Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Jeśli myślimy o wzięciu kredytu hipotecznego kwestia zarobków i zatrudnienia jest niezmiernie ważna. Mówiąc wprost – bez odpowiednio stabilnego zatrudnienia i dobrej pensji możemy po prostu nie dostać kredytu. A co dzieje się potem? Czy bank wymaga dostarczania szczegółowych informacji na temat zmiany stanowiska lub pracodawcy? Tematem naszego dzisiejszego poradnik jest kredyt hipoteczny a zmiana pracy. Zapraszam zatem do dalszej lektury!

Kredyt hipoteczny i zmiana pracy

Mimo, że pensja minimalna w Polsce dość mocno wzrosła, nie zmieniło to za mocno możliwości Polaków do zakupu wymarzonego mieszkania lub domu. Pensja rośnie, ale koszt zakupu mieszkania także. W związku z tym, nawet mimo próby oszczędzania pieniędzy, często ratujemy się kredytem hipotecznym. Gdy pytamy bank o możliwości skorzystania z tego produktu, zostajemy poddani wnikliwej ocenie. Przede wszystkim bank oczekuje dobrej historii kredytowej, a także odpowiedniej zdolności kredytowej.

Na zdolność kredytową wpływ mają nasze zarobki, ich źródło, a także inne kwestii (np. wiek, posiadane zobowiązania, osoby na utrzymaniu). W związku z tym nasze miejsce pracy i zajmowane tam stanowisko są dla banku bardzo ważne. Każdy bank bierze te informacje pod uwagę, gdy analizuje wniosek kredytowy. Stabilna praca wpływa na Twoją wiarygodność w oczach banku. Z pewnością zmiana pracy może więc wpłynąć na możliwość otrzymania kredytu hipotecznego lub jej brak.

Czasem najlepszym sposobem na poprawę swojej zdolności kredytowej jest więc po prostu zmiana pracy. Lepsze zarobki, czy możliwość otrzymania lepiej widzianej przez bank umowy to tylko niektóre z plusów. Sporo osób twierdzi też po prostu, że czasem przydaje się taka zmiana. Nowe otoczenie, nowe możliwości, czy nauka dodatkowych umiejętności mogą być motywacją równie silną, jak sama pensja.

Jak banki oceniają różne miejsca pracy?

We wniosku o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy bank zawsze pyta o miejsce pracy i wykonywany zawód lub stanowisko, na którym pracujesz. Okazuje się bowiem, że różne miejsca pracy mogą powodować, że w oczach banku jesteśmy bardziej lub mniej wiarygodnym klientem. Przede wszystkim, najlepiej widziane są tak zwane zawody zaufania publicznego. To choćby takie zawody, jak lekarz, prawnik, doradca podatkowy, czy pracownik służb mundurowych.

Równie istotna jest forma zatrudnienia. Najlepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dobrze, gdy na danym stanowisku lub u jednego pracodawcy pracujemy już od dłuższego czasu. Bank odbiera to jako stabilne, solidne zatrudnienie. Dłuższy staż pracy, lepsza umowa i dobry zawód poprawiają ocenę zdolności kredytowej. Oznacza to, że możemy liczyć na taki sam kredyt przy niższych zarobkach.

Kredyt hipoteczny a własna działalność gospodarcza (b2b).

Na szczęście, osoby pracujące w oparciu o umowę-zlecenie, czy o dzieło nie stoją na straconej pozycji. W ich przypadku bank może natomiast oczekiwać wyższych zarobków, czy lepszego zabezpieczenia spłaty (np. wyższego wkładu własnego).

Co jeszcze jest ważne, aby dostać kredyt hipoteczny?

Podczas analizy naszego wniosku kredytowego bank bierze pod uwagę:

  • zarobki
  • miejsce pracy
  • stanowisko, wykształcenie
  • posiadane zobowiązania (długi, stałe opłaty)
  • koszty mieszkaniowe
  • historię kredytową
  • ilość osób na utrzymaniu
  • wiek
  • i inne czynniki

Jak widać, choć na liście jest kilka aspektów związanych z pracą, nie są to jednak jedyne czynniki oceniane przez bank. Co ciekawe, dla zdolności kredytowej nie ma natomiast większego znaczenia, czy dwoje wnioskodawców ma ślub.

Kredyt dla dwóch osób bez ślubu.

Utrata pracy i kredyt hipoteczny

Każdy musi się liczyć z utratą miejsca pracy podczas spłaty kredytu. Możliwe jest też obniżenie osiąganych dochodów. Czasem ma to związek ze sprawami zawodowymi (np. zwolnienie z pracy), innym razem to skutek wypadku i długiego pozostawania na zwolnieniu. Niekiedy też, chcąc liczyć na wyższe zarobki w przyszłości, decydujemy się na zmianę pracy i obniżkę zarobków w tym momencie.

Na szczęście krótkotrwały brak pracy nie musi być dla kredytobiorcy, ani banku problemem. Zwykle istnieją sposoby na dogadanie się z bankiem, czy firmą pożyczkową. Odroczenie spłaty kredytu to sposób na uniknięcie działań windykacyjnych, czy naliczania kar. Oczywiście, doskonałym rozwiązaniem są też wakacje kredytowe dla osób z kredytem hipotecznym.

Wakacje kredytowe - kto może z nich skorzystać w tym roku?

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy w trakcie spłaty

Oczywiście, zmiana pracy może zmienić ocenę zdolności kredytowej. A co w sytuacji, gdy już mamy kredyt i zmienimy pracodawcę lub stanowisko? Dla banku liczy się wtedy, abyśmy po prostu terminowo regulowali wszelkie należności. Nie ma obowiązku informowania banku o tym, że nasze źródło dochodów się zmienia.

Obowiązek informacji pojawia się natomiast w przypadku zmiany danych osobowych (nazwisko, numer dowodu osobistego). Ważna jest także aktualność danych kontaktowych i adresowych. Bez tego możemy przegapić istotne informacje z banku.

Zmiana pracy przed złożeniem wniosku kredytowego

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – taką kwestię możemy rozstrzygać na kilka sposobów. Jednym z nich jest dokonanie zmiany pracy już po dostarczeniu do banku zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Możliwa jest zmiana pracy, ale jeszcze przed złożeniem wniosku. Co wtedy?

W momencie podejmowania decyzji kredytowej bank musi mieć aktualne dane. Musimy poinformować bank o zmianie źródła dochodów. Tak samo będzie, jeśli złożyliśmy już wniosek, ale nie podpisaliśmy jeszcze umowy kredytowej z bankiem.

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

Podsumowanie artykułu – kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – to dość ciekawe zagadnienie. Źródło dochodów jest niezmiernie ważne podczas oceny naszego wniosku kredytowego. Bank zawsze zapyta o nie, gdy ubiegamy się o kredyt. Jeśli już złożyliśmy wniosek kredytowy, a doszło do zmiany zatrudnienia, należy poinformować o tym bank. W przeciwnym wypadku bank może po prostu wydać decyzję odmowną. Już po uruchomieniu kredytu nie ma natomiast obowiązku pozostania w tym samym miejscu pracy, czy informowania banku o ewentualnych zmianach.

Najczęściej zadawane pytania

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy, czy trzeba zgłosić?

Jeśli do zmiany pracy dochodzi już w trakcie spłaty kredytu – nie musisz nic robić. Jeśli natomiast jeszcze nie podpisałeś umowy z bankiem, należy zaktualizować informacje.

Czy w trakcie spłaty kredytu trzeba informować bank o zmianie pracy?

Nie, nie ma takiego obowiązku.

Czy można zmienić pracę spłacając kredyt?

Tak, nie ma żadnego problemu. Pamiętaj jedynie o terminowej płatności kolejnych rat.

Jak długo trzeba być zatrudnionym, żeby dostać kredyt?

W przypadku kredytów hipotecznych banki najlepiej widzą klientów pracujących w danym miejscu od co najmniej pół roku. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym, a tylko jednym z aspektów ocenianych przez bank.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609132,kredyty-hipoteczne,kredyt-hipoteczny–a-zmiana-pracy—wszystko-co-musisz-wiedziec,1,1
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-a-zmiana-pracy/
  3. https://mfinanse.pl/blog/kredyt-hipoteczny-a-zmiana-pracy-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły