Współdzielenie konta Netflix

współdzielenie konta netflix

Na rynku funkcjonuje wiele platform oferujących filmy oraz seriale. W zdecydowanej większości z nich zupełnie naturalną funkcją jest możliwość współdzielenia konta. Wykupując jeden abonament, mamy możliwość udostępnienia profilu innym użytkownikom. Pozwala to cieszyć się z oferty platformy streamingowej wielu osobom w jednym czasie. Tak też było w przypadku Netflix, który jako jeden z pierwszych wszedł na polski rynek. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że ta opcja zostanie wkrótce wyłączona. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy współdzielenie konta Netflix rzeczywiście zostanie zakazane.

Współdzielenie konta Netflix

Dziś coraz więcej osób korzysta z platform VOD z filmami i serialami. Najpopularniejsze są Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, czy TVP Go. Współdzielenie konta Netflix jest sposobem na obniżenie ceny miesięcznego abonamentu. Wybierając droższy pakiet w Netflix otrzymujemy możliwość jednoczesnego uruchomienia wideo na kilku ekranach. W założeniu miało być to rozwiązanie skierowane dla rodzin – kilku osób oglądających na różnych urządzeniach inne filmy lub seriale. W praktyce wiele osób dzieli się dostępem do konta ze znajomymi. Współdzielenie konta Netflix możliwe jest dla czterech osób, które mogą między siebie podzielić koszt subskrybcji serwisu VOD.

Czy współdzielenie konta Netflix zostanie zabronione?

W zależności od wyboru pakietu w serwisie Netflix, dotychczas istniała możliwość rozdzielenia konta na kilka profili. Pozwalało to wykupować najdroższe pakiety i dzięki podzieleniu ich na kilka osób, obniżyć wysokie koszty zakupu. Dotychczas praktyka ta była powszechna. Zapisy w regulaminie serwisu mówią o stosowaniu tej opcji w ramach jednego gospodarstwa domowego, a gdy było inaczej, platforma przymykała na to oko. Wiele wskazuje na to, że już niedługo wszystkie osoby, które nie mieszkają pod jednym dachem, a korzystają ze wspólnego abonamentu, będą musiały pożegnać się z tą opcją. Popularny serwis streamingowy wprowadza bowiem nowe zasady mające przeciwdziałać współdzieleniu kont Netflix.

W jaki sposób Netflix będzie kontrolował abonentów? 

Serwis zapowiedział, że będzie monitorował swoich abonamentów. Gdy wykryje, że podczas korzystania zalogowane są osoby o różnych adresach IP, zakwalifikuje ich jako użytkowników spoza gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji użytkownik zostanie poproszony o dokonanie dodatkowej weryfikacji. Na adres mailowy i numer telefonu przypisany do abonenta otrzyma kod PIN. Aby móc kontynuować oglądanie będzie trzeba wpisać go w ciągu 15 minut na urządzeniu, na którym odtwarzane były treści. Jeżeli nie nastąpi to w wyznaczonym czasie, nie będzie można korzystać z serwisu Netflix aż do momentu ponownej weryfikacji. Nowe zasady mają utrudnić współdzielenie konta Netflix  tym osobom, które nie mieszkają razem. Dodatkowo właściciel konta, gdy serwis wykryje nieprawidłowość związaną ze współdzieleniem konta Netflix, będzie otrzymywał monity z wezwaniem do zapłaty. Serwis liczy, że w ten sposób pozyska nowych abonentów, nakłaniając ich do wykupu osobnej subskrypcji.

W opinii użytkowników, plany serwisu Netflix zmierzają jednak do osiągnięcia dokładnie odwrotnego efektu. Agresywna forma ograniczania dostępu i blokowania użytkowników wzbudza w dotychczasowych subskrybentach duże niezadowolenie. Wiele osób zapowiada, że jeżeli w Polsce Netflix skończy z współdzieleniem konta, zrezygnują z dotychczasowego abonamentu i wybiorę ofertę konkurencji. 

Dlaczego Netflix chce rozdzielić konta?

Platforma Netflix od dłuższego czasu jest w słabszej kondycji. Jego oferta musi mierzyć się z ogromną konkurencją na rynku serwisów streamingowych, które mają coraz lepszą i często tańszą ofertą, Liczba subskrybentów Netflix obniżyła się znacząco od czasu powstania serwisu. Dodatkowo koszt Netflix jest stosunkowo droższy niż pakiety oferowane przez inne platformy streamingowe. Jednym z pomysłów na obniżenie cen abonamentu jest propozycja wprowadzenia pakietów z reklamami

Kiedy należy spodziewać się zmian?

Platforma zapowiada zmiany już w 2023 roku. Część użytkowników w Stanach Zjednoczonych zaczęła dostawać już pierwsze komunikaty. W tej chwili nie ma podanej daty, kiedy usługa ograniczenia współdzielenia kont Netflix będzie działać w Europie i Polsce. Sam Netflix nie odpowiedział jeszcze na pojawiające się często pytania od użytkowników, którzy legalnie wykorzystują możliwości platformy, ale ich styl życia wymaga częstych podróży bądź zmian miejsca zamieszkania. Platforma nie poinformowała czy takich użytkowników również zablokuje.

Czy otrzymają wezwanie do zapłaty – tego też jeszcze nie wiemy. Być może sprawa będzie wyglądała jak z wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Dziś mało kto płaci w Polsce abonament RTV, nie słychać też o nakładaniu kar. Platforma informuje, natomiast że klienci, którzy zdecydują się na wykupienie indywidualnego abonamentu, będą mieli ułatwioną ścieżkę przeniesienia profilu bez utraty historii oglądanych w treści. Zapowiadają również udostępnienie promocyjnych ofert skłaniających do wykupienia indywidualnego abonamentu. W tej chwili pozostaje nam czekać, kiedy zmiany zagoszczą na naszym rynku i jak dokładnie Polski przedstawiciel platformy Netflix zachowa się wobec klientów.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły