Ile prądu zużywają sprzęty domowe?

Ile prądu zużywają sprzęty domowe?

Przerażają Cię rosnące rachunki za energię elektryczną i zapowiedzi kolejnych podwyżek? Niestety, ciężko wyobrazić sobie zaprzestanie korzystania z prądu, można natomiast podjąć pewne kroki i zacząć oszczędzać energię. Jednym z pierwszych kroków może być sprawdzenie ile prądu zużywają sprzęty domowe. W dzisiejszym artykule przedstawimy średnie zużycie prądu dla sprzętów domowych, które możesz traktować poglądowo. Podpowiemy też, jak poznać dokładne wartości i jakie wnioski powinniśmy z tego wyciągnąć, aby obniżyć rachunki za prąd

Ile prądu zużywa urządzenie?

W jednym z ostatnich artykułów wskazaliśmy metody na oszczędzanie energii cieplnej. Dziś zajmiemy się więc prądem i sposobami na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Już na wstępie informujemy, że toi, ile prądu zużywają sprzęty domowe, opisaliśmy w uśredniony, mocno przybliżony sposób. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć,  ile prądu potrzebuje urządzenie, które posiadasz w domu – na rynku jest wiele modeli. Bardzo dużo zależy także od warunków, w jakich korzystasz z danego sprzętu domowego, a także od tego, jak używasz danego sprzętu. 

Jeśli chcesz obliczyć dość dokładne zużycie energii przez sprzęt domowy, musisz natomiast zmierzyć jego faktyczny pobór prądu. Można zrobić to przy pomocy aparatury pomiarowej, czyli jakiegoś rodzaju pomiaru mocy. Dla uzyskania dość dokładnych danych, możesz też sprawdzić specyfikację danego sprzętu i wyszukać parametr: pobór mocy dla danego urządzenia. Jest wyrażony w watach (W). Do obliczenia zużycia prądu przez sprzęt domowy, pomnóż jego pobór mocy przez ilość godzin, gdy sprzęt jest włączony.  Jednostką używaną w rozliczeniu z dostawcą energii (np. Enea, Tauron, itp.) jest kilowatogodzina. Uzyskany wcześniej wynik musimy więc podzielić przez tysiąc.

Pobór prądu (W) x czas użycia (h) : 1000 = zużycie energii elektrycznej (kWh)

Dlaczego warto wiedzieć ile prądu zużywają sprzęty domowe?

Dziś w naszych domach znajduje się coraz więcej sprzętów zasilanych prądem.  Przy telewizorze często ląduje soundbar lub zestaw kina domowego, wolne chwile umilają nam konsole do gier, a w kuchni mamy coraz więcej przydatnych sprzętów z kategorii małego AGD. Wiele funkcji domu, jak zasłanianie rolet, uruchamianie świateł, czy ustawienie temperatury coraz częściej wykonujemy bezprzewodowo – dzięki instalacji smart home i aplikacji w smartfonie. Każde kolejne urządzenie wpływa natomiast na wzrost zużycia energii elektrycznej. I choć nowoczesne sprzęty pobierają znacznie mniej prądu, niż te z przeszłości, używanie wielu urządzeń wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Dowiadując się ile prądu zużywają sprzęty domowe możesz ograniczyć używanie tych najbardziej prądożernych, a kilka dobrych nawyków pozwoli na realne oszczędności, nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Czasem nawet wymiana danego sprzętu na nowszy pozwoli realnie zmniejszyć wysokość rachunku za prąd, co może w ciągu kilku lat zrekompensować koszt zakupu. Podstawową wiedzą, jest świadomość o tym, co wpływa na zużycie prądu. Im więcej watów (W) pobiera sprzęt i im dłużej z niego korzystasz, tym rachunek za energię będzie wyższy.

Co to jest klasa energetyczna?

Czasem ciężko jest porównać ze sobą poziom energooszczędności poszczególnych sprzętów. Nie wystarczy bowiem sprawdzać ilości watów, czyli poboru mocy. W przypadku żarówki 50W oznacza bardzo prądożerną, natomaist piekarnik z mocą 1500W określimy wyjątkowo ekonomicznym. Z tego względu przepisy wymagają na producentach podawanie klasy energetycznej urządzenia. Jest podawana w formie liter od A do G (od marca 2021 roku). Wcześniej produkowany sprzęt posiada klasę energetyczną z plusami – wtedy klasa “A++” była mniej energooszczędna, niż “A+++”. Skąd wzięły się te plusy? W starej klasyfikacji klas energetycznych dość łatwo osiągnięto poziom A, lepszy sprzęt oznaczano więc dodatkowymi plusami, aż do 2021 roku.

Nowa klasyfikacja zakłada, że sprzęty mające wcześniej klasę A+ dziś dostaną oznaczenie G lub F.. Klasa energetyczna C i D to wcześniejsze oznaczenie “A+++”. Dziś ustawodawca przygotował się już na przyszłość i coraz bardziej ekonomiczne sprzęt – czekają na nich klasy B i A. Dziś mało który sprzęt ląduje w tej kategorii. Warto po prostu pamiętać, że przy wyborze nowego urządzenia elektrycznego lepsza (wcześniejsza litera) klasa energetyczna oznacza po prostu mniejszy pobór energii.

Ile kosztuje prąd w Polsce w 2022?

Wyjaśniliśmy już, że pobór mocy, klasa energetyczna, czy długość używania sprzętu wpływają na rachunek za prąd. Duży wpływ ma oczywiście także cena prądu w Polsce. Kosze energii elektrycznej w 2022 roku to średnio 77 groszy za 1 kWh. Wiele zależy też jednak od miejsca zamieszkania (w różnych regionach koszt energii się zmienia), a także aktualnej taryfy i rodzaju podpisanej z dostawcą umowy.

Cena prądu za 1 kWh różni się w zależności od jego dostawcy – sprzedawcy. Jeśli chcesz oszczędzić na rachunkach za prąd, być może najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie posiadanej umowy i znalezienie na rynku lepszych warunków. Wtedy nie musisz zmieniać swoich nawyków, czy wymieniać sprzętów elektrycznych, a możesz oszczędzić. W zależności od dostawcy (Tauron, Enea, EON, Energa, PGE, a także sporo mniejszych dostawców i pośredników) cena może się różnić nawet o ponad 10%.

Jak obliczyć samemu zużycie prądu?

Jakich danych potrzebujemy, aby obliczyć zużycie prądu?

  • moc danego sprzętu domowego wyrażona w watach (W)
  • czas pracy sprzętu (h)
  • koszt kilowatogodziny (cena za 1 kWh)
  • aktualna taryfa (czasami cena prądu zmienia się w zależności od pory dnia)

Za przykład weźmy oczyszczacz powietrza, który zużywa 50 W (może być to każdy inny sprzęt). Używamy go codziennie przez 2 godziny.

50 W x 4 godziny : 1000 = 0,2 kWh dziennie

0,2 x 077 zł (średnia cena prądu) x 365 (dni w roku) = 56,21 zł

Oznacza to, że roczny koszt użytkowania tego sprzętu wynosi około 56 złotych.

Ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Przybliżone informacje na temat zużycia prądu przez sprzęty domowe znajdziesz poniżej. Dla obliczenia kosztu użytkowania sprzętu przyjmiemy zawsze 0,77 zł za 1 kWh energii, czyli średnią cenę prądu w 2022 w Polsce.

Jak dużo prądu potrzebuje płyta indukcyjna?

Gotowanie jest jedną z nieodłącznych czynności wykonywanych w domu. Spory koszt prądu podczas gotowania wynika z dość dużego poboru mocy energii przez sprzęty elektryczne, a także sporej częstotliwości korzystania z nich. Płyta indukcyjna jest jednym z najtańszych sposobów na gotowanie – to o wiele bardziej nowoczesny sprzęt AGD, niż płyty elektryczne i kuchenki elektryczne. Płyta indukcyjna ma bardzo wysoki pobór mocy, jest to jednak informacja o maksymalnym zużyciu. Osiągniemy je tylko wtedy, gdy wszystkie pola włączymy z pełną mocą. W praktyce mało kto używa płyty w ten sposób, jeśli już – to przez krótki czas. Kuchenka indukcyjna jest bardziej wydajna, niż kuchnia gazowa, a gotowanie jest bardzo szybkie, co też wpływa na ekonomię korzystania z tego sprzętu. 

Koszt prądu zużytego przez płytę indukcyjną obliczamy dla uśrednionego czasu:  używamy dwóch pól o mocy 2400 W i jednego  o mocy 2000 W, codziennie przez pół godziny.

Rocznie płyta indukcyjna zużyje 1241 kWh, w cenie 955,57 zł

Koszt prądu – bojler elektryczny

Jednym ze sprzętów zużywających sporo prądu jest bojler elektryczny. Taki sposób podgrzewania wody wciąż jest jednak stosowany w wielu mieszkaniach. Koszt zużycia prądu przez bojler elektryczny zależy oczywiście od jego pojemności, mocy i częstotliwości używania.  Dziś przyjmiemy założenie, że bojler pobiera 1400 W mocy (przeciętny pobór dla bojlera 120 litrowego), a używamy go przez 2 godziny każdego dnia.

Łączny pobór prądu przez bojler elektryczny to 1022 kWh w cenie 766,94 zł

Jak dużo energii zużywa piekarnik?

Poza płytą indukcyjną, do gotowania posiłków często używamy też piekarnika.Także on ma bardzo dużą moc, należy więc do urządzeń dość kosztownych w użyciu. Ile kosztuje prąd zużyty przez piekarnik w ciągu roku? Podczas pieczenia z temperaturą około 200 stopni, typowy piekarnik potrzebuje 2000 W prądu. Zakładamy, że używamy go przez pół godziny dziennie.

Łączna ilość zużytej energii to 365 kWh, co kosztuje 281,05 zł

Ile prądu zużywają sprzęty domowe – lodówka

Ile kosztuje używanie lodówki? Tu sytuacja się nieco zmienia w stosunku do poprzednio opisywanych urządzeń. Lodówka ma co prawda znacznie niższą moc, pracuje natomiast przez całą dobę. Warto w tym miejscu dodać, że lodówka zużywa najwięcej prądu, gdy chcemy bardziej schłodzić jej wnętrze. Pobór energii rośnie, gdy lodówka jest bardziej wypełniona, a także jeśli włożymy do niej coś ciepłego lub często otwieramy drzwi do lodówki. Od razu poznaliśmy więc kilka sposobów na oszczędzanie prądu w lodówce.

Duża lodówka o pojemności 250-300 litrów zużywa kilkadziesiąt wat prądu. Dla obliczeń przyjmijmy zużycie w wysokości 75 W.

Łącznie lodówka zużyje w ciągu roku 657 kWh, co będzie nas kosztowało 505,89 zł To jednak wartość bardzo wysoka, przy wykorzystaniu całej mocy lodówki przez większość czasu.  W praktyce przy rozsądnym korzystaniu z lodówki zapłacimy ponad dwukrotnie niższy rachunek.

Zużycie prądu przez zmywarkę

Już dawno zmywarka przestała być luksusem, stając się typowym wyposażeniem niemal każdego gospodarstwa domowego. Urządzenie to pozwala zaoszczędzić sporo wody i czasu podczas zmywania naczyń, dodatkowym kosztem jest jednak prąd. Ile zmywarka zużywa prądu i jak dużo to kosztuje? Licząc używanie dużej (60 cm) zmywarki pięć razy w tygodniu, zużyjemy nieco ponad 200 kWh rocznie. To wydatek około 150 złotych. Prawdopodobnie większość tej sumy odzyskamy oszczędzając wodę.

Ile prądu zużywają komputer stacjonarny i laptop?

Dziś wiele osób pracuje zdalnie. W tym celu zwykle używamy komputerów. Dwa najpopularniejsze rodzaje to komputery stacjonarne (PC) oraz laptopy. Poza rozmiarami, czy wygodą, komputery różnią się także poborem mocy. Laptop zwykle jest o wiele bardziej energooszczędny. Korzystając z komputera stacjonarnego przez 8 godzin dziennie zużyjemy od 250 do 300 kWh prądu rocznie. Przy obecnych cenach prądu oznacza to, że za używanie komputera stacjonarnego zapłacisz około 200 złotych rocznie. W przypadku laptopów pobór mocy, tym samym także wysokość rachunku jest dwu, a nawet trzykrotnie mniejszy.

Ile prądu zużywają sprzęty domowe? Pralka

Jednym ze sprzętów, które zużywają najwięcej prądu, jest pralka – tak pomyśli wielu z nas. Jak się jednak okazuje, nowoczesna pralka (z klasą energooszczędności C (dawniej A+++) zużywa około pół kilowatogodziny na jedno pranie. Piorąc codziennie jeden raz, co jest średnim wynikiem dla trzyosobowej rodziny, zużyjemy w ciągu roku około 180 kWh. Łączny koszt rocznego prania wynosi więc 140 złotych.

Które sprzęty zużywają niewiele prądu?

Ile prądu zużywają inne sprzęty domowe, z których na co dzień korzystamy? Telewizor o wielkości 40 cali ma średni pobór mocy 60-70 W, korzystając z niego 5 godzin dziennie zapłacimy niecałe 100 złotych rocznie. Taki sam będzie koszt eksploatacji czajnika elektrycznego, gdy włączymy go pięć razy dziennie. Kuchenka mikrofalowa ma co prawda moc wynoszącą kilkaset, a nawet ponad 1000 wat, podgrzewa natomiast posiłki w kilka chwil. Korzystając z niej dwa-trzy razy dziennie i tak ciężko będzie przekroczyć zużycie prądu wynoszące równowartość 30 złotych. Podobnie wygląda koszt prądu zużytego przez żelazko. Ma dużą moc, jednak używamy go sporadycznie i dość krótko. Jak widać, w przypadku powyższych sprzętów ciężko będzie osiągnąć większe oszczędności.

Co zrobić, by obniżyć zużycie energii elektrycznej?

Jest kilka sposobów na oszczędzanie prądu. Przede wszystkim zauważysz oszczędności, rezygnując z używania sprzętów elektrycznych lub ograniczając użycie. Najwięcej kosztuje nas używanie sprzętów kuchennych – płyty indukcyjnej i piekarnika. Warto więc wybierać energooszczędne urządzenia, a także postarać się mądrze gotować. Wystarczy użyć pokrywki, by gotować znacznie szybciej i efektywniej – taniej. W sieci znajdziesz wiel przepisów na dania jednogarnkowe – wtedy też sporo zaoszczędzisz, do gotowania użyjesz bowiem tylko jednego pola w kuchence. Pamiętaj, by nie otwierać drzwi piekarnika podczas pieczenia.

W przypadku pralki i zmywarki staraj się uruchamiać je, gdy są pełne. Poza tym zwykle mają tryby ekonomiczne, oznaczone jako ECO. Czasem pranie lub zmywanie trwają wtedy dość długo, uwierz jednak, że jest to bardziej ekonomiczne, zarówno pod kątem poboru prądu jak i zużycia wody. Również korzystając z lodówki można ustawić nieco mniejszy stopień chłodzenia, pamiętając przy tym, że każde dłuższe otwarcie drzwiczek oznacza dodatkowo zużyty prąd. Pozbądźmy się też z niej niepotrzebnych rzecz – niepotrzebnie marnujemy prąd na ich chłodzenie.

Oszczędności uzyskamy też, gdy zdecydujemy się zmienić żarówki na energooszczędne, co dotyczy zresztą wszystkich sprzętów. Warto wyrobić też sobie nawyk wyłączania nieużywanych sprzętów, czy gaszenia światła jeśli w pokoju nikogo nie ma. Zawsze warto też po prostu poszukać taniego dostawcy prądu, co bez żadnych dodatkowych działań z Twojej strony może przynieść kilka do kilkunastu % oszczędności.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły