Ile zarabia nauczyciel?

ile zarabia nauczyciel

Sporo osób zastanawia się, ile zarabia nauczyciel. Myślą o tym zarówno studenci chcący w przyszłości wykonywać ten zawód, uczniowie i ich rodzice, a także sami nauczyciele. Trzeba bowiem wiedzieć, że pensja nauczyciela uzależniona jest od wielu czynników. Postaramy się sprawdzić dziś, jakie są zarobki nauczyciela. Porównamy je też z pensją minimalną w danym roku.

Jakie są zarobki nauczycieli w Polsce?

Nauczyciele w Polsce nie mogą liczyć na wysokie zarobki. Zwykle nie przekraczają one średniej krajowej. Wyjątek mogą tu stanowić nauczyciele dyplomowani, czyli mający najwyższy stopień zawodowy w swoim fachu. Mimo niedużej “podstawy”, nauczyciele mogą jednak liczyć na różne dodatki, czy możliwość płatnych nadgodzin.

To właśnie od posiadanego stopnia zawodowego w dużym stopniu zależy wynagrodzenie nauczyciela. Stopnie nauczycieli to:

 • nauczyciel początkujący (przed 1 września 2022 istniały dwie kategorie: nauczyciel kontraktowy oraz stażysta)
 • mianowany nauczyciel
 • nauczyciel dyplomowany

O ile procent pensja nauczyciela jest wyższa od płacy minimalnej?

Zarobki nauczycieli zależą od posiadanego stopnia. Ostatnia zmiana zarobków miała miejsce pod koniec lutego 2023 roku. Wtedy, w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, wzrosły pensje nauczycieli. Warto podkreślić, że podniesiono pensje już od 1 stycznia, nauczyciele dostali więc wyrównanie.

Ile zarabia nauczyciel początkujący

Rozpoczynając pracę w tym zawodzie, możesz liczyć na zarobki jedynie o około 200 złotych wyższe od pensji minimalnej. Ile zarabia nauczyciel początkujący? Wynagrodzenie wynosi 3690 złotych. Pensja jest więc o równe 6% wyższa od najniższych zarobków. 

Osiem lat temu zarobki było o ponad 30% wyższe, a ww 2011 roku – 62% wyższe w stosunku do pensji minimalnej. W 2007 roku nauczyciel stażysta lub kontraktowy mógł natomiast liczyć na ponad połowę więcej, niż wynosiła pensja minimalna.

Ile zarabia nauczyciel mianowany

Nauczyciel mianowany zarabia niewiele więcej od początkującego. Dopiero osiągnięcie najwyższego stopnia (nauczyciel dyplomowany) daje znaczną podwyżkę wynagrodzenia. Ile zarabia nauczyciel mianowany? W 2023 roku jest to suma 3890 złotych brutto. Pensja 11% wyższa od wynagrodzenia minimalnego oznacza, że wynagrodzenie w pierwszych latach pracy nauczyciela jest dość niskie.

W 2015 roku nauczyciel mianowany zarobił ponad połowę więcej, niż wynosiła pensja minimalna. Cztery lata wcześniej było to o ponad 80% więcej, a w 2007 roku niemal dwukrotnie więcej (195% pensji minimalnej).

Ile zarabia nauczyciel dyplomowany?

Podstawowe wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wynosi 4550 złotych brutto. W porównaniu z pensją minimalną do końca czerwca było to o połowę  więcej. Od 1 lipca 2023 roku płaca minimalna wzrosła jednak z 3010 do 3490 złotych. Dziś nauczyciel dyplomowany zarabia więc o około 30% więcej, niż wynosi najniższe wynagrodzenie.

Można dodać, że między 2007 a 2012 rokiem nauczyciele dyplomowani zarabiali nawet dwa razy więcej, niż ówczesna płaca minimalna. Rekordowy pod tym względem był rok 2007 – wtedy nauczycieli z najwyższym stopniem dostali o 135% więcej, niż wynosiła pensja minimalna. Trzeba jednak pamiętać, że pensja minimalna była wtedy znacznie niższa, niż dziś. W 2015 roku nauczyciele dyplomowani zarabiali natomiast o około 80% więcej od pensji minimalnej. Ta wynosiła wówczas 1750 złotych.

Awans zawodowy nauczyciela

Nauczyciel początkujący zachowuje swój status przez pierwsze 3 lata i 9 miesięcy. Aby zostać nauczycielem mianowanym, musi on po tym okresie zdać odpowiedni egzamin. Nauczyciel mianowany może natomiast ubiegać się o status nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu 5 lat i 9 miesięcy.

Sumując, aby zostać nauczycielem dyplomowanym, nauczyciel musi pracować przez co najmniej 9,5 roku. W tym czasie należy też dwa razy zdać egzamin. Nie zapominajmy też, że należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, by w ogóle rozpocząć pracę jako nauczyciel.

Dodatki do pensji nauczyciela – szansa na wyższe zarobki

Na szczęście, nauczyciele mogą zarabiać więcej, ponieważ przewidziano dla nich sporo dodatków. Są nimi między innymi:

 • dodatek funkcyjny
 • dodatek dla wychowawcy klasy
 • świadczenie na start
 • wysługa lat – dodatek dla nauczycieli z odpowiednim stażem pracy
 • dodatkowe pieniądze w związku z warunkami pracy
 • dodatek wiejski
 • trzynasta pensja
 • premia jubileuszowa

Szansą na najwyższe podniesienie swoich zarobków, nauczyciele mają jednak w postaci nadgodzin. Dodatek za godziny ponadwymiarowe może pozwolić nawet podwoić swoją miesięczną pensję. Oczywiście, oznacza to sporo przepracowanych godzin.

Ile zarabia pracownik Lidla w 2023 roku?

Dla porównania weźmy też pod uwagę zarobki pracownika popularnej sieci sklepów. Pracownik Lidla w 2023 roku zarobi na start od 4200 do 5150 złotych (m.in. w zależności od lokalizacji sklepu). Rok pracy sprawi, że wynagrodzenie wzrasta do 4400-5350 złotych na miesiąc. Po kolejnym roku znów pracownicy dostają podwyżkę – wtedy zarobki w Lidlu mieszczą się w zakresie 4600-5600 złotych.

Wygląda więc na to, że nawet w pierwszym roku pracy w Lidli zarobki mogą być o nawet 600 złotych brutto wyższe, niż pensja nauczyciela dyplomowanego. Mając dwa lata stażu w tym sklepie, każdy pracownik zarobi więcej, niż wynosi podstawowa pensja nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele początkujący i mianowani zawsze zarabiają natomiast mniej, niż wynosi najniższe wynagrodzenie w Lidlu. Warto jednak zaznaczyć, że porównujemy “gołą” pensję – zarówno w Lidlu, jak i w szkole.

Podsumowanie artykułu

Sprawdzając, ile zarabia nauczyciel w Polsce, można się tylko złapać za głowę. Zarobki, choć z czasem rosną, w odniesieniu do płacy minimalnej stale spadają Dziś nauczyciel dyplomowany może liczyć na wyraźnie wyższę pensję od wynagrodzenia minimelnego. Warto pamiętać, że uzyskanie statusu nauczyciela dyplomowanego zajmie prawie 10 lat, wymaga też zdania dwóch egzaminów zawodowych. Sprawdzając ile zarabia nauczyciel i odnosząc tę wartość do pracowników sieci dyskontów (lub innych zawodów) zwykle wniosek jest tylko jeden: nauczyciele zarabiają po prostu niewiele.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia nauczyciel dyplomowany w 2023 roku?

Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2023 roku zarabia w Polsce 4550 złotych brutto.

Ile zarabia nauczyciel mianowany w 2023 roku?

Nauczyciel mianowany zarabia miesięcznie 3890 brutto.

Ile zarabia nauczyciel początkujący w 2023 roku?

Nauczyciel początkujący zarabia w 2023 roku 3690 złotych brutto. To tylko o 200 złotych więcej, niż wynosi pensja minimalna od 1 lipca 2023.

Czy nauczyciel zarabia więcej, niż w Lidlu?

Zarobki nauczyciela dyplomowanego (po niemal 10 latach pracy!) są podobne do pracowników Lidla w pierwszym roku pracy. Kasjer-sprzedawca w Lidlu z rocznym lub dwuletnim doświadczeniem zarobi jednak więcej. Mowa o podstawie wynagrodzenia.

Co się stało z nauczycielem stażystą i kontraktowym?

Od pewnego czasu status nauczyciela początkującego zastąpił stażystę i nauczyciela kontraktowego.

Źródło:

 1. https://glos.pl/obecne-zarobki-nauczycieli-w-stosunku-do-placy-minimalnej-bija-po-oczach
 2. https://businessinsider.com.pl/praca/lidl-szuka-800-osob-do-pracy-na-jakie-stanowiska-i-ile-mozna-zarobic/fx81klx
 3. https://www.money.pl/gospodarka/cala-prawda-o-wynagrodzeniach-polakow-srednia-krajowa-to-mit-6872382955428576a.html
 4. https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/2366/awans-zawodowy-nauczycieli-warunki-uzyskiwania-awansu-zawodowego-na-rozne-stopnie
 5. https://monitorprzedszkola.pl/artykul/dodatki-do-wynagrodzen-nagrody-jubileuszowe-dla-nauczycieli-zasady-przyznawania
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły