Zabezpieczenie przy transakcjach to podstawa. Jednym ze sposób na zwiększenie ich bezpieczeństwa jest korzystanie z rozwiązania, jakim jest forfaiting. Czym jest i jak wyróżnia się na tle faktoringu? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest forfaiting?
Forfaiting to rodzaj finansowania, które pozwala na przeniesienie praw do jakiegoś dobra i otrzymanie za niego środków, które pomniejsza się o odsetki wynikające z forfaitingu. Takie wykupienie terminowych należności wydaje się korzystne dla przedsiębiorców i jest akceptowane na całym świecie.
Najczęściej dotyczy transakcji zagranicznych i przyjmuje postać wekslową. Dotyczyć może również wierzytelności leasingowych i handlowych.
Weksel in blanco – czym jest i kiedy się go używa?
Podmioty forfaitingu
W tym procesie biorą udział aż cztery podmioty: eksporter, forfaiter, importer (dłużnik), bank dłużnika, z czego tylko dwa pierwsze (forfaitysta – eksporter oraz forfaiter) są stronami umowy.
Eksporterem jest podmiot, który zamawia opisywaną usługę, natomiast forfiterem jest ta instytucja, która owe należności zakupuje, przekazując środki forfaityście.
Forfaiting krok po kroku – chronologia
By do tego rodzaju finansowania mogło dojść, najpierw musi zostać podpisana umowa handlowa pomiędzy eksporterem a importerem. Dopiero w tej sytuacji importer zyskuje miano dłużnika, a cała procedura ma szansę być uruchomiona. Jaki jest zatem następny krok?
- Podmiot sprzedający towary za granicę, chcąc się zabezpieczyć, zamawia usługę w jakiejś instytucji finansowej lub banku. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, bank finansuje należności przed upływem terminu płatności importera. W ten sposób przejmuje na siebie ryzyko jego niewypłacalności. Za to ryzyko może pobierać odsetki.
- Następnie muszą zostać spełnione warunki z umowy handlowej, np. dostawa towarów.
- Później należy ten towar zabezpieczyć, dlatego zmienia się jego formę na awal (którym bardzo często staje się bank dłużnika) lub poręczenie, którego może udzielić bank, gdy zweryfikuje zdolność kredytową importera.
- Gdy bank importera poświadczy, że uważa swojego klienta za wypłacalnego, forfaiter (którym jest bank lub instytucja finansowa wybrana przez eksportera) wypłaca pieniądze forfaityście, pomniejszoną o prowizję.
- Na ostatniej prostej pozostaje jedynie spłata należności.
Proces spłacania może trwać bardzo długo, nawet do dekady.
Gwarancja bankowa – czym jest i jak ją otrzymać?
Różnica między faktoringiem a forfaitingiem
Znaleźć można 4 główne różnice w tych sposobach finansowania.
- Czas trwania – jak już zostało wspomniane powyżej, forfaiting dotyczy wierzytelności. Czas umowy należy zawierać osobno na każdą z nich. Faktoring natomiast przybiera umowę na czas określony lub nieokreślony.
- Obszar działania – faktoring może dotyczyć również transakcji krajowych. Ciekawym natomiast jest fakt, że właściwie nie ma przeszkód prawnych, by forfaiting również był stosowany do transakcji w kraju. W tych sytuacjach przybiera on formę cesji wierzytelności.
Cesja wierzytelności – czym jest i jak działa? Wzór do pobrania.
- Koszty – tańszy okazuje się faktoring, gdyż rzadko można w nim znaleźć wysokie koszty rekompensujące ryzyko niewypłacalności importera, ze względu na dużo krótszy czas trwania usługi.
- Wypłacana kwota – tutaj korzystniejszy wydaje się forfaiting, gdyż wypłacalność dla eksportera jest od razu 100%. Taki pełny pocent dotyczyć może również faktoringu, jednak tylko wtedy, gdy finansuje się tym sposobem pojedyncze faktury. W innych sytuacjach faktorant otrzymuje niepełną kwotę (ok.85 %) natychmiast, a resztę po spłaceniu długu przez odbiorcę.
Forfaiting – kto może z niego korzystać?
Tak jak zostało wspomniane wcześniej – ten rodzaj finansowania przeznaczony jest dla przedsiębiorców (osób prawnych), ale także dla jednostek organizacyjnych, które tej osobowości nie posiadają (mających tzw. ułomną osobowość prawną) oraz dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą.
Kiedy najlepiej zdecydować się na terminowy zakup wierzytelności?
Rekomenduje się korzystanie z niego w czasie niepewnej sytuacji walutowej i spodziewanych wahań kursów. Dzięki temu możesz uchronić się przed negatywnymi zmianami.
Walutomat – kursy, opinie i recenzja.
Podsumowanie
Forfaiting jest sposobem finansowania akceptowanym na całym świecie. Polega na terminowym wykupie należności, dzięki czemu eksporter zabezpiecza się przed ewentualną niewypłacalnością importera. Całe ryzyko przejmuje na siebie bank, który stara się je zmniejszyć, weryfikując poprzez bank importera jego zdolność kredytową. Korzystają z niego głównie przedsiębiorcy, wykonujący transakcje międzynarodowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie finansowym? Sprawdź poniższe artykuły.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Czy warto inwestować w kryptowaluty?