Czy wadium przepada?

Czy wadium przepada?

Myśląc  o kupnie nieruchomości, ciekawą opcją wydaje się znalezienie licytacji. To sposób na kupienie mieszkania lub domu (ale też działki lub lokalu usługowego) w niższej cenie. Uczestnictwo w licytacji lub przetargu publicznym wymagają jednak wniesienia wadium. To forma zabezpieczenia. Wiele osób zastanawia się, czy wadium przepada. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w dzisiejszym poradniku.

Co to jest wadium?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się nieco dokładniej, czym jest wadium. Możemy się z nim spotkać w kontekście licytacji, a także przetargów. Wadium to zabezpieczenie w formie finansowej, najczęściej jest wypłacane przelewem. Każdy uczestnik licytacji musi wpłacić wadium, w przeciwnym wypadku nie zostanie do niej dopuszczony. Trzeba więc dopilnować, aby wadium w prawidłowej kwocie wpłynęło do organizatora licytacji lub przetargu (np. Gminy) w ustalonym terminie.

Wysokość wadium jest określona w informacji o licytacji lub w specyfikacji przetargu. Celem wprowadzenia wadium jest zabezpieczenie finalizacji transakcji. Mówiąc prościej – chodzi o to, aby zwycięzca nie wycofał się z zakupu już po zakończeniu licytacji lub przetargu.

Jaką formę ma wadium?

Zwykle wadium ma formę pieniężną. Po prostu płacimy wymaganą liczbę środków przelewem bankowym. Używamy w tym celu danych podanych w informacji o przetargu bądź licytacji. Warto upewnić się, że środki zostaną zaksięgowane na koncie organizatora przetargu przed końcem terminu na wpłatę wadium. W przeciwnym wypadku nie zostaniemy dopuszczeni do przetargu lub nie wystartujemy w licytacji. Wtedy oczywiście wadium zostanie nam zwrócone. Aby zdążyć w terminie warto zlecić przelew kilka dni wcześniej. Możemy też zdecydować się na skorzystanie z przelewu błyskawicznego. Jego koszt to najczęściej kilka złotych.

Jak działa przelew natychmiastowy i ile kosztuje?

Dopuszczane są również inne formy wniesienia wadium. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej. Szczegóły i dostępne formy wnoszenia wadium są ustalane przez organizatora przetargu lub licytacji. W przypadku publicznych przetargów liczą się przepisy prawa o organizacji przetargów. Jeśli natomiast przetarg lub licytację organizuje podmiot niepubliczny, wszystkie detale zapisuje w regulaminie. Czasem wcale nie ma wadium, wtedy nie trzeba nic wpłacać, aby wziąć udział w licytacji. Wtedy pytanie “czy wadium przepada” w ogóle się więc nie pojawi.

Wniesienie wadium w terminie

Jeżeli w warunkach postępowania (licytacji lub przetargu) pojawia się konieczność wniesienia wadium, musimy dopilnować terminu. Liczy się tu nie data wykonania przelewu, a jego zaksięgowanie na koncie organizatora postępowania. Wadium nie musi być wpłacone – mowa o “wniesieniu wadium”, co dopuszcza też możliwość przedstawienia gwarancji przetargowej (gwarancja wadialna) – ubezpieczeniowej lub bankowej.

Wniesienie wadium w formie gwarancji jest wygodne, ponieważ nie musisz spieszyć się z wykonaniem przelewu, ani martwić o to, czy dojdzie na czas do organizatora przedsięwzięcia. Taka opcja pozwala też zachować płynność finansową firmy, jeśli to z jej majątku chcesz wpłacić wadium (np. przystąpić do przetargu publicznego jako firma).

W co warto inwestować?

Czy można wziąć pożyczkę na wadium?

Nie ma większego znaczenia, skąd masz pieniądze na wniesienie wadium. Możesz więc skorzystać z pożyczki online na raty. To całkiem dobre rozwiązanie, kiedy na rynku pojawi się ciekawa okazja inwestycyjna, właśnie w postaci licytacji.

Pamiętaj jednak, że po wygraniu licytacji lub przetargu musisz wpłacić pozostałą kwotę (ostateczną sumę pieniędzy pomniejszoną o wadium. Jeśli planujesz finansować to z pomocą banku (np. wziąć kredyt mieszkaniowy) – wcześniejsza pożyczka na wadium może obniżyć zdolność kredytową.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową i dostać większą kwotę?

Kiedy następuje zwrot wadium?

Czy wadium przepada? To zależy. W założeniu wszyscy uczestnicy przetargu lub licytacji, którzy nie zwyciężą, otrzymają zwrot wadium. Niekiedy wadium jest zwracane wszystkim – na przykład w przypadku odwołania licytacji, unieważnienia przetargu, czy nie zakończenia się ich w pozytywny sposób (nie ma wystarczająco wysokiej oferty).

Zwrot wadium jest przeprowadzony w terminie (zwykle) do 3 dni od zakończenia przedsięwzięcia. Wadium nie przepadnie więc osobom, które nie wygrywają licytacji lub nie zwyciężają w przetargu. Termin na zwrot wadium jest określony w polskich przepisach jako “niezwłoczny”.

Możemy złożyć wniosek o zwrot wadium, gdyż nie dzieje się to automatycznie. Warto to zrobić w szczególności w sytuacji, gdy zdecydujemy się na odwołanie swojej oferty przed upływem terminu trwania licytacji. Wtedy możemy odzyskać wpłacone wadium szybciej, niż inni.

Zwrot wadium w podwójnej wysokości

Wadium ma dyscyplinować oferentów. Dzięki tej formie zabezpieczenia rzadziej dochodzi do sytuacji, w której zwycięzca rezygnuje z finalizacji transakcji (wtedy traci wadium). Jeśli jednak po wygraniu licytacji lub przetargu nie dojdzie do zakupu z winy zamawiającego – zwycięzca otrzyma zwrot wadium w podwójnej wysokości. To forma rekompensaty za niedotrzymanie warunków przetargu lub licytacji przez ich organizatora.

Co dzieje się z wadium po wygraniu licytacji lub przetargu?

Jeśli dojdzie do wygrania przetargu lub licytacji, wadium nie przepadnie. W tej sytuacji po prostu w ustalonym terminie (od 5 do 60 dni od zakończenia licytacji) należy wpłacić brakującą sumę. To różnica między wylicytowaną kwotą, a wpłaconym już wadium. W przypadku licytacji mieszkań zwykle wadium to około 15% wartości. Pozostałą część płacimy więc w określonym terminie.

Czy wadium przepada?

Sporo osób zadaje sobie to pytanie. Jeśli dotrzymasz warunków licytacji lub przetargu – wadium nie przepadnie. Stanie się tak jedynie w sytuacji, jeżeli:

  • zwyciężysz w licytacji i nie dopełnisz formalności lub nie zapłacisz brakującej kwoty
  • wpłacisz brakującą kwotę, ale po nieprzekraczalnym terminie 60 dni
  • wygrasz w przetargu, ale zrezygnujesz z procedowania – oferent finalnie nie podpisze umowy z zamawiającym
  • oferent nie dostarczy wymaganych w przetargu dokumentów

Jeżeli więc oferent uchyli się od dokończenia transakcji, wadium po prostu przepadnie.

Podsumowanie artykułu

Wadium to rodzaj zabezpieczenia. Ma chronić zamawiającego przed oferentami, którzy finalnie nie spełnią warunków przetargu – nie dojdzie do finalizacji transakcji. W tej sytuacji organizator ma prawo do zatrzymania wadium w całej wysokości. Uczestnicy, którzy nie zwyciężą w licytacji lub przetargu po prostu otrzymują zwrot wpłaconego wadium. Warto też wiedzieć, że jeśli zamawiający nie dotrzyma warunków przetargu, zwycięzca może zażądać rekompensaty – zwrotu podwójnej wysokości wadium.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest wadium?

Wadium jest zabezpieczeniem na wypadek braku dopełnienia formalności po wygraniu przetargu lub licytacji. Czy wadium przepada? Nie, jeśli dotrzymamy warunków. Wadium jest też zwracane uczestnikom licytacji lub przetargu, jeśli nie zostaną rozstrzygnięte lub jeśli dana osoba nie jest zwycięzcą.

Czy wadium przepada?

Wadium może przepaść tylko w określonych sytuacjach. Stanie się tak, jeśli oferent zwycięży w przetargu lub licytacji, ale nie dojdzie do finalizacji transakcji z jego winy. Mowa o niepodpisaniu umowy lub braku wpłaty brakującej części kwoty (różnicy między wylicytowaną kwotą, a już wpłaconym wadium). Wadium może też przepaść, jeśli spóźnimy się z zapłatą sumy.

Kto otrzyma zwrot wadium w podwójnej wysokości?

Można tego zażądać, jeśli po wygraniu przetargu lub licytacji nie dojdzie do podpisania umowy zmieniającej własność przedmiotu z winy zamawiającego.

Źródło:

  1. https://www.gwarancje24.pl/blog/wadium-w-pieniadzu-czy-gwarancja-wadialna
  2. https://nowa.invest-in-jaworzno.pl/czym-jest-wadium/
  3. https://msp.money.pl/grupa-pl_soc_prawo/wadium_a_nieprzystapienie_do_przetargu,watek,1093715.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły