Losowania Lotto i popularne zdrapki to jedne z tych gier losowych, w których można wygrać prawdziwe pieniądze. Jedni upatrują w tym hazardu, inni zaś widzą to jako niewinną zabawę, na której można przy okazji zyskać. Jak jest w rzeczywistości? Czy można liczyć na ogromne pieniądze bez żadnego wysiłku? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii.
Gry losowe – czy są legalne w Polsce?
Na samym początku zastanówmy się nad tym, czy wszelkiego rodzaju gry losowe są w Polsce legalne i jak całość wygląda pod względem obowiązującego prawa. Okazuje się, że tak – gry losowe są legalne w Polsce, pod warunkiem że spełniają kryteria określone w ustawie o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r.
Według ustawy istnieją cztery kategorie gier hazardowych: gry losowe (bingo, loterie pieniężne), zakłady wzajemne (bukmacherstwo), gry na automatach i gry karciane. Czy każdy może organizować grę należącą do jednej z wymienionych grup? Niekoniecznie. Zgodnie z Art. 5.1. Ustawy, prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa.
Niestety, często spotykanym zjawiskiem są nielegalne gry hazardowe. Kiedyś widywane w postaci podejrzanych automatów umiejscowionych w obskurnych lokalach, dzisiaj spotykane zazwyczaj jako nielegalne gry hazardowe przez internet. Pełen wykaz stron internetowych z nielegalnymi grami hazardowymi można znaleźć pod adresem https://hazard.mf.gov.pl/.
Legalne gry hazardowe – codzienność wielu osób
Wielu Polaków regularnie uczestniczy w hazardzie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wszystko ze względu na niewinną formę, jaką przyjmują najpopularniejsze gry hazardowe. Dobrym tego przykładem są losowania Lotto, które idealnie wpisują się w definicję hazardu – są one grą o pieniądze, gdzie o zwycięstwie decyduje jedynie przypadek.
Sprawa wygląda podobnie z niezwykle popularnymi zdrapkami, które można znaleźć w niemal każdym kiosku i salonie prasowym. Cechuje je niezwykle niski próg wejścia. Wystarczy drobna kwota (najczęściej od 1 do 10 złotych) aby mieć szansę na znacznie większą wygraną. To zachęca wiele osób do regularnego kupowania zdrapek, w nadziei na to, że akurat tym razem się uda. Niestety, nie jest to dobra inwestycja.
Czy hazard jest szkodliwy?
Szkodliwość samego w sobie hazardu jest dyskusyjna – wszystko zależy od zaangażowania, formy gry hazardowej i ilości środków przeznaczanych na tego rodzaju aktywność. Nie można jednak wykluczyć tego, że uczestniczenie w grach hazardowych może doprowadzić do uzależnienia od hazardu. Jest to rodzaj uzależnienia behawioralnego, który zaburza sposób funkcjonowania w życiu codziennym i często wymaga leczenia. Jeżeli przyłapujesz się na coraz częstszym graniu w gry losowe, obstawianiu zakładów, czy też uczestniczeniu w innych grach hazardowych, to warto rozpatrzyć zwrócenie się z pomocą do specjalisty.
Jakie są szanse na wygraną w Lotto?
Aby znaleźć informacje dotyczące prawdopodobieństwa wygranej w Lotto, nie trzeba wcale długo szukać. Dostępne są na stronie organizatora. Okazuje się, że szansa na najwyższą wygraną jest bardzo niska – wynosi zaledwie 1 do 13 983 816. Sprawdźmy, ile wynoszą szanse na trafienie poszczególnej sumy liczb.
Lotto – szanse na wygraną:
- 6 na 6 trafionych liczb – 1 do 13 983 816
- 5 na 6 trafionych liczb – 1 do 54 201
- 4 na 6 trafionych liczb – 1 do 1 032
- 3 na 6 trafionych liczb – 1 do 57
O ile trudno liczyć na największą wygraną, tak szansa trafienia trzech z sześciu liczb nie jest wcale taka niska. W tym miejscu pojawia się jednak pewien haczyk – będzie to naprawdę drobna wygrana. Nagroda za szóstkę to minimum 2 miliony złotych, wygrana za piątkę to ok. 5300 złotych, a za czwórkę ok. 170 złotych. “Trójka” nagradza zwycięzcę jeszcze mniejszą kwotą.
Ile trzeba wysłać kuponów, aby wygrać w Lotto?
Należy pamiętać, że gry hazardowe nie wynagradzają za umiejętności albo wytrwałość – ktoś zgarnie najwyższą nagrodę grając pierwszy raz, podczas gdy ktoś inny może nie trafić żadnej liczby przez całe życie. Teoretycznie, aby być pewnym trafienia wygranej, należy kupić tyle standardowych kuponów za 3 złote, ile wynosi iloraz prawdopodobieństwa.
Ile trzeba wydać, aby mieć pewną wygraną?
- szóstka – 41 951 448 złotych
- piątka – 162 603 złotych
- czwórka – 3 096 złotych
- trójka – 171 złotych
Zdrapki – czy zapewniają większe szanse na wygraną?
Zdrapki, podobnie jak losowania Lotto, cieszą się od lat wysoką popularnością i nie wygląda na to, aby sytuacja miała się zmienić. O ile w przypadku losowań Lotto mamy 2 rodzaje loterii (Lotto i Mini Lotto), tak przy zdrapkach mamy ich do wyboru kilkadziesiąt. Różnią się one ceną, pulą nagród i prawdopodobieństwem trafienia wygranej.
Losowanie w formie zdrapki wyróżnia się tym, że wygrane trafiają się relatywnie często – często co piąty bądź dziesiąty kupon oznacza nagrodę. Nie jest to przy tym najwyższa nagroda, jaką reklamowana jest loteria, ale drobna kwota, mająca zachęcić do dalszego kupowania losów. Nawet jeśli gracz wychodzi na minus, to ma motywację do tego, aby próbować dalej.
Czy da się zwiększyć swoje szanse w zdrapkach?
Możliwe jest zwiększenie swoich szans w zdrapkach, jednak należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z gwarantowaną wygraną. Bardziej opłaca się sięgnąć po te losy, które oferują najwyższe nagrody i jednocześnie są dostępne od dłuższego czasu. Jest tak, ponieważ w przypadku takich zdrapek możemy liczyć na to, że większa liczba wygranych losów jest w obiegu.
Jak hazard zarabia na siebie?
Niezależnie od tego czy będzie to loteria Lotto, zdrapki, automaty, czy zakłady, prawdziwym zwycięzcą będzie ich organizator. To on czerpie pewny zysk, który nie jest uzależniony od przypadku ani działania żadnego algorytmu. Zobaczmy, w jaki sposób poszczególne formy hazardu zarabiają na siebie.
Jak organizatorzy zarabiają na hazardzie?
- gry losowe – w przypadku losowań wartość wygranej jest mniejsza, niż łączna wartość wszystkich kuponów lub zdrapek dostępnych w obiegu. W ten sposób, nawet jeśli ktoś wygra, organizator popularnej gry i tak nie traci.
- zakłady bukmacherskie – formą zarobku przy zakładach wzajemnych jest marża, jaką nakładają bukmacherzy. Ta wynosi najczęściej 3% od każdego zakładu, ale może zdarzyć się, że będzie większa. Jej wysokość zależy od samego bukmachera, rodzaju zakładu i kuponu, a także od dyscypliny sportowej, której dotyczy zakład.
- gry automatowe – podobnie jak w przypadku zakładów bukmacherskich, właściciele automatów zarabiają na prowizjach. Te jednak liczone są nieco inaczej – w większości przypadków za wyniki odpowiedzialny jest algorytm, który uwzględnia interes właściciela danej maszyny. Marża może wynosić od 3% do nawet 20%.
Wystarczy pochylić się nad kwestią hazardu aby dojść do wniosku, że nie da się wygrać z organizatorem danej gry. Co więcej, nawet w przypadku zwycięstwa będziemy musieli odprowadzić podatek od wygranej, który wynosi 10% wartości sumy pieniężnej lub przedmiotu. Podatek naliczany jest od wygranych przekraczających 2280 złotych w losowych grach liczbowych i przekraczających 2000 złotych w innych formach konkursów.
Lotto i zdrapki – czy warto? Podsumowanie
Kupując zdrapkę lub los poświęcamy niewielką kwotę, której często nawet nie zauważamy. Warto jednak spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy i zastanowić się, ile w ten sposób wydamy przez rok, dekadę, czy też resztę życia. Znacznie rozsądniejszym działaniem będzie regularne odkładanie tych środków na lokatę lub konto oszczędnościowe.
W hazardzie nie obowiązują reguły, które pozwolą zwiększyć swoją szansę na wygraną. Ciąg wielu porażek nie zwiększa prawdopodobieństwa uzyskania nagrody następnym razem. Można wydawać tysiące złotych, nie ponosząc żadnego rezultatu. Te same środki można jednak przeznaczyć na lepsze i pewniejsze inwestycje, do czego zachęcamy naszych czytelników.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20092011540/U/D20091540Lj.pdf
https://www.lotto.pl/lotto/jak-grac#Ile-mozna-wygrac