Jak komornik dowiaduje się o spadku? Czy komornik szuka spadku?

egzekucja komornicza ze spadku

Sytuacja, w której masz na karku komornika nigdy nie należy do przyjemnych. Możemy wtedy spodziewać się licznych działań ze strony komornika. Egzekucja komornicza ma na celu ściągnięcie długu i przekazanie go wierzycielowi. Komornik zwykle zaczyna od blokady konta bankowego i zgromadzonych tam środków, a także może zająć różne ruchomości i nieruchomości. Osoby szukające sposobów na uchronienie się przed egzekucją komorniczą widzą czasem nadzieję w spadku. Czy pieniądze i różne dobra wchodzące w skład takiego spadku mogą zostać objęte egzekucją komorniczą? Czy komornik zajmuje spadek? W jaki sposób komornik dowiaduje się o spadku który może stanowić istotną część majątku dłużnika? Jak przebiega egzekucja komornicza ze spadku? Dziś postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym artykułem, W dalszej części dowiesz się też o tym, jak pozbyć się komornika i jakie trzeba spełnić warunki, by się to stało.

Spadek a komornik

Czy komornik szuka spadku? Zarówno komornik jak i sam wierzyciel, u którego powstał dług, mają spory udział w przebiegu egzekucji komorniczej. To w dużej mierze od ich aktywności, a także zainteresowania się sprawą, zależy jak wnikliwe będą poszukiwania majątku, który może być poddany egzekucji. Szczególnie rola wierzyciela jest bardzo istotna w tym, jakie działania podejmie komornik względem dłużnika. Jeżeli na przykład wierzyciel dowie się o istnieniu spadku, zapewne przekaże taką wiedzę komornikowi.

Komornik nie szuka informacji o spadku. Zgodnie z zasadami, jakimi się kieruje, a które są opisane w przepisach polskiego prawa, komornik na własną rękę nie jest w stanie zdobyć informacji o tym, czy dłużnik otrzymał spadek. Komornik może natomiast dowiedzieć się o istnieniu spadku wchodzącego w skład majątku dłużnika. Takie informacje może jednak otrzymać albo od wierzyciela, albo od samego dłużnika. Dlaczego dłużnik miałby udzielić komornikowi takiej informacji? Na początku egzekucji komorniczej komornik zgłasza się do dłużnika, wobec którego jest prowadzona egzekucja, aby ten przedstawił pełną listę dóbr wchodzących w skład majątku. Zatajenie informacji na temat majątku skutkuje grzywną w wysokości nawet 5.000 złotych. Z tego względu niektórzy dłużnicy sami informują komornika o nabytym prawie do spadku.

Kiedy dłużnik musi poinformować komornika o spadku?

Jak komornik dowiaduje się o spadku? Często to sam dłużnik informuje go o tym, obawiając się konsekwencji i kary finansowej. Bez wątpienia należy poinformować komornika o spadku, do którego dłużnik nabył prawa jeszcze przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej.

Sytuacja jest natomiast zupełnie inna, gdy spadek pojawia się już po rozpoczęciu egzekucji komorniczej. Wtedy nie ma obowiązku informowania komornika o nabyciu prawa do spadku.

Czy wierzyciel może dowiedzieć się o spadku?

Zastanawiasz się, skąd komornik dowiedział się o spadku? Często jest w tym duży udział wierzyciela, który jest jedną ze stron sporu o pewien majątek. Zwykle wierzyciele podejmują różne działania, które przybliżają ich do odzyskania długu. Jednym z takich działań może być nabycie wiedzy o śmierci członka rodziny dłużnika. Jak wierzyciel może jednak stwierdzić, czy jego dłużnik nabył prawo do spadku? W tym celu najprościej jest złożyć wniosek do sądu z żądaniem  stwierdzenia nabycia spadku przez dłużnika.

W przypadku pozyskania takiej wiedzy, wierzyciel przekazuje ją komornikowi prowadzącemu egzekucję. Wtedy spadek może posłużyć do spłaty długu.

Skąd komornik wie o spadku? Czy egzekucja komornicza ze spadku jest możliwa?

Zgodnie z przedstawionymi wcześniej informacjami, komornik może dowiedzieć się o spadku z dwóch źródeł:

  • od dłużnika, który wspomina o spadku jako części swojego majątku
  • od wierzyciela, który otrzymał z sądu stwierdzenie nabycia spadku przed dłużnika

W ten sposób komornik dowiaduje się o spadku i aktywach wchodzących w jego skład. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwykle cały spadek nie jest przeznaczony dla jednej osoby. Należy więc poczekać do czasu podziału spadku, wtedy dopiero można ustalić, jaką jego część otrzyma dłużnik. Tylko z tej części spadku komornik może bowiem próbować ściągnąć należny dług. Z tego względu nawet nabycie wiedzy o spadku często jest dopiero początkiem długiej i czasochłonnej drogi, przez którą musi przejść wierzyciel. Sprawy spadkowe często ciągną się latami, szczególnie gdy dłużnik przyłoży do tego swoją rękę – nie ma bowiem interesu w tym, by oddać swoją część spadku komornikowi.

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, co najpierw zajmuje komornik. Zwykle najprościej jest mu po prostu zabrać pieniądze z konta i zająć wynagrodzenie. Komornik może zabrać też część emerytury. Dopiero jeśli te środki okażą się niewystarczające, komornik przechodzi do dalszych działań. O zajęciu spadku dłużnika możemy więc mówić dopiero w przypadku osób, które nie miały zbyt wiele innego majątku lub dług był bardzo wysoki.

Czy dłużnik może odrzucić spadek?

Wielu dłużników stara się unikać spłaty swojego zobowiązania, nawet gdy do w ich drzwiach staje komornik. Mogą więc próbować odrzucić spadek, by ten nie posłużył do spłaty zadłużenia. Czy to możliwe? Teoretycznie tak, choć odrzucenie spadku przez dłużnika może zostać potraktowane jako działanie na szkodę wierzyciela. Ten będzie miał więc prawo do złożenia skargi pauliańskiej

Jakie możliwości ma wierzyciel w przypadku dłużnika uporczywie nie spłacającego długu?

Gdy postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne – nie ma z czego ściągnąć długu – wierzycielowi pozostaje jeszcze kilka opcji. Jedną z nich jest złożenie do sądu wniosku o wyjawienie majątku dłużnika. Wierzyciel ma do tego prawo w każdym momencie.  Na skutek takiego wniosku sąd zbiera informacje na temat rzeczywistego aktualnego stanu posiadania dłużnika. Także nabyte prawa do spadku zostaną tu uwzględnione, a wiedza ta szybko trafi do komornika. Jeśli w tym momencie dłużnik nie poda sądowi nieprawdziwych informacji lub zatai część z nich, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. O ile w przypadku zatajenia majątku przed komornikiem dłużnikowi grozi do 5.000 złotych grzywny, jeśli stanie się to w obliczu sądu, takiej osobie grożą konsekwencje karne. Nawet więc, gdy postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone ze względu na trudności z określeniem i zebraniem pieniędzy i spłatą długu, rodzinny majątek wcale nie pozostaje bezpieczny. Wierzyciel wciąż może się o nim dowiedzieć i próbować wyegzekwować swoją należność.

Warto jednak sprawdzić, czy w danym przypadku komornik może zgodnie z prawem prowadzić egzekucję komorniczą. Nawet jeśli tytuł egzekucyjny posiada klauzulę wykonalności, można go uchylić. Jeśli będą o tego podstawy, egzekucja może zostać umorzona.

Czy masz szansę na uwolnienie się od komornika? Egzekucja komornicza ze spadku

Komornik w życiu każdej zadłużonej osoby oznacza wiele problemów i spory dyskomfort. Po zajęciu konta bankowego przez komornika mamy spore problemy z codziennym funkcjonowaniem, a każdą wypłatę dostaniemy w mocno ograniczonej wysokości. Mało kto wie jednak o tym, że można powstrzymać komornika przed egzekucją, choć bez wątpienia nie jest to łatwe. Nie każdy może też skorzystać z takiego rozwiązania i nie w każdym momencie będzie to możliwe.

Przede wszystkim warto upewnić się, czy przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej otrzymałeś sądowe pismo w danej sprawie. Jeśli tak nie było, szanse na umorzenie egzekucji są spore. W tej sytuacji należy skontaktować się z komornikiem, który prowadzi egzekucję i zebrać trochę informacji: nazwę tytułu wykonawczego, w którym sądzie tytuł wykonawczy został wydany i datę tej czynności. Niezbędne jest też poznanie sygnatury akt tytułu wykonawczego oraz dane wierzyciela. Skąd natomiast możesz dowiedzieć się, jaki komornik prowadzi egzekucję? Dowiesz się o tym z instytucji, z której komornik próbuje ściągnąć pieniądze – Twojego banku, ZUS (gdy komornik ściąga dług z emerytury) lub u swojego pracodawcy, gdy komornik zajął część pensji.

Następnie musisz napisać wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej. Brak wcześniejszego powiadomienia Cię o planowanej egzekucji jest tylko jednym z powodów do umorzenia tytułu wykonawczego.Warto sprawdzić też między innymi kiedy następuje przedawnienie długu. Jeśli sytuacja, w której się znajdujesz, jest bardziej skomplikowana, możesz też skorzystać z pomocy jednej z kancelarii prawnych.

Egzekucja komornicza ze spadku – podsumowanie

Jak komornik dowie się o spadku, może spróbować z tego majątku ściągnąć dług lub jego część. O samym spadku dowiaduje się jednak od samego dłużnika lub od wierzyciela. Wierzyciel może tu skorzystać z pomocy sądu, który pomoże ustalić aktualną wysokość majątku dłużnika. Warto natomiast wiedzieć, że komornik może poddać egzekucji komorniczej tylko część spadku, która jest należna dłużnikowi. W tym celu zwykle trzeba poczekać do czasu podziału spadku.

Dłużnik musi poinformować komornika o nabyciu prawa do spadku, gdy miało to miejsce przed rozpoczęciem egzekucji. W późniejszym terminie wierzyciel może jednak dowiedzieć się o pojawieniu się spadku. Dłużnik może natomiast spróbować zablokować egzekucję komorniczą, choć tylko w pewnych warunkach.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Bożena

A co jeżeli na mocy testamentu spadek mu się nie należy.Wierzyciel będzie obalał testament

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły