Podatek od wygranej – ile wynosi i kto musi go zapłacić?

podatek od wygranej

Konkursy otaczają nas wszędzie – w telewizji, w radio, w Internecie, a nawet w pobliskim sklepie. Jest wiele sposobów na to, aby wygrać dodatkową gotówkę lub drogie prezenty. Mogą być to loterie, zdrapki, teleturnieje telewizyjne. Tak naprawdę nie ma znaczenie jak wygramy, ale co zyskamy. Gdy los uśmiechnie się do nas, to nagroda może być bardzo wysoka. Należy pamiętać, że ten łut szczęścia wiąże się z czymś takim jak podatek od wygranej. Dlatego nasza nagroda może nie wynosić tyle, ile byśmy tego oczekiwali. Jednak i od tej reguły są wyjątki. Sprawdź, ile wynosi podatek od wygranej i kiedy trzeba go uiścić.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Według art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej albo darmowego prezentu wynosi 10% wartości sumy pieniężnej lub prezentu. Podatek od wygranej jest pobierany od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród ze sprzedaży premierowej. Dotyczy to zarówno wygranych w Polsce, jak i na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podmiot, który przekazuje nam wygraną, ma obowiązek odprowadzić do Urzędu Skarbowego 10% kwoty od wygranej. Osoba wygrana nie musi sama go uiszczać do urzędu. Podatek od wygranej jest pobierany ryczałtem. Warto zaznaczyć, że bez względu na rodzaj oraz wysokość nagrody, procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam. Dlatego nie ma znaczenia, czy nagroda będzie drogocenna, czy wręcz przeciwnie – niewielkiej wartości, podatek wynosi 10%.

Kiedy nie trzeba opłacać podatku od wygranej?

Są sytuacje, w których zwycięzca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku od wygranej. A więc obowiązek zapłaty podatku od wygranej nie dotyczy nagród, których wartość nie przekracza 2000 złotych i zostały one uzyskane w konkursach:

  • organizowanych przez środki masowego przekazu, czyli przez telewizję, radio oraz prasę,
  • dotyczących tematyki naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, artystycznej lub sportowej,
  • dotyczących sprzedaży premierowej.

Dodatkowo zwolnienie z podatku od wygranej dotyczy również wygranej o kwocie nieprzekraczającej 2280 złotych w losowych grach liczbowych (np. gry hazardowe czy totolotek). Jeśli wartość ta zostanie przekroczona, to wtedy trzeba odprowadzić podatek.

Warto pamiętać, że zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą.

Kiedy trzeba odprowadzać podatek?

Już wiesz, kiedy nie trzeba odprowadzać podatku od wygranej. To teraz dla podsumowania sprawdźmy, w jakich sytuacjach należy to zrobić:

  • jeśli w losowych grach liczbowych wartość wygranej przekroczy 2280 złotych,
  • gdy nagroda ma postać materialną i przekracza kwotę 2000 złotych,
  • kiedy dotyczy działalności gospodarczej,

Organizator musi pomniejszyć wygraną o podatek o wartości 10%. Wygraną nagrodę można odebrać dopiero w momencie, kiedy rozliczony jest od niej podatek. Ponadto obdarowany nie rozlicza wygranej w deklaracji podatkowej.

Podatek od wygranej w lotto

A co z wygraną w lotto? Jak już wiemy – lotto należy do losowych gier liczbowych. Gdy wygrasz kwotę, która wyniesie kilkaset złotych, to nie powinieneś się martwić o podatek od wygranej. Jeśli natomiast Twoja nagroda przekroczy próg 2280 złotych, to niestety podatek od wygranej będzie wynosić 10%. Dlatego w przypadku trafienia przysłowiowej szóstki w totka, to do skarbu państwa zostaje odprowadzona naprawdę wysoka kwota.

Wygrana nagroda a jej sprzedaż

Może wydarzyć się taka sytuacja, że obdarowany będzie chciał dokonać sprzedaży otrzymanej nagrody. Czy jest to możliwe? Oczywiście można sprzedać otrzymaną nagrodę rzeczową, bowiem nie istnieją co do tego żadne przeciwwskazania. Jednak warto mieć na uwadze pewne kwestie. Konkretnie dotyczy to terminu sprzedaży nagrody.

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż wygranej przed upływem 6 miesięcy po jej otrzymaniu, to musisz osiągnięty przychód wykazać w deklaracji podatkowej. Wtedy zostanie pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), potocznie nazywany podatkiem od wzbogacania. Dlatego chcąc dokonać sprzedaży wygranej nagrody, to warto odczekać te pół roku. Po upływie tego terminu nie będziesz musiał wykazywać osiągniętego przychodu.

Podatek od wygranej poza Polską

Co jeśli wygrana odbyła się poza granicami Polski? W przypadku konkursów zagranicznych podatek dochodowy również jest pobierany. Jednak różnica jest taka, że odprowadzenia podatku od wygranej ciąży na zwycięzcy, a nie jak w polskich konkursach – na organizatorze. Ponadto podatek może być albo wyższy, albo niższy niż 10% ustalone w Polsce. Dlatego warto pamiętać o dokładnym przeczytaniu regulaminu konkursu, aby potem nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Brak zapoznania się z regulaminem może skutkować podwójnym płaceniem podatku, ponieważ organizator może zawrzeć informację o konieczności rozliczenia podatku w swoim kraju.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły