Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV jak się odwołać?

abonament rtv

Abonament radiowo-telewizyjny od wielu lat wzbudza kontrowersje i jest tematem rozważań tysięcy Polaków Wielu z nas korzysta obecnie z platform streamingowych, jak Netflix, HBO Max i innych, czy w tej sytuacji wciąż trzeba opłacać abonament RTV?  Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty abonamentu RTV? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie po tym, jak znajdzie w swojej skrzynce na listy takie pismo. W poniższym artykule poradzimy,  jak zareagować po otrzymaniu nakazu zapłaty abonamentu RTV. Wskażemy także, na co zwrócić uwagę pisząc odwołanie od nakazu zapłaty abonamentu RTV. W jakich sytuacjach warto wysłać taki sprzeciw, a kiedy warto po prostu zapłacić abonament?

Abonament RTV – zasady płatności

Konieczność płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wiele osób jest odbierana jako relikt przeszłości. Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy nie – kwestię tę regulują przepisy polskiego prawa. Co mówią na temat abonamentu RTV? W świetle przepisów każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego powinien zarejestrować takie urządzenie, na co ma 14 dni. Następnie mamy obowiązek opłacania miesięcznego abonamentu. Skrajne emocje budzi tu dość dziwna konstrukcja przepisów. Trzeba bowiem płacić nie za oglądanie telewizji i słuchanie radia, a za samo posiadanie urządzenia, które to umożliwia. Co ważne, w jednym gospodarstwie domowym abonament płaci tylko jedna osoba, niezależnie od ilości posiadanych pod jednym dachem urządzeń.

Abonament RTV ma jednakową wysokość, niezależnie od ilości posiadanych w domu urządzeń. Tak jest jednak wyłącznie w przypadku osób prywatnych. Firmy muszą opłacić bowiem osobny abonament za każde urządzenie pozwalające na odbiór radia lub TV.

Koszt abonamentu za telewizor i radio

Ile kosztuje abonament RTV? Miesięczny abonament za odbiór telewizji i radia wynosi jedyne 20 złotych. Nie jest to więc wysoka kwota, co nie zmienia faktu, że większość osób unika rejestracji odbiornika i płatności abonamentu. Ciekawe jest to, że nie tylko telewizor lub radio lub wieża Hi-Fi są w świetle przepisów urządzeniami pozwalającymi na odbiór RTV. Za taki sprzęt może być uznany samochód komputer, smartfon, a nawet samochód, w którym zwykle jest przecież radio. Opłacenie abonamentu jest także konieczne niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzeń, czy po prostu je posiadamy.

Zwolnione z abonamentu RTV są jednak osoby po ukończeniu 75 roku życia. Do osób, które nie muszą płacić abonamentu należą także bezrobotni, osoby otrzymujące rentę lub zasiłek socjalne, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności I grupy, kombatanci i osoby głuche lub niedowidzące.

Wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego z Urzędu Skarbowego

Obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają, kto powinien płacić abonament RTV. Poza wymienionymi wcześniej wyjątkami są to niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Unikając płacenia abonamentu RTV trzeba się więc liczyć z tym, że pewnego dnia znajdziemy w swojej skrzynce na listy wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kto może otrzymać nakaz zapłaty abonamentu?

  • osoby, które przestały płacić abonament RTV, a w przeszłości zarejestrowały odbiornik telewizyjny lub radio
  • właściciele odbiorników, którzy nie zarejestrowali sprzętu i nie płacą abonamentu

W jaki sposób pracownicy poczty (oni mogą wskazać osobę, która nie zgłosiła zakupu sprzętu RTV) wskazują osobę  która unika rejestracji urządzenia? To właśnie w ich gestii jest udowodnienie faktu posiadania sprzętu. Mogą to zrobić, na przykład przychodząc do Twojego domu i samemu sprawdzając obecność telewizora lub radia w domu. Warto wiedzieć, że nie ma obowiązku wpuszczania pracownika poczty (na przykład listonosza) do swojego domu. Trzeba też wiedzieć, że samo posiadanie w domu jakiegoś rodzaju anteny na zewnątrz budynku nie jest dostatecznym dowodem.

Gdy przedstawiciel poczty stwierdzić, że w danym gospodarstwie domowym jest odbiornik pozwalający na odbieranie telewizji lub radia, a właściciel nie dokonał rejestracji, rusza cała machina. Najpierw na drodze administracyjnej zostaje wydana decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika. Niezależnie od tego, kiedy pojawił się w domu, karą jest nie tylko konieczność opłacania miesięcznego abonamentu.  Dodatkowa opłata wynosi 30-krotność miesięcznego abonamentu, czyli zwykle 600 złotych.

Pismo z nakazem  zapłaty takiej karty może przyjść z Urzędu Skarbowego. Lepiej go nie ignorować. Niezapłacenie kary w terminie może się skończyć nawet egzekucją komorniczą. Zobacz, jakie rzeczy może zabrać komornik w ramach egzekucji. Nawet jeżeli nie masz więc aktualnie wolnych środków, warto postarać się o pożyczkę. Zobacz nasz ranking darmowych pożyczek online. Mogą okazać się pomocne w tej sytuacji.

Otrzymuję wezwanie – co zrobić?

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty abonamentu RTV przede wszystkim warto powstrzymać emocje. To nie jest bardzo problematyczna sytuacja, prawdziwe kłopoty mogą się natomiast zacząć jeżeli zignorujemy pismo z Urzędu Skarbowego. Najgorsza jest sytuacja, w której od dawna nie płacisz abonamentu, a nie zgłosiłeś wyrejestrowania odbiornika – wtedy trzeba będzie uregulować całość należności, co może być wysoką kwotą. Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego?

  • zapłacić należność
  • złożyć wniosek o rozłożenie spłaty na raty
  • wnioskować o umorzenie długu
  • odwołać się od wezwania do zapłaty

Wniosek o umorzenie długu lub rozłożenie go na raty należy wysłać do Departamentu Budżetu i Finansów w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w Warszawie. Jeśli dotychczas nie prowadzono żadnych działań windykacyjnych, dług powinien zostać przedawniony po 5 latach. Obowiązują tu takie same zasady, jak w przypadku innych zaległości. Zobacz nasz artykuł z informacjami o tym, kiedy długi się przedawniają.

Można więc uznać, że Urząd Skarbowy może naliczyć maksymalnie pięć lat abonamentu RTV wstecz. Poprzednie opłaty uległy bowiem przedawnieniu. Najwyższa opłata, jakiej może zażądać Urząd wynosi więc 1200 złotych.

Odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Komu przysługuje prawo odwołania od nakazu zapłaty abonamentu RTV? Każdy może to zrobić, ale aby mieć dobre podstawy do tego, o odwołaniu powinny myśleć osoby, które są w jednym z poniższych przypadków:

  • nigdy nie zarejestrowałeś odbiornika RTV (nie masz go)
  • wyrejestrować odbiornik RTV i go nie masz
  • jesteś zwolniony z opłaty abonamentu

W tych przypadkach warto napisać odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. W pierwszej kolejności należy poprosić o wskazanie dokumentów, na podstawie których abonent został naliczony. Warto zrobić to jak najszybciej. W przypadku prośby o rozłożenie należności na raty, także warto działać szybko – to działa na Twoją korzyść. Pismo, w którym powinny się znaleźć wszystkie niezbędne dane (Twoje dane osobowe, adres zamieszkania, wskazać sygnaturę wezwania do zapłaty i kwotę)  trzeba wysłać do Departamentu Budżetu i Finansów w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w Warszawie.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

6 komentarzy

Basia

Mąż ma I grupę zgłosiłam PP wypełniłam dokumenty i żadnych przez kilka lat nie otrzymałam wezwania teraz wezwanie że nie płacę, zastanawiam się gdzie była księgowość że nie dopilnowała swoich obowiązków, a teraz otrzymujemy takie wysokie kwoty i straszą nas komornikiem. Starych ludzi łatwo straszyć bo nie wiedzą bo są starzy.

Odpowiedz
Agnieszka

Dzień dobry
Dostałam wrzenie z poczty polskiej o zadłużeniu odbiornika za tata2017do tego roku czy ja mogę się odwołać

Odpowiedz
Anastazja Seul

Proszę o informację
Nie posiadam telewizora a radio właśnie się zepsuło.
Nie chcę go juz naprawiać,
bo jest stare i bardzo rzadko go słuchałam.

Czasami korzytam z radia w komórce lub laptopie.
Czy muszę nadal płacić abonamnet ?

Odpowiedz
Hania

Dziś odebrałam wezwanie do zapłaty za RTV za okres od 01.2017r do 17.09.2022r na bardzo dużą kwotę. Nigdy nie otrzymałam od Poczty Polskiej żadnego powiadomienia o nadaniu mi indywidualnego nadania numeru abonamenta. W internecie znalazłam pismo odwoławcze w którym opisano iż jeżeli placówka PP nie wysłała informacji o nadaniu indywidualnego numeru abonentowi, to ten że może uniknąć płacenia zaległości. Ja nie jestem w stanie spłacić tych zaległości, gdyż od ponad roku przebywam na emeryturze, która jest bardzo niska jest to kwota 1147.51 zł miesięcznie, za którą ciężko mi przeżyć. Dwa miesiące temu przeszłam operację kręgosłupa i nie jestem w stanie nigdzie dorobić, żeby spłacić to zadłużenie. Proszę o radę.

Odpowiedz
Reniu

Wezwanie do zapłaty zostało przysłane do mnie przez Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w Bydgoszczy, zatem czy odwołanie nie powinno być kierowane wlaśnie tam a nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? Mieszka z nami córka, która otrzymuje ręte socjalną

Odpowiedz
Krzysztof

Wezwanie do zapłaty zostało przysłane do mnie przez Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w Bydgoszczy, zatem czy odwołanie nie powinno być kierowane wlaśnie tam a nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły