczęściej zwykły kredyt na dowolny cel. Można więc wydać pieniądze na różne sposoby – m.in. finansowanie zabiegów stomatologicznych, medycynę estetyczną, rehabilitację, zakup leków i inne usługi medyczne.

Gdzie szukać kredytu na leczenie?

Obecnie kredyt na leczenie znajdziesz w każdym banku. To po prostu standardowy kredyt gotówkowy lub pożyczka na dowolny cel.

Źródło:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-leczenie/
  2. https://www.infodent24.pl/bizdentpost/kredyt-na-leczenie-u-dentysty-polacy-coraz-czesciej-sie-na-to-decyduja,124182.html
  3. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/kredyt-na-leczenie-jak-go-wziac-kiedy-warto-rodzaje-raty/cg6y5nv
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły