Niespłacane zadłużenie w pewnym momencie może skłonić wierzyciela do podjęcia stanowczych działań. Jednym z nich jest wyegzekwowanie długu na drodze sądowej, której zwieńczeniem jest wizyta komornika. Komornik – jako funkcjonariusz państwowy – ma nadzwyczajne uprawnienia do zajęcia posiadanego majątku. Co zrobić, gdy komornik stanie u progu naszych drzwi z zamiarem przeprowadzenia egzekucji? Sprawdź, jak postępować w razie egzekucji komorniczej!
Kim jest komornik?
„Komornik” to zawód, który w naszym społeczeństwie ma jednoznacznie negatywne konotacje. Najczęściej mamy przed oczami osobę, która bezlitośnie wkracza do mieszkania, rekwirując wszystko, co ma jakąkolwiek wartość. Temu zawodowi przypisuje się także tysiące dramatów ludzkich, setki rozbitych rodzin i bankructwa osób prywatnych. Prawda jest jednak zupełnie inna i nie rysuje się w tak czarnych barwach, jak moglibyśmy się spodziewać. Stereotypowe postrzeganie komornika sprawia, że niepotrzebnie przyjmujemy agresywną postawę konfrontacji.
Komornik to funkcjonariusz publiczny działający we współpracy z właściwym sądem rejonowym, który wykonuje rozstrzygnięcia na drodze przymusu egzekucyjnego. Innymi słowy – jest on zobowiązany do odzyskania należności wierzyciela, który uzyskał nakaz zapłaty wydany przez sąd rejonowy. Aby zostać komornikiem, należy spełnić szereg wymagań, w tym m.in. odbyć aplikację komorniczą, zdać pomyślnie egzaminy oraz pracować jako asesor komorniczy przez minimum 2 lata. Uprawnienia do wykonywania zawodu komorniczego udzielane są przez Ministra Sprawiedliwości.
Czy komornik od razu działa?
Wiele osób żyje w przekonaniu, że komornik może zapukać do naszych drzwi już po kilku dniach od wystąpienia zadłużenia. Utwierdzają nas w tym nasi dostawcy prądu, operatorzy telekomunikacyjni, banki i inne przedsiębiorstwa, które już po niespełna tygodniu straszą wizytą komornika. Nim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zachowanie pewnych procedur przewidzianych prawnie. Bez takich elementów jak próba polubownego rozwiązania sytuacji czy sądowego nakazu zapłaty komornik nawet nie będzie wiedział, że jesteśmy zadłużeni. Jak sprawdzić, czy mam komornika?
Pierwszym elementem jest stwierdzenie istnienia długu, czyli upłynięciu czasu na uregulowanie zobowiązania. Wierzyciel (osoba lub podmiot, której jesteśmy winni pieniądze) wzywa nas do zapłaty minimum jednokrotnie, określając termin i należność zapłaty. Po upłynięciu wyznaczonego dnia wierzyciel ma prawo skierować sprawę przeciwko dłużnikowi do sądu tradycyjnego lub poprzez EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze). Jeśli dowody są ewidentne, a dłużnik nie wniósł sprzeciwu, sąd wydaje postanowienie, które następnie musi się uprawomocnić. Dopiero po uprawomocnieniu decyzji wierzyciel dysponuje nakazem zapłaty, który przedkłada komornikowi.
Kiedy dowiem się, że komornik wszczął postępowanie?
Wyżej opisane procedury – od pierwszego wezwania do uprawomocnienia postanowienia – trwają naprawdę długo. Tradycyjna ścieżka może trwać nawet do 1,5 roku, podczas gdy EPU skraca procedury do około 6-8 miesięcy. Ten czas możemy poświęcić na przygotowanie planu działania na wypadek wizyty komornika. O samym postępowaniu zostaniemy poinformowani listownie, wcześniej jednak z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do zajęcia rachunku bankowego. To nieprzyjemna sytuacja, o której pisaliśmy w jednym z naszych wpisów blogowych. Więcej przeczytasz na ten temat we wpisie: czy komornik może zająć konto bez powiadomienia.
Czy takie działanie jest legalne? Czy komornik może „z zaskoczenia” zająć nasz rachunek bankowy, a dopiero potem nas o tym poinformować? Jak najbardziej – gdyby najpierw wysłano informację, wówczas dłużnik miałby czas na zakamuflowanie posiadanej gotówki. Czy tak samo wygląda sytuacja z zajęciem i licytacją ruchomości oraz nieruchomości? Absolutnie nie – tutaj najpierw musi zostać przeprowadzona rozmowa z dłużnikiem, czy nie dysponuje aktywami w postaci gotówki, papierów wartościowych, lokat lub udziałów w spółkach. Jeśli zadłużony nie może spłacić długu gotówką, dopiero wtedy możliwe jest zajęcie składników majątkowych i obwieszczenie licytacji.
Komornik do mnie przyszedł – co robić?
Otrzymawszy informację na piśmie, w pierwszej kolejności powinniśmy się spodziewać telefonu od komornika w celu przeprowadzenia rozmowy. Oczywiście, funkcjonariusz państwowy nie będzie zdradzał zbyt wielu informacji tą ścieżką – zaprosi nas do swojej kancelarii lub pofatyguje się do naszego mieszkania. Czy mamy obowiązek wpuszczenia go do domu? Tak, a wszelkie oponowanie może zostać uznanie za utrudnienie postępowania komorniczego. W takiej sytuacji na miejsce wzywana jest policja, która umożliwi komornikowi działanie, a nam wystawi mandat lub w skrajnej sytuacji zatrzyma.
Zamiast opierać się, czynić niewybredne uwagi, zachowywać się opryskliwie, podejmijmy współpracę. Komornik to też człowiek, a jego praca wykonywana jest jak każda inna. Spojrzenie na funkcjonariusza ludzkim okiem, spokojna i merytoryczna rozmowa oraz wzajemny szacunek przyniesie pozytywne rezultaty. Nieskuteczne okażą się wszelkie próby wzbudzanie litości, lamenty i użalanie się nad swoim losem. Komornik nawet jakby chciał, to nie może zaniechać przeprowadzenia czynności – realizuje on wolę wierzyciela. Ten z kolei ma pełne prawo dochodzenia zaspokojenia roszczeń wszelkimi legalnymi środkami.
Sprawdź również wpisy: czy komornik może wejść do mieszkania?
Współpraca to klucz do sukcesu
Wspólne ustalenie planu spłaty zadłużenia oraz podjęcie działań sprawi, że funkcjonariusz będzie nas postrzegał jako osobę, której warto udzielić kredytu zaufania. Tym sposobem możemy zminimalizować lub całkowicie pozbyć się regularnych telefonów i pism komorniczych. Co więcej, ustalenie kamieni milowych oraz ich sukcesywne wypełnianie może sprawić, że będziemy w stanie wynegocjować łagodniejsze warunki egzekucji. Przykładowo, jeżeli zobowiążemy się do zapłaty połowy długu „od ręki”, możemy zawnioskować o umorzenie części odsetek. Ostateczna decyzja należy do dłużnika, ale pozytywna rekomendacja komornika zadziała pozytywnie.
Współpraca z komornikiem może też przynieść pozytywne rezultaty w kontekście samego podejścia funkcjonariusza. Komornik znacznie chętniej będzie pracować z osobami, które są wobec niego uprzejme, kulturalne i szczere. Zadziała tutaj zasada wzajemności – nie ma powodu ani jakiejkolwiek przesłanki, by komornik „odwdzięczył się” złośliwością za uprzejmość. To z kolei pozwoli nam znaleźć sojusznika, który w pokojowej atmosferze przeprowadzi nas przez cały proces zamiast dodatkowo nas stresować. Komfort psychiczny w takiej sytuacji jest nie mniej ważny od oddechu finansowego.
Czy można przechytrzyć komornika?
Niektóre osoby wybierają jednak zupełnie inną drogę – decydują się na demonstrację siły i celowe utrudnianie działań komorniczych. Podejmują oni takie działania w nadziei, że wierzyciel zaniecha dalszej egzekucji lub komornik postąpi nieprofesjonalnie po wyprowadzeniu z równowagi. Szanse na to są niewielkie, szczególnie gdy po drugiej stronie mamy doświadczonego komornika i zawziętego wierzyciela. Jako redakcja portalu super-pozyczka.pl stanowczo odradzamy podejmowanie działań, których intencją jest uniknięcie uregulowania zobowiązania. Stwierdzenie działań celowo utrudniających egzekucję komorniczą zagrożone jest sankcjami prawnymi
O tym, jak przechytrzyć komornika – wykaz najczęstszych działań pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów. Nie będziemy więc powielać treści z tego wpisu, a jednocześnie zachęcamy do lektury naszego bloga. W celach informacyjnych przedstawiamy w telegraficznym skrócie trzy najpopularniejsze metody na przechytrzenie komornika.
Zaskarżenie wszystkich podejmowanych działań
Na każde z naszych pism komornik musi odpowiedzieć, a odpowiedź uzasadnić w ramach prawnych. Nawet jeżeli zarzuty są kompletnie wyssane z palca, funkcjonariusz musi wstrzymać działanie i odpowiedzieć, co zajmuje nawet do 2 tygodni. Tym sposobem możemy oskarżać komornika o wszystko, nawet o brak poszanowania godności dłużnika w trakcie egzekucji komorniczej.
Zamknięcie polskiego konta i otwarcie rachunku zagranicznego
Wypłata wszystkich środków i przeniesienie ich poza polski system bankowy znacznie opóźni namierzenie zasobów gotówkowych. Dlaczego? Ponieważ komornicy używają systemu OGNIVO do lokalizacji rachunków bankowych. Obejmuje on jednak tylko te konta, które prowadzone są w bankach w Polsce. Zajęcie na rachunku bankowym będzie także utrudnione w przypadku kont prowadzonych w SKOK-ach. Sprawdź konta bez komornika
Przepisanie majątku na małżonkę i dzieci
Jeśli przed założeniem sprawy w sądzie przekażemy dom z wyposażeniem, samochód i inne elementy majątkowe członkom rodziny, wówczas będziemy „nieściągalni”. Oznacza to, że komornik nie będzie miał z czego przeprowadzić egzekucji, bo przecież nie może ściągnąć długu z małżonka. Dopilnujmy jednak, by daty się zgadzały, a przy okazji zadbajmy o to, by nie doszło do przestępstwa antydatowania dokumentów.
Sprawdź również: Czy komornik może ściągać dług z rodziny? oraz Czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodziców?